11/90-08
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" вересня 2008 р. Справа № 11/90-08
вх. № 6571/4-11
Суддя господарського суду Черленяк М.І.
при секретарі судового засідання Хорунжій Є.В.
за участю представників сторін:
позивача - Мілешкін М. М.
третьої особи - Мілешкін М. М.
відповідача - не з'явився
розглянувши справу за позовом Міністерства транспорту та зв'язку України, м. Київ
третя особа Статутне територіально-галузеве об'єднання „Південна залізниця”, м. Харків
до Харківської міської ради, м. Харків
про визнання права власності
ВСТАНОВИВ:
Міністерство транспорту та зв'язку України (позивач по справі) звернулось до господарського суду Харківської області з позовом до Харківської міської ради (відповідач по справі) про визнання права власності на нерухоме майно, що знаходиться в повному господарському віданні Статутного територіально-галузевого об'єднання „Південна залізниця”.
Залучена ухвалою суду від 03 вересня 2008 року до участі у справі третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Статутне територіально-галузеве об'єднання „Південна залізниця” - в наданих суду письмових поясненнях підтримала поданий позов та просила його задовольнити.
В призначеному 23 вересня 2008 році судовому засіданні представник позивача та третьої особи підтримали позов та просили суд його задовольнити. Відповідач не забезпечив явку свого представника в судове засідання, витребуваних господарським судом документів не надав, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відпраплення ухвали про порушення провадження у справі.
Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України, обов'язок доказування та надання доказів покладений на сторони, в зв'язку з чим суд, відповідно до статті 75 Господарського процесуального кодексу України, розглядає справу за наявними в ній матеріалами.
Суд, дослідивши матеріали справи та подані сторонами докази, вислухавши представника позивача та третьої особи, встановив наступне.
Згідно довідки про балансову належність об'єктів нерухомого майна від 22.08.2008 № 1260 та технічних паспортів виготовлених та виданих Комунальним підприємством «Харківське міське бюро технічної інвентаризації»в м. Харкові розташованій комплекс нежитлових будівель станції Індустріальна, що знаходяться в повному господарському віданні Статутного територіально-галузевого об'єднання «Південна залізниця». За адресою: м. Харків, вул. Фрунзе, 5 знаходяться: нежитлова будівля літ. «Г-1» - підсобне приміщення (інв. №010391), загальною площею 13,4 м2, 2002 року побудови; нежитлова будівля літ. «Ж-2» - маневрова вишка (інв. №010313), загальною площею 42,7 м2, 1992 року побудови; нежитлова будівля літ. «З-2» - службово-побутове приміщення (інв. №010314), загальною площею 418,8 м2, 1992 року побудови; нежитлова будівля літ. «И-2» - пост ЕЦ (інв. № 010315), загальною площею 735,1 м2, 1992 року побудови, а також за адресою м. Харків, вул. Сумська, 81, нежитлова будівля літ. «БД» - каса ст. «Парк»(інв. №010415), загальною площею 2,3 м2, 2003 року побудови.
Зазначені об'єкти нерухомості перебувають на балансі відокремленого структурного підрозділу СТГО „Південна залізниця” - Харківського будівельно-монтажного експлуатаційного управління, що підтверджується довідкою про балансову належність об'єктів нерухомого майна та інвентарними картками обліку основних засобів.
З матеріалів справи вбачається, що вказані об'єкти було побудовано залізницею за власні кошти господарським способом та задіяні у виробничо-технічному комплексі організацій і підприємств залізничного транспорту, який призначений задовольняти потреби суспільного виробництва і населення України в перевезеннях у внутрішньому і міжнародному сполученнях, забезпечення безпеки руху поїздів, безпеки життя і здоров'я громадян, які користуються послугами залізничного транспорту. Матеріали справи також свідчать, що з моменту будівництва зазначені об'єкти використовуються СТГО «Південна залізниця» для забезпечення виконання завдань, покладених чинним законодавством на залізничний транспорт.
Всі перелічені вище об'єкти нерухомого майна розташовані в межах смуги відведення - земельної ділянки, яка надана у постійне користування СТГО «Південна залізниця», що підтверджується Державним актом на право постійного користування земельною ділянкою серія ХР-37-01-001823, виданого відповідно до рішення виконкому Харківської міської ради народних депутатів від 25.11.1998 № 1322 (для експлуатації залізничних колій, виробничих, складських, допоміжних, адміністративних будівель та споруд), а також рішенням Харківської міської ради від 27.02.2008 № 35\08.
Статтею 170 Цивільного кодексу України встановлено, що держава набуває і здійснює цивільні права та обов'язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом.
Відповідно до статті 329 Цивільного кодексу України юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.
Статтею 326 Цивільного кодексу України визначено, що у державній власності є майно, в тому числі грошові кошти, які належать державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами.
Приписами статті 3 Закону України “Про управління об'єктами державної власності” від 21.09.2006 № 185-V встановлено, що об'єктами управління державної власності є, зокрема, майно, що передане державним комерційним підприємствам, установам та організаціям. Статтею 4 закону встановлено, що суб`єктами управління об'єктами державної власності є, зокрема, міністерства та інші органи виконавчої влади.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про транспорт» державне управління в галузі транспорту здійснюють Міністерство транспорту України, місцеві Ради народних депутатів та інші спеціально уповноважені на те органи відповідно до їх компетенції.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2006 № 789 затверджене Положення про Міністерство транспорту та зв'язку України, відповідно до якого міністерство є головним (провідним) органом виконавчої влади з питань реалізації державної політики в галузі залізничного транспорту (п.1) та здійснює державне управління в галузі транспорту (п.п.1 п. 4). Підпунктом 29 пункту 4 зазначеного положення встановлено, що міністерство виконує відповідно до законодавства України функції з управління об'єктами державної власності, що належать до сфери його управління.
Згідно із ч. 2 статті 73 Господарського кодексу України, орган державної влади, до сфери управління якого входить державне комерційне підприємство, є представником власника (тобто держави) і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами.
До сфери управління Міністерства транспорту та зв'язку України входить Південна залізниця, яка відповідно до пункту 1.1 Статуту Південної залізниці створене згідно з статтями 1, 4 Закону України «Про залізничний транспорт» статутне територіально-галузеве об'єднання, засноване на державній власності і підпорядковане Державній адміністрації залізничного транспорту України, що входить до сфери управління Міністерства транспорту України.
До складу СТГО «Південна залізниця» входить відокремлений структурний підрозділ - Харківське будівельно-монтажне експлуатаційне управління, яке діє на підставі Положення.
У відповідності до ст. 1 Закону України «Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташовані на території України» майно та фінансові ресурси підприємств, установ, організацій та інших об'єктів союзного підпорядкування, розташованих на території України, є державною власністю України.
Згідно ст. 9 Закону України «Про транспорт» транспортні засоби, споруди, фінансові ресурси, шляхи сполучення, закріплені за підприємствами, об'єднаннями, установами та організаціями Міністерства транспорту України, є загальнодержавною власністю і належать до єдиної транспортної системи.
Статтею 5 Закону України «Про залізничний транспорт»визначено, що майно, закріплене за залізницями, є загальнодержавною власністю.
Згідно п. 4.1., 4.2. Статуту Південної залізниці майно залізниці становлять основні фонди та оборотні кошти, а також цінності, вартість яких відображається у балансі залізниці. Майно залізниці є державною власністю і закріплене за нею на праві повного господарського відання. залізниця володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном на свій розсуд.
Згідно із ст. 141 Господарського кодексу України до державного майна у сфері господарювання належать цілісні майнові комплекси державних підприємств або їх структурних підрозділів, нерухоме майно, інше індивідуально визначене майно державних підприємств.
Статтею 133 Господарського кодексу України встановлено, що основу правового режиму майна суб'єктів господарювання, на якій базується їх господарська діяльність, становлять право власності та інші речові права – право господарського відання, право оперативного управління, а також право оперативного використання майна. Держава забезпечує рівний захист майнових прав усіх суб'єктів господарювання.
Право господарського відання згідно з частиною першою ст. 136 Господарського кодексу України є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.
Відповідно до статті 74 Господарського кодексу України державне комерційне підприємство є суб'єктом підприємницької діяльності, діє на основі статуту на принципах підприємництва, зазначених у статті 44 кодексу, і несе відповідальність усім належним йому на праві господарського відання майном згідно кодексом та іншими законами. Майно державного комерційного підприємства закріплюється за ним на праві господарського відання.
Постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.1991 № 311 “Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)” затверджено перелік державного майна України, яке передається до власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності), та встановлено, що державне майно України, яке не належить до комунальної власності, є загальнодержавною (республіканською) власністю. Майно залізничного транспорту, згідно з зазначеною Постановою, до комунальної власності не передавалось.
З матеріалів справи вбачається, що з метою оформлення правовстановлюючих документів на зазначені вище об'єкти 17.07.2008 відповідачу були направлені заяви № НЮ-21\1131 та № НЮ-21\1135 про оформлення права власності за державою на об'єкти нерухомого майна, що знаходяться на балансі управління. Відповідачу були надані всі документи, які є у наявності відносно спірного нерухомого майна і які підтверджують перебування цих об'єктів у державній власності, а також архівні довідки, що констатують факт відсутності певних документів, а саме актів комісії про прийняття до експлуатації. Також 17.07.2008 за №НЮ-21\1128 та НЮ-21\1129 відповідні заяви були направленні КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації».
У своїх відповідях від 15.08.2008 № 2392222 та № 2392244 КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» повідомило, що у зв'язку з відсутністю в пакеті документів акту комісії про прийняття до експлуатації нежитлових будівель відсутні підстави для підготовки матеріалів для видачі свідоцтва про право власності.
Відповідно до статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися та розпоряджатися своєю власністю. Право власності набувається в порядку, визначеному законом. Право власності є непорушним.
Згідно із частиною 2 статті 328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону, або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до положень статті 331 ЦК України право власності на нову річ, яка виготовлена особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом. Право власності на новостворене нерухоме майно виникає з моменту завершення будівництва.
Відповідно до статті 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Зважаючи на викладене, суд вважає, що позов про визнання права власності держави Україна в особі Міністерства транспорту та зв'язку України (01135, м. Київ, пр-т. Перемоги, 14, код 00017584) на нерухоме майно, що знаходиться в повному господарському віданні Статутного територіально-галузевого об'єднання «Південна залізниця» (61052, м. Харків, вул. Червоноармійська, 7, код 01072609), а саме: нежитлову будівлю літ. «Г-1» - підсобне приміщення (інв. №010391), загальною площею 13,4 м2, 2002 року побудови, що розташована за адресою: м. Харків, вул. Фрунзе, 5; нежитлову будівлю літ. «Ж-2» - маневрова вишка (інв. №010313), загальною площею 42,7 м2, 1992 року побудови, що розташована за адресою: м. Харків, вул. Фрунзе, 5; нежитлову будівлю літ. «З-2» - службово-побутове приміщення (інв. №010314), загальною площею 418,8 м2, 1992 року побудови, що розташована за адресою: м. Харків, вул. Фрунзе, 5; нежитлову будівлю літ. «И-2» - пост ЕЦ (інв. № 010315), загальною площею 735,1 м2, 1992 року побудови, що розташована за адресою: м. Харків, вул. Фрунзе, 5; нежитлову будівлю літ. «БД»- каса ст. «Парк»(інв. №010415), загальною площею 2,3 м2 , 2003 року побудови, що розташована за адресою: м. Харків, вул. Сумська, 81 є обґрунтованим, доведений суду необхідними конкретними доказами, в зв'язку з чим є таким, що підлягає задоволенню, а витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу суд покладає на позивача згідно його заяви.
На підставі викладеного та керуючись статтями 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, статтями 328, 331, 392 Цивільного кодексу України, статтями 1, 4, 12, 43, 47-49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати право власності держави Україна в особі Міністерства транспорту та зв'язку України (01135, м. Київ, пр-т. Перемоги, 14, код 00017584) на нерухоме майно, що знаходиться в повному господарському віданні Статутного територіально-галузевого об'єднання "Південна залізниця" (61052, м. Харків, вул. Червоноармійська, 7, код 01072609), а саме: нежитлову будівлю літ. «Г-1» - підсобне приміщення (інв. №010391), загальною площею 13,4 м2, 2002 року побудови, що розташована за адресою: м. Харків, вул. Фрунзе, 5; нежитлову будівлю літ. «Ж-2» - маневрова вишка (інв. №010313), загальною площею 42,7 м2, 1992 року побудови, що розташована за адресою: м. Харків, вул. Фрунзе, 5; нежитлову будівлю літ. «З-2» - службово-побутове приміщення (інв. №010314), загальною площею 418,8 м2, 1992 року побудови, що розташована за адресою: м. Харків, вул. Фрунзе, 5; нежитлову будівлю літ. «И-2» - пост ЕЦ (інв. № 010315), загальною площею 735,1 м2, 1992 року побудови, що розташована за адресою: м. Харків, вул. Фрунзе, 5; нежитлову будівлю літ. «БД» - каса ст. «Парк» (інв. №010415), загальною площею 2,3 м2 , 2003 року побудови, що розташована за адресою: м. Харків, вул. Сумська, 81.
Повний текст рішення підписаний 25 вересня 2008 року.
Суддя Черленяк М. І.
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 23.09.2008 |
Оприлюднено | 13.10.2008 |
Номер документу | 2113683 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Черленяк М.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні