ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.11.11 Справа№ 5015/5181/11
Суддя Н. Березяк при секретарі О. Іванило розглянула матеріали справи
За позовом: ОСОБА_1, ОСОБА_2,м.Львів
До відповідача: ТзОВ «Карпати», м.Львів
Третя особа на стороні відповідача: ТзОВ «Через», м.Львів
Про визнання недійсним рішення загальних зборів
В судове засідання з’явились:
від позивача: ОСОБА_3-представник
від відповідача: Ніколенко А.Ф.- представник
від третьої особи : Ніколенко А.Ф.- представник
Представникам сторін роз’яснено їхні права та обов‘язки, передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України.
Суть спору: Позов заявлено ОСОБА_1, ОСОБА_5 до ТзОВ «Карпати»про визнання недійсним рішення загальних зборів , оформлене протоколом від 31.03.2006 року про укладення договору купівлі-продажу 39/50 частин нежитлових приміщень загальною площею 324,2 кв.м. за адресою : АДРЕСА_1 від 05.04.2006 року між ТзОВ «Карпати» та ТзОВ «Через». Третьою особою без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучено ТзОВ «Через».
Розгляд справи неодноразово відкладався з підстав і мотивів, викладених в ухвалах суду.
В судовому засіданні представник позивачів позов підтримав, просив задоволити позовні вимоги з підстав, викладених в позовній заяві та наданих в судовому засіданні пояснень . Як на підставу визнання недійсним оскаржуваного рішення загальних зборів, позивачі посилаються на порушення процедури їх проведення, а саме на ті обставини, що відповідачем було порушено процедуру скликання загальних зборів і їх, як учасників товариства не було повідомлено про проведення зборів.
Відповідач проти позову заперечує з тих підстав, що при прийнятті оскаржуваного рішення не були порушені права ОСОБА_1, ОСОБА_2, оскільки на час проведення зборів вони були виключені з числа учасників і у товариства не було підстав для їх повідомлення.
16.11.2011 року в судовому засіданні суд оглянув матеріали реєстраційної справи ТзОВ «Карпати».
В судовому засіданні 16.11.2011 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суд заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, та оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне:
31 березня 2006 року рішенням загальних зборів ТзОВ «Карпати» , оформлених протоколом від 31.03.2006 року було надано згоду на укладення між ТзОВ «Карпати»та ТзОВ «Через»договору купівлі-продажу 39/50 нежитлового приміщення площею 324,2 м.кв., що розташоване за адресою: м.Львів, вул. С.Петлюри,2.
Позивачі не погоджуються із зазначеним рішенням загальних зборів з тих підстав, що вони не були повідомлені про час і місце проведення зборів та не приймали в них участь, що стало підставою його оскарження в судовому порядку.
Проаналізувавши всі обставини та матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін суд прийшов до висновку, що позов не обґрунтований і не підлягає до задоволення.
При прийнятті рішення, суд виходив з наступного:
Згідно зі статтею 167 Господарського кодексу України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами. Володіння корпоративними правами не вважається підприємництвом. Законом можуть бути встановлені обмеження певним особам щодо володіння корпоративними правами або їх здійснення. Під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.
Відповідно до ч. 5 ст. 61 Закону України «Про господарські товариства»про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. За приписами ч.1 ст.52 Закону України «Про акціонерні товариства»до компетенції наглядової ради належить вирішення питань, передбачених цим Законом, статутом, а також переданих на вирішення наглядової ради загальними зборами.
Як вбачається з матеріалів справи, 03.10.2002р. рішенням загальних зборів ТзОВ «Карпати»оформленим протоколом № 26 позивачів було виключено з числа учасників товариства з тих підстав, що вони не з’являлись за викликом на загальні збори; систематично не виконували свої обов’язки перед товариством та перешкоджали діяльності товариства шляхом не прийняття участі у досягненні цілей товариства.
Рішенням господарського суду Львівської області від 16.10.2009 р. по справі № 32/123-32/124, яке залишене без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 10.02.2010 р., рішення загальних зборів ТзОВ «Карпати»від 03.10.2002 р. визнано недійсним та скасовано державну реєстрацію змін до установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю «Карпати», якими виключено зі складу учасників товариства ОСОБА_6 та ОСОБА_7.
Позивачі стверджують, що їхня участь у товаристві не припинялась і вони є учасниками ТзОВ «Карпати» , а відповідно до ст.61 Закону України «Про господарські товариства» повинні були бути повідомлені належним чином про проведення загальних зборів і мали право взяти участь в загальних зборах.
Посилаючись на порушення процедури скликання зборів, передбаченої ст..61 Закону України «Про господарські товариства»та Статутом товариства, позивачі зазначають що їх не було повідомлено про збори 31.03.2006 року і вони були позбавлені права взяти участь у голосуванні і висловити свою думку стосовно рішення ТзОВ «Карпати» про продаж нерухомого майна, належного товариству.
Доводи позивачів необґрунтовані і спростовуються матеріалами справи.
Відповідно до ст. 41 Закону України «Про господарські товариства»–вищим органом акціонерного товариства є загальні збори товариства. У загальних зборах мають право брати участь усі акціонери, незалежно від кількості та виду акцій, власниками яких вони є. Брати участь у загальних зборах з правом дорадчого голосу можуть і члени виконавчих органів, які не є акціонерами. Акціонери (їх представники), які беруть участь у загальних зборах, реєструються із зазначенням кількості голосів, яку має кожний учасник. Реєстрація акціонерів (їх представників), які прибули для участі у загальних зборах, здійснюється згідно з реєстром акціонерів у день проведення загальних зборів виконавчим органом акціонерного товариства або реєстратором на підставі укладеного з ним договору. Цей реєстр підписується головою та секретарем зборів.
До компетенції загальних зборів належить: а) визначення основних напрямів діяльності акціонерного товариства і затвердження його планів та звітів про їх виконання; б) внесення змін до статуту товариства, у тому числі зміна розміру його статутного капіталу; в) обрання і відкликання членів наглядової ради; г) утворення і відкликання виконавчого та інших органів товариства; д) затвердження річних результатів діяльності акціонерного товариства, включаючи його дочірні підприємства, затвердження звітів і висновків ревізійної комісії, порядку розподілу прибутку, строку та порядку виплати частки прибутку (дивідендів) з урахуванням вимог, передбачених цим та іншими законами, визначення порядку покриття збитків; е) створення, реорганізація та ліквідація дочірніх підприємств, філій та представництв, затвердження їх статутів та положень; є) винесення рішень про притягнення до майнової відповідальності посадових осіб органів управління товариства; ж) затвердження правил процедури та інших внутрішніх документів товариства, визначення організаційної структури товариства; з) вирішення питання про придбання акціонерним товариством акцій, що випускаються ним; и) визначення умов оплати праці посадових осіб акціонерного товариства, його дочірніх підприємств, філій та представництв; і) затвердження договорів (угод), укладених на суму, що перевищує вказану в статуті товариства; ї) прийняття рішення про припинення діяльності товариства, призначення ліквідаційної комісії, затвердження ліквідаційного балансу; й) прийняття рішення про обрання уповноваженої особи акціонерів для представлення інтересів акціонерів у випадках, передбачених законом.
Повноваження, передбачені пунктами б", "в", "г", "д", "е", "ї", "й", належать до виключної компетенції загальних зборів акціонерів і не можуть бути передані іншим органам товариства.
Статутом товариства до компетенції загальних зборів можуть бути віднесені й інші питання.
Загальні збори визнаються правомочними, якщо в них беруть участь акціонери, що мають відповідно до статуту товариства більш як 60 відсотків голосів.
Протокол загальних зборів акціонерів підписується головою і секретарем зборів і не пізніш як через три робочих дні після закінчення зборів передається виконавчому органу акціонерного товариства.
Стаття 42 Закону України «Про господарські товариства»передбачає, що рішення загальних зборів акціонерів приймаються більшістю у 3/4 голосів акціонерів, які беруть участь у зборах, з таких питань: а) зміна статуту товариства; б) прийняття рішення про припинення діяльності товариства. З решти питань рішення приймаються простою більшістю голосів акціонерів, які беруть участь у зборах.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до п.3.4 Статуту ТзОВ «Карпати»(а.с.17), зареєстрованого 20.03.2006 року, який був чинним на час проведення загальних зборів, рішення яких оскаржується, учасниками товариства були ОСОБА_8 із часткою в статутного фонду 93% , що складала 348,75 грн. та ОСОБА_9 із часткою статутного фонду 7%, що складала 26,26 грн.
Відповідно до п.3.3 Статуту, станом на день проведення загальних зборів, рішення яких оскаржується, статутний фонд товариства складав 375,00 грн.
На загальних зборах ТзОВ «Карпати»були присутні два учасники , які згідно положень Статуту товариства станом на 31.03.2006 року в сукупності володіли 100% голосів.
Позивачі 31.03.2006 року не приймали участь у загальних зборах товариства ТзОВ «Карпати», проте, прийняте загальними зборами рішення ніяким чином не порушує їх прав, як учасників .
Так, підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів учасників (акціонерів) та інших органів господарського товариства можуть бути: порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства; учасник (акціонер) товариства був позбавлений можливості взяти участь у загальних зборах; рішення загальних зборів порушує права чи законні інтереси учасника (акціонера) товариства. При цьому, права учасника (акціонера) господарського товариства внаслідок недотримання вимог закону про скликання і проведення загальних зборів необхідно вважати порушеними, якщо він не міг взяти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, внести пропозиції до порядку денного, зареєструватись для участі у загальних зборах тощо.
Окрім того, для визнання недійсним рішення загальних зборів товариства обов'язково необхідно встановити факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів учасника (акціонера) товариства. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду відсутні підстави для задоволення позову.
Як вбачається із положень п.5.2 Статуту (а.с.102-103), чинного на момент створення товариства, зареєстрованого 09.10.1995 року, до виключної компетенції Зборів учасників не відносилось погодження чи затвердження угод купівлі-продажу майна товариства.
Згідно положень п.4.5 Статут товариства (а.с.19), чинного на момент скликання Загальних зборів 31.03.2006 року, рішення яких оскаржується, до виняткової компетенції загальних зборів учасників також не віднесено вирішення питань щодо затвердження угод про купівлю-продаж майна товариства.
З огляду на викладене, відповідно до положень п. 5.10 Статуту товариства, зареєстрованого 09.10.95 року ( а.с.102-103), та відповідно до п.4.15 Статут товариства, зареєстрованого 26.03.2006 року (а.с.20) , чинного на момент проведення загальних зборів, рішення яких оскаржується, керівництво поточною діяльністю товариства та вирішення всіх питань діяльності товариства, крім тих, що належать до виняткової компетенції загальних зборів Учасників, здійснює Директор.
Таким чином, оскаржуване рішення загальних зборів стосовно вирішення питань купівлі-продажу майна, ніяким чином не порушує прав учасників товариства, оскільки ці питання не віднесені Статутом до виняткової компетенції загальних зборів і вирішуються директором товариства одноособово.
Крім того, слід звернути увагу на ту обставину, що оскаржуване рішення загальних зборів, оформлене протоколом від 31.03.2006 року про надання згоди на укладення між ТзОВ «Карпати» та ТзОВ «Через»договору купівлі-продажу 39/50 нежитлового приміщення площею 324,2 м.кв. за адресою м.Львів, вул.. С.Петлюри,2 носить лише декларативний характер, оскільки станом на час прийняття оскаржуваного рішення, статутний фонд товариства складав 375,00 грн. і зазначене вище нерухоме майно станом на 31.03.2006 року у власності товариства не перебувало.
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову, оскільки цим рішенням прав та законних інтересів позивачів, як учасників товариства не порушено.
Аналогічною є позиція Вищого господарського суду України, викладена в постанові №11/119-10 від 09.02.2011 р. (а.с.119-120).
Відповідно до ст. 32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Статтею 33 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
В порядку, передбаченому ст.33 ГПК України, позивач жодним чином не обґрунтував порушення його корпоративних прав, прийняттям оскаржуваного рішення.
Відповідно до ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до частини 2 ст. 35 ГПК України, факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори) під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.
Слід звернути увагу на ту обставину, укладений між ТзОВ «Карпати» та ТзОВ «Через» договір купівлі - продажу 39/50 нежитлового приміщення площею 324,2 м.кв. за адресою м.Львів, вул.. С.Петлюри,2 вже був предметом судового розгляду. Під час розгляду справи №12/29 за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ТзОВ «Карпати» та ТзОВ «Через»про визнання правочину недійсним, суд досліджував факт порушення прав позивачів, як акціонерів при укладенням спірного договору. Рішенням суду від 30.06.2010 року у справі №12/29, яке набрало законної сили, встановлено, що «позивачами не доведено, документально не підтверджено в чому полягає порушення прав позивачів як акціонерів при укладенні спірного договору»(а.с.62).
Відповідно до ст. 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
З огляду на викладене, керуючись ст.ст.4, 4-1, 4-2, 4-3, 4-4, 4-5, 4-6, 4-7, 32, 33.34,43, 44, 49, 82, 83, 84, 85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1.Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ТзОВ «Карпати», третя особа : ТзОВ «Через»про визнання недійсним рішення загальних зборів , оформлене протоколом від 31.03.2006 року про укладення договору купівлі-продажу 39/50 частин нежитлових приміщень загальною площею 324,2 кв.м. за адресою : АДРЕСА_1 від 05.04.2006 року між ТзОВ «Карпати» та ТзОВ «Через».
Рішення суду може бути оскаржене протягом 10 днів до Львівського апеляційного господарського суду.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 18.11.2011 року.
Суддя Березяк Н.Є.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 16.11.2011 |
Оприлюднено | 20.12.2011 |
Номер документу | 19895033 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Березяк Н.Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні