Постанова
від 23.01.2012 по справі 2а-19175/11/2670
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА



  

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД  міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

 23 січня 2012 року                     № 2а-19175/11/2670

Об 11 годині 40 хвилин в приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул. Хрещатик, 10, Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Бояринцевої М.А. при секретарі судового засідання Шевчук Л.Д. розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Безпека-Бізнес і Б.»

до Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва

про визнання дій протиправними та скасування рішення,

В С Т А Н О В И В:

          Товариство з обмеженою відповідальністю «Безпека-Бізнес і Б.»звернулося до суду з позовом про визнання протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва щодо накладення на Товариство з обмеженою відповідальністю «Безпека-Бізнес і Б.»штрафу в розмірі 15 571,32 грн. та нарахування пені у розмірі 1 041,13 грн. та про визнання протиправним та скасування рішення Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва від 31 жовтня 2011 року № 1572 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені.

В обгрунтування заявлених вимог позивач посилається на Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Порядок зарахування в рахунок майбутніх платежів або повернення помилково сплачених сум, затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 27 вересня 2010 року,  та зазначає, що Управлінням Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва неправомірно прийняте рішення № 1572 від 31 жовтня 2011 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, оскільки позивачем сплачений єдиний соціальний внесок за травень та червень 2011 року в строки, встановлені Законом, проте товариством необхідні кошти помилково перераховано на інший рахунок Пенсійного фонду України. Крім того, позивач зазначає, що 24 червня 2011 року єдиний внесок в розмірі 86 000 грн. перераховані позивачем на необхідний рахунок Пенсійного фонду України.

Представник відповідача заперечила по суті заявлених позовних вимог з огляду на положення Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Порядок зарахування в рахунок майбутніх платежів або повернення помилково сплачених сум, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 27 вересня 2010 року, та зазначила, що дії Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва при прийнятті рішення № 1572 від 31 жовтня 2011 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску є правомірними, оскільки Товариством з обмеженою відповідальністю «Безпека-Бізнес і Б.»несвоєчасно перерахований єдиний внесок в розмірі 86 000 грн. на неналежний рахунок територіального органу Пенсійного фонду.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Безпека-Бізнес і Б.»є юридичною особою (ідентифікаційний код 30186754) та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва.

31 жовтня 2011 року Управлінням Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва на підставі пункту 2 частини одинадцятої статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»прийняте рішення № 1572 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким на Товариство з обмеженою відповідальністю «Безпека-Бізнес і Б.»накладено штраф у розмірі  15 571,32 грн. та нараховано пеню в розмірі 1 041,13 грн. за період з 20 червня 2011 року по 30 червня 2011 року.

Вказане рішення Товариство з обмеженою відповідальністю «Безпека-Бізнес і Б.»отримало 31 жовтня 2011 року.

Статтею 1 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»(далі –Закон № 2464, із змінами та доповненнями) визначено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування –це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно частини першої статті 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

З аналізу зазначеної норми вбачається, що платник єдиного внеску несе відповідальність за своєчасність, повноту нарахування та сплату такого внеску.

Відповідно до положень частини п'ятої статті 8 Закону № 2464, єдиний внесок встановлюється у відсотках до бази нарахування єдиного внеску (за винятком винагороди за цивільно-правовими договорами) відповідно до класів професійного ризику виробництва, до яких віднесено платників єдиного внеску, з урахуванням видів їх економічної діяльності.

Частиною п'ятою статті 9 Закону № 2464 встановлено, що сплата єдиного внеску здійснюється виключно у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для його зарахування.

Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом (частина восьма статті 9 Закону № 2464).

Згідно підпункту 4.6.2 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України № 21-5 від 27 вересня 2010 року, платники сплачують єдиний внесок у вигляді авансового платежу в розмірі, який самостійно визначили, до 20 числа місяця, наступного за місяцем, за який він сплачується. Суми єдиного внеску, сплачені у вигляді авансових платежів, ураховуються платником при остаточному розрахунку, який здійснюється ним не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Статтею 25 Закону № 2464 встановлено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

          Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «Безпека-Бізнес і Б.»помилково перерахувало кошти по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за травень-червень 2011 року на р/р 37190072002626 (платіжні доручення від 25 травня 2011 року № 188 на суму 68 726,33 грн. та від 8 червня 2011 року № 201 на суму 88 707,91 грн.).

          Відповідно до пункту 1 частини десятої статті 9 Закону № 2464 у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки Пенсійного фонду  днем сплати єдиного внеску вважається день списання банком або Державним казначейством України суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду.

          У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (частина одинадцята статті 9 Закону № 2464).

          Згідно частини дванадцятої статті 9 Закону № 2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

          Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позивач на виконання свого обов'язку щодо своєчасного нараховування та сплати єдиного внеску, сплатив у встановлені Законом строки єдиний внесок, проте  на неналежний розрахунковий рахунок територіального органу Пенсійного фонду, що не заперечується відповідачем.

          Частиною 13 статті 9 Закону № 2464 встановлено, що суми помилково сплаченого єдиного внеску зараховуються в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску або повертаються платникам у порядку і строки, визначені Пенсійним фондом за погодженням з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та Державним казначейством України.

          Порядок зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення помилково сплачених коштів, затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-1, визначає процедуру зарахування в рахунок майбутніх платежів або повернення платникам, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, суми помилково сплаченого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

          Відповідно до пункту 3 Порядку зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення помилково сплачених коштів у випадку помилкової сплати суми єдиного внеску на відповідний рахунок управлінням Пенсійного фонду України у районі, місті або районі у місті, відкритий в органах Державного казначейства України для їх зарахування, органом Пенсійного фонду здійснюється зарахування коштів у рахунок майбутніх платежів по тому самому виду платежу (рахунку) відповідно до встановленого розміру єдиного внеску, який повинен надходити на рахунок, на який було їх сплачено, в порядку календарної черговості виникнення зобов'язань платника з цього платежу.

          Пунктом 4 Порядку зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення помилково сплачених коштів встановлено, що повернення коштів здійснюється у випадках помилкової сплати суми єдиного внеску та/або фінансових санкцій на неналежний рахунок органу Пенсійного фонду.

          Помилково сплачені суми єдиного внеску та/або фінансових санкцій на неналежний рахунок органу Пенсійного фонду, перераховуються шляхом оформлення органом Пенсійного фонду розрахункового документа про перерахування коштів на відповідний рахунок органу Пенсійного фонду за заявою платника не пізніше наступного робочого дня з дня надходження такої заяви (пункт 9 Порядку зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення помилково сплачених коштів).

          Згідно пункту 10 Порядку зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення помилково сплачених коштів здійснюється органами Пенсійного фонду за рахунок поточних надходжень на рахунок органу Пенсійного фонду, на який сплачено кошти, що повертаються.

          У разі неможливості здійснення повернення одноразово на загальну суму орган Пенсійного фонду здійснює повернення частковими сумами шляхом оформлення відповідних розрахункових документів.

          У разі недостатності або відсутності на відповідному рахунку поточних надходжень коштів для здійснення повернення відповідний орган Пенсійного фонду направляє звернення за формою, наведеною у додатку 2, для підкріплення коштами цього рахунку до головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, області, місті Києві чи Севастополі. Головне управління на підставі звернення приймає рішення за формою, наведеною у додатку 3, та оформлює розрахункові документи для перерахування на рахунок органу Пенсійного фонду необхідної суми коштів з відповідного рахунку, відкритого на ім'я головного управління в органі Державного казначейства. Зазначені розрахункові документи передаються для виконання Головному управлінню Державного казначейства України.

          Головне управління Державного казначейства України на підставі розрахункових документів головного управління перераховує кошти єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій у межах поточних надходжень за день у цілому по регіону за відповідним видом платежу.

          У разі недостатності або відсутності коштів на рахунку головного управління його підкріплення здійснюється на підставі рішення Пенсійного фонду України за формою, наведеною у додатку 3, для перерахування коштів з відповідного рахунку, відкритого в Державному казначействі України для зарахування коштів єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій за відповідним видом надходжень, до розмежування цих коштів за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування. Підставою для прийняття рішення щодо підкріплення коштами є звернення головного управління за формою, наведеною у додатку 2.

          На підставі прийнятого рішення Пенсійний фонд України оформлює розрахункові документи на перерахування необхідної суми коштів відповідному органу Пенсійного фонду для здійснення повернення та надає їх до Державного казначейства України.

          Державне казначейство України на підставі розрахункових документів Пенсійного фонду України до здійснення розмежування єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування перераховує кошти за належністю у межах поточних надходжень за день.

          Як вбачається з матеріалів справи, 24 червня 2011 року позивач повідомив начальника Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва про те, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Безпека-Бізнес і Б.»помилково на р/р 37190072002626 (нарахування на суми допомоги по тимчасовій непрацездатності –33,2%) сплачено 250 602,95 грн. та вказало на те, що призначенням платежу в платіжних дорученнях є сплата внесків 37,19 %, в зв'язку з чим просило надлишково перераховані грошові кошти на розрахунковий рахунок 37190072002626 зарахувати на розрахунковий рахунок 37195022002626 (код 22 - 37,19 %).

          Таким чином, відповідач вже 25 червня 2011 року повинен був перерахувати помилково сплачені кошти на належний розрахунковий рахунок, проте зазначені кошти перераховані органом Пенсійним фондом лише 31 серпня 2011 року.

          Також, судом встановлено, що 24 червня 2011 року позивач повторно сплатив необхідну суму єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за червень 2011 року на належний розрахунковий рахунок Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва (платіжні доручення від 23 червня 2011 року № 186 на суму 93 168,71 грн. та № 193 на суму 86 000 грн.)

          Як вбачається з оскаржуваного рішення, позивачу донараховано штрафні санкції та пеню за період з 20 червня 2011 року по 30 червня 2011 року.

          Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про неправомірність нарахування Товариству з обмеженою відповідальністю «Безпека-Бізнес і Б.»штрафних санкцій та пені за 20 червня 2011 року та за період з 25 червня 2011 року по 30 червня 2011 року.

          Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

          Відповідачем під час розгляду справи не доведено правомірність прийняття оскаржуваного рішення та застосування фінансових санкцій у зазначеному розмірі.

          За таких обставин, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а позов визнається таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись статтями 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

          1.Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Безпека-Бізнес і Б.»задовольнити повністю.

          2. Визнати протиправним дії Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва щодо накладення на Товариство з обмеженою відповідальністю «Бізнес-Безпека і Б.»штрафу у розмірі 15 571, 32 грн. та нарахування пені у розмірі 1 041, 13 грн.           

3. Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва від 31 жовтня 2011 року № 1572 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені до Товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнес-Безпека і Б.».

4. Відшкодувати Товариству з обмеженою відповідальністю «Бізнес-Безпека і Б.»за рахунок Державного бюджету України в особі Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва  судовий збір у розмірі 28 (двадцять вісім) грн. 23 коп.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статей 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя                                                                                          М.А.Бояринцева

Повний текст постанови складений 30 січня 2012 року.

СудОкружний адміністративний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення23.01.2012
Оприлюднено27.02.2012
Номер документу21586389
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —2а-19175/11/2670

Ухвала від 26.12.2011

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Бояринцева М.А.

Ухвала від 22.05.2012

Адміністративне

Київський апеляційний адміністративний суд

Романчук О.М

Постанова від 23.01.2012

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Бояринцева М.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні