16/17-4236-2011
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Підлягає публікації в ЄДРСР
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"05" грудня 2011 р.Справа № 16/17-4236-2011
Господарський суд Одеської області
У складі судді Желєзної С.П.
Секретаря судових засідань Гаврилової А.А.
За участю представників сторін:
Від позивача: не з'явився;
Від відповідача: не з'явився.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом приватного підприємства „Апогеос” до Одеської обласної державної хлібної інспекції про зобов'язання виконувати умови договору -
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство „Апогеос” (далі по тексту –ПП „Апогеос”) звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до Одеської обласної державної хлібної інспекції (далі по тексту –Одеська обласна ДХІ) про зобов'язання виконувати умови укладеного між сторонами по справі договору на визначення якості товарних і технологічних властивостей зернобобових, олійних, зернових культур, продуктів їх переробки, що відвантажуються на експорт, що надходиться по імпорту, та в межах України № 119 від 14.07.2011р., викладені у п.п. 1.1 та 3.2 названої угоди. Позовні вимоги обґрунтовані невиконанням відповідачем прийнятих на себе зобов'язань за вищезазначеним договором в частині здійснення інспектування партій хлібопродуктів, що відвантажуються на експорт, що надходять по імпорту і в межах України відповідно до чинних державних стандартів та інших нормативних документів по даному виду послуг, незважаючи на надіслане ПП „Апогеос” відповідне письмове звернення.
Відповідач повністю заперечує проти позовних вимог ПП „Апогеос”, наголошуючи на тому, що ним не допускались порушення прийнятих на себе зобов'язань за договором на визначення якості товарних і технологічних властивостей зернобобових, олійних, зернових культур, продуктів їх переробки, що відвантажуються на експорт, що надходять по імпорту та в межах України № 119 від 14.07.2011р.
В судові засідання, призначене на 05.12.2011р., представники сторін не з'явились, незважаючи на належне їх повідомлення про час та місце розгляду справи, що підтверджується підписом представників ПП „Апогеос” та Одеської обласної ДХІ на повідомленні про оголошення перерви в судовому засіданні від 30.11.2011р., про причини неявки суд не повідомили.
Крім того, 05.12.2011р. відповідачем до канцелярії суду було подано клопотання про відкладення розгляду справи, посилаючись на необхідність подання додаткових пояснень по справі. В обґрунтування даного клопотання відповідач посилається на тимчасову відсутність працівника Одеської обласної ДХІ, виходячи з пояснень якого можна встановити або спростувати факт звернення ПП „Апогеос” із письмовою заявою про здійснення інспектування хлібопродуктів.
Розглянувши назване клопотання, господарський суд вважає за необхідне зазначити наступне. По –перше, на підтвердження викладених у вищезазначеному клопотанні обставин Одеською обласною ДХІ взагалі не було надано будь-яких доказів, що само по собі свідчить про його декларативність та необґрунтованість. По –друге, сам по собі факт звернення до суду із даним клопотанням не знімає з представника Одеської обласної ДХІ, яким було підписано це клопотання, від участі у судовому засіданні, явка у яке була визнана обов'язковою. Викладені обставини свідчать про неповажність причин неявки представника Одеської обласної ДХІ в судове засідання від 05.12.2011р. та необґрунтованість клопотання останнього про відкладення розгляду справи, у зв'язку з чим судом у його задоволенні було відмовлено.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового процесу, суд встановив наступне.
14.07.2011р. між Одеською обласною ДХІ (Виконавець) та ПП „Апогеос” (Замовник) було укладено договір на визначення якості товарних і технологічних властивостей зернобобових, олійних, зернових культур, продуктів їх переробки, що відвантажуються на експорт, що надходять по імпорту та в межах України (далі по тексту –договір № 119 від 14.07.2011р.), у відповідності до п. 1.1 якого Замовник доручає, а Виконавець виконує огляд (інспектування) зерна та продуктів його переробки та оформлення сертифікатів якості зерна і продуктів його переробки при відвантаженні, надходженні та транзиті, обумовлених у договорі (контракті) між Продавцем і Покупцем (Замовником та його контрагентом за договором відчуження зернопродуктів).
Згідно зі ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов'язання.
Умовами п.п. 2.1, 2.2 договору № 119 від 14.07.2011р. Замовником були прийняти на себе зобов'язання не менш ніж за 72 години до початку відвантаження, вивантаження зернопродуктів ознайомити Виконавця з умовами договору (контракту) купівлі-продажу і виділити уповноваженого представника для підтримки зв'язку з Виконавцем. Крім того, вчасно здійснити оплату виконаних робіт згідно виставленого рахунку Виконавця, незалежно від того, чи діє Замовник від свого імені або від імені третьої особи при здійсненні експортно-імпортного експедирування вантажу.
В свою чергу, виходячи з положень п.п. 3.1, 3.2, 6.1 договору № 119 від 14.07.2011р. Виконавець зобов'язаний приступити до роботи з надання послуг згідно даного договору з моменту оплати його послуг Замовником в повному обсязі. Виконавець зобов'язаний проводити інспектування партій хлібопродуктів, що відвантажуються на експорт, що надходять по імпорту і в межах України відповідно до чинних державних стандартів та інших нормативних документів по даному виду послуг. Термін виконання робіт Виконавцем залежить від обсягу зернопродуктів, попередньо зафіксованого в заявці Замовника, але не може перевищувати граничних термінів виконання такого виду робіт, визначеного у відповідних державних стандартах та інших нормативних актах, що регулюють дане питання.
Заявкою від 25.07.2011р. за вих. № 148 позивач просив провести інспектування партії ячменю 3-го класу врожаю 2011р., що знаходиться на філії фірми за адресою: Саратський район, с. Зоря, вул. 28 червня, № 197, вагою 500,00 тн. згідно договору № О430/12 від 21.07.2011р. Заявка містить наступну інформацію: продавець (відправник) зерна - ПП „Апогеос”; покупець (отримувач) зерна ТОВ СП „Трансбалктермінал”; пункт відвантаження –ст. Сарата Одеської залізниці; станція призначення –ст. Іллічівськ експорт Одеської залізниці; спосіб транспортування –залізничний транспорт; походження – врожай 2010р.; кількість місць –8 вагонів-зерновозів. У названій заявці ПП „Апогеос” гарантувало оплату послуг по інспектуванню зернових, що будуть надані Одеською обласною ДХІ. Названа заявка була надіслана на адресу відповідача кур'єрською службою „від А до Я”, однак відповідач відмовився від прийняття поштового відправлення від позивача.
В силу положень ст. 21 Закону України „Про зерно та ринок зерна в Україні” від 04.07.2002р. № 37-IV (з наступними змінами та доповненнями) якість зерна та продуктів його переробки, що виробляються в Україні або ввозяться на митну територію України, має відповідати державним стандартам та іншим нормативним документам. Якість експортного зерна та продуктів його переробки може відповідати вимогам, що зафіксовані сторонами в експортному контракті. Експортно-імпортні операції із зерном та продуктами його переробки, крім хлібобулочних і макаронних виробів, проводяться за наявності сертифіката якості зерна та продуктів його переробки, який видається на платній основі територіальними органами спеціально уповноваженого державного органу у сфері державного контролю за якістю зерна та продуктів його переробки у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України. Рішення про видачу або відмову у видачі сертифіката якості зерна та продуктів його переробки приймається протягом трьох днів після надходження заяви від суб'єкта ринку зерна про видачу сертифіката якості на партію зерна та продуктів його переробки, що зберігаються на зерновому складі, і завершення завантаження транспортного засобу. Якщо після закінчення зазначеного строку не буде прийнято рішення про видачу або відмову у видачі сертифіката якості зерна та продуктів його переробки, вважається, що суб'єктові ринку зерна надано такий сертифікат.
Як наголошує ПП „Апогеос”, відповідач безпідставно ухиляється від виконання прийнятих на себе зобов'язань за договором № 119 від 14.07.2011р.. що укладається у відмові від прийнятті заявки позивача на проведення інспектування зернових культур та, відповідно, ненаданні послуг, передбачених названою угодою. Викладені обставини зумовили звернення ПП „Апогеос” до суду із даним позовом про зобов'язання Одеської обласної ДХІ виконувати умови укладеної між сторонами по справі угоди.
З матеріалів справи вбачається, що між сторонами по справі існують договірні відносини, врегульовані договором № 119 від 14.07.2011р., за яким Одеська обласна ДХІ зобов'язана здійснювати інспектування хлібопродуктів, в т.ч. зернових, на користь отримувача цих послуг –ПП „Апогеос”. На момент вирішення даного спору договір № 119 від 14.07.2011р. є діючим та в установленому порядку не визнаний недійсним. За своїм юридичним змістом даний договір є договором про надання послуг, а тому, згідно зі ст. 902 ЦК України, Одеська обласна ДХІ зобов'язана надавати передбачені умовами договору послуги особисто.
Як вже зазначалось вище по тексту рішення, положеннями п. 3.2 договору № 119 від 14.07.2011р. передбачено, що Одеська обласна ДХІ зобов'язана проводити інспектування партій хлібопродуктів, що відвантажуються на експорт, що надходять по імпорту і в межах України відповідно до чинних державних стандартів та інших нормативних документів по даному виду послуг.
Згідно зі ч.ч. 1 –3 ст. 21 Закону України „Про зерно та ринок зерна в Україні” від 04.07.2002р. № 37-IV (з наступними змінами та доповненнями) якість зерна та продуктів його переробки, що виробляються в Україні або ввозяться на митну територію України, має відповідати державним стандартам та іншим нормативним документам. Якість експортного зерна та продуктів його переробки може відповідати вимогам, що зафіксовані сторонами в експортному контракті. Експортно-імпортні операції із зерном та продуктами його переробки, крім хлібобулочних і макаронних виробів, проводяться за наявності сертифіката якості зерна та продуктів його переробки, який видається на платній основі територіальними органами спеціально уповноваженого державного органу у сфері державного контролю за якістю зерна та продуктів його переробки у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України. Рішення про видачу або відмову у видачі сертифіката якості зерна та продуктів його переробки приймається протягом трьох днів після надходження заяви від суб'єкта ринку зерна про видачу сертифіката якості на партію зерна та продуктів його переробки, що зберігаються на зерновому складі, і завершення завантаження транспортного засобу. Якщо після закінчення зазначеного строку не буде прийнято рішення про видачу або відмову у видачі сертифіката якості зерна та продуктів його переробки, вважається, що суб'єктові ринку зерна надано такий сертифікат.
Положеннями п. 5 Порядку видачі сертифіката якості зерна та продуктів його переробки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2009р. № 848 (з наступними змінами та доповненнями), встановлено, що для отримання сертифіката якості замовник: подає територіальному органові Держконтрольсільгосппроду заяву, в якій зазначаються інформація про об'єкт сертифікації та зобов'язання щодо забезпечення умов для відбору проб відповідно до нормативних документів. При здійсненні експортних операцій до заяви додається копія експортного контракту. Зазначена заява подається за принципом організаційної єдності відповідно до вимог Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності"; укладає з територіальним органом Держконтрольсільгосппроду договір про проведення робіт з огляду (інспектування) зерна та продуктів його переробки.
Крім того, відповідно до п. 3 Порядку надання платних послуг державними хлібними інспекціями Автономної Республіки Крим та областей і використання коштів, що надходять як плата за їх надання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2009р. № 834, платні послуги надаються виключно за письмовим зверненням юридичних та фізичних осіб (далі - замовник) на підставі відповідного договору.
З аналізу вищенаведених приписів чинного законодавства, якими, в даному випадку, конкретизовано порядок надання Одеською обласною ДХІ послуг згідно договору № 119 від 14.07.2011р., вбачається, що відповідач був зобов'язаний надати послуги з інспектування зерна та продуктів його переробки, а також видати відповідний сертифікат якості протягом трьох днів з моменту надходження відповідної заяви ПП „Апогеос”. Матеріалами справи підтверджено, що ПП „Апогеос” як суб'єктом ринку зерна було надіслано на адресу відповідача відповідну заявку від 25.07.2011р. за вих. № 148, прийняти яку відповідач відмовився, що підтверджується відповідною відміткою працівника кур'єрської служби. Доказів, спростовуючи викладене, відповідачем надано суду не було.
У відповідності до ч. 2 ст. 509 ЦК України зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу, у тому числі і з договорів. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами. Зобов'язання, в свою чергу, згідно вимог ст.ст. 525, 526 ЦК України, має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Згідно вимог ст.ст. 32, 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. При цьому, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. В свою чергу, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Таким чином, враховуючи відмову відповідача від прийняття заявки на інспектування зерна, надіслану на його адресу ПП „Апогеос”, господарський суд на підставі п. 3.2 договору № 119 від 14.07.2011р., якими передбачено, що Одеська обласна ДХІ надає послуги з інспектування зерна в тому числі з урахуванням положень відповідних законодавчих актів, ст. 21 Закону України „Про зерно та ринок зерна в Україні”, п. 5 Порядку видачі сертифіката якості зерна та продуктів його переробки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2009р. № 848, п. 3 Порядку надання платних послуг державними хлібними інспекціями Автономної Республіки Крим та областей і використання коштів, що надходять як плата за їх надання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2009р. № 834, дійшов висновку про порушення відповідачем прийнятих на себе зобов'язань за вказаним договором.
Згідно з положеннями ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до ст. 538 ЦК України виконання свого обов'язку однією із сторін, яке відповідно до договору обумовлене виконанням другою стороною свого обов'язку, є зустрічним виконанням зобов'язання. При зустрічному виконанні зобов'язання сторони повинні виконувати свої обов'язки одночасно, якщо інше не встановлено договором, актами цивільного законодавства, не випливає із суті зобов'язання або звичаїв ділового обороту. Сторона, яка наперед знає, що вона не зможе виконати свого обов'язку, повинна своєчасно повідомити про це другу сторону. Якщо зустрічне виконання обов'язку здійснено однією із сторін, незважаючи на невиконання другою стороною свого обов'язку, друга сторона повинна виконати свій обов'язок.
В даному випадку правова конструкція положень договору № 119 від 14.07.2011р. та порядок його виконання, конкретизований вищенаведеними законодавчими актами, за переконанням суду, передбачає наявність зустрічного виконання зобов'язань сторін. Судом встановлено, що належний до виконання позивачем обов'язок надсилання заявки на інспектування зерна був виконаний належним чином, а тому Одеська обласна ДХІ за умови чинності названої угоди в будь-якому разі зобов'язана її виконувати. Наведене також підтверджується і тим, що у відповідності до вимог ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Викладені в сукупності обставини свідчать, що дії відповідача порушують права та охоронювані законом інтереси позивача як учасника правовідносин, який сумлінно виконує прийняті на себе зобов'язання.
Згідно зі ст.ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути примусове виконання обов'язку в натурі.
За таких обставин, враховуючи чинність договору № 119 від 14.07.2011р., а також встановлення судом порушення прав позивача відповідачем шляхом невиконання останнім прийнятих на себе обов'язків за даним договором, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог ПП „Апогеос” про зобов'язання Одеську обласну ДХІ виконувати умови п.п. 1.1, 3.2 даного договору, та відповідність обраного позивачем способу захисту положенням чинного законодавства. З огляду на викладене, позов ПП „Апогеос” підлягає задоволенню згідно зі ст.ст. 11, 15, 16, 509, 525, 526, 538, 610, 629, 901, 902 ЦК України, ст. 21 Закону України „Про зерно та ринок зерна в Україні” від 04.07.2002р. № 37-IV (з наступними змінами та доповненнями), п. 5 Порядку видачі сертифіката якості зерна та продуктів його переробки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2009р. № 848, п. 3 Порядку надання платних послуг державними хлібними інспекціями Автономної Республіки Крим та областей і використання коштів, що надходять як плата за їх надання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2009р. № 834.
Судові витрати зі сплати державного мита та оплати послуг на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача згідно зі ст.ст. 44, 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 11, 15, 16, 509, 525, 526, 538, 610, 629, 901, 902 ЦК України, ст. 21 Закону України „Про зерно та ринок зерна в Україні” від 04.07.2002р. № 37-IV (з наступними змінами та доповненнями), п. 5 Порядку видачі сертифіката якості зерна та продуктів його переробки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2009р. № 848, п. 3 Порядку надання платних послуг державними хлібними інспекціями Автономної Республіки Крим та областей і використання коштів, що надходять як плата за їх надання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2009р. № 834, ст. ст. 32, 33, 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Зобов'язати Одеську обласну державну хлібну інспекцію /65014, м. Одеса, вул. Єврейська, 2, кв. 2, код ЄДРПОУ 00958306/ виконувати умови договору на визначення якості товарних і технологічних властивостей зернобобових, олійних, зернових культур, продуктів їх переробки, що відвантажуються на експорт, що надходять по імпорту, та в межах України № 119 від 14.07.2011р., викладені у п.п. 1.1. та 3.1 даного договору.
3. Стягнути з Одеської обласної Державної хлібної інспекції /65014, м. Одеса, вул. Єврейська, 2, кв. 2, код ЄДРПОУ 00958306, р/р 31252272210767 в ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011/ на користь приватного підприємства „Апогеос” /65005, м. Одеса, вул. Прохорівська, 24, кв. 4, код ЄДРПОУ 32726970, р/р 2600201302943 в АТ „БМ Банк”, МФО 380913/ витрати на оплату держмита в сумі 85 грн. 00 коп. /вісімдесят п'ять грн. 00 коп./, витрати на оплату послуг з ІТЗ судового процесу в сумі 236 грн. 00 коп. /двісті тридцять шість грн. 00 коп./. Наказ видати.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 85 ГПК України.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до ст. ст. 91, 93 ГПК України сторони у справі мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор - апеляційне подання на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили. Апеляційна скарга подається, а апеляційне подання вноситься, протягом десяти днів з дня прийняття рішення місцевим господарським судом, а у разі якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення - з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.
Повний текст рішення підписано 09.12.2011р.
Суддя Желєзна С.П.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 05.12.2011 |
Оприлюднено | 21.12.2011 |
Номер документу | 19975719 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Желєзна С.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні