ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
05.12.11р. Справа № 7/5005/13431/2011
За позовом Публічного акціонерного товариства "За критий недиверсифікований к орпоративний інвестиційний фонд "Преміум-фонд", м. Київ, від імені та в інтересах якого ді є Товариство з обмеженою від повідальністю "Компанія з уп равління активами "ПІОГЛОБАЛ Україна", м. Київ
до Публічного акціонер ного товариства "Нікопольськ ий завод феросплавів", м. Нікоп оль Дніпропетровської облас ті
про визнання права вима гати здійснення обов'язковог о викупу акцій, визнання непр авомірною бездіяльності по о бов'язковому викупу акцій, за безпечення примусового вико нання обов'язку з оплати варт ості акцій шляхом стягнення коштів у сумі 354 225, 00 грн., спонука ння до вчинення дій та стягне ння 3% річних і інфляційних втр ат у загальній сумі 7 344, 39 грн.
Суддя Коваль Л.А.
Представники:
від позивача: представни к ОСОБА_1, дов. б/н від 03.10.2011р.;
від відповідача: предс тавник ОСОБА_2, дов. № 229-40/6 від 22.04.2011р.
СУТЬ СПОРУ:
Публічне акціонерне това риство "Закритий недиверсиф ікований корпоративний інве стиційний фонд "Преміум-фонд ", від імені та в інтересах яко го діє Товариство з обмежено ю відповідальністю "Компанія з управління активами "ПІОГЛ ОБАЛ Україна", звернулось до г осподарського суду з позовом до Публічного акціонерного товариства "Нікопольський за вод феросплавів" про:
визнання права Публічного акціонерного товариства "За критий недиверсифікований к орпоративний інвестиційний фонд "Преміум-фонд" вимагати з дійснення обов' язкового ви купу Публічним акціонерним т овариством "Нікопольський за вод феросплавів" належних йо му голосуючих акцій у кілько сті 101 207 штук простих іменних а кцій Публічного акціонерног о товариства "Нікопольський завод феросплавів" за ціною 3, 50 грн. за один цінний папір;
визнання неправомірною бе здіяльності Публічного акці онерного товариства "Нікопол ьський завод феросплавів" по обов' язковому викупу 101 207 акц ій простих іменних Публічног о акціонерного товариства "Н ікопольський завод фероспла вів", які належать Публічному акціонерному товариству "За критий недиверсифікований к орпоративний інвестиційний фонд "Преміум-фонд" за ринково ю ціною, що складає 3, 50 грн. за од ин цінний папір;
забезпечення примусового виконання обов' язку з оплат и Публічним акціонерним това риством "Нікопольський завод феросплавів" вартості акцій у кількості 101 207 штук простих і менних акцій Публічного акці онерного товариства "Нікопол ьський завод феросплавів" за ціною викупу 3, 50 грн. за один ці нний папір, шляхом стягнення з відповідача коштів у розмі рі 354 225, 00 грн. на користь Публічн ого акціонерного товариства "Закритий недиверсифікован ий корпоративний інвестицій ний фонд "Преміум-фонд"; зобов' язання відповідача вчинити у сі дії, необхідні для набуття відповідачем права власност і на вищевказані акції;
стягнення з відповідача на користь позивача 3% річних у р озмірі 3 057, 01 грн. та інфляційних втрат у сумі 4 287, 38 грн.
Позовні вимоги наведені з у рахуванням заяви позивача пр о зміну предмета позову, що на дійшла до господарського суд у 27.10.2011р. та до початку розгляду судом даної справи по суті.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 05.04.2011р. відбулись загаль ні збори акціонерів Відкрито го акціонерного товариства " Нікопольський завод фероспл авів", якими, на ряду з іншими, п рийнято рішення про попередн є схвалення значних правочин ів, які можуть вчинятись това риством у період з 05.04.2011р. і до 05.04. 2012р. включно, якщо ринкова варт ість майна або послуг, що можу ть бути предметом даних госп одарських правочинів більше 25% та не перевищує 50% вартості а ктів товариства за даними рі чної фінансової звітності за 2010 рік. Представник позивача, п рисутній на загальних зборах акціонерів, голосував проти прийняття цього рішення, у зв ' язку з чим на підставі ст. 68 З акону України "Про акціонерн і товариства" позивач вважає , що має право вимагати здійсн ення обов' язкового викупу а кціонерним товариством нале жних йому голосуючих акцій, а товариство зобов' язане їх викупити. 28.04.2011р. позивач зверну вся до відповідача з відпові дною вимогою, яка відповідач ем не задоволена, в чому позив ач вбачає неправомірну безді яльність відповідача. Ціна в икупу - 3, 50 грн. за один цінний папір визначена позивачем на підставі інформації Приватн ого акціонерного товариства "Фондова біржа ПФТС" від 15.04.2011р. п ро останнє значення біржовог о курсу за вказаними цінними паперами, яке розраховане на 22.09.2009р. Оскільки в 30-денний терм ін після отримання вимоги ак ціонера про обов' язковий ви куп акцій товариство не здій снило оплату акцій, позивач н а підставі ст. 625 ЦК України зая вив також вимоги про стягнен ня з відповідача на свою кори сть 3% річних від суми простроч еного платежу за період прос трочення з 30.05.2011р. по 12.09.2011р. та сум и від інфляції. Право діяти ві д імені та в інтересах позива ча Товариства з обмеженою ві дповідальністю "Компанія з у правління активами "ПІОГЛОБА Л Україна", в тому числі на про цесуальне представництво, по зивач обґрунтовує положення ми Закону України "Про інстит ути спільного інвестування ( пайові та корпоративні інвес тиційні фонди)" та умовами укл аденого позивачем з зазначен им товариством договору про управління активами корпора тивного інвестиційного фонд у (додатковий договір від 07.04.2010р . до договору № 2/1 УА про управлі ння активами корпоративного інвестиційного фонду від 26 ли стопада 2007 року).
Відповідач проти позову за перечує. Відповідач не вбача є права позивача вимагати зд ійснення обов' язкового вик упу акцій, оскільки не вважає прийняте рішення про попере днє схвалення значних правоч инів, проти прийняття якого г олосував позивач, рішенням п ро вчинення товариством знач ного правочину. Відповідач н е погоджується з запропонова ною позивачем ціною викупу з а один цінний папір, оскільки ціна викупу акцій згідно з по ложеннями ст. 69 Закону України "Про акціонерні товариства" р озраховується станом на день , що передує дню опублікуванн я в установленому порядку по відомлення про скликання заг альних зборів (опубліковане 15.02.2011р.), на яких було прийнято рі шення, яке стало підставою дл я вимоги обов' язкового вику пу акцій. Відповідач зазнача є, що зі змісту листа Приватно го акціонерного товариства " Фондова біржа ПФТС", на який по силається позивач, вбачаєтьс я, що з 22.09.2009р. біржовий курс акці й товариства не визначався, т обто біржові контракти не ук ладались, відповідно, не визн ачалась і ринкова ціна акцій за станом на 14.02.2011р. Таким чином , за доводами відповідача, цін а за один цінний папір - 3, 50 грн . визначена позивачем не у ві дповідності з чинним законод авством України та обставина ми справи. Окрім того, лист При ватного акціонерного товари ства "Фондова біржа ПФТС" підп исаний невідомою особою, нап равлений ТОВ "Конкорд Капіта л" та належним чином не завіре ний, а тому не може бути належн им доказом вимог позивача. Ві дповідач заперечує проти поз ову і у зв' язку з тим, що в сил у ст. 69 Закону України "Про акці онерні товариства" між акціо нером та товариством повинен укладатись у письмовій форм і договір про обов' язковий викуп акцій. Відповідний дог овір між позивачем та відпов ідачем не укладався, а позива ч намагається без проходженн я договірного процесу виріши ти питання про викуп акцій, що суперечить законодавству. На думку відповідача, зверну вшись з вимогою про визнання неправомірною бездіяльност і відповідача по обов' язков ому викупу акцій, які належат ь позивачу, позивач обрав нен алежний спосіб захисту свого права. Окрім того, відповідач вважає, що позов від імені поз ивача підписано особою - дир ектором Товариства з обмежен ою відповідальністю "Компані я з управління активами "ПІОГ ЛОБАЛ Україна" ОСОБА_3, яка не мала на це повноважень, оск ільки інститут цивільного пр едставництва не є тотожним і нституту процесуального пре дставництва. Ні Закон Україн и "Про інститути спільного ін вестування (пайові та корпор ативні інвестиційні фонди)", н і укладений позивачем з зазн аченим товариством договір п ро управління активами корпо ративного інвестиційного фо нду не визначають право комп анії з управління активами н а подання, підписання позовн их заяв від імені інвестицій ного фонду та вчинення інших процесуальних дій по предст авництву у суді.
У судовому засіданні 27.10.2011р. о голошено перерву на 17.11.2011р.
Суд відкладав розгляд спра ви з 17.11.2011р. на 05.12.2011р.
У судовому засіданні 05.12.2011р. о голошено вступну та резолюти вну частини рішення.
Запис розгляду судової спр ави здійснено за допомогою т ехнічних засобів, а саме: авто матизованої системи "Докумен тообіг господарських судів", на носій: CD-R, серійний номер D0326321 5633.
Дослідивши матеріали спра ви, заслухавши пояснення пре дставників сторін, господарс ький суд, -
ВСТАНОВИВ:
05.04.2011р. відбулися загальні з бори акціонерів Відкритого а кціонерного товариства "Ніко польський завод феросплавів ", що підтверджується протоко лом № 16 загальних зборів акціо нерів від наведеної дати.
Відповідно до затверджено го порядку денного, який у від повідності до ст. 43 Закону Укр аїни "Про господарські товар иства" та статуту товариства не пізніше ніж за 45 днів до поч атку зборів був опубліковани й в засобах масової інформац ії, а саме: Відомості Державно ї комісії з цінних паперів та фондового ринку № 30 від 15.02.2011р. т а газета "Нікопольська правд а" № 18 (16115) від 15.02.2011р., загальні збор и акціонерів розглянули, зок рема, наступні питання:
про зміну найменування акц іонерного товариства з Відкр итого акціонерного товарист ва "Нікопольський завод феро сплавів" на Публічне акціоне рне товариство "Нікопольськи й завод феросплавів" (7 питання порядку денного);
прийняття рішення про змін у форми існування акцій това риства; про переведення випу ску акцій товариства з докум ентарної форми існування у б ездокументарну форму (демате ріалізація випуску) (8 питання порядку денного);
внесення та затвердження з мін до статуту товариства шл яхом викладення статуту у но вій редакції (9 питання порядк у денного);
про попереднє схвалення зн ачних правочинів, ринкова ва ртість майна або послуг, що мо же бути їх предметом перевищ ує 25 та 50 відсотків вартості ак тивів товариства за даними р ічної фінансової звітності т овариства за 2010 рік, які можуть вчинятись товариством у пер іод з 05.04.2011р. по 05.04.2012р. (включно), із зазначенням характеру право чинів та їх граничної вартос ті (17 питання порядку денного) .
По сьомому, восьмому та дев' ятому питаннях порядку денно го зборами акціонерів прийн яті рішення, направлені на пр иведення статуту Відкритого акціонерного товариства "Ні копольський завод феросплав ів" у відповідність з вимогам и Закону України "Про акціоне рні товариства", у тому числі п ро зміну найменування з Відк ритого акціонерного товарис тва "Нікопольський завод фер осплавів" на Публічне акціон ерне товариство "Нікопольськ ий завод феросплавів", внесен ня та затвердження відповідн их змін до статуту товариств а.
По сімнадцятому питанню по рядку денного зборами акціон ерів прийняті рішення:
17.1. З метою реалізації затвер джених основних напрямків ді яльності товариства на 2011-2012 ро ки, у відповідності до Закону України "Про акціонерні това риства" від 17.09.2008р. (№ 514-VI), надати по переднє схвалення господарс ьких значних правочинів, які можуть вчинятись товариство м у період з 05.04.2011 року і до 05.04.2012 ро ку (включно), якщо ринкова варт ість майна або послуг, що може бути предметом даних господ арських правочинів більше 25% т а не перевищує 50% вартості акт ивів товариства за даними рі чної фінансової звітності за 2010 рік, а саме:
- правочини по відчуженню то вариством виробленої ним про дукції, виконанню товариство м робіт і наданню ним послуг т ретім особам, наданню фінанс ової допомоги - вартість кож ного правочину не повинна пе ревищувати суму 6 000 000 000, 00 грн. / аб о не повинна перевищувати су му, еквівалентну 750 000 000, 00 доларів США по курсу НБУ на дату його вчинення;
- правочини по придбанню та відчуженню товариством обор отних засобів, включаючи сир овину, паливо, матеріали, енер горесурси, товари та інше май но, - вартість кожного правочи ну не повинна перевищувати с уму 6 000 000 000, 00 грн. / або не повинна п еревищувати суму, еквівалент ну 750 000 000, 00 доларів США по курсу Н БУ на дату його вчинення;
- правочини, направлені на о тримання товариством грошов их коштів (договори позики, кр едитні договори, договори фі нансової допомоги), - вартість кожного правочину не повинн а перевищувати суму 6 000 000 000, 00 грн . / або не повинна перевищувати суму, еквівалентну 750 000 000, 00 дола рів США по курсу НБУ на дату йо го вчинення;
- правочини по забезпеченню виконання товариством чи ін шими особами своїх зобов' яз ань за укладеними договорами (договори застави, поруки), - ва ртість кожного правочину не повинна перевищувати суму 6 000 000 000, 00 грн. / або не повинна перев ищувати суму, еквівалентну 750 000 000, 00 доларів США по курсу НБУ н а дату його вчинення;
- правочини по передачі това риством третім особам своїх прав і обов' язків по укладе них договорах (договори про п ереведення боргу, про відсту плення права вимоги (цесія), - в артість кожного правочину не повинна перевищувати суму 6 00 0 000 000, 00 грн./ або не повинна перев ищувати суму, еквівалентну 750 000 000, 00 доларів США по курсу НБУ н а дату його вчинення;
- правочини з розміщення тов ариством коштів на депозитах в банках - вартість кожного пр авочину не повинна перевищув ати суму 6 000 000 000, 00 грн. / або не пови нна перевищувати суму, еквів алентну 750 000 000, 00 доларів США по к урсу НБУ на дату його вчиненн я;
- правочини з придбання та в ідчуження товариством цінни х паперів - вартість кожного правочину не повинна перевищ увати суму 6 000 000 000, 00 грн. / або не по винна перевищувати суму, екв івалентну 750 000 000, 00 доларів США по курсу НБУ на дату його вчинен ня;
- правочини, направлені на з абезпечення участі товарист ва у статутних капіталах інш их суб' єктів господарської діяльності, у тому числі здій снення внесків до статутних капіталів інших господарськ их товариств, - вартість кожно го правочину не повинна пере вищувати суму 6 000 000 000, 00 грн. / або н е повинна перевищувати суму, еквівалентну 750 000 000, 00 доларів С ША по курсу НБУ на дату його вч инення.
17.2. Правочини, на вчинення як их надано попереднє схваленн я, вчиняються у відповідност і до статуту товариства та ді ючого законодавства, їх вчин ення (укладення договорів у к інцевій редакції) відбуваєть ся після підтвердження Нагля довою радою товариства згоди на їх вчинення.
17.3. У період з 05.04.2011 року і до 05.04.2012 року Наглядовій раді товарис тва розглядати питання підтв ердження згоди на вчинення т овариством значних господар ських правочинів, якщо ринко ва вартість майна або послуг , що може бути предметом таких господарських правочинів б ільше 25% та не перевищує 50% варт ості активів ВАТ НЗФ за даним и річної фінансової звітност і товариства за 2010 рік.
Випискою про операції з цін ними паперами на рахунку у ці нних паперах № 740001 за період з 05. 04.2011р. по 20.10.2011р., наданою АТ "Сберба нк Росії" (ліцензія № 483608 від 02.09.2009 р.) (надана на вимогу суду в під твердження участі позивача, як акціонера, щодо відповіда ча як на 05.04.2011р., так і на час розг ляду справи) підтверджується належність позивачу у справ і - Публічному акціонерному товариству "Закритий недиве рсифікований корпоративний інвестиційний фонд "Преміум -фонд" 101 207 простих іменних акці й емітента - Публічного акціо нерного товариства "Нікополь ський завод феросплавів".
Відповідно до відомості ре єстрації учасників загальни х зборів ВАТ НЗФ 05.04.2011р. Публічн е акціонерне товариство "Зак ритий недиверсифікований ко рпоративний інвестиційний ф онд "Преміум-фонд" зареєструв алося в особі свого представ ника для участі у загальних з борах акціонерів з кількістю голосів 101 207, на яку видано бюле тень для голосування № 19.
Голосування по сімнадцято му питанню порядку денного з агальних зборів акціонерів в ідповідача від 05.04.2011р. проведен о бюлетенем для голосування № 19, про що зазначено в протоко лі загальних зборів акціонер ів.
Бюлетенем для голосування № 19, тобто при прийнятті рішен ня по сімнадцятому питанню п орядку денного, позивач голо сував "проти" прийняття рішен ня.
28.04.2011р., вих. № 11/04-11, позивач зверн увся до відповідача з письмо вою вимогою про обов' язкови й викуп акцій.
Позивач зазначив, що він вол одіє простими іменними акція ми відповідача у загальній к ількості 101 207 штук, на підставі статей 68 та 69 Закону України "П ро акціонерні товариства" по відомив про намір реалізуват и своє право вимоги обов' яз кового викупу акцій відповід ача, що виникло у нього внаслі док реєстрації для участі у з агальних зборах акціонерів т овариства, які відбулися 05.04.2011р ., та голосування проти прийня ття загальними зборами акціо нерів рішення про попереднє схвалення значних правочині в. Позивач просив здійснити о бов' язковий викуп акцій від повідно до чинного законодав ства за їх біржовим курсом - за ціною викупу 3, 50 грн. за одну акцію, яка відповідає останн ьому значенню біржового курс у за простими іменними акція ми відповідача, розрахованом у на 22.09.2009р., інформація про яке н адане Приватним акціонерним товариством "Фондова біржа П ФТС" (лист від 15.04.2011р. № 0338).
Відповідач не погодився з н аявністю у позивача права ви магати здійснення обов' язк ового викупу акцій (відповід ь відповідача від 25.05.2011р., вих. № 6 193-7578/4087). Відповідач вважає, що за станом на 05.04.2011р. у нього не було підстав керуватися Законом України "Про акціонерні това риства". Скликання та проведе ння загальних зборів акціоне рів 05.04.2011р. було здійснено відпо відно до Закону України "Про г осподарські товариства" та с татуту відповідача, дата дер жавної реєстрації якого 12.05.2008р . Законодавство України та ст атут відповідача, якими відп овідач керувався під час скл икання та проведення загальн их зборів акціонерів 05.04.2011р., об ов' язкового викупу акціоне рним товариством розміщених ним цінних паперів не передб ачали. Відтак, відповідач вва жає, що у акціонерів не виник ло право вимагати здійснення обов' язкового викупу акціо нерним товариством належних їм голосуючих акцій, а у акціо нерного товариства - обов' язку щодо викупу акцій. Також , відповідач послався на те, що 05.04.2011р. акціонерами розглянуто питання щодо надання попере днього схвалення господарсь ких значних правочинів, тобт о рішення, передбачені ст. 68 За кону України "Про акціонерні товариства", не приймались.
Недосягнення згоди з відпо відачем з питання наявності у позивача права вимагати зд ійснення обов' язкового вик упу акцій, невиконання відпо відачем обов' язку здійснит и обов' язковий викуп належн их позивачу акцій у зв' язку з прийняттям загальними збо рами акціонерів рішення про значні правочини, проти прий няття якого голосував позива ч, зумовило звернення позива ча з позовом до суду та є причи ною спору.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 та 4 ст. 68 З акону України "Про акціонерн і товариства" кожний акціоне р - власник простих акцій това риства має право вимагати зд ійснення обов'язкового викуп у акціонерним товариством на лежних йому голосуючих акцій , якщо він зареєструвався для участі у загальних зборах та голосував проти прийняття з агальними зборами рішення, з окрема, про вчинення товарис твом значного правочину. Акц іонерне товариство у наведен ому випадку зобов'язане вику пити належні акціонерові акц ії. Перелік акціонерів, які ма ють право вимагати здійсненн я обов'язкового викупу належ них їм акцій відповідно скла дається на підставі переліку акціонерів, які зареєструва лися для участі в загальних з борах, на яких було прийнято р ішення, що стало підставою дл я вимоги обов'язкового викуп у акцій.
За визначеннями, наведеним и в ст. 2 Закону України "Про акц іонерні товариства", значний правочин - правочин (крім пра вочину з розміщення товарист вом власних акцій), учинений а кціонерним товариством, якщо ринкова вартість майна (робі т, послуг), що є його предметом , становить 10 і більше відсотк ів вартості активів товарист ва, за даними останньої річно ї фінансової звітності.
Порядок прийняття рішення про вчинення значного право чину наведений в ст. 70 Закону У країни "Про акціонерні товар иства".
Відповідно до ч. 1 ст. 70 зазнач еного Закону рішення про вчи нення значного правочину, як що ринкова вартість майна аб о послуг, що є його предметом, становить від 10 до 25 відсотків вартості активів за даними о станньої річної фінансової з вітності акціонерного товар иства, приймається наглядово ю радою. Статутом акціонерно го товариства можуть бути в изначені додаткові критерії для віднесення правочину до значного правочину. У разі н еприйняття наглядовою радо ю рішення про вчинення значн ого правочину питання про вч инення такого правочину може виноситися на розгляд загал ьних зборів.
Якщо ринкова вартість майн а або послуг, що є предметом зн ачного правочину, перевищує 25 відсотків вартості активів за даними останньої річної ф інансової звітності акціоне рного товариства, рішення пр о вчинення такого правочину приймається загальними збор ами за поданням наглядової р ади. Рішення про вчинення зна чного правочину, якщо ринков а вартість майна або послуг, щ о є предметом такого правочи ну, перевищує 25 відсотків, але менша ніж 50 відсотків вартост і активів за даними останньо ї річної фінансової звітнос ті акціонерного товариства , приймається простою більші стю голосів акціонерів, які з ареєструвалися для участі у загальних зборах та є власни ками голосуючих з цього пита ння акцій. Рішення про вчинен ня значного правочину, якщо р инкова вартість майна, робіт або послуг, що є предметом так ого правочину, становить 50 і б ільше відсотків вартості акт ивів за даними останньої річ ної фінансової звітності акц іонерного товариства, прийма ється більш як 50 відсотками г олосів акціонерів від їх заг альної кількості (ч. 2 ст. 70 Зако ну України "Про акціонерні то вариства").
Відповідно до ч. 3 ст. 70 Закону України "Про акціонерні това риства", якщо на дату проведен ня загальних зборів неможлив о визначити, які значні право чини вчинятимуться акціонер ним товариством у ході поточ ної господарської діяльност і, загальні збори можуть прий няти рішення про попереднє с хвалення значних правочинів , які можуть вчинятися товари ством протягом не більш як од ного року з дати прийняття та кого рішення, із зазначенням характеру правочинів та їх г раничної сукупної вартості. При цьому залежно від грани чної сукупної вартості таких правочинів повинні застосов уватися відповідні положенн я частини другої цієї статті .
Стаття 69 Закону України "Про акціонерні товариства" визн ачає порядок реалізації акці онерами права вимоги обов' я зкового викупу акціонерним т овариством належних їм акцій .
Згідно наведеної правової норми ціна викупу акцій не мо же бути меншою, ніж їх ринкова вартість. Ціна викупу акцій р озраховується станом на день , що передує дню опублікуванн я в установленому порядку п овідомлення про скликання за гальних зборів, на яких було п рийнято рішення, яке стало пі дставою для вимоги обов'язко вого викупу акцій. Ринкова ва ртість акцій визначається в порядку, встановленому статт ею 8 цього Закону. Договір між акціонерним товариством та акціонером про обов'язковий викуп товариством належних йому акцій укладається в пис ьмовій формі (ч. 1 ст. 69 Закону Ук раїни "Про акціонерні товари ства").
Протягом 30 днів після прийн яття загальними зборами ріше ння, що стало підставою для ви моги обов'язкового викупу ак цій, акціонер, який має намір р еалізувати зазначене право, подає товариству письмову ви могу. У вимозі акціонера про о бов'язковий викуп акцій мают ь бути зазначені його прізви ще (найменування), місце прожи вання (місцезнаходження), кіл ькість, тип та/або клас акцій, обов'язкового викупу яких ві н вимагає (ч. 2 ст. 69 Закону Украї ни "Про акціонерні товариств а").
Протягом 30 днів після отрим ання вимоги акціонера про об ов'язковий викуп акцій товар иство здійснює оплату вартос ті акцій за ціною викупу, зазн аченою в повідомленні про пр аво вимоги обов'язкового вик упу акцій, що належать акціон еру, а відповідний акціонер п овинен вчинити усі дії, необх ідні для набуття товариством права власності на акції, об ов'язкового викупу яких він в имагає. Оплата акцій здійсню ється у грошовій формі, якщо сторони в межах строків, уста новлених у цій статті, не дійш ли згоди щодо іншої форми опл ати (ч. 3 ст. 69 Закону України "Про акціонерні товариства").
Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України "Про цінні папери та ф ондовий ринок" акції належат ь до емісійних цінних папері в.
Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України "Про акціонерні това риства" ринкова вартість емі сійних цінних паперів визнач ається:
1) для емісійних цінних папе рів, які не перебувають в обіг у на фондових біржах, - як варт ість цінних паперів, визначе на відповідно до законодавст ва про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність;
2) для емісійних цінних папе рів, що перебувають в обігу на фондових біржах, - як вартість цінних паперів, визначена ві дповідно до законодавства пр о цінні папери та фондовий ри нок.
Відповідно до частини перш ої статті 24 Закону України "Пр о цінні папери та фондовий ри нок" фондова біржа створює ор ганізаційні умови для уклада ння договорів з цінними папе рами шляхом котирування цінн их паперів на основі даних по питу і пропозицій, отриманих від учасників торгів на фонд овій біржі.
Правила фондової біржі скл адаються, у тому числі, з поряд ку котирування цінних папері в та оприлюднення їх біржово го курсу (ст. 25 Закону України "П ро цінні папери та фондовий р инок").
Як встановлено пунктом 1 роз ділу І Положення про функціо нування фондових бірж, затве рдженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та ф ондового ринку від 19.12.2006р. № 1542, за реєстровано в Міністерстві ю стиції України 18.01.2007р. за № 35/13302, ри нковою ціною цінного папера є біржовий курс цінного папе ра.
Отже, за наведеного, визначе ною відповідно до законодавс тва про цінні папери та фондо вий ринок ринковою вартістю емісійних цінних паперів, що перебувають в обігу на фондо вих біржах, є їх біржовий курс .
Як встановлено вище, 05.04.2011р. за гальні збори акціонерів відп овідача прийняли рішення про вчинення товариством значно го правочину, а саме: рішення п ро попереднє схвалення госпо дарських значних правочинів , які можуть вчинятись товари ством протягом не більш як од ного року з дати прийняття та кого рішення, із зазначенням характеру правочинів та їх г раничної сукупної вартості.
Позивач, представник якого зареєструвався для участі у зборах акціонерів, голосува в проти прийняття цього ріше ння. Голосування проводилося з використанням бюлетеню дл я голосування, тобто з дотрим анням вимог ст. 43 Закону Украї ни "Про акціонерні товариств а".
Відповідно, у позивача - вл асника простих акцій з момен ту прийняття загальними збор ами рішення виникло право ви магати здійснення обов' язк ового викупу акціонерним тов ариством належних йому голос уючих акцій, а у відповідача о дночасно з виникненням зазна ченого права позивача - обов ' язок викупити акції, належ ні акціонерові - позивачу.
Частиною третьою статті 69 З акону України "Про акціонерн і товариства" передбачено по відомлення про право вимоги обов' язкового викупу акцій , що належить акціонеру. В конт ексті наведеної норми здійсн ення повідомлення про право вимоги обов' язкового викуп у акцій, що належить акціонер у, є обов' язком акціонерног о товариства.
В порушення вимог ст. 69 Закон у України "Про акціонерні тов ариства" відповідач не надав такого повідомлення.
В силу частини другої статт і 69 Закону України "Про акціон ерні товариства" акціонер, у я кого виникло право вимагати здійснення обов' язкового в икупу належних йому акцій та який має намір реалізувати з азначене право, подає товари ству письмову вимогу протяго м 30 днів після прийняття загал ьними зборами рішення, що ста ло підставою для вимоги обов ' язкового викупу акцій.
За наведеного, подання акці онером, у якого виникло право вимагати здійснення обов' я зкового викупу належних йому акцій, письмової вимоги до то вариства не залежить від над ання товариством повідомлен ня про право вимоги обов' яз кового викупу акцій, що належ ать акціонеру. Закон пов'язує подання акціонером відповід ної вимоги виключно з прийня ттям загальними зборами акці онерів рішення, що стало підс тавою для вимоги обов' язков ого викупу акцій.
Отримання товариством вим оги акціонера про обов'язков ий викуп акцій є подією, з якою пов'язаний початок перебігу строку, протягом якого акціо нерне товариство зобов' яза не здійснити сплату вартості акцій, які викупаються на вим огу акціонера.
Однак, отримавши від позива ча письмову вимогу про обов' язковий викуп акцій, подану з дотриманням строку, встанов леного ч. 2 ст. 69 Закону України "Про акціонерні товариства", в ідповідач не оплатив позивач у вартість акцій у встановле ний Законом строк.
Частиною третьою статті 69 З акону України "Про акціонерн і товариства" передбачено, що товариство здійснює оплату вартості акцій за ціною вику пу, зазначеною в повідомленн і про право вимоги обов'язков ого викупу акцій, що належать акціонеру. При цьому, відпові дно до частини першої статті 69 Закону України "Про акціоне рні товариства" ціна викупу а кцій не може бути меншою, ніж ї х ринкова вартість, яка визна чається в порядку, встановле ному статтею 8 Закону України "Про акціонерні товариства".
Отже, обов' язок розрахува ти ціну викупу у відповіднос ті з вимогами частини першої статті 69 Закону України "Про а кціонерні товариства" в поєд нанні зі статтею 8 цього Закон у та зазначити її в повідомле нні про право вимоги обов' я зкового викупу акцій, що нале жать акціонеру, є обов' язко м відповідача.
Ціну викупу акцій, що належа ть акціонеру, відповідач не р озраховував.
Слід також зазначити, що час тина перша статті 69 Закону Укр аїни "Про акціонерні товарис тва" встановлює мінімальну м ежу, менше якої не може бути ці на викупу.
Відповідно, акціонер має пр аво вимагати обов'язкового в икупу акцій за ціною, що перев ищує їх ринкову вартість, а то вариство має право викупити акції за такою ціною.
У письмовій вимозі про обов ' язковий викуп акцій позива ч зазначив ціну акції - 3, 50 грн ., яка є останнім значенням бір жового курсу за простими іме нними акціями ВАТ "Нікопольс ький завод феросплавів", розр ахованим за станом на 22.09.2009р.
Оскільки відповідач не виз начав ціну викупу акцій у від повідності з законодавством , суд не вбачає підстав не заст осувати у спірних правовідно синах ціну акції, яка запропо нована позивачем.
Відповідач не довів шляхом надання належних доказів, що запропонована позивачем цін а акції значно перевищує рин кову вартість акції, визначе ну у порядку, встановленому з аконодавством.
Враховуючи встановлені об ставини справи, наведені пол оження законодавства, вимоги позивача про стягнення з від повідача коштів у сумі 354 224, 50 гр н. - вартості простих іменни х акцій, емітованих відповід ачем, у кількості 101 207 штук за ці ною 3, 50 грн. за одну акцію є прав омірними та підлягають задов оленню.
В решті вимог щодо стягненн я вартості акцій позов задов оленню не підлягає у зв' язк у з безпідставністю заявлени х вимог, оскільки вартість 101 207 штук акцій становить 354 224, 50 грн . (101 207 х 3, 50 грн. = 354 224, 50 грн.), а не 354 225, 00 гр н. як зазначив позивач.
Оплата вартості акцій є гро шовим зобов' язанням товари ства (оплата акцій здійснюєт ься у грошовій формі, якщо сто рони в межах строків, установ лених у цій статті, не дійшли з годи щодо іншої форми оплати ), строк виконання якого встан овлено Законом (протягом 30 дні в після отримання вимоги акц іонера про обов'язковий вику п акцій).
Відповідно до ст. 625 ЦК Україн и боржник, який прострочив ви конання грошового зобов' яз ання, на вимогу кредитора зоб ов' язаний сплатити суму бор гу з урахуванням встановлено го індексу інфляції за весь ч ас прострочення, а також три п роценти річних від простроче ної суми, якщо інший розмір пр оцентів не встановлений дого вором або законом.
Позивач розрахував та заяв ив до стягнення 3 % річних за пе ріод прострочення виконання грошового зобов' язання з 30.0 5.2011р. по 12.09.2011р. у сумі 3 057, 01 грн. та су му від інфляції за цей же пері од прострочення у розмірі 4 287, 3 8 грн. Сума від інфляції розрах ована позивачем на суму борг у та 3% річних.
Однак, позивач не надав нале жних доказів в підтвердження обставин, коли (в яку дату) від повідач отримав вимогу позив ача про обов'язковий викуп ак цій, в той час як оплату вартос ті акцій товариство здійснює протягом 30 днів після отриман ня вимоги акціонера.
Враховуючи, що відповідь ві дповідача на вимогу позивача здійснити обов'язковий вику п акцій датована 25.05.2011р., суд вва жає за можливе від наведеної дати здійснити відлік 30-денно го строку.
Відповідно, прострочення о плати буде мати місце з 25.06.2011р.
Оскільки прострочення опл ати відповідачем вартості ак цій має місце, є правомірними та підлягають задоволенню п озовні вимоги про стягнення з відповідача на користь поз ивача 3% річних за період прост рочення з 25.06.2011р. по 12.09.2011р. у сумі 2 3 29, 15 грн.
В решті вимог щодо стягненн я 3% річних позов задоволенню н е підлягає у зв' язку з навед еним вище.
Не підлягають задоволенню позовні вимоги про стягненн я з відповідача на користь по зивача суми від інфляції, оск ільки індекс інфляції за лип ень та серпень 2011 року склав ме нше одиниці. Окрім того, позив ач неправомірно при визначен ні суми від інфляції до грошо вого зобов' язання, яке визн ачається з урахуванням встан овленого індексу інфляції, в ідніс 3% річних, правова природ а яких є іншою.
Не підлягає задоволенню ре шта заявлених позивачем вимо г у зв' язку з тим, що позивач , заявивши решту вимог, обрав н еналежний спосіб захисту пор ушеного права (ст. 16 ЦК України , ст. 20 ГК України), а вимога про з обов'язання відповідача вчин ити усі дії, необхідні для наб уття відповідачем права влас ності на акції не містить пер еліку цих дій.
Отже, позов підлягає задово ленню частково.
З огляду на встановлені обс тавини справи, наведені поло ження законодавства, суд від хиляє доводи відповідача у с праві.
Суд відхиляє доводи відпов ідача з приводу того, що прийн яте загальними зборами акціо нерів рішення про попереднє схвалення господарських зна чних правочинів, які можуть в чинятись товариством у періо д з 05.04.2011 року і до 05.04.2012 року (включ но), якщо ринкова вартість май на або послуг, що може бути пре дметом даних господарських п равочинів більше 25% та не пере вищує 50% вартості активів това риства за даними річної фіна нсової звітності за 2010 рік, не є рішенням про вчинення товар иством значного правочину.
Із системного зв' язку час тин статті 70 Закону України "П ро акціонерні товариства" вб ачається, що рішення про попе реднє схвалення значних прав очинів, які можуть вчинятися товариством протягом не біл ьш як одного року з дати прийн яття такого рішення, із зазна ченням характеру правочинів та їх граничної сукупної вар тості, є різновидом рішення п ро вчинення значного правочи ну, яке приймається за умови, я кщо на дату проведення загал ьних зборів неможливо визнач ити, які значні правочини вчи нятимуться акціонерним тов ариством у ході поточної гос подарської діяльності. При ц ьому, ч. 3 ст. 70 Закону України "Пр о акціонерні товариства" з пи тання правомочності прийнят тя рішення залежно від грани чної сукупної вартості таких правочинів відсилає до част ини другої статті 70 Закону. Ок рім того, ст. 68 Закону України "П ро акціонерні товариства" пр аво акціонера вимагати здійс нення обов' язкового викупу акціонерним товариством нал ежних йому голосуючих акцій пов'язує з прийняттям виключ но загальними зборами акціон ерів (а не іншого органу товар иства) відповідного рішення.
Суд відхиляє доводи відпов ідача про те, що між позивачем та відповідачем не укладавс я у письмовій формі договір п ро обов' язковий викуп акцій . Відсутність зазначеного до говору не спростовує встанов лені Законом право позивача вимагати здійснення обов' я зкового викупу акцій, а відпо відача - обов' язок оплатит и вартість акцій, який відпов ідач не виконав. Відповідно, у спірних правовідносинах вир ішення переддоговірного спо ру не призведе до захисту пор ушеного права позивача, яке в силу Закону підлягає захист у шляхом стягнення з відпові дача вартості акцій.
Суд відхиляє доводи відпов ідача про те, що позов від імен і позивача підписано особою - директором Товариства з об меженою відповідальністю "Ко мпанія з управління активами "ПІОГЛОБАЛ Україна" ОСОБА_3 , яка не мала на це повноважен ь, оскільки інститут цивільн ого представництва не є тото жним інституту процесуально го представництва.
На підставі договору № 2/1 УА в ід 26.11.2007р. з урахуванням додатко вого договору від 07.04.2010р. до цьо го договору Товариство з обм еженою відповідальністю "Ком панія з управління активами "ПІОГЛОБАЛ Україна" надає поз ивачу послуги з управління а ктивами позивача від імені, в інтересах та за рахунок пози вача.
За правовою природою зазна чений договір є договором уп равління майном.
Відповідно до ч. 4 ст. 1033 ЦК Укр аїни управитель діє без дові реності.
Особливості управління ці нними паперами встановлюють ся законом (ст. 1045 ЦК України).
Щодо інститутів спільного інвестування такі особливос ті передбачені Законом Украї ни "Про інститути спільного і нвестування (пайові та корпо ративні інвестиційні фонди)" .
Відповідно до ст. 11 наведено го Закону управління активам и корпоративного інвестицій ного фонду на підставі відпо відного договору здійснює ко мпанія з управління активами . У відносинах з третіми особа ми компанія з управління акт ивами повинна діяти від імен і та в інтересах корпоративн ого інвестиційного фонду на підставі договору про управл іння активами.
Договір про управління акт ивами, укладений між позивач ем та Товариством з обмежено ю відповідальністю "Компанія з управління активами "ПІОГЛ ОБАЛ Україна", наділяє компан ію з управління активами пов новаженнями, у тому числі, щод о представництва інтересів п озивача у відносинах з треті ми особами, зокрема, з органам и державної влади.
Отже, враховуючи характер п равовідносин позивача та Тов ариства з обмеженою відповід альністю "Компанія з управлі ння активами "ПІОГЛОБАЛ Укра їна", положення Закону Україн и "Про інститути спільного ін вестування (пайові та корпор ативні інвестиційні фонди)", с уд не вбачає підстав ствердж увати, що позов, за яким поруше но провадження у даній справ і, підписано особою, яка не мал а на це повноважень.
Відповідно до ст. 49 ГПК Украї ни понесені позивачем судові витрати у справі підлягають стягненню з відповідача на к ористь позивача пропорційно розміру задоволених позовни х вимог.
Керуючись ст.ст. 1, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 Гос подарського процесуального кодексу України, господарсь кий суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частк ово.
Стягнути з Публічного акці онерного товариства "Нікопол ьський завод феросплавів" (53200, Дніпропетровська область, м. Нікополь, вул. Електрометалу ргів, 310, ідентифікаційний код 00186520) на користь Публічного акц іонерного товариства "Закри тий недиверсифікований корп оративний інвестиційний фон д "Преміум-фонд" (01601, м. Київ, вул. М ечникова, 2, ідентифікаційний код 32969489) суму основного зобов' язання - 354 224 (триста п' ятдесят чотири тисячі двісті двадця ть чотири) грн. 50 коп., 3% річних у сумі 2 329 (дві тисячі триста двад цять дев'ять) грн. 15 коп., витрат и на оплату державного мита у сумі 3 565 (три тисячі п' ятсот ш істдесят п' ять) грн. 54 коп., вит рати на оплату інформаційно- технічного забезпечення суд ового процесу у сумі 116 (сто шіс тнадцять) грн. 36 коп.,
про що видати наказ після на брання рішенням законної сил и.
В решті позовних вимог - ві дмовити.
Суддя Л.А. Коваль
Дата підписання рішен ня, оформленого
відповідно до вимог ст. 84 ГПК України, - 12.12.2011р.
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2011 |
Оприлюднено | 26.12.2011 |
Номер документу | 20060517 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Головко Володимир Григорович
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Головко Володимир Григорович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Коваль Любов Анатоліївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Коваль Любов Анатоліївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Коваль Любов Анатоліївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні