19/7(П19/7912)-08
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 червня 2008 р. № 19/7(П19/7912)-08
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого Остапенка М.І.
суддів :Борденюк Є.М., Харченка В.М.
розглянувши касаційну скаргуВАТ "Північний гірничо-збагачувальний комбінат"
на постановуДніпропетровського апеляційного господарського суду від 10.04.2008 року
за позовомВАТ "Північний гірничо-збагачувальний комбінат"
доТОВ "Центр-КМЦЛ"
простягнення коштів
та за зустрічним позовом простягнення коштів
ВСТАНОВИВ:
у грудні 2007 року, ВАТ "Північний гірничо-збагачувальний комбінат" звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом про стягнення з ТОВ "Центр-КМЦЛ" 85 887, 12 грн. пені за порушення строків виконання підрядних робіт по договору від 15.08.2006р., 33 950 грн. штрафу, а всього 119 837, 12 грн.
Відповідачем заявлено зустрічний позов про стягнення з позивача 71 941, 20 грн. заборгованості за виконані для останнього роботи, обумовлені договором № 1181 від 15.08.2006р.
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 30.01.2008р. первісний позов задоволено - стягнуто з ТОВ "Центр-КМЦЛ" на користь ВАТ "Північний гірничо-збагачувальний комбінат" 119 837 грн. 12 коп. штрафних санкцій та судові витрати. У зустрічному позові відмовлено.
За наслідками перегляду справи в апеляційному порядку, постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 10.04.2008р. апеляційна скарга відповідача задоволена частково. Рішення господарського суду першої інстанції у частині задоволення первісного позову скасовано. Постановлено нове рішення про відмову у позові. У решті рішення господарського суду першої інстанції залишено без змін.
Постанова апеляційного господарського суду оскаржена у касаційному порядку і ухвалою Вищого господарського суду України від 17.06.2008р. порушено касаційне провадження у справі за касаційною скаргою позивача, у якій він посилається на неправильну правову оцінку апеляційним господарським судом обставин справи, безпідставність відмови йому у позові і просить постанову апеляційного господарського суду скасувати, а рішення господарського суду першої інстанції залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи і обговоривши наведені у касаційній скарзі доводи, судова колегія вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, а прийняті судові рішення не можуть бути залишені без змін і підлягає скасуванню з направленням матеріалів справи на новий судовий розгляд, виходячи з наступного.
Постановляючи про задоволення первісного позову та відмовляючи у зустрічному позові господарський суд першої інстанції послався на порушення відповідачем строків виконання підрядних робіт, що має своїм наслідком покладення на нього відповідальності у вигляді сплати штрафних санкцій, передбачених договором № 1181 від 15.08.2006р.
Скасовуючи рішення господарського суду першої інстанції та постановляючи про відмову у позові, апеляційний господарський суд послався на невизначеність обсягу виконаних за спірним договором робіт, що робить неможливим визначити обсяг прострочених робіт та, відповідно, розмір штрафних санкцій.
Проте погодитись з наведеними судами мотивами постановлених ними рішень не можна, оскільки їх висновки зроблені без повного та всебічного з'ясування дійсних обставин справи та їх належної правової оцінки.
За умовами договору № 1181 від 15.08.2006р. відповідач зобов'язувався у строк до 31.12.2006р. виконати для позивача підрядні роботи, відповідно до наданої останнім проектно-кошторисної документації, яка є додатком № 1 до договору (п. 1.1, п. 2.1, п. 4.1 Договору).
З урахуванням цих умов договору та заявлених вимог, суду необхідно було з'ясувати чи дотримано позивачем взятого на себе обов'язку щодо своєчасного надання підряднику проектно-кошторисної документації, узгодження її та прийняття до виконання. Але всупереч покладеному на суд обов'язку щодо встановлення дійсних обставин справи, суд зазначене не з'ясував, додаток № 1, де за умовами Договору визначалось проектне завдання та кошторис, не витребував, а тому висновки місцевого та апеляційного господарських судів про те, що мало місце прострочення виконання робіт лише з вини підрядника не можна визнати обґрунтованим.
За матеріалами справи позивач частково прийняв виконані відповідачем роботи, що зобов'язувало суд визначити (при необхідності і із застосуванням відповідних спеціалістів) дійсну вартість виконаних робіт та мотиви відмови замовника їх оплатити.
Але і ці обставини судами не були з'ясовані, а тому, при такому положенні, висновки суду першої інстанції та апеляційного господарського суду щодо прав та обов'язків сторін за спірним договором не можна визнати обґрунтованими, а судові рішення законними.
Під час нового судового розгляду справи, суду необхідно врахувати наведене, повно та всебічно з'ясувати дійсні обставини справи, дати їм належну правову оцінку і у залежності від встановленого, постановити законне і обґрунтоване рішення.
Враховуючи наведене, керуючись ст. ст. 1119, 11111 ГПК України, Вищий господарський суд України, -
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу задовольнити частково.
Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 30.01.2008р. та постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 10.04.2008р. скасувати, а справу передати до господарського суду Дніпропетровської області на новий розгляд в іншому складі суддів.
Головуючий М.І. Остапенко
Судді Є.М.Борденюк
В.М. Харченко
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 26.06.2008 |
Оприлюднено | 21.08.2008 |
Номер документу | 1913887 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Остапенко М.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні