Рішення
від 20.12.2011 по справі 36/78пн
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

36/78пн

                                ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ  

                                  83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

                                                             Р І Ш Е Н Н Я   

                                                            іменем України

20.12.11 р.                                                                                 Справа № 36/78пн                               

Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Гриник М.М.,

суддів Мальцева М.Ю. та Соболєвої С.М.

при секретарі судового засідання Захаровій В.Б.

розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу

за позовом публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації          „Донецькміськгаз”, м. Донецьк

до Донецької міської ради, м. Донецьк

за участю третьої особи-1 без самостійних вимог на предмет спору товариства з обмеженою відповідальністю „Гражданстрой”, м. Донецьк

за участю третьої особи-2 без самостійних вимог на предмет спору Виконавчого комітету Куйбишевської районної у м. Донецьку ради

за участю третьої особи-3 без самостійних вимог на предмет спору Управління генерального плану м. Донецька, м. Донецьк

про визнання права власності

Представники сторін:

Від позивача: Пеліхос Є.М.

Від відповідача: не з'явився

Віт третьої особи-1: не з'явився

Віт третьої особи-2: не з'явився

Віт третьої особи-3: не з'явився

До господарського суду Донецької області надійшла позовна заява публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації „Донецькміськгаз” м. Донецьк до Куйбишевської районної у місті Донецьку ради м. Донецьк про визнання права власності на розподільний газопровід середнього тиску діаметром 159 мм, протяжністю 1289,30 м, що знаходиться по вул. Куйбишева в Куйбишевському районі міста Донецька.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що протягом понад сорока років сумлінно, відкрито та безперервно володіє, користується, утримує та проводить власними силами ремонтні роботи, рухомим майном, а саме розподільним газопроводом середнього тиску діаметром 159 мм, протяжністю 1289,30 м, що знаходиться по вул. Куйбишева в Куйбишевському районі міста Донецька.

Ухвалою суду від 09.06.2011р. позовна заява прийнята до розгляду та порушено провадження у справі № 36/78пн, сторони зобов'язані надати документи та виконати певні дії.

Ухвалою від 08.08.2011р. до участі у справі в якості  належного відповідача залучено Донецьку міську раду. Цією ж ухвалою зі складу відповідачів виключено Куйбишевську районну у місті Донецьку раду.

Ухвалою від 22.08.2011р. до участі у справі залучено третю особу без самостійних вимог на предмет спору товариство з обмеженою відповідальністю „Гражданстрой”.

Ухвалою від 05.09.2011р. до участі у справі залучено третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору виконавчий комітет Куйбишевської районної у м. Донецьку ради та Управління генерального плану м. Донецька.

Ухвалою від 28.09.2011р. строк розгляду справи за заявою сторони продовжений на 15 днів.

Розпорядженням голови господарського суду Донецької області від 19.10.2011р. для розгляду справи №36/78пн призначено колегію суддів у складі: головуючого судді Гриник М.М., суддів Мальцева М.Ю., Сич Ю.В.

Розпорядженням голови господарського суду Донецької області від 19.12.2011р. змінений склад колегії суддів, замість судді Сич Ю.В. призначена суддя Соболєва С.М.

Відповідач у відзиві на позов від 28.09.2011р. проти позовних вимог заперечував, оскільки в міській раді та її управліннях відсутні будь-які дані щодо предмету позову: технічних показників газопроводу, його протяжності, тиску, потужності тощо, відсутня технічна документація на відповідні об'єкти газопостачання. Також відповідач вважає, що позивачем не доведений факт добросовісного заволодіння певною річчю або факт її безхазяйності на момент заволодіння. Лише обслуговування майна, на думку відповідача, не є його заволодінням. Крім того, позивачем не надано до суду доказів, які б свідчили про те, що відповідач не визнає або оспорює його право власності на спірне майно.

У судовому засіданні 20.12.2011р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Судом, відповідно до вимог статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України складено протокол, який долучено до матеріалів справи.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши подані докази та заслухавши в судових засіданнях пояснення представників сторін, присутніх у судовому засіданні, господарський суд –

                                                           ВСТАНОВИВ:

Предметом спору є розподільний газопровід середнього тиску діаметром 159 мм, протяжністю 1289,30 м., який знаходиться в Куйбишевському районі м.Донецька по вул. Куйбишева, та який за твердженням позивача, Публічного акціонерного товариства „Донецькміськгаз”, останній  фактично з 1970р. обслуговує за власний рахунок, про що свідчить паспорт розподільного газопроводу. В паспорті містяться записи про проведення обстеження, технічного обслуговування та ремонтних робіт газопроводу за період з 1970 року по 2010 рік.

Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації „Донецькміськгаз” до приведення своєї діяльності відповідно до Закону України „Про акціонерні товариства” мало найменування Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації „Донецькміськгаз”, яке було створене відповідно до Наказу державного комітету України по нафті і газу від 11.03.1994р. №93 шляхом перетворення державного підприємства у відкрите акціонерне товариство згідно з Указом Президента України „Про корпоратизацію підприємств” від 15.06.1993 р. 210/93 та Законом України „Про господарські товариства” від 19.09.1991р.

Статут,  зареєстрований 07.04.2011р. Державним реєстратором Виконавчого комітету Донецької міської ради №12661050014003125, регулює порядок створення, діяльності та припинення Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації „Донецькміськгаз”, розроблений відповідно Закону України „Про акціонерні товариства”, Цивільного кодексу України, господарського кодексу України, Закону України „Про цінні папери та фондовий ринок” та інших законодавчих актів України, що регламентують діяльність акціонерних товариств.

Згідно п.2 статуту товариство створене з метою задоволення попиту споживачів на послуги та роботи по газопостачанню, реалізації і транспортуванню газу і газифікації. Для виконання зазначеної мети товариством здійснюється транспортування природного та нафтового газу розподільними трубопроводами, а також виконання комплексу робіт по проектуванню, будівництву, ремонту об'єктів систем газопостачання та газифікації.

З пояснень Куйбишевської районної у місті Донецьку ради №01/26/2-904 від 23.06.2011р. вбачається, що починаючи з 1976р. по 2010р. ПАТ „Донецькміськгаз” за власні кошти обслуговує газопровід, розташований по вул. Куйбишева в Куйбишевському районі міста Донецька, та фактично є єдиним користувачем вказаного газопроводу. ПАТ „Донецькміськгаз” добросовісно заволоділо майном та продовжує відкрито, безперервно володіти ним протягом більш ніж 10 років.

Згідно письмових пояснень позивача (вх. №02-41/38873 від 22.08.2011р.) до спірного газопроводу, який розташований у районі ДДСК-1, двічі під”єднані газопроводи ТОВ „Гражданстрой” та тричі під”єднані газопроводи ПАТ „Донецькміськгаз”.

З письмових пояснень (вх. №02-41/40295 від 05.09.2011р.) товариства з обмеженою відповідальністю „Гражданстрой” вбачається,  що третя особа-1 претензій на спірний газопровід не має, тому вважає, що розгляд справи № 36/78пн на права, обов'язки та інтереси товариства з обмеженою відповідальністю „Гражданстрой” не впливає.

Пунктом 1.4.3 Правил безпеки систем газопостачання України, затверджених наказом Держтехнаглядпраці №254 від 01.10.1997р., передбачено, що відповідальність за технічний стан і безпечну експлуатацію об'єктів газопроводів і споруд на них, а також побутових газових приладів і апаратів, димових і вентиляційних каналів, ущільнень вводів підземних інженерних комунікацій в будинки і будівлі покладається на їх власників.

З письмових пояснень позивача вбачається, що згідно вказаних Правил безпеки ним на спірному газопроводі за весь період експлуатації виконувалися наступні роботи: буріння газопроводу (буріння свердловин (чи шпилькування) з подальшим взяттям з них проб повітря. На розподільних газопроводах свердловини буряться у стиків або через кожні 2м (п.4.3.24 Правил); комплексне приладове обстеження (підземні газопроводи, що знаходяться в експлуатації, піддаються технічному обстеженню, в тому числі і комплексному приладовому обстеженню, за допомогою приладів за спеціально розробленою інструкцією (п.4.3.19 Правил); при технічному обстеженні підземних сталевих газопроводів здійснюється визначення фактичного місцезнаходження газопроводів, стан споруд і устаткування на них, герметичність, стан захисного покриття і електрохімзахисту; при комплексному приладовому обстеженні перевіряються приладами ІМПІ-1, АНПІ-3: місце розташування і у випадку необхідності – глибина закладення газопроводу, цілісність ізоляційного покриття; при здійсненні комплексного приладового обстеження газопровід перевіряється на виявлення витоку газу приладами Варіотек, Універсал); ревізія засувки в газовому колодязі (знімається перекриття з газового колодязя; розболтуються болти на кришці засувки; знімається кришка; виймається шток щічки; очищується порожнина засувки від пилу і бруду, очищується дзеркало; різьблення штоку змащується солідолом; набивається сальник; змащуються болти; здійснюється заміна прокладок на фланцевих з'єднаннях і кришки; встановлюється на місце щічка шток, кришка, прокручується шток). Вищевказаний перелік робіт постійно виконувався позивачем на спірному газопроводі, починаючи з 1970 року.

На підставі викладених обставин господарський суд дійшов висновку, що фактично єдиним користувачем вказаного спірного газопроводу з моменту введення його в експлуатацію та по сьогоднішній день є публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації „Донецькміськгаз” і газопровід знаходиться в його володінні понад 10 років.

Газопроводи є об'єктом права власності, на який не поширюється режим нерухомої речі,  оскільки, в розумінні  ст. 181 Цивільного кодексу України газопровід не є об'єктом, розташованим на земельній ділянці, переміщення якого є неможливим без його знецінення та зміни призначення. Режим нерухомої речі може бути поширений законом на морські судна, судна внутрішнього плавання, космічні об'єкти, а також речі, права на які підлягають державній реєстрації. Законом України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” також не передбачено здійснення державної реєстрації прав власності на газопроводи.

Відповідно до ч.3 ст.335 ЦК України безхазяйні рухомі речі можуть набуватися у власність за набувальною давністю, крім випадків, встановлених статтями 336, 338, 341 і 343 цього кодексу.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно ч.1 ст.344 ЦК України особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти рухомим майном протягом п'яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим кодексом.

Набувальна давність поширюється на випадки фактичного, безтитульного (незаконного) володіння чужим майном. Безтитульне володіння - це фактичне володіння, яке не спирається на які-небудь правові підстави набувальної давності і розповсюджується на випадки фактичного, безтитульного володіння чужим майном. Наявність у володільця певного юридичного титулу, наприклад, договору найму, оренди, зберігання тощо, виключає застосування набувальної давності.

Зміст статті 344 Цивільного кодексу України визначає ознаки володіння, які є необхідними для набуття права власності на річ за набувальною давністю, а саме: володіння має бути добросовісним, тобто якщо володілець не знав і не міг знати про те, що він володіє чужою річчю; володіння мусить бути відкритим, очевидним для всіх третіх осіб, які повинні мати можливість спостерігати за ним; володіння має бути безперервним протягом визначених законом строків, зокрема, для рухомого майна протягом 5 років.

Таким чином, визнання права власності на безхазяйну рухому річ, має місце тоді, коли особа доведе, що мало місце добросовісне заволодіння чужим майном та відкрите, безперервне володіння ним протягом п'яти років.

Матеріали справи свідчать, що суду надано належні письмові докази, які підтверджують, що спірне майно, а саме розподільний газопровід середнього тиску діаметром 159 мм, протяжністю 1289,30 м, що знаходиться по вул. Куйбишева в Куйбишевському районі міста Донецька, було набуте у володіння позивачем та утримується ним за власний рахунок, а також, що газопровід знаходився у володінні безперервно, відкрито більш ніж п'ять років. Позивач безперешкодно здійснює транспортування природного газу до споживачів міста Донецька, утримує в належному стані спірне майно з метою запобігання аварійних та надзвичайних ситуацій в місті Донецьку.

Статтею 392 ЦК України встановлено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

За вказаних обставин суд дійшов висновку, що вимоги позивача про визнання права власності за набувальною давністю на розподільний газопровід середнього тиску діаметром 159 мм, протяжністю 1289,30 м, що знаходиться по вул. Куйбишева в Куйбишевському районі міста Донецька, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Виходячи з того, що з боку відповідача не було припущено будь-яких неправильних дій, внаслідок яких виник спір по цій справі, згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати підлягають віднесенню на позивача.

На підставі викладеного, керую?чись ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 49, 82-85 Господарсь?кого процесуального кодексу? України суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації „Донецькміськгаз” м. Донецьк до Донецької міської ради м. Донецьк про визнання права власності на розподільний газопровід середнього тиску діаметром 159 мм, протяжністю 1289,30 м, що знаходиться по вул. Куйбишева в Куйбишевському районі міста Донецька – задовольнити.

Визнати за акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації „Донецькміськгаз” (83001, м. Донецьк, пр. Театральний, буд. 1; код ЄДРПОУ 03361081) право власності на розподільний газопровід середнього тиску діаметром 159 мм, протяжністю 1289,30 м, що знаходиться по вул. Куйбишева в Куйбишевському районі міста Донецька.

Рішення господарського суду може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду протягом десяти днів. У разі, якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повний текст рішення складено та підписано 26.12.2011р.

          

Головуючий суддя                                                               Гриник М.М.           

Суддя                                                                  Мальцев М.Ю     

Суддя                                                                  Соболєва С.М.    

< Текст >

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення20.12.2011
Оприлюднено03.01.2012
Номер документу20423321
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —36/78пн

Рішення від 20.12.2011

Господарське

Господарський суд Донецької області

Гриник М.М.

Ухвала від 28.09.2011

Господарське

Господарський суд Донецької області

Гриник М.М.

Ухвала від 28.09.2011

Господарське

Господарський суд Донецької області

Гриник М.М.

Ухвала від 08.08.2011

Господарське

Господарський суд Донецької області

Гриник М.М.

Ухвала від 14.07.2011

Господарське

Господарський суд Донецької області

Гриник М.М.

Ухвала від 29.06.2011

Господарське

Господарський суд Донецької області

Гриник М.М.

Ухвала від 09.06.2011

Господарське

Господарський суд Донецької області

Гриник М.М.

Рішення від 22.05.2007

Господарське

Господарський суд Донецької області

Будко Н.В.

Ухвала від 27.04.2007

Господарське

Господарський суд Донецької області

Будко Н.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні