Рішення
від 08.11.2011 по справі 5020-1606/2011
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД М. СЕВАСТОПОЛЯ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2011 року справа № 5020-1606/2011

за позовом дочірнього п ідприємства “Севастопольсь кий міськкоопринкторг” Крим ської республіканської спіл ки споживчих товариств

(вул. Партизанська, 4 А, м. Се вастополь, 99011)

до відповідача - фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

(АДРЕСА_1, 99029)

про стягнення заборгован ості з орендної плати в розмі рі 2016,98 грн,

суддя Кравченко В .Є.

за участю:

представника позивача - ОСОБА_2, довіреність № 25 від 05.10.2011;

представник відповідача - не з' явився;

суть спору:

07.10.2011 року дочірнє підпр иємство “Севастопольський м іськкоопринкторг” Кримсько ї республіканської спілки сп оживчих товариств звернулос ь до господарського суду м. Се вастополя із позовною заявою до фізичної особи-підприємц я ОСОБА_1 про стягнення за боргованості з орендної плат и у загальному розмірі 2016,98 грн .

Ухвалою господарського с уду міста Севастополя від 10.10.20 11 порушено провадження у спра ві, розгляд справи призначен ий на 26.10.2011.

Ухвалою суду від 26.10.2011 розгля д справи відкладений на 08.11.2011, у зв' язку з неявкою представ ника відповідача, невиконанн ям ним вимог ухвали суду від 10 .10.2011.

Представник позивача підт римав предмет і підстави зая влених позовних вимог, напол ягав на їх задоволенні.

Відповідач повідомлявся судом своєчасно, належним чи ном, з дотриманням вимог стат ті 64 Господарського процесуа льного кодексу України, за ад ресою його місця проживання, - АДРЕСА_1, яка відповідає С пеціальному витягу з Єдиного державного реєстру юридични х осіб та фізичних осіб-підпр иємців, на виклики суду в засі дання не з' явився, явку упов новаженого представника не з абезпечив, про поважність пр ичини неявки суд не повідоми в, вимоги ухвали суду від 10.10.2011 н е виконав, правом на спрямува ння відзиву на позов не скори стався.

Відповідно до частини друг ої статті 22 Господарського пр оцесуального кодексу Україн и сторони, серед іншого, мають право на участь в засіданнях господарського суду.

Частина третя вказаної ста тті зобов' язує сторін добро совісно користуватись належ ними їм процесуальними права ми, виявляти взаємну повагу д о прав і охоронюваних законо м інтересів другої сторони.

Статтею 77 Господарського пр оцесуального кодексу Україн и передбачено, що господарсь кий суд відкладає в межах стр оків, встановлених статтею 69 ц ього Кодексу розгляд справи, коли за якихось обставин спі р не може бути вирішено в дано му засіданні.

Явка в судове засідання пре дставників сторін - це право , а не обов' язок, справа може розглядатись без їх участі, я кщо нез' явлення цих предста вників не перешкоджає виріше нню спору.

Дотримання принципу виріш ення спору упродовж розумно го строку незалежним і безст ороннім судом втілено у стат ті 17 Закону України „Про викон ання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” і статті 6 Євро пейської конвенції з прав лю дини та є обов' язковим для г осподарського суду при розгл яді кожної справи.

Відкладення розгляду спра ви є правом та прерогативою с уду, основною умовою для яког о є не відсутність у судовому засіданні представників сто рін, а неможливість вирішенн я спору у відповідному судов ому засіданні.

Розгляд справи неоднораз ово відкладався за правилами статті 77 Господарського проц есуального кодексу України.

З врахуванням вищенаведе них норм процесуального зак ону, на думку суду, матеріали с прави достатньо характеризу ють спірні правовідносини, п ідстави для відкладення розг ляду справи відсутні, справа підлягає розгляду у відсутн ість відповідача за наявними у справі матеріалами, що узго джується зі статтею 75 Господа рського процесуального коде ксу України.

Дослідив наявні у справі ма теріали, заслухав пояснення представника позивача, суд

В С Т А Н О В И В :

01.06.2011 між дочірнім підпр иємством “Севастопольський міськкоопринкторг” (орендод авцем) та фізичною особою-під приємцем ОСОБА_1 (орендаре м) укладений договір № 10 оренд и торгівельного обладнання ( а.с. 15) (далі- договір), згідно з ро зділом 1 договору якого оренд одавець передав, а орендар пр ийняв за актом прийому-перед ачі у тимчасове користування за плату рухоме майно - торгі вельне обладнання (відповідн о до додатку № 1 акту прийому п ередачі обладнання).

Згідно з пунктом 1.2 договору об' єкт оренди передається орендарю та приймається від нього у стані, відповідному у мовам договору, за актом прий ому-передачі, який є невід' є мною частиною договору.

У пункті 2.2 договору сторони домовились, що об' єкт оренд и вважається повернутим орен додавцю з моменту підписання сторонами акту прийому-пере дачі про фактичне повернення об' єкту оренди.

Відповідно до пункту 2.3 дого вору передача об' єкту оренд и у тимчасове оплатне корист ування не тягне передачу ор ендарю права власності на це й об' єкт.

Орендна плата за договором є договірною та встановлюєт ься в сумі - 1000,00 грн. у місяць та може змінюватись орендодавц ем самостійно у випадку змін и попиту на об' єкт оренди, ам ортизаційних відрахувань, за конодавства про оподаткуван ня та/або власності. У випадку несплати орендної плати нас тають наслідки, передбачені пунктами 6.1-6.3 договору (пункт 4.1 договору).

Згідно з пунктом 4.3 договору при простроченні сплати пер едбачених договором платежі в орендар сплачує орендодавц ю пеню у розмірі подвійної об лікованої ставки НБУ за коже н день прострочення від несп лаченої суми.

Строк оренди торгівельног о обладнання за цим договоро м складає - з 01.06.2011 по 31.12.2011 (пункт 5.1 договору).

Відповідно до пунктів 6.1, 6.2, 6.3 д оговору він укладений під ск асувальною обставиною в поря дку частини 2 статті 212 Цивільн ого кодексу України.

Під скасувальною обставин ою (припинення прав та обов' язків) є порушення орендарем умов договору та протягом се ми днів з дня направлення оре ндодавцем орендарю листа (по відомлення) про це, за зазначе ною у договорі адресою.

У випадку настання скасува льних обставин договір припи няє свою дію достроково.

На виконання умов договор у орендодавець передав об' є кт оренди у тимчасове корист ування орендаря, що підтверд жується актом приймання-пере дачі від 01.06.2011 (а.с. 16).

У пункті 3.3.5 договору встан овлено зобов' язання оренда ря своєчасно та в повному обс язі здійснювати передбачену даним договором оплату та ви конувати інші передбачені до говором зобов' язання.

Таким чином, передавши май но відповідачеві за актом пр иймання-передачі від 01.06.2011, пози вач виконав свої зобов' язан ня за договором у повному обс язі, надав відповідачеві об' єкт оренди. Проте, орендар - ФОП ОСОБА_1, у порушення ум ов пункту 3.3.5 вищевказаного до говору, свої зобов' язання щ одо своєчасного та повного в несення орендної плати не ви конував, у зв' язку з чим за ор ендарем утворилась заборго ваність по орендній платі пе ред позивачем за період з сер пня по вересень 2011 року, в сумі - 2000 грн, що стало підставою дл я звернення до суду позивача з даним позовом.

Оцінюючи наявні у матеріа лах справи докази за своїм вн утрішнім переконанням, що ґр унтується на всебічному, пов ному і об' єктивному розгляд і в судовому засіданні всіх о бставин справи в їх сукупнос ті, враховуючи визнання позо ву відповідачем суд вважає п озовні вимоги обґрунтованим и і такими, що підлягають задо воленню, виходячи з наступни х мотивів.

Відповідно до частин першо ї та другої статті 11 Цивільног о кодексу України цивільні п рава та обов'язки виникають і з дій осіб, що передбачені акт ами цивільного законодавств а, а також із дій осіб, що не пер едбачені цими актами, але за а налогією породжують цивільн і права та обов'язки.

Підставою виникнення циві льних прав та обов' язків, зо крема, є договори та інші прав очини.

Згідно зі статтею 283 Господа рського кодексу України до в ідносин оренди застосовують ся відповідні положення Циві льного кодексу України з ура хуванням особливостей, перед бачених цим Кодексом.

Вищевказані положення Зак ону узгоджуються з приписами частини першої статті ст. 283 Г осподарського кодексу Украї ни та частини першої ст. 759 Циві льного кодексу України.

Відповідно до частини перш ої статті 173 Господарського ко дексу України господарським визнається зобов'язання, що в иникає між суб'єктом господа рювання та іншим учасником (у часниками) відносин у сфері г осподарювання з підстав, пер едбачених цим Кодексом, в си лу якого один суб'єкт (зобов'я зана сторона, у тому числі бор жник) зобов'язаний вчинити пе вну дію господарського чи уп равлінсько-господарського х арактеру на користь іншого с уб'єкта (виконати роботу, пере дати майно, сплатити гроші, на дати інформацію тощо), або утр иматися від певних дій, а інши й суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має прав о вимагати від зобов'язаної с торони виконання її обов'язк у.

За приписами статті 509 Цивіл ьного кодексу України зобов' язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) з обов' язана вчинити на корис ть другої сторони (кредитора ) певну дію (передати майно, ви конати роботу, надати послуг у, сплатити кошти, тощо) або ут риматися від певної дії, а кре дитор має право вимагати від боржника виконання його обо в' язку.

В силу вимог статті 530 Цивіль ного кодексу України, якщо у з обов'язанні встановлений стр ок (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у це й строк (термін).

Згідно зі ст. 193 Господарськ ого кодексу України суб'єкти господарювання та інші уча сники господарських відноси н повинні виконувати господ арські зобов'язання належним чином відповідно до закону, і нших правових актів, договор у, а за відсутності конкретн их вимог щодо виконання зобо в'язання - відповідно до вимог , що у певних умовах звичайно с тавляться.

Аналогічні вимоги щодо обо в' язковості виконання зобо в' язання встановлені у ст.с т. 526, 527 Цивільного кодексу Укра їни.

Згідно зі статтею 629 Цивіль ного кодексу України, догові р є обов'язковим для виконанн я сторонами.

Відповідно до частини 2 стат ті 193 Господарського кодексу У країни, кожна сторона повинн а вжити усіх заходів, необхід них для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та з абезпечення загальногоспод арського інтересу.

Порушення зобов'язань є під ставою для застосування госп одарських санкцій, передбаче них цим Кодексом, іншими зако нами або договором.

Згідно зі статтею 610 Цивільн ого кодексу України, порушен ням зобов'язання є його невик онання або виконання з поруш енням умов, визначених зміст ом зобов'язання (неналежне ви конання).

Боржник вважається таким, щ о прострочив, якщо він не прис тупив до виконання зобов'яза ння або не виконав його у стро к, встановлений договором аб о законом (частина перша стат ті 612 Цивільного кодексу Украї ни.

За статтею 611 Цивільного код ексу України, у разі порушенн я зобов'язання настають прав ові наслідки, встановлені до говором або законом.

В силу частини друго ї статті 20 Господарського ко дексу України, захист прав і з аконних інтересів суб' єкті в господарювання здійснюєть ся, зокрема, шляхом застосува ння до особи, яка порушила пра во, штрафних санкцій, а також і ншими способами, передбачени ми законом.

З матеріалів справи вбача ється, що 30.09.2011 ФОП ОСОБА_1 (ор ендар) звернувся до директор а дочірнього підприємства “ Севастопольський міськкооп ринкторг” (орендодавця) з пис ьмовою заявою з проханням ро зірвати договір оренди торгі вельного обладнання № 10 від 01.06 .2011з дати звернення.

Договір оренди № 10 від 01.06.2011 ук ладався без застереження з б оку відповідача, матеріалам и справи підтверджено належ не виконання позивачем свої х зобов' язань.

Статтею 184 Господарсь кого кодексу України, визнач ено, що особливістю укладенн я господарських договорів є вільне волевиявлення сторін .

У статтях 6, 627 Цивільно го кодексу України також під креслено, що сторони вільні в укладенні договору, виборі к онтрагента та визначенні умо в договору з урахуванням вим ог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, з вичаїв ділового обороту, вим ог розумності та справедливо сті.

Проявою договірної с вободи є право сторін за своє ю згодою обирати форму догов ору з вільним визначенням ст оронами його умов, де фіксуют ься взаємні права та обов' я зки учасників. Зміст договор у становлять умови як ті, що по годжені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов' я зкові в силу чинного законод авства.

Договір оренди № 10 від 01.06.2011 у кладався без застереження з боку відповідача, матеріала ми справи підтверджено нале жне виконання позивачем сво їх зобов' язань, отже, його с торони були обізнані про пра вові наслідки настання скас увальних обставин і статті 212 ЦК України.

У порядку статті 33 Господар ського процесуального кодек су України доказів погашення спірної суми заборгованості по орендній платі та поверне ння об' єкту оренду відпові дачем не надано.

Отже, аналізуючи сукупніст ь встановлених обставин, суд ом встановлений факт порушен ня відповідачем зобов' яза ння щодо повної та своєчасно ї оплати орендної плати за до говором оренди № 10 від 01.06.2011, на з агальну суму 2000,00 грн.

Обраний позивачем спосіб захисту відповідає статтям 16 Цивільного кодексу України та 20 Господарського кодексу України, вимоги позову знайш ли своє підтвердження та під лягають задоволенню в силу в ищенаведених норм чинного за конодавства та умов договору оренди.

Також суд знаходить підста ви для застосування до відпо відача правових наслідків за порушення відповідачем вико нання свого зобов' язання у вигляді стягнення 16,98 грн. пені за період прострочення з 01.09.2011 по 05.10.2011, ці вимоги узгоджуються з приписами статей 20, 216, 217, 232 Госп одарського кодексу України, статей 610, 611, 612 Цивільного кодек су України та пункту 4.3. догово ру, не суперечать статтям 3-4 За кону України “Про відповідал ьність за несвоєчасне викона ння грошових зобов'язань”.

Судом перевірені здійснен ий позивачем розрахунок суми пені та зроблено висновок пр о те, що він відповідає вимога м чинного законодавства, ари фметично вірний (а.с. 4).

Враховуючі вищевикладені обставини, позов підлягає за доволенню, стягненню з відпо відача на користь позивача 2016 ,98 грн., у тому числі 2000,00 грн. осно вного боргу, 16,98 грн. пені.

Витрати на державне мито та інформаційно-технічне забез печення судового процесу під лягають стягненню з відповід ача пропорційно розміру задо волених позовних вимог відпо відно до вимог статті 49 Господ арського процесуального код ексу України.

Згідно зі статтею 85 Господа рського процесуального коде ксу України, у засіданні суду оголошено вступну та резолю тивну частини рішення та пов ідомлено про складення повно го рішення 14.11.2011.

З оглядом наведеного, керую чись статтями 49, 82, 84, 85, 115, 116 Господ арського процесуального код ексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з фізичної осо би-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; відомості п ро поточні рахунки в установ ах банку в матеріалах справи відсутні) на користь дочі рнього підприємства “Севаст опольський міськкоопринкто рг” Кримської республікансь кої спілки споживчих товарис тв (вул. Партизанська, 4 а м. С евастополь, 99011, ідентифікацій ний код 35128189, р/р 26002060124774 в СФ КБ “При ватбанк”, МФО 324935 або на інші ра хунки) 2016,98 грн., у тому числі 200 0,00 грн. заборгованості з оренд ної плати, 16,98 грн. пені, а так ож витрати по сплаті дер жавного мита в розмірі 102,00 г рн. та витрати на інформаці йно-технічне забезпечення су дового процесу в розмірі 236 ,00 грн.

Видати наказ після набра ння рішенням суду законної с или.

Суддя В.Є. Кра вченко

Повний текст рішення, відповідно до вимог

статті 84 Господарського про цесуального

кодексу України, складено 14.11.2011.

СудГосподарський суд м. Севастополя
Дата ухвалення рішення08.11.2011
Оприлюднено25.01.2012
Номер документу21018948
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5020-1606/2011

Рішення від 08.11.2011

Господарське

Господарський суд м. Севастополя

Кравченко Вікторія Єфимівна

Ухвала від 26.10.2011

Господарське

Господарський суд м. Севастополя

Кравченко Вікторія Єфимівна

Ухвала від 10.10.2011

Господарське

Господарський суд м. Севастополя

Кравченко Вікторія Єфимівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні