Рішення
від 10.02.2012 по справі 2-2388/11
БОРИСПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

дат а документу :

Спр ава № 2-2388/11р.

РІШЕННЯ

Іменем України

10 лютого 2012 року Бориспі льський міськрайонний суд Ки ївської області в складі:

головуючого - с удді Журавського В.В.

при секретарі Алфімовій І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Борис піль цивільну справу за позо вом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства Ком ерційний банк «Надра», третя особа - приватний нотаріус Київського міського нотаріа льного округу ОСОБА_2, - про визнання недійсними договор ів кредиту, іпотеки та зобов я зання нотаріуса вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

13.09.2011 року ОСОБА_1 зверн улася до суду з даним позовом з вимогою визнати недійсним и кредитний договір № 179/П/56/2008-840 в ід 11.08.2008 року та договір іпотеки від 11.08.2008 року, посвідчений при ватним нотаріусом Київськог о міського нотаріального окр угу ОСОБА_2, укладених між нею та відповідачем, згідно у мов яких вона (позивач) отрима ла кошти в сумі 140525,05 долара США та передала в іпотеку земель ну ділянку площею 0,1452 га, кадас тровий номер 3220881300:04:004:0698, цільове п ризначення - для будівництв а та обслуговування житловог о будинку, господарських буд івель і споруд, що розташован а за адресою: АДРЕСА_1.

Також просила в порядку зас тосування недійсності догов ору іпотеки виключити з Держ авного реєстру іпотек та Єди ного державного реєстру забо рон відчуження об єктів неру хомого майна записів запис п ід № 2592 від 11.08.2008 року.

В обгрунтування своїх позо вних вимог посилається на те , що кредитні кошти були їй над ані та кредитний договір був укладений в іноземній валют і - доларах США, що не відпові дає чинному законодавству Ук раїни. Вона надавала працівн икам банку довідку про отрим ання доходу в національній в алюті України за шість місяц ів, проте довідка не була взят а до уваги.

До того ж, як стало їй відомо , на момент укладення договор ів у відповідача не було інди відуальної ліцензії на викор истання іноземної валюти.

В судовому засіданні позив ач позовні вимоги підтримала в повному обсязі, підтвердив ши обставини викладені в поз ові, просила їх задовольнити . Також пояснила, що при уклада нні договорів не цікавилася про наявність у відповідача ліцензії на використання іно земної валюти та про надання інформації про наявність лі цензії до відповідача не зве рталася.

Представник відповідача Кашуба А.В. позовні вимоги н е визнав та пояснив, що виклад ені позивачем обставини наду мані. Договори укладені відп овідно до чинного законодавс тва і підстав для визнання їх недійсними не має. Просив від мовити в задоволенні позову повністю, надавши банківську ліцензію, а також додав, що на момент укладання кредитного договору банк діяв на підста ві генеральної ліцензії.

Третя особа в судове засіда ння не з' явилася, про день, ча с та місце слухання справи по відомлена належним чином, пр ичини неявки не повідомила, с вого представника не направи ла. Проте, в матеріалах справи наявний лист, в якому просить слухати справу у свою відсут ність, зазначивши, що при посв ідченні іпотечного договору не було порушено жодної норм и чинного законодавства.

Суд ухвалив слухати справу у відсутність третьої особи .

Суд, заслухавши учасників с удового розгляду, дослідивши і оцінивши в сукупності дока зи по справі, прийшов до висно вку, що позов не підлягає задо воленню, виходячи з наступно го.

Встановлено, що 11 серпня 2008 ро ку між позивачем, ОСОБА_1, т а відповідачем, ВАТ КБ «Надра », правонаступником якого є П АТ КБ «Надра», був укладений к редитний договір № 179/П/56/2008-840. За у мовами цього договору позива чу наданий кредит в розмірі 140 525,05 долара США.

На забезпечення виконання зобов' язання та за правила ми п.2.1. кредитного договору, ст орони одночасно уклали догов ір іпотеки. За умовами даного договору позивач передала В АТ КБ «Надра»в іпотеку нерух оме майно у вигляді земельно ї ділянки площею 0,1452 га, кадаст ровий номер 3220881300:04:004:0698, цільове пр изначення - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських буді вель і споруд, що розташована за адресою: АДРЕСА_1.

Відповідно до ч.3 ст.533 ЦК Укра їни, використання іноземної валюти, а також платіжних док ументів в іноземній валюті п ри здійсненні розрахунків на території України за зобов'я заннями допускається у випад ках, порядку та на умовах, вста новлених законом.

Згідно ч.2 ст.198 ЦК України, гро шові зобов'язання можуть бут и виражені в іноземній валют і лише у випадках, якщо суб'єкт и господарювання мають право проводити розрахунки між со бою в іноземній валюті відпо відно до законодавства. Вико нання зобов'язань, виражених в іноземній валюті, здійснює ться відповідно до закону.

Законодавчими актами що вс тановлюють право банку здійс нювати операції в іноземній валюті, є ЗУ «Про банки і банкі вську діяльність», Декрет КМ У «Про систему валютного рег улювання і валютного контрол ю», ЗУ «Про Національний Ба нк України». Зазначені норм ативні акти визначають, що ба нк має право здійснювати сво ю діяльність на підставі вид аної НБУ ліцензії.

Відповідно до ст.47 ЗУ «Про ба нки і банківську діяльність» , на підставі банківської ліц ензії банки мають право здій снювати операції з розміщенн я залучених коштів від свого імені, на власних умовах та на власний ризик.

Частиною 1 ст.49 цього Закону п ередбачено, що розміщення за лучених коштів від свого іме ні визнається кредитною опер ацією.

Як зазначено в ст.2 вказаног о Закону, коштами є гроші в нац іональній або іноземній валю ті чи їх еквівалент.

Таким чином, відповідно до положень ЗУ «Про банки і банк івську діяльність», банк на п ідставі банківської ліцензі ї має право здійснювати кред итування в іноземній валюті.

Висновок щодо правомірнос ті здійснення банками операц ій з валютними цінностями на підставі банківської ліценз ії також підтверджено судово ю практикою, зокрема постано вою Вищого господарського су ду України, від 14.10.2009 року № 24/43-09-1527.

В зв язку з чим, Банк має право здійснювати операції з іноземною валютою, у тому чис лі операції з надання кредит ів в іноземній валюті на підс таві отриманої від Націона льного банку банківської л іцензії та дозволу на здійсн ення валютних операцій, а том у вираження в іноземній валю ті грошового зобов'язання за кредитним договором відпові дає вимогам законодавства.

Відповідно до ст.5 Декрету К МУ «Про систему валютного ре гулювання і валютного контро лю», Національний банк Ук раїни видає індивідуальні та генеральні ліцензії на здій снення валютних операцій, як і підпадають під режим ліцен зування згідно з цим Декрето м. Генеральні ліцензії видаю ться комерційним банкам та і ншим фінансовим установам Ук раїни, національному операто ру поштового зв'язку на здійс нення валютних операцій, що н е потребують індивідуальної ліцензії на весь період дії р ежиму валютного регулювання . Індивідуальні ліцензії вид аються резидентам і нерезиде нтам на здійснення разової в алютної операції на період, н еобхідний для здійснення так ої операції.

Тобто, виходячи з положень с т.5 Декрету, можна зробити висн овок, що генеральні ліцензії видаються Національним банком лише певному колу суб 'єктів: банкам, фінустановам т а оператору поштового зв'язк у на здійснення ними валютни х операцій на постійній осно ві. Натомість індивідуальні ліцензії можуть видаватися в сім суб'єктам (резиденти і нер езиденти) на здійснення лише разової валютної операції, п ри цьому у Декреті визначено вичерпний перелік таких опе рацій.

Національним банком прий нято Положення про порядок в идачі банкам банківських ліц ензій, письмових дозволів та ліцензій на виконання окрем их операцій, затвердженого П остановою Правління НБУ від 17 липня 2001 року № 275, відповідно д о п.5.3. якого, письмовий дозвіл н а здійснення операцій з валю тними цінностями є генеральн ою ліцензією на здійснення в алютних операцій згідно з Де кретом Кабінету Міністрів Ук раїни «Про систему валютного регулювання і валютного кон тролю»від 19.02.1993 року за № 15-93.

Як вказано в п.2.3. зазначеного Положення, за умови отриманн я письмового дозволу Націо нального банку банки мають право здійснювати операції з валютними цінностями по за лученню та розміщення інозем ної валюти на валютному ринк у України. Оскільки Банк о тримав банківську ліцензію т а дозвіл Національного б анку на здійснення операцій з валютними цінностями, він м ає право на постійній основі здійснювати операції щодо р озміщення іноземної валюти.

Відповідно до п.«в»ч.4 Декре ту, індивідуальні ліцензії в идаються на операції з надан ня і одержання резидентами к редитів в іноземній валюті, я кщо терміни і суми таких кред итів перевищують встановлен і законодавством межі.

Тому висновок позивача про обов'язковість отримання ба нком або позичальником індив ідуальної ліцензії для креди тування в іноземній валюті н езалежно від сум та термінів грошових коштів, які надають ся банком, суперечить положе нням ст.19 Конституції України , за якими правовий порядок в У країні ґрунтується на засада х, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законод авством. Оскільки чинним законодавством не встановле ні будь-які обмеження чи вимо ги щодо сум та термінів креди тів в іноземній валюті, які на даються або залучаються рези дентами України, Банк не м ає зобов'язань щодо отриманн я індивідуальних ліцензій Національного банку для на дання кредитів в іноземній в алюті резидентам. Зазначений висновок також підтверджени й самим Національним бан ком, який у своєму листі від 29.05 .2001 року № 28-313/2178 з посиланням на но рми Декрету КМУ «Про систему валютного регулювання і вал ютного контролю»визначив, що здійснення резидентами опер ацій по отриманню та наданню кредитів в іноземній валюті не потребує індивідуальної ліцензії Національного банку України.

Таким чином, банк має право на постійній основі здійсню вати діяльність з надання кр едитів в іноземній валюті на підставі отриманої від Нац іонального банку банківсь кої ліцензії та генеральної ліцензії на здійснення валют них операцій без отримання і ндивідуальної ліцензії.

Аналіз положень ст.47 та ст.49 З У «Про банки та банківську ді яльність»та ст.5 Декрету Кабі нету Міністрів України «Про систему валютного регулюван ня і валютного контролю»дозв оляє зробити висновок, що ная вність у банку генеральної л іцензії на здійснення валютн их операцій є достатньою під ставою для здійснення Банком операцій з валютними ціннос тями, в тому числі операцій з в икористання іноземної валют и як засобу платежу.

Відповідно до п.1.5. Положення про порядок видачі Націона льним банком України індив ідуальних ліцензій на викори стання іноземної валюти на т ериторії України як засобу п латежу, затвердженого постан овою НБУ від 14.11.2004 року № 483, викор истання іноземної валюти як засобу платежу без ліцензії дозволяється якщо ініціатор ом або отримувачем за валютн ою операцією є уповноважений банк (ця норма стосується лиш е тих операцій уповноваженог о банку, на здійснення яких Національний банк видав йо му банківську ліцензію та пи сьмовий дозвіл на здійснення операції з валютними ціннос тями).

Тобто, Національний ба нк України у своєму норматив но-правовому акті підтвердив позицію, закріплену в Декрет і, та встановив, що операції з використанням іноземної вал юти як засобу платежу на тери торії України дозволяється б ез отримання індивідуальної ліцензії, якщо однією сторон ою операції є банк, який має ге неральну ліцензію.

Таким чином, аналіз вищезаз начених нормативно-правових актів України дозволяє зроб ити висновок, що надання Банк ом кредиту в іноземній валют і та повернення позичальнико м такого кредиту здійснюєтьс я на підставі генеральної лі цензії на здійснення валютни х операцій, виданої Банку Н аціональним банком Україн и, та не потребує отримання Ба нком чи позичальником індиві дуальної ліцензії на операці ю з надання і одержання резид ентами кредитів в іноземній валюті, та операцію з викорис тання іноземної валюти на те риторії України як засобу пл атежу або як застави.

Також не знайшли свого підт вердження в суді твердження позивача про те, що їй було від мовлено у наданні кредиту в н аціональній валюті.

А відповідно до ч.1 ст.60 ЦПК Ук раїни, кожна сторона зобов яз ана довести ті обставини, на я кі вона посилається як на під ставу своїх вимог і заперече нь, крім випадків, встановлен их статтею 61 цього Кодексу.

З огляду на вищевикладене, підстави для визнання кредит ного договору та договору іп отеки недійсними у відповідн ості до ст.ст.215, 548 ч.2 ЦК України, н а які посилається позивач, ві дсутні.

В зв язку з вищезазначеним, на підставі Положення про по рядок видачі банкам банківсь ких ліцензій, письмових дозв олів та ліцензій на виконанн я окремих операцій, затвердж еного Постановою Правління Н БУ від 17 липня 2001 року № 275; Положе ння про порядок видачі Наці ональним банком України ін дивідуальних ліцензій на вик ористання іноземної валюти н а території України як засоб у платежу, затвердженого пос тановою НБУ від 14.11.2004 року № 483; ст .5 Декрету КМУ «Про систему вал ютного регулювання і валютно го контролю»ст.ст.2, 47, 49 ч.1 ЗУ «Пр о банки та банківську діяльн ість»; ст.ст.198 ч.2, 533 ч.3 Цивільного Кодексу України та керуючис ь ст.ст.10, 57, 60, 88, 209, 212-215, 218 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову О СОБА_1 про визнання недійсн им кредитного договору № 179/П/56/ 2008-840 від 11.08.2008 року, договору іпот еки від 11.08.2008 року, укладеного м іж ОСОБА_1 та Публічним ак ціонерним товариством Комер ційний банк «Надра», зобов яз ання приватного нотаріуса Ки ївського міського нотаріаль ного округу ОСОБА_2 виключ ити з реєстру іпотек та забор он відчуження нерухомого май на запису про заборону відчу ження земельної ділянки, яку було передано в іпотеку за до говором іпотеки від 11.08.2008 року, укладеного між ОСОБА_1 та Публічним акціонерним товар иством Комерційний банк «Над ра», - відмовити.

Судовий збір в розмірі 17 грн . та витрати на інформаційно-т ехнічне забезпечення розгля ду справи в розмірі 120 грн. 00 коп ., сплачені ОСОБА_1 при пода чі позову, звернути в дохід де ржави.

Рішення суду може бути оска ржене через Бориспільський м іськрайонний суд шляхом пода ння апеляційної скарги до ап еляційного суду Київської об ласті протягом десяти днів з дня проголошення рішення, а о собами, які брали участь у роз гляді справи, але не були прис утні під час проголошення, на протязі десяти днів з момент у отримання копії рішення.

Суддя: підпис

СудБориспільський міськрайонний суд Київської області
Дата ухвалення рішення10.02.2012
Оприлюднено29.02.2012
Номер документу21581700
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2-2388/11

Ухвала від 08.09.2021

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Колдіна О. О.

Ухвала від 01.07.2021

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Свячена Ю. Б.

Ухвала від 10.06.2021

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Свячена Ю. Б.

Ухвала від 08.04.2021

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Ольшевська І. О.

Рішення від 20.05.2011

Цивільне

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Боженко Л. В.

Ухвала від 31.01.2018

Цивільне

Октябрський районний суд м.Полтави

Кулешова Л. В.

Ухвала від 10.11.2011

Цивільне

Сихівський районний суд м.Львова

Шашуріна Г. О.

Ухвала від 09.12.2011

Цивільне

Сихівський районний суд м.Львова

Шашуріна Г. О.

Рішення від 12.12.2011

Цивільне

Лисичанський міський суд Луганської області

Фастовець В. М.

Ухвала від 26.12.2011

Цивільне

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Бойко М. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні