Справа № 2/529/131/2012
2012 р.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 лютого 2012 р. Красноар мійський міськрайонний суд Донецької області
у складі : головуючого судді Корнєєвої І.В.
при секретарі Кузь менко В.В.
у присутності пози вача ОСОБА_1
пред ставника позивача ОСОБА_2
пред ставника відповідача Лозо вої Н.С.
розглянувши у відкритому судовому слуханні в залі су ду № 12 м. Красноармійська циві льну справу за позовом ОС ОБА_1 до Сільськогоспод арського товариства з обм еженою відповідальністю «П рогрес» про визнання догово ру оренди землі недійсними т а витребування землі з чужог о незаконного володіння,
ВСТАНОВИВ:
17 листопада 2011 р. позивач ОС ОБА_1 звернувся до суду з поз овом до Сільськогосподарс ького товариства з обмеже ною відповідальністю «Прог рес» про визнання договору о ренди землі недійсними та ви требування землі з чужого не законного володіння , зазнач ивши , що 14.04.2009 р. між позивачем та відповідачем був укладе ний договір оренди земельно ї ділянки № 7 загальною площе ю 5,4083 га,яка належить позивачу на праві приватної власності на землю на підставі державн ого акту про право власності серії ДН №030068. У порушення п.10,11 з азначеного договору відпові дач не нараховує індексацію на орендну плату та орендна п лата своєчасно не виплачуєт ься, а саме ,орендна плата за 2010 р. відповідачем не виплачена .Крім того, при укладенні дог овору оренди відповідач умис но ввів позивача в оману відн осно відсоткової ставки роз міру орендної плати не менше 1,5 % від вартості земельної діл янки, в той час як розмір орен дної плати за землю повинен бути не менш ніж 3 % від вартос ті землі.Враховуючи це суттє ву обставину , яке змінює умов и договору настільки , що як би позивач знав про це , то б не ук лав з відповідачем такий дог овір або уклав би на інших умо вах.Крім того , у договорі орен ди не вказана інформація про об' єкт оренди (місце розміщ ення та розмір земельної діл янки), що є суттєвими умовами договору оренди земельної д ілянки. У порушення Закону Ук раїни «Про оренду землі»до д оговору не додано невід»ємна частина договору - план чи с хема земельної ділянки,кадас тровий план земельної ділян ки з відображенням обмежень у його використанні та встан овлених земельних сервітуті в, акт визначення меж земельн ої ділянки у натурі (на місцев ості), акт прийому - передачі об' єкта оренди , проект відв оду земельної ділянки у випа дках , визначених Законом.Поз ивач з урахуванням відсутнос ті суттєвих умов договору ор енди землі, вважає, що цей дого вір не не укладеним та не поро джує для його сторін прав та о бов' язків .При укладенні до говору були порушені принцип и ст..626,627 ЦК України.У договорі не має пункту про обов' язок відповідача провадити випла ту орендної плати.Також відп овідач не переглядає розмір орендної плати у встановлен і договором строки.Позивач п росить визнати укладений мі ж позивачем та відповідачем договір оренди землі № 7 від 14 .04.2009 р. недійсним, витребувати у відповідача на користь пози вача из незаконного володінн я відповідача земельну ділян ку загальною площею 5,4083 га, кад астровий номер 1422783000:01:000:0084, стягну ти з відповідача на користь п озивача судові витрати - суд овий збір 8,50 грн., збір за інфор маційно-технічне забезпечен ня розгляду справи 37 грн., витр ати на правову допомогу в роз мірі 2000 грн.
Представник відпо відача Сільськогосподарс ького товариства з обмеже ною відповідальністю «Прог рес»позовні вимоги не визнал а , зазначивши , при укладенні договору оренди з позивачем були дотримані усі вимоги за кону, які є необхідними для ч инності правочину, а саме вим оги , передбачені ст.. 203 ЦК Укра їни , ст.. 14 Закону України «Про оренду землі», якою передбач ено укладання договору оренд и земельної ділянки відпові дно до Типової форми договор у оренди землі, затвердженої постановою Кабінету Міністр ів України . Земля належить по зивачу на підставі Державног о акту на право власності на земельну ділянку, внаслідок чого межі спірної земельної ділянки виділені в натурі. Ст аттею 23 Закону України “Про п лату за землю”, що діяв на час виникнення спірних правовід носин передбачено, що грошов а оцінка земельної ділянки щ ороку станом на 01 січня уточн юється на коефіцієнт індекса ції, порядок проведення якої затверджується Кабінетом Мі ністрів України. Відпов ідно до листа державного ком ітету України з земельних ре сурсів від 11.01.2010 року №641/22/6-10 у 2010 р оці нормативна грошова оцінк а земель сільськогосподарсь кого призначення, яка провед ена станом на 01.07.1995 року, підляг ає індексації станом на 01.01.2010 р. на коефіцієнт 3,2. Пункт 5 Догово ру оренди землі передбачає, щ о нормативно - грошова оцінка зазначена з урахуванням кое фіцієнту 3,2, на момент укладен ня договору оцінка землі про індексована відповідно до ви мог діючого законодавства. В ідповідач в повному обсязі в иконує свої зобов' язання за договором оренди земельної ділянки , сплачує орендну пла ту своєчасно та в повному обс язі, землю використовує за пр изначенням для ведення товар ного сільськогосподарськог о виробництва. Зазначені по зивачем істотні умови не є ти ми істотними умовами , які мо гуть бути підставою для визн ання договору оренди землі н едійсним.Просить відмовити у задоволенні позовних вимо г..
Вислухавши пояснення поз ивача, представника відповід ача, з»ясувавши обставини сп рави та дослідивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимог и позивача не підлягають зад оволенню з наступних підстав .
В судовому засіданні встан овлено, що позивач ОСОБА_1 є власником земельної діл янки № 36/62 площею 5,4083 га, яка розт ашована на території Миролю бівської сільської Ради Крас ноармійського району Донець кої області на підставі держ авного акту на право власнос ті на земельну ділянку серії ДН № 030068, зареєстрованого у Кни зі записів реєстрації держа вних актів на право власност і на землю та на право постійн ого користування землею, дог оворів оренди землі за № 010401413022 в ід 28.10.2004 р.(а.с.12).
14 квітня 2009 р. між позивачем ОСОБА_1 та відповідачем С ільськогосподарським то вариством з обмеженою відпов ідальністю «Прогрес»було у кладено договір оренди земл і, відповідно до якого позива ч передав позивачу у строков е платне користування термін ом на 25 років належну позивач у земельну ділянку площею пл ощею 5,4083 га для ведення товарн ого сільськогосподарського виробництва зі сплатою оре ндної плати у розмірі 1400 грн. з урахуванням індексації оди н раз на рік до 30 грудня (а.с.10-11).
Спірна земельна ділянка пе редана позивачем ОСОБА_1 відповідачу СТОВ «Прогрес» за актом приймання-передачі .
Відповідно до п.29 договору о ренди землі від 14.04.2009 р. орендод авець ОСОБА_1 зобов' яза вся не вчиняти дій ,які б переш коджали орендареві користув атися орендованою земельно ю ділянкою.
Відповідно до ст.60 ЦПК Укра їни кожна з сторін зобов' яз ана довести ті обставини, на я кі вона посилається як на під ставу своїх вимог і заперече нь, докази подаються сторона ми, які беруть участь по справ і.
Відповідно до ст.213 ЦПК Укра їни обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і вс ебічно з' ясованих обставин , на які сторони посилаються я к на підставу своїх вимог і за перечень, підтверджених тим и доказами, які були дослідже ні у судовому засіданні.
Відповідно до ст. 11 ЦПК Украї ни суд розглядає цивільні сп рави не інакше як за зверненн ям фізичних чи юридичних осі б , поданим відповідно до ЦПК України , в межах заявлених в имог і на підставі доказів ст орін та інших осіб, які берут ь участь у справі.
Пунктом 38 зазначеного догов ору оренди земельної ділянки дія договору припиняється ш ляхом його розірвання за :вза ємною згодою сторін; рішення м суду на вимогу однієї із сто рін унаслідок невиконання др угою стороною обов' язків , п ередбачених договором , та вн аслідок випадкового знищенн я ,пошкодження орендованої з емельної ділянки, яке істотн о перешкоджає її використан ню , а також з інших підстав , ви значених законом .
Пунктом 39 зазначеного догов ору оренди передбачено , що р озірвання договору в одност оронньому порядку не допуска ється.
Згідно за ст.ст. 526, 527, 530 ЦК Украї ни зобов' язання повинні вик онуватись належним чином і в установлений строк відповід но до умов договору та вимог з акону.
Відносно вимог позивача пр о визнання договору оренди з емлі недійсним суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.. 202 ЦК Украї ни правочином є дія особи , с прямована на набуття, зміну а бо припинення цивільних прав та обов' язків.
Відповідно до ст.. 626 ЦК Украї ни договором є домовленість двох або більше сторін , спря мована на встановлення, змін у або припинення цивільних п рав та обов' язків.Договір є відплатним , якщо інше не вст ановлено договором , законом або не випливає із суті дого вору.
Відповідно до ст. 203 ЦК Україн и зміст правочину не може суп еречити ЦК України, іншим акт ам цивільного законодавств а , а також моральним засадам суспільства. Особа, яка вчиня є правочин, повинна мати нео бхідний обсяг цивільної дієз датності .
Частиною 3 ст. 202 ЦК України волевиявлення учасника пра вочину має бути вільним і від повідати його внутрішній вол і.
Відповідно до ст.. 627 ЦК Украї ни сторони є вільними в укла денні договору , виборі контр агента та визначення умов д оговору з урахуванням вимог цього Кодексу , інших актів ц ивільного законодавства , зв ичаїв ділового обороту , вимо г розумності та справедливо сті .
Відповідно до ст..203 ЦК ч.5 Укр аїни правочин має бути спря мований на реальне настання правових наслідків , що обумо влені ним.
В судовому засіданні встан овлено, що волевиявлення по зивача ОСОБА_1 на укладен ня з СТОВ «Прогрес»договору оренди землі від 14.04.2009 р. було ві льним та відповідало її внут рішній волі, договір був спря мований на реальне настання правових наслідків , які обум овлені ним, що підтверджуєть ся тим фактом, що договір оре нди землі протягом двох рокі в виконувався сторонами дого вору, а саме- земельна ділянк а була передана позивачем в ідповідачу за актом прийому- передачі, відповідач викори стовує земельну ділянку для ведення товарного сільськог осподарського виробництва, о бробляв землю, а позивач отри мувала від відповідача оренд ну плату.
Доказів якого б примусу п озивача до укладення зазначе ного договору позивачем не н адано та судом не добуто.
Відповідно до ч. 4 ст. 203 ЦК Укр аїни правочин має вчинятися у формі, встановленій законо м.
Відповідно до ст.125 Зе мельного кодексу України пра во оренди землі виникає післ я укладання договору оренди та його державної реєстраці ї.
Відповідно до ст.. 792 ЦК Укра їни за договором найму (орен ди) земельної ділянки наймод авець зобов' язується пере дати наймачеві земельну діля нку на встановлений договор ом строк у володіння та корис тування за плату.Відносини щ одо найму (оренди) земельної д ілянки регулюються законом .
Таким нормативно- правовим актом є саме Закон України « Про оренду землі»як спеціаль ний закон , що регулює орендн і правовідносини.
Саме цим законом визначают ься загальні положення орен ди землі , правове визначення договору оренди та його істо тні умови, порядок укладання договору оренди землі , детал ізована орендна плата (понят тя форма, умови перегляду), пра ва та обов' язки орендодавц ів, захист їхніх прав , положен ня щодо порядку зміни , припин ення та поновлення договору оренди землі , а також порядок розгляду спорів і відповіда льність сторін за невиконанн я зобов' язання за договором оренди землі.
Згідно ст. 13 Закону України "Про оренду землі" , д оговір оренди землі- це догов ір, за яким орендодавець зобо в"язаний за плату передати ор ендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов "язаний використовувати земе льну ділянку відповідно до у мов договору та вимог земель ного законодавства.
Стаття 14 Закону Укра їни «Про оренду землі»чітко встановлено, що договір орен ди землі укладається в письм овій формі та за бажанням одн ієї із сторін може бути посві дчений нотаріально. Типова ф орма договору оренди землі з атверджується Кабінетом Мін істрів України.
Відповідно до ст. 18 Зак ону України «Про оренду земл і » та ст.125 Земельного кодексу України право оренди землі в иникає після укладання догов ору оренди та його державно ї реєстрації.
Статтєю 15 Закону Укра їни «Про оренду землі» визна чені істотні умови договору оренди :об' єкт оренди (місце розташування та розмір земе льної ділянки), строк дії дого вору оренди, орендна плата із зазначенням її розміру , інде ксації, форм платежу, строків , порядку і перегляду та відп овідальність за її несплату; умови використання та цільо ве призначення земельної діл янки, яка передається в оренд у; умови збереження стану об' єкта оренди; умови і строки п ередачі земельної ділянки о рендодавцеві; існуючі обмеж ення (обтяження) щодо викорис тання земельної ділянки; виз начення сторони, яка несе рис к випадкового пошкодження аб о знищення об' єкта оренди ч и його частини, відповідальн ість сторін.
Підставою для відмов и в держаній реєстрації дог овору оренди та визнання дог овору недійсним є відсутніс ть у договорі оренди землі од нієї з вищезазначених істот них умов та порушення вимог ст.. 4-6,11,17,19 Закону України «Про о ренду землі».
Відповідно до ст.631 ЦК У країни строком договору є ч ас, протягом якого сторони мо жуть здійснити свої права і в иконати свої обов' язки.
В судовому засіданні встановлено , що договір орен ди землі між позивачем та СТО В “Прогрес” від 14.04.2009 р. було укл адено в письмовій формі стр оком на 25 років , у відповіднос ті з вимогами закону - дотр имано всіх істотних умов дог овору оренди, передбачених с т.15 Закону України «Про оренду землі», а також з дотриманням вимог ст.4-6,11,17,19 зазначеного Зак ону, договір оренди землі за реєстровано 21.04.2009 р. в Красноар мійському районному відділ і Донецької регіональної фі лії державного підприємств а "Центр державного земельно го кадастру при Державному к омітеті України по земельни х ресурсах за № 040916000072 (а.с.10-11).
На підставі викладен ого , суд приходить до висновк у , що відсутні правові підст ави для визнання недійсним договору оренди № 7 від 14.04.2009 р., укладеного між позивачем та СТОВ «Прогрес».
Відносно доводів по зивача про те, що розмір орен дної плати за договором пови нен визначатися на підставі Указу Президента України «П ро додаткові заходи щодо соц іального захисту селян -вла сників земельних ділянок та земельних часток (паїв)»у роз мірі 3 відсотка від грошової н ормативної оцінки земельної ділянки, суд зазначає наступ не.
Відповідно до ст..21 Закону України «Про оренду з емлі»орендна плата за землю - це платіж, який орендар вно сить орендодавцеві за корист ування земельною ділянкою.Ро змір , форма і строки внесення орендної плати за землю вста новлюється за згодою сторін у договорі оренди .
Відповідно до ст.. 627 ЦК Укр аїни сторони є вільними в ук ладенні договору , виборі кон трагента та визначення умов договору з урахуванням вим ог цього Кодексу , інших актів цивільного законодавства , з вичаїв ділового обороту , вим ог розумності та справедлив ості .
Відповідно до ст.. 626 ЦК Укра їни договором є домовленіст ь двох або більше сторін , спр ямована на встановлення, змі ну або припинення цивільних прав та обов' язків.Договір є відплатним , якщо інше не вс тановлено договором , законо м або не випливає із суті дог овору.
В судовому засіданні вста новлено, що укладаючи догові р оренди сторони домовилися про всі істотні умови догово ру , в т.ч. й відносно розміру т а строків внесення орендної плати.
Суд зазначає, що відповід но до ст.. 93 Земельного кодексу України відносини , пов' яз ані з орендою землі , регулюют ься законом, а саме спеціальн им законом- Законом України «Про оренду землі».
Відповідно до Указу Прези дента України «Про додатков і заходи щодо соціального за хисту селян - власників зем ельних ділянок та земельних часток (паїв)»№ 92/2002 від 02.02.2002 р., зі змінами , внесеними згідно з Указом Президента України № 725/2008 від 19.08.2008 р., визнано одним з п риоритетних завдань порефор меного розвитку аграрного се ктора економіки забезпеченн я підвищення рівня соціально го захисту сільського насел ення, зокрема шляхом запрова дження плати за оренду земел ьних ділянок сільськогоспод арського призначення, земель них часток (паїв) у розмірі не менше 3 відсотків визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, земельної частки (паю) та пост упового збільшення цієї пла ти залежно від результатів господарської діяльності та фінансово - економічного ст ану орендаря.
Аналізуючи вищезазначени й нормативний акт, суд зазна чає, що саме Закон України «П ро оренду землі» , який є спеці альним Законом в сфері орен ди землі, є приоритетним при визначенні умов договору , а вищезазначений Указ Президе нта України носить рекоменд аційний характер , про що зазн ачено в Указі , а саме- в Указі тільки визнано одним з приор итетних завдань -запроваджен ня плати за оренду земельних ділянок сільськогосподарсь кого призначення, земельних часток (паїв) у розмірі не мен ше 3 відсотків визначеної від повідно до законодавства вар тості земельної ділянки .
У пункті 5 Договору о ренди землі нормативно - грош ова оцінка зазначена з ураху ванням коефіцієнту 3,022, тобто н ормативно грошова оцінка зем ельної ділянки на момент укл адення договору проіндексов ана відповідно до вимог діюч ого законодавства.
На підставі викладеного , суд приходить до висновку , що посилання позивача на неді йсність договору у зв' язку з встановленням у договорі розміру орендної плати у ро змірі менш ніж 3 % , як зазначено в Указі Президента України № 92/2002 р. від 02.02.2002 р., не ґрунтуються на вимогах Закону України «П ро оренду землі», яким не вста новлено мінімального розмі ру орендної плати за землю, а с аме ст. 21 зазначеного Закону в изначено, що розмір орендної плати визначається за згодо ю сторін у договорі.
Відносно вимог позивача п ро те, що до договору оренди в ід 04.04.2009 р. не додано невід»ємн і частини договору оренди зе млі , передбачені т. 15 Закону Ук раїни «Про оренду землі», вна слідок чого договір оренди є недійсним, суд зазначає нас тупне.
Згідно ст. 50 Закону України "Про землеустрій" від 22.05.2003 року №858-ІУ. проекти землеу строю щодо відведення земель них ділянок складаються у ра зі надання, передачі, вилучен ня (викупу), відчуження земель них ділянок.
Порядок складання п роектів землеустрою щодо ві дведення земельних ділянок встановлюється Кабінетом М іністрів України.
В судовому засіданні вста новлено, що план меж земельн ої ділянки позивача № 36/62 площе ю 5,4083 га, яка розташована на те риторії Миролюбівської сіль ської Ради Красноармійськог о району Донецької області, в изначено державним актом на право власності на земельну ділянку серії ДН № 030068, земельн ій ділянці присвоєно кадастр овий номер , що дозволяє іден тифікувати земельну ділянку на місцевості (а.с. 12).
Передача землі пози вачу відбувалась на підстав і Закону України “Про поряд ок виділення в натурі ( на міс цевості) земельних ділянок в ласникам земельних часток (п аїв) від 05.06. 2003 року №899-ІУ. Зі зміст у цього Закону вбачається, що особливістю виділення в на турі( на місцевості) земельни х ділянок є розробка і затвер дження проекту землеустрою щ одо організації території зе мельних часток (паїв)та встан овлення меж земельних ділян ок в натурі ( на місцевості) вл асникам земельних часток (па їв) .
Згідно ст. 11 цього Зако ну встановлення меж земельни х ділянок у натурі ( на місцево сті”власникам земельних час ток (паїв) здійснюється на під ставі технічної документаці ї із землеустрою щодо склада ння документів, що посвідчую ть право власності на земель ну ділянку.
Земельні ділянки, які будуть використовуватись ї х власниками самостійно, зак ріплюються межовими знаками встановленого зразка кожна окремо. Земельні ділянки, які їх власники або інші особи бу дуть використовувати єдиним масивом, закріплюються межо вими знаками встановленого з разка лише по окружній межі є диного масиву.
В судовому засіданні тако ж встановлено, що належна по зивачу земельна ділянка пер едана відповідачу за договор ом оренди землі по акту прий ому-передачі земельної діля нки.
Крім того , суд зазначає, що при невідповідності догово ру оренди № 7 від 04.04.2009 р. вимогам ст.. 4-6,11,17,15,19 Закону України «Про о ренду землі» договір би не п ройшов державної реєстрації відповідно до ст.. 20 зазначено го Закону.
В судовому засідан ні встановлено , що договір ор енди землі № 7 від 14.04.2009 р., укладе ний між позивачем та відпові дачем пройшов державну реєс трацію, що є офіційним визнан ням та підтвердженням держав ним органом факту укладання договору оренди земельної д ілянки між позивачем та відп овідачем.
На підставі викладено го суд приходить до висновку , що доводи позивача про те , щ о договір оренди земельної д ілянки від 14.04.2009 р. , є неукладен им , не ґрунтуються на вимогах законодавства та добутих по справі доказах.
Відносно доводів поз ивача про те, що відповідач н е виплачує орендну плату за д оговором оренди земельної д ілянки , суд зазначає наступн е .
В судовому засіданні встановлено, що відповіда ч виплатив позивачу орендну плату за 2009-2010 р. у розмірі , визн аченому договором - 1400 грн. що річно , та у строки , встановле ні договором оренди, що підтв ердила у судовому засіданні позивач Вказане спрост овує вищезазначені доводи п озивача.
Відносно посилання позивача на норми Господарс ького кодексу України, а саме ст. 188 ГК України, суд зазначає наступне.
Статті 1 та 2 Господарс ького кодексу України зазна чають, що Господарський коде кс України регулює господар ські відносини , які виникают ь у процесі організації та зд ійснення господарської діял ьності між суб' єктами госп одарювання, а також між цими суб' єктами та іншими учасни ками відносин у сфері господ арювання.Громадяни ж можуть бути учасниками відносин у с фері господарювання лише у д вох випадках : коли вони висту пають засновниками суб' єк тів господарювання та коли з дійснюють щодо них організац ійно- господарські повноваже ння на основі відносин власн ості.
Таким чином, громадян и - власники земельних ділян ок, які передають їх у оренду , не є учасниками відносин у с фері господарювання , а отже Г осподарський кодекс Україн и не регулює правовідносини між ними й орендарями щодо ор енди цих земельних ділянок.
На підставі вищезаз наченого, суд приходить до ви сновку , що позовні вимоги по зивача не ґрунтуються на вим огах діючого законодавства та не підлягають задоволенн ю.
На підставі ст.ст. 3,4,5,6, 10, 11, 57, 208,209, 212, 213- 218 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Сільсь когосподарського товарис тва з обмеженою відповідальн істю «Прогрес» про визнання договору оренди землі недій сними та витребування землі з чужого незаконного володін ня відмовити.
Рішення може бути ос каржене в Апеляційний суд До нецької області через Красн оармійський міськрайонний суд Донецької області шляхо м подачі до суду апеляційної скарги протягом 10 днів з дня оголошення рішення .
Вступна та резолютив на частини рішення проголош ені 01 лютого 2012 р., повний текст рішення виготовлений 06 люто го 2012 р.
Суддя:
Суд | Красноармійський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 01.02.2012 |
Оприлюднено | 03.04.2012 |
Номер документу | 21234655 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Головін В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні