ГОСПО ДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛА СТІ
83048, м.Д онецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
18.01.12 р. Сп рава № 7/395
Господарський суд Донець кої області у складі головую чого судді Е.В. Сгара
при секретарі судового зас ідання О.В.Журило,
За позовом: Публічного акці онерного товариства „Донець кобленерго” м.Горлівка
До відповідача: Донецького міського управління головно го управління Міністерства в нутрішніх справ України в До нецькій області м.Донецьк
Предмет спору: стягнення 3% р ічних - 10 798, 68 грн., інфляційних - 6 584, 68 грн., пені - 34 609, 13 грн.
За участю представників ст орін:
Від позивача: ОСОБА_1 до вір.
Від відповідача: ОСОБА_2 - довір.
СУТЬ СПОРУ
Публічне акціонерне товар иство „Донецькобленерго” м.Г орлівка звернулося до Господ арського суду Донецької обла сті з позовом до Донецького м іського управління головног о управління Міністерства вн утрішніх справ України в Дон ецькій області м.Донецьк про стягнення 3% річних - 10 798, 68 грн. , інфляційних - 6 584, 68 грн., пені - 34 609, 13 грн.
В обґрунтування своїх вимо г позивач надав суду договір про постачання електричної енергії №103 від 15.07.2008р. з додаткам и та додатковими угодами; рах унки та акти приймання-перед авання за період з лютого 2010р. п о вересень 2011р.
В судовому засіданні позив ач вимоги підтримав.
Відповідач проти позову за перечив, посилаючись на відс утність вини у простроченні виконання основного грошово го зобов' язання та на той фа кт, що він є бюджетною установ ою, яка фінансується з Держбю джету. Надав клопотання про з меншення пені на 80%.
Позивач проти зменшення пе ні заперечив.
Розглянувши матеріали спр ави та заслухавши пояснення представників сторін суд ВСТ АНОВИВ:
Згідно ст. 26 Закону України „ Про електроенергетику” та п. 1.3 Правил користування електр ичною енергією (далі по текст у Правила), споживання енергі ї можливе лише на підставі до говору з енергопостачальник ом. Правила регулюють взаємо відносини, які виникають в пр оцесі продажу і купівлі елек тричної енергії між виробник ами або постачальниками елек тричної енергії та споживача ми (на роздрібному ринку елек тричної енергії). Дія Правил п оширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім на селення).
Пунктом 2 ст.275 Господарськог о кодексу України передбачен о, що відпуск енергії без офор млення договору енергопоста чання не допускається.
Відповідно до ст.67 Господар ського кодексу України, відн осини підприємства з іншими підприємствами, організація ми, громадянами в усіх сферах господарської діяльності зд ійснюються на основі договор ів; підприємства вільні у виб орі предмета договору, визна ченні зобов'язань, інших умов господарських взаємовіднос ин, що не суперечать законода вству України.
Між ВАТ „Донецькобленерго ”, правонаступником якого є п озивач по справі, та відповід ачем по справі, укладено дого вір про постачання електричн ої енергії №103 від 15.07.2008р. (далі по тексту Договір).
Згідно матеріалів справи т а пояснень представників сто рін, у період виникнення забо ргованості, на яку нарахован і спірні суми, договір був чин ним.
Відповідно до р.1 Договору, п остачальник (позивач) постач ає електричну енергію спожив ачу (відповідачу), а Споживач о плачує постачальнику електр ичної енергії її вартість та здійснює інші платежі згідн о з умовами цього Договору та додатками до Договору, що є йо го невід' ємними частинами.
Порядок обліку електрично ї енергії та порядок розраху нків за електричну енергію у згоджений сторонами в розділ і 7 Договору та в Додатку №5 „По рядок розрахунків за електро енергію” до Договору.
Пунктом 5 додатку №5 „Порядо к розрахунків за електроенер гію” до Договору, оплата отри маного споживачем рахунку ви конується протягом п' яти ба нківських днів з дня його отр имання.
Згідно зі ст. 193 Господарсько го кодексу України суб' єкти господарювання та інші учас ники господарських відносин повинні виконувати господар ські зобов' язання належним чином відповідно до закону, і нших правових актів, договор у, а за відсутності конкретни х вимог щодо виконання зобов ' язання - відповідно до ви мог, що у певних умовах звичай но ставляться.
Відповідно до ст.ст. 526, 527 Циві льного кодексу України боржн ик зобов' язаний виконати св ій обов' язок та зобов' язан ня має виконуватися належним чином відповідно до умов дог овору, цього Кодексу та інших актів цивільного законодавс тва.
Посилаючись на порушення в ідповідачем умов Договору, з дійснення оплати вартості сп ожитої в період за лютого 2010р. п о вересень 2011р. активної та реа ктивної електроенергії з пор ушенням термінів, визначених Договором, позивач просить с тягнути з відповідача 3% річни х в сумі 10 798, 68 грн., інфляційні в сумі 6 584, 68 грн., пеню в сумі 34 609, 13 гр н.
При розгляді даних вимог пр о суд виходить з наступного.
Статтею 625 Цивільного кодек су України передбачено, що бо ржник, який прострочив викон ання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'яз аний сплатити суму боргу з ур ахуванням встановленого інд ексу інфляції за весь час про строчення, а також три процен ти річних від простроченої с уми, якщо інший розмір процен тів не встановлений договоро м або законом.
Передбачене законом право кредитора вимагати сплати б оргу з урахуванням індексу і нфляції та процентів річних є способами захисту його май нового права та інтересу, сут ь яких полягає у відшкодуван ні матеріальних втрат кредит ора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційни х процесів та отримання комп енсації (плати) від боржника з а користування утримуваними ним грошовими коштами, належ ними до сплати кредиторові.
Вказана стаття визначає ві дповідальність за порушення грошового зобов' язання та її приписи підлягають застос уванню у випадку простроченн я боржником виконання грошов ого зобов' язання. Тобто, у ра зі неналежного виконання бор жником грошового зобов' яза ння виникають нові додаткові зобов' язання, які тягнуть з а собою втрату матеріального характеру. Відповідно такі д одаткові зобов' язання є зах одами відповідальності за по рушення основного зобов' яз ання, у тому числі, коли має мі сце прострочення виконання о сновного зобов' язання. Крім того, у своєму клопотанні про застосування строку позовно ї давності, відповідач також стверджує про те, що 3% річних т а інфляційні є додатковими в имогами.
Індекс інфляції за своїми о знаками є збільшенням суми о сновного боргу у зв' язку з д евальвацією грошової одиниц і України, а 3% річних - є платою за користування чужими кошта ми в цей період прострочки ви конання відповідачем його до говірного зобов' язання, і з а своєю правовою природою во ни є самостійними способами захисту цивільних прав і заб езпечення виконання цивільн их зобов' язань.
Відповідно до ст.ст.216- 218 Гос подарського кодексу України учасники господарських відн осин несуть господарсько-пра вову відповідальність за пор ушення у сфері господарюванн я шляхом застосування до пра вопорушників господарських санкцій. Господарськими сан кціями визнаються заходи впл иву на правопорушника у сфер і господарювання, в результа ті застосування яких для ньо го настають несприятливі еко номічні та/або правові наслі дки. Господарські санкції за стосовуються в установленом у законом порядку за ініціат ивою учасників господарськи х відносин. Підставою господ арсько-правової відповідаль ності учасника господарськи х відносин є вчинене ним прав опорушення у сфері господарю вання.
Згідно п.п.1, 3 ст.549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник по винен передати кредиторові у разі порушення боржником зо бов'язання. Пенею є неустойка , що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно викона ного грошового зобов'язання за кожен день прострочення в иконання.
Згідно зі ст.1 Закону Україн и “Про відповідальність за н есвоєчасне виконання грошов их зобов' язань” від 22.11.1996р. №543-9 6-ВР, платники грошових коштів сплачують на користь одержу вачів цих коштів за простроч ення платежу пеню в розмірі, щ о встановлюється за згодою с торін.
Відповідно до п.4.2.1 Договору, за внесення платежів передб ачених пунктами 2.3.4 -2.3.5 договору , з порушенням термінів, визна чених додатком №5 „Порядок ро зрахунків” до цього договору , споживач оплачує постачаль нику пеню у розмірі 1% за кожни й день прострочення платежу, враховуючи день фактичної о плати.
Разом з цим, згідно ст.3 Закон у України “Про відповідальні сть за несвоєчасне виконання грошових зобов' язань” від 22.11.1996р. №543-96-ВР, розмір пені, перед бачений статтею 1 цього Закон у, обчислюється від суми прос троченого платежу та не може перевищувати подвійної облі кової ставки Національного б анку України, що діяла у періо д, за який сплачується пеня.
Згідно розрахунків позива ча, він просить стягнути з від повідача 3% річних - 10 798, 68 грн. з 25.02.2010р. по 14.10.2011р., інфляційні - 6 584, 68 грн. з 01.03.2010р. по 30.09.2011р., пеню - 34 609, 1 3 грн. з 1.11.2010р. по 14.10.2011р.
Як вбачається з матеріалів справи, заявлені до стягненн я суми нараховані позивачем за неналежне виконання відпо відачем грошового зобов' яз ання за Договором по сплаті в артості спожитої електроене ргії, прострочення якого під тверджено матеріалами справ и.
Розрахунок заявлених до ст ягнення сум перевірено судом . Суми 3% річних, інфляційних та пені нараховані позивачем а рифметично вірно, відповідно до приписів діючого законод авства.
В судовому засіданні розгл януто клопотання відповідач а стосовно зменшення суми ст ягуваної пені на 80%. В обґрунту вання свого клопотання відпо відач посилається на скрутне фінансове становище підприє мства, повідомив, що затримка в оплаті послуг з електропос тачання відбулась внаслідок несвоєчасного фінансування з Державного бюджету.
Позивач заперечив проти зм еншення розміру стягуваної п ені, посилаючись на той факт, щ о позивач по справі є суб' єк том господарювання державно го сектора економіки та вход ить до переліку підприємств, які мають стратегічне значн е для економіки та безпеки де ржави, а також на тяжке фінанс ове становище свого підприєм ства.
У відповідності до вимог ст . 83 ГПК України, господарський суд має право у виняткових ви падках зменшити розмір неуст ойки (штрафу, пені), яка підляг ає стягненню із сторони, що по рушила зобов' язання.
Згідно ст.551 ЦК України розмі р неустойки може бути зменше ний за рішенням суду, за наявн ості обставин, які мають істо тне значення.
Відповідно до ст.233 ГК Україн и суд має право зменшити розм ір санкцій, прийнявши до уваг и: ступінь виконання зобов' язання боржником, майновий с тан сторін, які приймають уча сть в зобов' язанні, не тільк и майнові, але й інші інтереси сторін, які заслуговують на у вагу.
Дослідивши матеріали спра ви, враховуючи той факт, що від повідач є бюджетною організа цією, затримки в оплаті основ ного грошового зобов' язанн я відбуваються у зв' язку із не регулярним бюджетним фін ансуванням, а також враховую чи матеріальні інтереси обох сторін, суд дійшов висновку, щ о клопотання відповідача щод о зменшення суми пені підляг ає задоволенню. Суд вважає мо жливим зменшити розмір стягу ваної пені на 50%.
Таким чином, сума пені, яка п ідлягає стягненню з відповід ача складає 17 304, 57 грн.
Таким чином, інфляційні в с умі 6 584, 68 грн., 3% річних в сумі 10 798, 68 грн. підлягають стягненню в п овному обсязі, вимоги про стя гнення пені підлягають задов оленню частково в сумі 17 304, 57 гр н.
Вимоги про стягнення пені в залишковій сумі задоволенню не підлягають у зв' язку із з меншенням розміру стягувано ї пені судом.
Судові витрати покладають ся на відповідача відповідно до ст. 49 Господарського проце суального кодексу України.
На підставі ст.129 Конституці ї України, ст.ст. 526, 527, 549, 625, Цивільн ого кодексу України, ст.ст. 67, 193, 216-218, 231, 275 Господарського кодексу України, Закону України „Про електроенергетику” №575/97-ВР ві д 16.10.1997р., Правил користування е лектричною енергією, затверд жених постановою Національн ої комісії з питань регулюва ння електроенергетики Украї ни від 31.07.1996р. N28, керуючись ст.ст. 4 -2, 4-3, 4-6, 22, 33, 34, 35, 43, 49, 82 - 85 Господарсько го процесуального кодексу Ук раїни, господарський суд
В И Р I Ш И В :
Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства „До нецькобленерго” м.Горлівка з адовольнити частково.
Стягнути з Донецького місь кого управління головного уп равління Міністерства внутр ішніх справ України в Донець кій області (83086, м.Донецьк, вул. Ч елюскінців, 53, ЄДРПОУ 08671426) на кор исть Публічного акціонерног о товариства “Донецькоблене рго” (84601, Донецька область, м.Го рлівка, пр. Леніна, 11, ЄДРПОУ 00131268; на рахунок відокремленого п ідрозділу Донецьких електри чних мереж № 26004301745393 в філії ГУ ПА Т ПІБ Донецької області, МФО 33 4635, ЗКПО 00131469) - 3% річних в сумі 10 798, 68 грн., інфляційні в сумі 6 584, 68 гр н., пеню в сумі 17 304, 57 грн.
Стягнути з Донецького місь кого управління головного уп равління Міністерства внутр ішніх справ України в Донець кій області (83086, м.Донецьк, вул. Ч елюскінців, 53, ЄДРПОУ 08671426) на ко ристь Публічного акціонерно го товариства “Донецькоблен ерго” (84601, Донецька область, м.Г орлівка, пр. Леніна, 11, ЄДРПОУ 00131 268; на рахунок 26001307550283 в філії Цент рально-міського відділення П ІБ м.Горлівка Донецької обл.., МФО 334464) - державне мито в сумі 519, 92 грн., витрати на інформацій но-технічне забезпечення суд ового процесу в сумі 236,00 грн.
Видати накази після набран ня рішенням законної сили.
В залишковій частині вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржен е в апеляційному порядку від повідно до розділу ХІІ Госпо дарського процесуального ко дексу України.
В судовому засіданні оголо шено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення підпи сано 18.01.2012р.
Суддя Сгара Е.В.
< Список > < Дов ідник >
< Список > < Довід ник >
< Текст >
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 18.01.2012 |
Оприлюднено | 24.01.2012 |
Номер документу | 20944833 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Сгара Е.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні