8/128пн
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
31.07.08 р. Справа № 8/128пн
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Промкомбінат", м.Донецьк,
ЄДРПОУ 01235419
до відповідача Комунального підприємства “Бюро технічної інвентаризації м.Донецька”, м.Донецьк,
ЄДРПОУ 03336670
про визнання права власності
Суддя Ємельянов А. С.
Представники:
від позивача: Матрос Л.В. – по дов.
від відповідача: Кочеткова В.В. – пров.юрисконс.
В засіданні суду брали участь:
СУТЬ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Промкомбінат", м.Донецьк, позивач, звернувся до господарського суду з позовом до відповідача, Комунальне підприємство “Бюро технічної інвентаризації м.Донецька”, м.Донецьк про визнання права власності на мозаїчний цех (літера В-1) загальною площею 309,1 кв.м, який розтащований за адресою: м.Донецьк, пр.Червоногвардійський, 50.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на наявність у нього права користування земельною ділянкою, на якій розташовано нерухоме майно, а також на відсутність з його боку будь-яких порушень прав інших осіб під час будівництва спірного об'єкту.
Відповідач у відзиві на позовну заяву №01/2269 від 28.07.2008р. повідомив суд про ті обставини, що з його боку законні права та інтереси позивача ніяким чином не порушуються. Одночасно, відповідач стверджує про відсутність у позивача відповідних дозволів на проведення спірного будівництва.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, господарський суд встановив:
На підставі рішення №29/12 від 12.03.1996р. Донецької міської ради народних депутатів Товариству з обмеженою відповідальністю "Промкомбінат" був виданий державний акт №008890 на право постійного користування земельною ділянкою загальною площею 1,3619 га для розміщення будівель та споруд по пр.Червоногвардійському у Калінінському районі м.Донецька.
Вказаний акт зареєстрований у Книзі записів державних актів на право тимчасового користування землею за номером №3-77.
Виходячи зі змісту позовної заяви та наданих у судовому засіданні пояснень, на вказаній земельній ділянці для здійснення статутних завдань позивачем побудовано мозаїчний цех (літера В-1) загальною площею 309,1 кв.м.
11.03.2008р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Промкомбінат" звернулося до Комунального підприємства “Бюро технічної інвентаризації м.Донецька” з клопотанням про реєстрацію права власності на спірне майно.
У зв'язку з не проведенням Комунальним підприємством “Бюро технічної інвентаризації м.Донецька” у передбачені діючим законодавством строки реєстрації права власності на зазначений об'єкт нерухомості, а також за відсутністю відповідних правоустановчих документів, позивачем заявлені вимоги про визнання його права власності на мозаїчний цех (літера В-1) загальною площею 309,1 кв.м, який розтащований за адресою: м.Донецьк, пр.Червоногвардійський, 50.
Відповідач у відзиві на позовну заяву №01/2269 від 28.07.2008р. повідомив суд про ті обставини, що з його боку законні права та інтереси позивача ніяким чином не порушуються. Одночасно, відповідач стверджує про відсутність у позивача відповідних дозволів на проведення спірного будівництва.
Виходячи з принципу повного, всебічного та об'єктивного розгляду всіх обставин справи, суд вважає вимоги позивача про визнання права власності такими, що підлягають задоволенню, враховуючи наступне:
Відповідно до ст.16 Цивільного кодексу України способами захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Згідно із ст.20 Господарського кодексу України права та законні інтереси суб'єктів господарювання захищаються шляхом, зокрема, визнання наявності або відсутності прав.
Пунктом 5 ст.376 Цивільного кодексу України встановлено, що на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.
Таким чином, з урахуванням вимог вказаної статті, необхідними умовами для визнання права власності на самочинно збудоване майно є наявність у користуванні особи земельної ділянки, на якій розташоване спірне майно, а також встановлення того факту, що самочинне будівництво не порушує прав інших осіб.
Відповідно до ст.4-3 Господарського процесуального кодексу України судочинство в господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
За приписом ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести обставини, на які вона посилається в обгрунтування своїх вимог або заперечень.
Як встановлено судом, згідно з наданим до матеріалів справи державним актом №008890 на право тимчасового користування землею позивач є користувачем земельної ділянки площею 1,3619 га, яка знаходиться по пр.Червоногвардійському у Калінінському районі м.Донецька.
При цьому, як вказує позивач, самовільне будівництво проведено ним у межах площі земельної ділянки, визначеної вказаним актом. Ці обставини з боку відповідача не спростовані.
За таких обставин, за висновками суду, позивач як землекористувач має право на звернення до суду з вимогою про визнання його права власності на підставі п.5 ст.376 Цивільного кодексу України.
За змістом наданого до матеріалів справи висновку про технічний стан мозаїчного цеху, складеного Дочірнім підприємством "Науково-дослідницький та проектний інститут „ДОНЕЦЬКИЙ ПРОМБУДНДІПРОЕКТ" Державного акціонерного товариства „Будівельна компанія „УКРБУД”, встановлено, що стійкість будівельних конструкцій будівлі відповідає вимогам державних будівельних норм. Крім того, згідно з вказаним висновком, будівля мозаїчного цеху може бути прийнята в експлуатацію.
За приписом ст.43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Виходячи з того, що згідно з ліцензією серії АБ №209714 від 29.03.2005р. Дочірньому підприємству "Науково-дослідницький та проектний інститут „ДОНЕЦЬКИЙ ПРОМБУДНДІПРОЕКТ" Державного акціонерного товариства „Будівельна компанія „УКРБУД” надане право здійснювати обстеження та оцінювання технічного стану будівельних конструкцій, суд приймає до уваги вказаний вище висновок як доказ дотримання позивачем будівельних норм і правил при будівництві спірного об'єкту.
За таких обставин, враховуючи надані до матеріалів справи документи щодо оцінки технічного стану будівлі мозаїчного цеху (літера В-1) загальною площею 309,1 кв.м, розтащованої за адресою: м.Донецьк, пр.Червоногвардійський, 50, суд дійшов висновку про відсутність порушень встановлених норм та правил при будівництві спірного майна.
Посилання відповідача на відсутність з його боку оспорювання прав позивача на побудоване ним нерухоме майно спростовуються наданим до матеріалів справи відзивом №01/2269 від 28.07.2008р., в якому відповідач проти позову заперечує, посилаючись на відсутність у позивача відповідних дозволів на проведення спірного будівництва.
Одночасно, як вказувалося вище, 11.03.2008р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Промкомбінат" звернулося до Комунального підприємства “Бюро технічної інвентаризації м.Донецька” з клопотанням про реєстрацію права власності на спірну будівлю (факт направлення вказаного клопотання на адресу відповідача підтверджується наявною у матеріалах справи поштовою квитанцією №2765 від 11.03.2008р. та описом).
За приписами п.3.4 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженим наказом Міністерства юстиції України №7/5 від 07.02.2002р., розгляд заяви і прийняття рішення щодо реєстрації права або відмови в реєстрації проводиться у строк, який з дня отримання заяви БТІ не повинен перевищувати тридцяти календарних днів без урахування терміну проведення інвентаризаційних робіт, а також строку прийняття рішення органами, визначеними пунктом 6.1 цього Положення.
Проте, будь-яких доказів проведення або відмови у проведенні реєстрації права власності позивача на спірне нерухоме майно відповідачем до матеріалів справи не надано, внаслідок чого суд дійшов висновку, що позивач має право на звернення до суду за захистом свого порушеного права власності на спірну будівлю.
Крім того, відповідно до ст.2 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” відповідна державна реєстрація – офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень.
Згідно з п.18 Інформаційного листа Вищого господарського суду України №01-8/98 від 31.01.2001р. „Про деякі приписи законодавства, яке регулює питання, пов'язані із здійсненням права власності та його захистом” оскільки відповідно до пункту 5 розділу V „Прикінцеві положення” Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації, останні можуть бути відповідачами у таких справах.
На підставі вищевикладеного, враховуючи вимоги п.5 ст.376 Цивільного кодексу України, приймаючи до уваги, що спірний об'єкт збудований на земельній ділянці, користувачем якої є позивач, а також відсутність будь-яких доказів порушення будівництвом спірного об'єкту прав інших осіб, позовні вимоги про визнання права власності на мозаїчний цех (літера В-1) загальною площею 309,1 кв.м, який розтащований за адресою: м.Донецьк, пр.Червоногвардійський, 50, підлягають задоволенню.
Враховуючи, що на момент звернення позивача до суду у останнього були відсутні правоустановчі документи на спірне майно, за висновками суду, з боку відповідача не було припущено будь-яких неправильних дій, внаслідок яких виник спір по цій справі.
Таким чином, у відповідності із ст.49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати підлягають віднесенню на позивача повністю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України господарський суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Промкомбінат", м.Донецьк, до Комунального підприємства “Бюро технічної інвентаризації м.Донецька”, м.Донецьк задовольнити повністю.
Визнати право власності Товариства з обмеженою відповідальністю "Промкомбінат", м.Донецьк на мозаїчний цех (літера В-1) загальною площею 309,1 кв.м, який розтащований за адресою: м.Донецьк, пр.Червоногвардійський, 50.
За згодою сторін у судовому засіданні 31.07.2008р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення підписано 31.07.2008р.
Суддя Ємельянов А.С.
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 31.07.2008 |
Оприлюднено | 22.08.2008 |
Номер документу | 1917374 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Ємельянов А.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні