Рішення
від 01.02.2012 по справі 2/0124/126/2012
ЯЛТИНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Справа № 2/0124/126/20 12

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 лютого 2012 року Я лтинський міський суд Автоно мної Республіки Крим у склад і: головуючого судді Берещан кського Ю.В., при секретарі С авватєєві О.С., з участю предст авників, розглянувши у відкр итому судовому засіданні в з алі суду міста Ялти цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_5, Гу рзуфської селищної ради пр о визнання права власності, в изнання нікемною угоди та за стосування наслідків недійс ності нікчемної угоди, усуне ння перешкод в користуванні земельною ділянкою, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1, уточнивш и позовні вимоги, просить суд визнати за ним право власнос ті на земельну ділянку площе ю 0,01 га, розташовану в АДРЕСА _1, встановити нікчемність у годи купівлі-продажу земельн ої ділянки площею 0,0254 га, розта шованої за тією ж адресою, укл аденою між ОСОБА_5 та ОСО БА_2 за договором купівлі-пр одажу земельної ділянки від 01.02.2010 р. реєстр №1-9 та застосувати наслідки недійсності нікчем ної угоди, усунути перешкоди з боку відповідачки ОСОБА_ 2 в користуванні належної й ому земельної ділянки шляхом демонтажу кам'яної огорожі на південному боці даної зем ельної ділянки і заборони ві дповідачці чинити йому переш коди в користуванні земельно ю ділянкою.

Вимоги мотивує тим, що він правомірно отримав у вла сність земельну ділянку када стровий номер 0111946800:01:006:0015 площею 0, 01 га на підставі рішення Гурзу фскої селищної ради №9 від 6 ве ресня 2002 г. для будівництва і об слуговування гаража. Право в ласності підтверджено держа вним актом від 9.06.2003 р. Набагато пізніше, 26.09.2008 р. Гурзуфська селищна рада прийняла рішен ня №30, яким передала в приватн у власність ОСОБА_5 земель ну ділянку за тією ж адресою п лощею 0,0254 га, кадастровий номер 0111946800:01:006:0211 для будівництва і обсл уговування жилого будинку, г осподарських будівель і спор уд. При цьому відбулося накла дання земельних ділянок. На в казану земельну ділянку ОС ОБА_5 27.01.2010 р. оформлений держа вний акт на право власності. З годом, 01.02.2010 р. ОСОБА_5 продал а ОСОБА_2 за договором куп івлі-продажу свою земельну д ілянку, в тому числі і ту її ча стину площею 0,01 га, яка належит ь ОСОБА_1

Відповідачка ОСОБА _2 позов не визнала та надала суду письмові пояснення, в як их вказала, що для задоволенн я позову немає правових підс тав.

Відповідачка ОСОБА _5 в судове засідання не з'я вилася, про день та час судово го засідання повідомлена нал ежним чином.

Представник Гурзуф ської селищної ради проти п озову заперечував, але заува жив, що рішення Гурзуфської селищної ради про виділенн я земельної ділянки ОСОБА_1 є правомірним, Гурзуфськ ою селищною радою не прийма лося рішення з питання про ви лучення земельної ділянки у ОСОБА_1 чи припинення його права власності на спірну зе мельну ділянку. При цьому нап олягав, що рішення селищної р ади про виділення земельної ділянки ОСОБА_5 також відп овідає закону, так як прийнят е в межах компетенції при ная вності належних узгоджень.

Вислухавши позивача, пред ставника позивача, представн ика відповідача Гурзуфськ ої селищної ради, розглянув ши матеріали справи, досліди вши докази надані сторонами, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з на ступних підстав.

Згідно ст. 12 Земельного коде ксу України, розпорядження з емлями територіальних общин , передача земельних ділянок комунальної власності у вла сність громадян і юридичних осіб, відноситься до повнова жень сільських, селищних, міс ьких рад в області земельних відносин на території сіл, се лищ, міст.

Відповідно до ст. 116 Земельно го кодексу України громадяни і юридичні особи здобувають право власності й право кори стування земельними ділянка ми із земель державної або ко мунальної власності за рішен ням органів виконавчої влади або органів місцевого самов рядування в межах їхніх повн оважень.

На підставі ч. 6 ст. 118 Земельн ого кодексу України, громадя ни, зацікавлені в отриманні б езплатно у власність земельн ої ділянки із земель державн ої чи комунальної власності для будівництва і обслуговув ання жилого будинку, господа рських будівель і споруд, под ають клопотання у відповідну районну, Київську або Севаст опольську міську державну ад міністрацію або сільську, се лищну, міську раду за місцезн аходженням земельної ділянк и. До клопотання прикладають ся графічні матеріали, на яки х вказано бажане місце знахо дження земельної ділянки та згода землекористувача (у ви падку вилучення земельної ді лянки, яка знаходиться в кори стуванні інших осіб).

Згідно ст. 125 Земельного код ексу України, право власност і і право постійного користу вання на земельну ділянку ви никає після отримання її вла сником або користувачем доку мента, підтверджуючого право власності або право постійн ого користування земельною д ілянкою, та його державної ре єстрації.

Позивач ОСОБА_1 отримав право власності на земельну ділянку кадастровий номер 0111 946800:01:006:0015 площею 0,01 га на підставі рішення Гурзуфскої селищної ради №9 від 6 вересня 2002 г. для бу дівництва і обслуговування г аража. 9.06.2003 р. на його ім'я офор млений, зареєстрований та ви даний в установленому порядк у державний акт на право влас ності на вказану земельну ді лянку.

Тобто, на момент винесення Гурзуфською селищною рад ою рішення №30 від 26.09.2008 р. «Про за твердження проектів відведе ння земельних ділянок громад янам України для будівництва і обслуговування індивідуал ьних жилих будинків і господ арських споруд на землях сел ищної ради», яким була переда на в приватну власність земе льна ділянка площею 0,0254 га, кад астровий номер 0111946800:01:006:0211 для буд івництва і обслуговування жи лого будинку, господарських будівель і споруд ОСОБА_5 та на момент оформлення на і м'я ОСОБА_5 27.01.2010 р. державн ого акта на право власності, ОСОБА_1 вже був власником з емельної ділянки площею 0,01 га за тією ж адресою.

При цьому відбулося наклад ання земельних ділянок і зем ельна ділянка площею 0,01 га, нал ежна ОСОБА_1 ввійшла до ск ладу земельної ділянки площе ю 0,0254 га, пізніше наданої ОСОБ А_5, чим було порушено право в ласності позивача на належну йому земельну ділянку.

Факт накладення земельних ділянок підтверджується пла ном-схемою земельної ділянки , виконаним ТОВ «Кримський ін ститут вишуковувань екологі ї і проектування» висновком експертного будівельно-техн ічного дослідження №0108-2011 від 19. 08.2011 р., рішенням Ялтинського мі ського суду від 4.08.11 р. по справі №2а-8575/2011, постановою Севастопол ьського апеляційного адміні стративного суду від 28.11.11 р. по ц ій же справі та не заперечуєт ься сторонами.

Суд зауважує, що позиція Г урзуфської селищної ради м істить взаємовиключні проти річчя, оскільки передача одн ієї і тієї ж ділянки у власніс ть різним особам є порушення м права власності і не може в изнаватися законною лише за формальними ознаками.

Згідно зі ст. 392 ЦК України вл асник майна може пред'явити позов про визнання його прав а власності, якщо це право ос порюється чи не визнається і ншою особою.

Відповідно до ст. 19 Конститу ції України органи державної влади та місцевого самовряд ування, їх посадові особи зоб ов'язані діяти лише на підс таві, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конс титуцією та законами України .

Згідно з вимогами ст. 24 Закон у України «Про місцеве самов рядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноваж ень та спосіб, передбачений К онституцією і законами Украї ни, та керуються у своїй діяль ності Конституцією і законам и України, актами президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Респу бліці Крим - також норматив но-правовими актами Верховно ї Ради і Ради Міністрів Автон омної Республіки Крим, прийн ятими в межах їх компетенції .

В силу ст. 41 Конституції Укра їни кожен має право володіти , користуватися та розпорядж атися своєю власністю. Право власності набувається в пор ядку, визначеному законом. Пр аво приватної власності непо рушне.

01.02.2010 р. ОСОБА_5 продала О СОБА_2 за договором купівлі -продажу земельну ділянку ка дастровий номер 0111946800:01:006:0211 площе ю 0, 0254 га, реєстр № 1-9, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, в тому числі і ту її частину площею 0 ,01 га, яка належить ОСОБА_1 У года посвідчена державним но таріусом Першої Ялтинської д ержавної нотаріальної конто ри Шедько Л.К. (бланки ВММ 29 1862, ВММ 291863).

Вказана угода є такою, що по рушує публічний порядок, оск ільки була направлена на пор ушення конституційних прав і свобод громадянина, а саме пр ава власності позивача на зе мельну ділянку. Внаслідок вч инення вказаної угоди земель на ділянка, яка належить ОС ОБА_1 вибула з його володінн я всупереч його волі, незакон ним шляхом.

В силу ч. 2 ст. 228 ЦК України уго да, яка порушує публічний пор ядок, є нікчемною. Нікчемна уг ода не створює юридичних нас лідків.

Згідно зі ст. 216 ЦК України ви мога про застосування наслід ків недійсності нікчемної уг оди може бути пред'явлена б удь-якою зацікавленою особою .

Відповідно до ст. 152 Земельно го кодексу України власник з емельної ділянки чи землекор истувач може вимагати усунен ня будь-яких порушень його пр ав на землю, навіть якщо ці пор ушення не пов'язані з позба вленням права володіння земе льною ділянкою і відшкодуван ня завданих збитків. Захист п рав громадян та юридичних ос іб здійснюється шляхом визна ння прав; відновлення стану з емельної ділянки, який існув ав до порушення прав і попере дження здійснення дій, які по рушують права чи створюють з агрозу порушення прав, визна ння угоди недійсною.

На даний час земельна ділян ка знаходиться в користуванн і ОСОБА_2 та огороджена ка м'яною (буто-бетонно-цеглян ою) огорожею, чим позивачу О СОБА_1 створюються перешкод и в користуванні належною зе мельною ділянкою, в зв'язку з чим його право власності пі длягає судовому захисту.

Керуючись ст.ст. 10,11, 57-60, 209, 212-215 ЦПК України, ст.ст. 116, 118, 152, Земельно го кодексу України, ст. ст. 16, 126, 228 , 392 Цивільного кодексу Україн и, ст. 24 Закону України «Про мі сцеве самоврядування в Украї ні», суд, -

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_1 задов ольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділян ку кадастровий номер 0111946800:01:006:0015 п лощею 0,01 га, розташовану за адр есою: АДРЕСА_1, передану йо му у власність за рішенням Гурзуфської селищної ради №9 від 6.09.2002 р. для будівництва та обслуговування гаражу.

Визнати нікчемною угоду ку півлі-продажу земельної діля нки, кадастровий номер 0111946800:01:006:02 11, площею 0,0254 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, укладен у між ОСОБА_5 та ОСОБА_2 за договором купівлі-продаж у земельної ділянки реєстр № 1-9 від 01 лютого 2010 р., посвідчену д ержавним нотаріусом Першої Я лтинської державної нотаріа льної контори Шедько Л.К. (бланки ВММ 291862, ВММ 291863) і застосу вати наслідки недійсності ні кчемної угоди - відсутність юридичних наслідків.

Усунути перешкоди, що чинят ься ОСОБА_1 ОСОБА_2 в ко ристуванні належною йому зем ельною ділянкою площею 0,01 га, р озташованою за адресою: АДР ЕСА_1 шляхом демонтажу кам' яної огорожі з елементами ме талічних вставок на південно му боці земельної ділянки і з аборони відповідачці чинити йому перешкоди в користуван ні вказаною земельною ділянк ою.

Апеляційна скарга на рішен ня суду подається протягом д есяти днів з дня його проголо шення.

Суддя

СудЯлтинський міський суд Автономної Республіки Крим
Дата ухвалення рішення01.02.2012
Оприлюднено15.03.2012
Номер документу21445352
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2/0124/126/2012

Рішення від 10.05.2012

Цивільне

Апеляційний суд Автономної Республіки Крим

Сіротюк В. Г.

Рішення від 01.02.2012

Цивільне

Ялтинський міський суд Автономної Республіки Крим

Берещанський Ю.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні