26/87-08-2809
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"11" серпня 2008 р.Справа № 26/87-08-2809
Господарський суд Одеської області у складі :
судді Никифорчука М.І.
при секретареві Чернової О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом : Приватного сільськогосподарського підприємства „Агро-Трейд 2001”
до відповідача : сільськогосподарського фермерського господарства Пріснак П.П.
про стягнення 90447,50 грн.
за участю представників сторін :
від позивача : Лоскутов С.П. за довіреністю від 01.07.2008 р.
від відповідача : не з'явився: (повідомлявся належним чином про час та місце розгляду справи ( поштове повідомлення від 02.08.08 р. у справі), -
в с т а н о в и в :
Приватне сільськогосподарське підприємство «Агро-Трейд 2001» ( далі –позивач) звернулось до господарського суду Одеської області із позовом до сільськогосподарського фермерського господарства Пріснак П.П. ( далі –відповідач) про стягнення 90447,50 грн. посилаючись на наступне.
01.06.2003 р. між Ізмаїльською державної районною адміністрацією та позивачем укладений договір оренди земельної ділянки, розташованої на території Кирничанської сільської ради, площею 90 га., строком на 5 років.
Підприємство позивача займається товарним сільськогосподарським виробництвом. Ним подана заява про продовження строку оренди вказаної земельної ділянки та підприємство продовжує сплачувати орендну плату згідно договору та за 5 місяців 2008 року було сплачено 3634 грн.
В вересні 2007 року відповідач самовільно захопив частку орендованої позивачем земельній ділянки площею 23 га та посіяв на ній озимий ячмінь. На пропозиції позивача щодо припинення неправомірних дій відповідача останній не реагує. Крім того відповідач обіцяв надати позивачеві рівноцінну ділянку для здійснення ним сільськогосподарського виробництва, але вільної земельної ділянки у відповідача для позивача не знайшлось.
З даного приводу позивач звертався до Ізмаїльської міжрайонної прокуратури з проханням провести перевірку дій відповідача. Перевіркою було встановлено, що голова СФГ Пріснак П.П. –Пріснак М.Д. самовільно захопила вказану земельну ділянку та на підставі чого винесена постанова про порушення адміністративного провадження по ст. 53-1 КУпАП України.
Відповідно до приписів ст. 49 Господарського кодексу України, підприємці зобов'язані не завдавати шкоди довкіллю, не порушувати права та законні інтереси громадян і їх об'єднань, інших суб'єктів господарювання, установ, організацій, права місцевого самоврядування і держави. За завдані шкоду і збитки підприємець несе майнову та іншу встановлену законом відповідальність.
Статтею 1214 Цивільного кодексу України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов'язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави. З цього часу вона відповідає також за допущене нею погіршення майна.
Голова СФГ Пріснак П.П. ще з вересня 2007 року знала про порушення прав та майнових інтересів позивача, в результаті чого підприємство не мало можливості займатись сільськогосподарським виробництвом на земельній ділянці площею 23 га, що розташована на вказаній вище земельній ділянці.
В обґрунтування своїх вимог позивачем надана довідка Управління агропромислового розвитку Ізмаїльської районної державної адміністрації від 18.06.2008 р., згідно якої у 2008 році врожайність озимих культур очікується в розмірі 23,7 –27,5 цнт/га по сільськогосподарським підприємствам Ізмаїльського району.
Також позивачем надано витяг з Вісника Всеукраїнської системи аграрно-промислової торгівлі № 14 від 10.05.2008 р. по 17.05.2008 р., розробленої Міжнародним інвестиційним фондом, відповідно до якого в липні 2008 року вартість однієї тони озимого ячменю, зібраного в Одеській області складає 1430 грн. Виходячи з цього, позивачем, під час розгляду справи уточнений розрахунок суми матеріальної шкоди розмір якої складає 2,75 т/га х 1430 грн. = 3932,5 грн. за 1 тону озимого ячменю.
На думку позивача, у зв'язку з самовільним захопленням відповідачем вказаної земельної ділянки розміром 23 га. позивачеві заподіяно шкоди в розмірі 90 447 грн. 50 коп. виходячи з наступного розрахунку : 3932,5 грн. вказана вище вартість 1 тони озимого ячменю х 23 га.
На вказаній земельній ділянці (23 га) позивач очікував зібрати врожаї приблизно 63,25 тон, загальною вартістю 90 447 грн. 50 коп.
Під час розгляду справи позивачем надана заява про зміну підстав позову, відповідно до якої позивач зазначає таке.
Факт самовільного захоплення відповідачем вказаної земельної ділянки, на думку позивача, підтверджується постановою державного інспектора Придунайського відділу Управління з контролю за використанням та охороною земель у Одеській області від 07.07.2008 р. про накладання адміністративного стягнення відповідно до якого гр-ка Пріснак М.Д. визнана винною у скоєні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 53-1 КУпАП за самовільне без правовстановлюючих документів використання земельної ділянки, площею 23 га, розташованої на землях с/ради с. Кринички.
Крім того, до вказаної заяви позивачем надана довідка Управління статистики в Одеської області від 19 листопада 2007 р., відповідно до якої середня врожайність озимого ячменю на землях Ізмаїльського району за період 2004-2006 р.р. склала 27,2 цнт/га. Саме така врожайність очікувалась позивачем і у поточному році. За статистичними даними відповідач у свою чергу на вказаній земельній ділянці посіяв та отримав 35 тон ячменю.
Також позивачем наданий звіт про хід збирання врожаю та проведення інших польових робіт на 1 грудня 2007 р., складений керівником ПСП „Агро-Трейд 2001”, тобто позивачем, який позивач подав до Управління. З цього звіту випливає, що на полях позивача, станом на 1 грудня 2007 року з 20 га обмолоченого ячменя озимого намолочено 350 центнерів ячменя озимого.
Зміну підстав позову позивач ґрунтує на приписах ст. 22 Цивільного кодексу України, згідно якої особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є : 1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Таким чином, на думку позивача, з приведеного випливає, що у зв'язку з вищеприведеними неправомірними діями відповідача ним не отримано доходів від використання земельної ділянці у сільськогосподарських цілях в розмірі 90 447 грн. 50 коп.
Відповідач у судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином про час та місце розгляду справи, ( поштове повідомлення від 02.08.08 р. у справі) причини неявки суду не повідомив, тому справа розглянута господарським судом за правилами ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши представника позивача, господарський суд прийшов до наступного висновку.
Згідно вимог статті 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Аналізуючи вищеприведені позивачем докази надані в обґрунтування підстав позову, надану заяву про зміну підстав позову, суд вважає, що вони є об'єктивними та підтверджують заподіяння відповідачем збитків позивачеві у вказаному вище розмірі. Розрахунок розміру збитків, уточнений позивачем суд приймає до уваги та вважає правильним, оскільки він базується на вказаній довідці Управління статистики в Одеської області від 19 листопада 2007 р., яка складена уповноваженою посадовою особою, засвідчена печаткою Управління та сумніву у суду не викликає.
Крім того, факт наявності протиправних дій відповідача відносно вказаної земельної ділянки позивача розміром 23 га ( її захоплення без достатніх підстав) підтверджується вищеприведеною постановою від 07.07.2007 р. яка є чинною.
З огляду на вищеприведене, суд вважає, що вимоги позивача цілком обґрунтовані, підтверджені об'єктивними доказами, про що зазначено вище. Відтак вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Ураховуючи, що даний спір виник внаслідок протиправних дій відповідача на нього покладаються господарські витраті згідно приписів ст.ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України.
Враховуючи викладене і, керуючись статями 44, 49, 82 - 84 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
в и р і ш и в :
Позов задовольнити.
Стягнути з сільськогосподарського фермерського господарства Пріснак П.П. ( 68600, Одеська область, Ізмаїльський район, с. Кирнички, вул. Кірова, 25: код ЄДРПОУ 21010534 ) на користь приватного сільськогосподарського підприємства «Агро-Трейд 2001»( 68600, Одеська область, Ізмаїльський район, с. Кирнички, вул. Котовського, 91 «а», код ЄДРПОУ 31580111 ) : матеріальну шкоду в розмірі 90 447 ( дев'яносто тисяч чотириста сорок сім ) грн. 50 коп., державного мита в сумі 904 ( дев'ятсот чотири ) грн. 47 коп. та 118 ( сто вісімнадцять) грн. витрат на інформаційне –технічне забезпечення судового процесу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення 10- денного строку
з дня його прийняття.
Суддя Никифорчук М.І.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 11.08.2008 |
Оприлюднено | 18.09.2008 |
Номер документу | 2026482 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Никифорчук М.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні