ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"21" грудня 2011 р.
Справа № 11/73/5022-1627/2011
Господарський суд Тернопільської області
у складі < Список > судді Сидорук А.М. , судді < заповнити при колегіальному розгляді >
Розглянув справу
за позовом: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "МС Партнерс", вул. Миру, 82, с. Увисла, Гусятинського району, Тернопільської області (поштова адреса: вул. Бродівська, 44, м. Тернопіль, МСП; вул. Морозенка, буд. 5А, м. Тернопіль).
За участю представників сторін
Позивача: не з‘явився.
Відповідача: Войтович Н.З. - представник.
Суть справи: Фізична особа-підприємець ОСОБА_1, АДРЕСА_1 звернувся до господарського суду Тернопільської області із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "МС Партнерс", вул. Миру, 82, с. Увисла, Гусятинського району, Тернопільської області про стягнення заборгованості в сумі 14 945 грн. 59 коп., із них: 13 610,00 грн. –сума основного боргу; 128,22 грн. –3% річних; 635,75 грн. –пені та 571,62 грн. інфляційних витрат.
Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 22 листопада 2011 року порушено провадження у справі та призначено до розгляду на 06 грудня 2011 року, в порядку ст. 77 ГПК України розгляд справи відкладено на 21.12.2011 р.
Відповідач у відзиві на позовну заяву позовні вимоги не визнає з огляду на наступне: за умовами заявки сторони визначили, що оплата за перевезення вантажу здійснюється до 5 днів по оригіналах документів. У листі направленому позивачем по справі була копія CMR замість оригіналу та додаткова накладна, яку документом вважати не можливо, так як в ній допущені істотні помилки, зокрема неправильно вказано особу-покупця. Тому, на сьогоднішній день не наступили обставини, при яких розпочинається перебіг п’ятиденного терміну для оплати наданих позивачем послуг.
В розпочатому судовому засіданні представнику відповідача роз’яснено права та обов’язки сторін, передбаченні ст. ст. 22, 81-1 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, судом встановлено наступне:
Позивач по справі ОСОБА_1, АДРЕСА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець 30.03.1995 р. Києво-Святошинською районною державною адміністрацією Київської області, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію Фізичної особи-підприємця НОМЕР_3.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Відповідно до положень ст. 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.
01 липня 2011 року між позивачем (довіритель-перевізник) та відповідачем (повірений-експедитор) укладено договір-доручення № 01071П про надання транспортно-експедиційних послуг по здійсненню перевезень вантажів автомобільним транспортом у міжнародному та міжміському сполученні, відповідно до якого експедитор, діючи за дорученням довірителя-перевізника, в межах даного договору-доручення, надає послуги по пошуку і підбору вантажовласників чи їхніх довірених осіб, тобто організовує перевезення найманим вантажним транспортом, довіреною особою власника якого він є, відповідно до вимог чинного законодавства України. Умови перевезень та транспортно-експлуатаційного обслуговування регулюються Цивільним та Господарським кодексом України, Законом України "Про транспортно-експедиційну діяльність", Статутом автомобільного транспорту України, Правилами перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, іншими нормативними актами та угодами, що регулюють правові відносини при здійсненні перевезень вантажів автомобільним транспортом та надані транспортно-експлуатаційних послуг.
На підставі даного договору експедитор надає одну чи декілька з наступних послуг:
- організовує перевезення вантажів автомобільним транспортом у міжнародному та міжміському сполученні;
- розсилає товарно-транспортну документацію;
- здійснює розрахунки з усіма учасниками транспортного процесу;
- приймає участь в складанні актів у випадках, передбачених чинним законодавством, вирішує з засновником претензійні питання;
- за згодою сторін виконує інші доручення (п.2.1).
Конкретні умови по кожному замовленню обумовлюються у заявці, яка є невід’ємною частиною цього договору. Допускається отримання заявки по факсимільному чи електронному зв’язку (п.2.3).
Експедитор зобов’язується, зокрема, вчасно, у терміни, обумовлені в кожному окремому випадку, здійснювати розрахунки з перевізником (п.3.2.8).
Ціни за даним договором виставленні в гривнях (п.4.1). Ціни, що відповідають конкретному перевезенню (групи однотипних перевезень), узгоджуються додатково перед кожним перевезенням (групою перевезень) (п.4.2); ціни є договірними і визначаються винятково виходячи з конкретної ситуації на транспортному ринку (п.4.3); порядок і термін оплати обумовлюється у разовій заявці, що направляється перевізнику перед конкретним перевезенням (групою однотипних перевезень) (п.4.4); оплата послуг перевізника здійснюється експедитором на розрахунковий рахунок перевізника на підставі належним чином оформлених оригіналу або ксерокопії товарно-транспортних документів (TTH, CMR –у разі міжнародного перевезення) з відповідними відмітками про одержання вантажу і оригіналів рахунку, податкової накладної, акту виконаних робіт (п.4.5).
Відповідно до п. 6.6. Договору у випадку протермінування платежу винна сторона оплачує іншій стороні пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день протермінування.
Договір набирає чинності з моменту підписання і діє до 31.12.2011 року чи до повного виконання сторонами своїх зобов’язань (п.10.1.)
Згідно заявки-доручення на перевезення вантажу від 1/07/2011, додаток до договору 01071П від 01.07.2011 року, факсимільна заявка-доручення має силу оригіналу. Сторони зобов’язані обмінятися оригіналами документів в термін до 5 робочих днів з дня підписання. А також спосіб оплати б/н з ПДВ до 5 днів по оригіналах документів.
Відповідно до умов Заявки-доручення на перевезення вантажу від 1/07/2011 р. фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 було виконано міжнародне перевезення з Німеччини на Україну, транспортним засобом державний номер НОМЕР_1, що підтверджується міжнародною товарно-транспортною накладною СМR та актом № ОУ-000108 здачі-прийняття робіт від 13.07.2011р., підписаним як виконавцем ФОП ОСОБА_1 та експедитором ТзОВ "МС Партнерс"; загальна вартість наданих транспортних послуг становить 25 110,00 грн.
Узгоджено вартість перевезення Заявкою –2 200 EUR, спосіб оплати б/н з ПДВ до 5 днів по оригіналах документів за курсом Нацбанку встановленим на день розвантаження.
Виконуючи умови Заявки, перевізник здійснив перевезення вантажу до місця доставки, що підтверджується товарно-транспортною накладною (CMR) з відміткою вантажоодержувача, актом здачі-прийняття робіт від 13 липня 2011 року, що підтверджує прийом вантажу.
На виконання умов договору-доручення № 01071П від 01.07.2011р. позивачем 13.07.2011р. надіслано на адресу відповідача рахунок-фактуру № СФ-00101 разом з СМR, актом № ОУ-000108 здачі-прийняття робіт та податковою накладною.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Згідно ст. 909 ЦК України за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов'язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов'язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату.
Всупереч умов цивільного законодавства відповідач свої зобов’язання щодо оплати наданих транспортних послуг не виконав належним чином.
01 серпня 2011 року та 21 вересня 2011 року відповідач частково сплатив вартість перевезення в сумі 10 000,00 грн. та 1 500,00 грн. відповідно, що підтверджується банківською випискою.
Таким чином, заборгованість відповідача перед позивачем на день складання позовної заяви становила 13 610,00 грн.
У відповідності до ст.ст. 549, 624 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Якщо за порушення зобов'язання встановлено неустойку, то вона підлягає стягненню у повному розмірі, незалежно від відшкодування збитків.
Враховуючи норми ст. 549 ЦК України та п. 6.6 Договору позивачем нарахована відповідачу 635 грн. 75 коп. пені.
У відповідності до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
На підставі даної статті, позивачем, за період з 25.07.2011 р. по 11.11.2011 року нараховано та заявлено до стягнення 571 грн.62 коп. інфляційних нарахувань та за період з 25.07.2011 р. по 11.11.2011 р., - 128 грн. 22 коп. –3% річних за несвоєчасне виконання відповідачем зобов'язань з оплати вартості наданих позивачем послуг.
Як зрозуміло, вимога щодо сплати боржником «боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення» є правом кредитора, а не його обов’язком. Тому, якщо прострочення тривало виключно в період, коли була дефляція, - економічно не вигідно стягувати борг з урахуванням інфляційних. Адже в математичному розрахунку розміру грошової вимоги отримуємо суму, що менша суми боргу. Не припустимо з періоду часу, в котрому існував борг та дефляція і інфляція одночасно, брати до розрахунку суми грошової вимоги кредитора лише ті місяці, в яких була інфляція.
Судом проведено помісячний перерахунок заявлених до стягнення сум інфляційних нарахувань та 3% річних (розрахунок проведений судом знаходиться в матеріалах справи), в межах визначеного позивачем періоду, з врахуванням передбачених умов укладеного договору термінів здійснення оплати за перевезення вантажу, що підлягають до задоволення є вимоги позивача щодо стягнення з відповідача:
- 18 грн. 60 коп. інфляційних нарахувань та 123 грн. 05 коп. –3% річних, за несвоєчасне виконання відповідачем зобов'язань з оплати за перевезення вантажу.
В решті частині позовних вимог в частині нарахування інфляційних нарахувань та 3% річних господарський суд відмовляє в позові за безпідставністю.
На день розгляду справи відповідачем по справі надано відзив на позовну заяву, з якого вбачається, що відповідачем після звернення позивача з позовом до господарського суду сплачено 1000 грн. 00 коп., що підтверджується платіжним дорученням № 444 від 09.12.2011р.
Позивачем підтверджено часткове погашення заборгованості в сумі 1000 грн.
Отже, станом на день розгляду справи сума заборгованості відповідача перед позивачем становить 12 610,00 грн. за надані транспортні послуги, оскільки докази погашення такої заборгованості в матеріалах справи відсутні.
Відповідно до ст. 33,43 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим.
Відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Крім того, відповідно до ст. 47 Господарського процесуального кодексу України на користь ФОП ОСОБА_1 підлягає поверненню з державного бюджету України зайво сплачений судовий збір, сплачений платіжним дорученням № 319 від 11.11.2011р., оригінал якого знаходиться в матеріалах справи в сумі 66 грн. 00 коп.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 33,34,43,47,49, 80 п.1.1.,82,84,85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити частково.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "МС Партнерс", вул. Миру, 82, с. Увисла, Гусятинського району, Тернопільської області (поштова адреса: вул. Бродівська, 44, м. Тернопіль, МСП; вул. Морозенка, буд. 5А, м. Тернопіль), ідентифікаційний код 35855807 на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_2 – 12 610 грн. 00 коп. заборгованості за надані транспортні послуги; 18 грн. 60 коп. інфляційних нарахувань; 123 грн. 05 коп. –3% річних; 635 грн. 75 коп. пені; 1358 грн. 79 коп. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням суду законної сили.
3. В частині стягнення 1000 грн. 00 коп. заборгованості провадження у справі припинити.
4. В решті частині позову відмовити.
5. Повернути з державного бюджету України на користь Фізичної особи підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 –66 грн. 00 коп. зайво сплаченого судового збору /оригінал платіжного доручення № 319 від 11.11.2011р. знаходиться в матеріалах справи/.
Видати довідку.
6. На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторонами може бути подано апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня його прийняття (підписання –27 грудня 2011 року) через місцевий господарський суд.
Це поле друкуватися не буде !!! Інформацію НЕ ЗМІНЮВАТИ !!!переведено в чистовик -9409
Суддя А.М. Сидорук
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 21.12.2011 |
Оприлюднено | 11.01.2012 |
Номер документу | 20612901 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Сидорук А.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні