Постанова
від 06.06.2006 по справі 14/200-06
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

14/200-06

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

21036, м. Вінниця,  Хмельницьке шосе, 7  тел. 66-03-00, 66-11-31     http://vn.arbitr.gov.ua


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

06 червня 2006 р.                                                                                                                          Справа № 14/200-06

Господарський суд Вінницької області у складі:  судді Залімського І.Г., при секретарі  судового засідання Гриневичі В.С., розглянувши в приміщенні суду  з участю представників сторін

 

позивача          - Гнатюк М.А., Нагорна В.П.

відповідача      - Брилюк Е.П.

справу за позовом Виконавчої дирекції Вінницького обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (21036, вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 26076756) до Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова (21037, вул. Пирогова, 56, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 02010669) про стягнення 67100 грн.

ВСТАНОВИВ:

Заявлено позов про стягнення 67100 грн. не прийнятих до зарахування витрат по сплаті страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) з підстав порушення відповідачем законодавства в частині порядку видачі путівок.

Відповідач у відзиві на позовну заяву №01/860 від 24.05.06 та представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував посилаючись на те, що путівки студентам університету до санаторію-профілакторію видавалися на підставі інструкції про порядок забезпечення застрахованих осіб і членів їх сімей путівками на санаторно-курортне лікування, які придбані за рахунок Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, яка затверджена постановою правління Фонду від 2 червня 2005 р. №55, та Положення про санаторій-профілакторій ”Медик” Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова від 09.01.03, яке погоджено з Виконавчою дирекцією Вінницького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Заслухавши представників сторін, дослідивши надані сторонами докази та матеріали справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.

Санаторій-профілакторій ”Медик” є структурним підрозділом Вінницького національного університету ім. М.І. Пирогова і діє на підставі ”Положення про санаторій-профілакторій вищого навчального закладу”.

Як вбачається із матеріалів справи, на підставі посвідчень №65, 66, 67 від 23.01.2006 р., працівниками відповідача проведена перевірка цільового використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності санаторієм-профілакторієм ”Медик” Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова в період з 01.07.04 по 31.12.05, за результатами якої складено акт від 31.01.2006 р.

Перевіркою встановлено порушення цільового використання коштів Фонду в частині видачі та використання путівок, а саме в 2005 році студентам заочникам фармацевтичного факультету університету було видано 149 путівок (список студентів-заочників додається), чим порушено підпункт 4.2 пункту 4 Інструкції про порядок забезпечення застрахованих осіб і членів їх сімей путівками на санаторно-курортне лікування, які придбані за рахунок Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою правління Фонду від 2 червня 2005 р. №55. Загальна вартість виданих путівок складає 74500 грн. (149*500), надійшло часткової оплати в розмірі 10% - 7400 грн. (148 * 50) та одна путівка видана безкоштовно на суму 500 грн. Різниця між загальною вартістю путівок і внесеною частковою сплатою, та виданою безкоштовно путівкою на суму 500 грн., складає 67100,00 грн. (148*50+500), яка не приймається до заліку і підлягає поверненню на рахунок Фонду.

Однак, висновки позивача, викладені в акті щодо того, що студенти-заочники не мають права на соціальні послуги в санаторіях-профілакторіях вузів, де вони навчаються, так як це право вони мають за основним місцем роботи як застраховані особи, не ґрунтується на законі та судом не приймається з наступних підстав.

Відповідно до ст. 53 Закону України ”Про вищу освіту” студент (слухач) - особа, яка в  установленому  порядку зарахована до вищого навчального закладу і навчається за денною (очною), вечірньою або заочною, дистанційною формами навчання з метою здобуття певних освітнього та освітньо-кваліфікаційного рівнів.

Згідно ст. 4 Закону України ”Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, мають застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні.

Як вбачається зі ст. 50 Закону України ”Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, застрахованим особам, призначаються та надаються за основним місцем роботи за рахунок сплачених застрахованими особами страхових внесків.

Відповідно до п.п. 4.1, 4.2 п. 4 Інструкції про порядок забезпечення застрахованих осіб і членів їх сімей путівками на санаторно-курортне лікування, які придбані за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, яка затверджена Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 02.06.2005  N 55, рішення  про виділення  путівки застрахованій особі приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування підприємства, установи, організації (далі - комісія (уповноважений) із соціального страхування) на підставі особистої заяви та медичної довідки про потребу санаторно-курортного лікування (форма N 070/о); путівка до санаторію-профілакторію видається застрахованій особі бухгалтерією підприємства для санаторно-курортного лікування в  період відпустки або без відриву від виробництва, а студентам вищих навчальних та учням професійно-технічних закладів, які є громадянами України, - в період навчання або канікул.

Однак, як вбачається з вищевказаних законів та інструкції, студенти вищих навчальних та учні професійно-технічних закладів, які є громадянами України, - в період навчання або канікул, мають право отримати путівку до санаторію-профілакторію для санаторно-курортного лікування, проте наявність чи відсутність вказаного права не ставиться в залежність від того факту, за якою саме формою навчання (денною, заочною чи вечірньою) здобуває освіту студент. Разом з тим, ні в якому іншому законі чи підзаконному правовому акті не зазначено переваг однієї форми навчання над іншою.

За змістом п.п. 4.3 п. 4 Інструкції про порядок забезпечення застрахованих осіб і членів їх сімей путівками на санаторно-курортне лікування, які придбані за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, яка затверджена Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 02.06.2005 N 55 комісія (уповноважений) із соціального страхування може приймати рішення про виділення застрахованій особі за рахунок коштів Фонду лише однієї путівки протягом двох календарних років (крім путівок до санаторію-профілакторію за умови часткового фінансування його за рахунок коштів Фонду, реабілітаційного відділення санаторно-курортного закладу та для лікування дитини без  дорослого, які можуть бути виділені застрахованій особі протягом календарного року).

При цьому за рахунок коштів Фонду одна і та ж застрахована особа протягом календарного року може отримати лише одну послугу із санаторно-курортного лікування.

Як вбачається з Положення Про санаторій-профілакторій ”Медик” Вінницького Національного медичного університету ім. М.І.Пирогова, затвердженому ректором університету 9.01.2003, погодженим з виконавчою дирекцією Вінницького обласного відділення ФСС з ТВП 9.01.2003, основними задачами цього закладу є зміцнення здоров'я застрахованих, членів їх сімей (студентів вищих та середніх спеціальних навчальних закладів)… Головним критерієм оцінки його діяльності повинно бути зниження втрати робочого часу із-за хвороб на підприємстві (в навчальному закладі) (п.1.3).

Відповідно до п.3.1 Положення рішення про часткове фінансування санаторію-профілакторію за рахунок коштів Фонду приймається правлінням Фонду на підставі подання правління Фонду, до якого надаються спільне подання власника та представника застрахованих осіб підприємства про відкриття санаторію-профілакторію; клопотання представника застрахованих осіб на регіональному рівні про відкриття фінансування санаторію-профілакторію; акт державної приймальної комісії про прийняття санаторію-профілакторію в експлуатацію; гарантійний лист власника підприємства про забезпечення фінансування санаторію-профілакторію на господарське утримання і обслуговування, вирішення транспортних проблем, пов'язаних з його функціонуванням; тощо.

В силу п.3.2 Положення рішення про припинення часткового фінансування за рахунок коштів Фонду приймається правлінням Фонду на підставі: спільного подання власника та представника застрахованих осіб підприємства про закриття санаторію-профілакторію; подання виконавчої дирекції Фонду у випадках невідповідності рівня лікувально-профілактичного обслуговування в санаторії-профілакторії, а також при припиненні роботи санаторію-профілакторію на термін, що перевищує 2 місяці у зв'язку з відсутністю коштів на його господарське утримання, при переході санаторію-профілакторію на самостійну фінансово-господарську діяльність або утримання його за рахунок коштів власника.

Як повідомили сторони у судовому засіданні, вказані вимоги сторонами були дотримані, зауважень з боку відповідача з приводу діяльності та фінансування санаторію-профілакторію не надходило, підстави для припинення чи зменшення фінансування санаторію-профілакторію за рахунок коштів Фонду відсутні.

Крім того, згідно п.п. 8.7 п. 8 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою правління Фонду від 26.06.01 №16 витрати коштів Фонду,  які були проведені з порушенням законодавства і заподіяли йому збитки, не приймаються до заліку в рахунок страхових внесків і відшкодовуються за рахунок страхувальника.

Однак, позивачем не доведено як факту порушення відповідачем законодавства при видачі путівок на санаторно-курортне лікування студентам-заочникам, так і факту завдання вказаними діями позивачу збитків.

Зокрема, стверджуючи про подвійне використання коштів Фонду на кожного студента-заочника, позивачем, проте, не надано доказів та не доведено того, що студенти-заочники фармацевтичного факультету Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова (перелік додається), в перевіряємий період (01.07.04 - 31.12.05) перебували в трудових відносинах з їх роботодавцями за місцем роботи, є застрахованими особами і отримали за основним місцем роботи путівку для санаторно-курортного лікування, за рахунок коштів Фонду.

Крім того, як вбачається з довідки відповідача №439 від 29.05.06, один зі студентів –Михайлик А.П., що включений до списку студентів-заочників, які отримали путівку для санаторно-курортного лікування, з 02.08.01 і по теперішній час є студентом денної форми навчання фармацевтичного факультету Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова.

Відповідно до ст.ст.71, 86 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З урахуванням викладеного, оцінивши надані сторонами докази та матеріали справи у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст.69, 70, 86-98, 159-163, 167, прикінцевими та перехідними  положеннями КАС України, -

П О С Т А Н О В И В :

1.          У задоволенні позову відмовити.

2.          Постанову направити сторонам.

Судове рішення набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАСУ після  закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження,  встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано  заяву  про  апеляційне  оскарження,  але апеляційна  скарга  не  була  подана  у  строк,  встановлений  цим Кодексом,  постанова або  ухвала  суду  першої  інстанції  набирає законної сили після закінчення цього строку

Відповідно до ст.186. КАСУ про апеляційне оскарження рішення  суду  першої  інстанції спочатку  подається  заява.  Обґрунтування  мотивів  оскарження  і вимоги до суду апеляційної інстанції  викладаються  в  апеляційній скарзі, яка подається до суду апеляційної  інстанції  через суд  першої  інстанції,  який  ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно  надсилається  особою,  яка  її подає, до суду апеляційної інстанції.

Заява  про  апеляційне  оскарження  постанови  суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення,  а в разі   складення   постанови  у  повному  обсязі  відповідно  до статті 160 цього Кодексу -  з  дня  складення  в  повному  обсязі.

Апеляційна  скарга  на  постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти  днів  після  подання  заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна   скарга  може  бути  подана  без  попереднього подання заяви про апеляційне оскарження,  якщо скарга подається  у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова складена у повному обсязі

відповідно до ч.3 ст.160 КАС України 09.06.06р.

Суддя                                                    Залімський І.Г.

СудГосподарський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення06.06.2006
Оприлюднено21.08.2007
Номер документу1980
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —14/200-06

Постанова від 20.02.2007

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Науменко І.М.

Рішення від 11.01.2007

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Панна С.П.

Ухвала від 14.12.2006

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Панна С.П.

Ухвала від 05.12.2006

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Панна С.П.

Рішення від 21.08.2006

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Гридасов Ю.В.

Рішення від 04.07.2006

Господарське

Господарський суд Одеської області

Горячук Н.О.

Постанова від 06.06.2006

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Залімський І.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні