Рішення
від 09.10.2006 по справі 11/281-06
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

11/281-06

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

09.10.06р.

Справа № 11/281-06

За позовом  Виділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Кривому Розі Дніпропетровської області, м. Кривий Ріг  

до  відкритого акціонерного товариства "Криворізький залізорудний комбінат", м. Кривий Ріг  

про стягнення компенсації за моральну шкоду у розмірі 27 000 грн.

Суддя  Мельниченко І.Ф.

Представники:

   Від позивача: не з'явився

Від відповідача: Шаніна І.В., довіреність №53-02/32 від 05.01.06р., представник 

СУТЬ СПОРУ:

Позивач звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом в якому просить стягнути з відповідача 27 000 грн., що складають суму компенсації за моральну шкоду, виплачену потерпілому Бекліщеву В.О.

Відповідач позовні вимоги не визнав, посилаючись на безпідставне посилання позивача, в обґрунтування своїх вимог, на положення Цивільного кодексу України, оскільки до спірних правовідносин повинні застосовуватися не загальні норми Цивільного кодексу України, а норми спеціального Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" (далі - Закон).  

Здійснивши аналіз норм зазначеного вище закону дозволив зробити відповідачеві висновок про те, що відшкодування шкоди у разі настання страхового випадку є виключно обов'язком Фонду.

У судовому засіданні від 28.09.2006 року оголошувалась перерва до 09.10.2006 року.

В судовому засідання за згодою представника відповідача оголошені вступна та резолютивна частини рішення (ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.).

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника відповідача, господарський суд, -   

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу, за позовом Бекліщева В.О. до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Кривому Розі Дніпропетровської області про відшкодування моральної шкоди, спричиненої професійним захворюванням, було стягнено з останнього на користь позивача 27 000 грн. в рахунок відшкодування моральної шкоди.

Судом було встановлено, що потерпілий отримав професійне захворювання, працюючи на відкритому  акціонерному товаристві "Криворізький залізорудний комбінат".

Позивач у даній справі, виконав зазначене вище рішення, сплативши потерпілому присуджену грошову суму.

Згідно з ч.1 ст. 9 Закону України "Про охорону праці" відшкодування шкоди,  заподіяної працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я, або у разі смерті працівника, здійснюється Фондом соціального страхування від нещасних випадків відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" (далі - Закон).

Статті 5, 21, ч.1 ст. 25, ст. 28 Закону  на страховика, яким згідно з ч.4 ст. 6 Закону є Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України покладено обов'язок повного та своєчасного відшкодування шкоди у разі настання страхового випадку та проведення усіх видів страхових виплат і соціальних послуг.

За змістом статей 1, підпункту "е" пункту 1 частини першої ст. 21, частини третьої ст. 28 Закону за наявності факту заподіяння моральної шкоди потерпілому і незалежно від відшкодування йому майнової шкоди, Фондом провадиться відшкодування моральної шкоди і це є одним із способів захисту особистих немайнових прав працівника.   

З метою виконання зазначеного обов'язку Фонд  соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України відповідно до ч. 1 ст. 46 Закону провадить збір та акумулювання страхових внесків, має автономну незалежну від будь-якої іншої, систему фінансування.

Одним із джерел фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків  на виробництві та професійних захворювань України є внески роботодавців ( ч.2 ст. 46 Закону).

Відповідно до ч.3 ст. 46 Закону кошти на здійснення страхування від нещасного випадку не включаються до складу Державного бюджету України, а спрямовуються для відшкодування шкоди застрахованим особам та членам їх сімей, тобто державі не заподіюється шкода, оскільки страхові виплати здійснюються Фондом за рахунок роботодавців.

Розмір страхового внеску для кожного підприємства обчислюється Фондом у відсотках до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, на інші заохочувальні і компенсаційні виплати.  

Визначаючи розмір страхового внеску Фонд розраховує його таким чином, щоб сума страхових внесків страхувальників до Фонду забезпечувала покриття витрат Фонду, пов'язаних із здійсненням соціального страхування від нещасного випадку (ч.2 ст. 47 Закону).

Відкрите акціонерне товариство "Криворізький залізорудний комбінат" виконує свої обов'язки перед позивачем по сплаті страхових внесків і заборгованості по страховим внескам не має.   

Посилання позивача на те, що для покриття поточного фінансового року та наступного року до надходження внесків, Законом передбачено положенням ст. 52, що страхувальник несе відповідальність за шкоду, заподіяну застрахованому або Фонду соціального страхування від нещасних випадків внаслідок невиконання своїх обов'язків із страхування від нещасного випадку, відповідно до законодавства, є безпідставним тому, що   страхові виплати здійснюються за рахунок внесків роботодавців, Закон не передбачає право Фонду на звернення до страхувальника з регресними вимогами щодо відшкодування сплачених Фондом страхових виплат.   

Керуючись ст.ст. 6, 21, ч.1 ст. 25, ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -  

ВИРІШИВ:

У позові відмовити.

Суддя

 І.Ф. Мельниченко

Рішення підписано 27.10.2006 року

 

   

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення09.10.2006
Оприлюднено22.08.2007
Номер документу210618
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —11/281-06

Ухвала від 19.06.2006

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

Ухвала від 04.12.2006

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Коршун А.О.

Рішення від 09.10.2006

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мельниченко І.Ф.

Постанова від 04.10.2006

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

Рішення від 04.09.2006

Господарське

Господарський суд Харківської області

Черленяк М.І.

Ухвала від 10.08.2006

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мельниченко І.Ф.

Рішення від 12.07.2006

Господарське

Господарський суд Сумської області

Зражевський Ю.О.

Ухвала від 16.06.2006

Господарське

Господарський суд Сумської області

Зражевський Ю.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні