Рішення
від 25.11.2011 по справі 11/239
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

11/239

 

ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  міста КИЄВА01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б     тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №  11/239

25.11.11

За позовомЗаступника прокурора Голосіївського району міста Києва в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву

допро   Товариства з обмеженою відповідальністю «Барс Ентерпрайз»стягнення 13 011,46 грн.

Суддя Смирнова Ю.М.

Представники:

від прокуратуриОдуденко В.В. –старший помічник прокурора

від позивача       Кошман А.С. - представник

від відповідача  не з'явились

          

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Заступника прокурора Голосіївського району міста Києва в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Барс Ентерпрайз» основної заборгованості у розмірі 6 759,70 грн. та пені у розмірі 248,14 грн.

          В ході розгляду справи представниками прокуратури Голосіївського району міста Києва та Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву було подано заяви про збільшення позовних, в яких прокурор та позивач просять суд стягнути з відповідача основний борг у розмірі 12 242,59 грн., пеню у розмірі 584,36 грн. та інфляційні втрати у розмірі 184,51 грн.

 Позовні вимоги мотивовані тим, що в порушення умов укладеного між сторонами договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності, відповідачем в повному обсязі не виконано зобов'язання по сплаті орендної плати, внаслідок чого в останнього утворилась заборгованість у розмірі 12 242,59 грн. Крім основної заборгованості, за порушення строку виконання грошового зобов'язання позивач просить стягнути з відповідача 584,36 грн. пені та  184,51 грн. втрат від інфляції.

Відповідач явку повноважних представників у судове засідання не забезпечив, відзив на позов не надав.

Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.

Враховуючи, що матеріали справи містять докази належного повідомлення відповідача про час та місце судового засідання та зважаючи на відсутність будь-яких клопотань відповідача, суд, на підставі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, приходить до висновку про можливість розгляду справи за наявними матеріалами без участі представника відповідача.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників прокуратури та позивача, суд

В С Т А Н О В И В:

          18.12.2006 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України та Товариством з обмеженою відповідальністю «Фірма «Барс Ентерпрайз» укладено договір оренди № 3772 нерухомого майна, що належить до державної власності (далі –Договір), відповідно до п. 1.1. якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно, площею 70,30 кв. м. розміщене за адресою: м. Київ, вул. Дегтярівська, 38-44, 12 поверх, кімнати № 1209,1213, що знаходиться на балансі Державного підприємства Поліграфічний комбінат «Україна»по виготовленню цінних паперів (надалі –«Балансоутримувач»), вартість якого становить за експертною оцінкою станом на 31.07.2006 248 322,00 грн. Майно передається в оренду з метою розміщення офісу.

          На виконання умов Договору позивачем було передано, а відповідачем прийнято у користування орендовані приміщення, про що свідчить наявний в матеріалах справи акт приймання-передачі від 18.12.2006.

          Договір було укладено строком на 11 місяців (з 18.12.2006 по 18.11.2007). У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну Договору після закінчення строку його чинності протягом одного місяця, Договір вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені цим Договором, з урахуванням змін у законодавстві на дату продовження Договору (п.п.10.1., 10.5. Договору). Таким чином, після 18.11.2007 Договір був неодноразово пролонгований.

          В подальшому, до умов Договору вносилось ряд змін на підставі укладених між сторонами Додаткового договору № 1 від 06.03.2007 та Договору № 3772/02 від 13.04.2010 про внесення змін до Договору оренди № 3772 від 18.12.2006.

          Договором № 3772/02 пункт 1.1.Договору був викладений в наступній редакції: «орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно, площею 19,00 кв. м. розміщене за адресою: м. Київ, вул. Дегтярівська, 38-44, 12 поверх, кімната № 1213, що знаходиться на балансі Державного підприємства Поліграфічний комбінат «Україна»по виготовленню цінних паперів, вартість якого визначена згідно зі звітом про незалежну оцінку станом на 30.09.2009 і становить 133216,22 грн. без ПДВ. Майно передається в оренду з метою розміщення офісу».

          Пунктами 3.1., 3.2. Договору (в редакції Договору № 3772/02 від 13.04.2010) передбачено, що орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої Кабінетом Міністрів України, і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку  - січень 2010р.: 1744,81 грн. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством. Орендна плата за перший місяць оренди лютий 2010 року встановлюється шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за наступний місяць.

          Перерахування здійснюється орендарем самостійно до 10 числа наступного за звітним з урахуванням щомісячного індексу інфляції таким чином: 70% орендної плати перераховується орендарем до державного бюджету; 30 %  - на розрахунковий рахунок балансоутримувача.

          Відповідно до ч. 1 ст. 2, ст.3 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»відносини щодо оренди державного майна, майна, що належить Автономній республіці Крим або перебуває в комунальній власності, регулюються договором оренди, цим Законом та іншими нормативно - правовими актами.

Частиною 1 ст. 283 Господарського кодексу України визначено, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом (ч. 6 ст. 283 Господарського кодексу України).

Відповідно до ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Відповідно до ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

          Пунктом 3 статті 18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», а також п. 5.2 Договору встановлено обов'язок орендаря вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином та відповідно до закону, інших правових актів, договору. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим кодексом, іншими законами або договором.

Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України).

          Відповідно до ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

          Договір, відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, є обов'язковим для виконання сторонами.

Проте зобов'язання по своєчасній сплаті орендної плати відповідачем не виконано, внаслідок чого за період з лютого по жовтень 2011 року заборгованість відповідача перед Державним бюджетом України становить 12 242,59 грн.

Позивачем на адресу відповідача було направлено лист від 24.05.2011 № 30-05/7748 з  вимогою терміново сплатити наявну заборгованість. Проте відповіді на даний лист відповідач позивачу не надав, заборгованість не погасив.

Факт невиконання зобов'язань за Договором щодо здійснення передбачених платежів до Державного бюджету відповідачем не спростований. Таким чином, вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 12 242,59 грн. на користь Державного бюджету України основного боргу визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Крім того, позивачем заявлені вимоги про стягнення з відповідача пені у розмірі 584,36 грн. та інфляційних втрат у розмірі 184,51 грн., нарахованих за прострочення платежу.

Відповідно до ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Пенею,  згідно з ч. 3 ст. 549 Цивільного кодексу України, є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Пунктом 3.7 Договору передбачено, що орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету та балансоутримувачу з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості, з урахуванням індексації, за кожен день прострочення, включаючи день оплати.

Відповідно до ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення (ст. 625 Цивільного кодексу України).

Оскільки факт прострочення відповідачем виконання грошового зобов'язання по сплаті орендної плати на користь позивача встановлений судом та по суті відповідачем не спростований, вимоги позивача про стягнення з відповідача пені визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню за розрахунком позивача, перевіреним судом та неоспореним відповідачем.

Що стосується стягнення з відповідача втрат від інфляції, то в цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню частково. За розрахунком суду з відповідача на користь Державного бюджету України підлягають стягненню 86,54 грн. інфляційних втрат.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідач доказів на спростування обставин, повідомлених позивачем, не надав.

Отже, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Судові витрати покладаються на  відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України та підлягають стягненню в доход Державного бюджету України.

          На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва          

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Барс Ентерпрайз»(03150, м. Київ, вул. Боженка, 127, ідентифікаційний код 21519137) на користь Державного бюджету України 12 242 (дванадцять тисяч двісті сорок дві) грн. 59 коп. заборгованості за договором оренди, 584 (п'ятсот вісімдесят чотири) грн. 36 коп. пені та 86 (вісімдесят шість) грн. 54 коп. інфляційних втрат.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Барс Ентерпрайз»(03150, м. Київ, вул. Боженка, 127, ідентифікаційний код 21519137) на користь Державного бюджету України 129 (сто двадцять дев'ять) грн. 03 коп. державного мита та 234 (двісті тридцять чотири) грн. 22 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

В іншій частині позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

      

     Суддя                                                                                                    Ю.М. Смирнова

                                                                                                     Дата підписання рішення: 30.11.2011

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення25.11.2011
Оприлюднено19.12.2011
Номер документу19886810
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —11/239

Ухвала від 13.07.2023

Господарське

Господарський суд Донецької області

Величко Наталія Вікторівна

Ухвала від 08.11.2021

Господарське

Господарський суд Донецької області

Величко Наталія Вікторівна

Ухвала від 22.06.2020

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Кузьменко В.А.

Ухвала від 31.03.2020

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Кузьменко В.А.

Ухвала від 20.03.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Смирнова Ю.М.

Ухвала від 12.03.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Смирнова Ю.М.

Ухвала від 28.02.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Смирнова Ю.М.

Ухвала від 29.11.2012

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Винокуров К.С.

Ухвала від 11.12.2012

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Винокуров К.С.

Ухвала від 12.10.2010

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мельниченко Ірина Федорівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні