18/3628/11
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 лютого 2012 р. Справа № 18/3628/11
За позовом Приватного підприємства "Чіп і К", 39619, Полтавська область, м. Кременчук, вул. Дорошенка, 4
про стягнення 53900,00 грн.
Суддя Гетя Н.Г.
Представники:
від позивача: Дем'янов В.А.
від відповідача: не з'явився
В судовому засіданні 07.02.2012 року після виходу з нарадчої кімнати на підставі ст. 85 ГПК України судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суть справи: розглядається позовна заява про стягнення 53900,00 грн. боргу за поставлені будівельні матеріали.
Представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач уповноваженого представника в судове засідання не направив, відзиву на позовну заяву не надав, надіслана на його адресу копія ухвали від 10.01.2012 року повернулася до суду з відміткою поштового відділення "адресат не проживає".
Судом було здійснено електронний запит щодо відповідача до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Як вбачається з наданого на запит спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с. 30-31), станом на 06.02.2012 року місцезнаходженням відповідача по справі є: 38754, Полтавська область, Полтавський район, с. Мачухи, пров. Ковпака, 2, що співпадає із зазначеною у позовній заяві адресою, внаслідок чого останній вважається належним чином повідомленим про час, дату і місце проведення судового засідання.
У зв'язку з тим, що необхідних для вирішення спору доказів, наявних в матеріалах справи, достатньо і господарський суд повідомляв належним чином відповідача про час, дату і місце проведення судового засідання, а його неявка не перешкоджає розгляду справи по суті, справа розглядається за наявними у ній матеріалами на підставі ст. 75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, суд встановив:
05.10.2010 року за попередньою усною домовленістю про поставку будівельних матеріалів Приватним підприємством "Чіп і К" (позивач) на розрахунковий рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю "Собр-ЛТД" (відповідач) було перераховано грошові кошти в сумі 30450,00 грн., що підтверджується наданою до матеріалів справи копією банківської виписки по рахунку від 06.10.2010 року (а.с. 7).
08.10.2010 року позивачем в якості оплати за будівельні матеріали на підставі виставленого відповідачем рахунку № 2 від 06.10.2010 року (а.с. 26) на розрахунковий рахунок останнього було перераховано грошові кошти в розмірі 23450,00 грн., що підтверджується наявною у справі копією банківської виписки по рахунку від 09.10.2010 року (а.с. 8).
У зв'язку з невиконанням відповідачем зобов'язань щодо поставки будівельних матеріалів позивачем на його адресу було направлено претензію-вимогу № 118 від 29.11.2011 року (а.с. 28), що підтверджується копіями поштової квитанції і опису вкладення (а.с. 29), якою позивач вимагав від відповідача виконати свої зобов'язання та здійснити поставку будівельних матеріалів на суму 53900,00 грн. Претензія-вимога була залишена відповідачем без реагування, що і стало приводом для звернення до суду з даним позовом.
Згідно ст. 11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 205 ЦК України, правочин може вчинятися усно або в письмовій формі. Правочин, для якого не встановлена обов'язкова письмова форма, вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їхню волю до на стання відповідних правових наслідків.
У відповідності до ст. 174 ГК України підставою виникнення господарських зобов'язань є, зокрема, господарські договори та інші угоди, передбачені законом, а також угоди, не передбачені законом, але такі, які йому не суперечать.
Згідно ст. ст. 509, 510 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу. Зобов'язання має грунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості. Сторонами у зобов'язанні є боржник і кредитор.
У відповідності до ст. ст. 525, 526 ЦК України та ст. 193 ГК України, зобов'язання повинні виконуватися належним чином, в установлений строк, відповідно до закону, інших правових актів, договору, одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається, крім передбачених законом випадків.
Відповідно до ст. ст. 610, 611 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Згідно ч. 2 ст. 530 ЦК України, якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений, або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги.
У відповідності до ч. 1 ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
З урахуванням викладеного позовні вимоги про стягнення з відповідача грошових коштів у сумі 23450,00 грн., сплачених позивачем на підставі рахунку № 2 від 06.10.2010 року, правомірні, обгрунтовані, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню.
Стосовно грошових коштів у розмірі 30450,00 грн., сплачених позивачем за попередньою усною домовленістю з відповідачем про поставку будівельних матеріалів, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Як вбачається з банківської виписки по рахунку від 06.10.2010 року, грошові кошти в сумі 30450,00 грн. були сплачені позивачем на підставі договору б/н від 05.10.2010 року.
В судовому засіданні 07.02.2012 року представник позивача повідомив про те, що письмовий договір б/н від 05.10.2010 року між сторонами не укладався, про що було зазначено у протоколі судового засідання від 07.02.2012 року (а.с. 32).
Відповідно до положень ст. 4 ГПК України та п. п. 2, 3 Роз'яснення Вищого арбітражного суду України за № 02-5/422 від 10.12.1996 року "Про судове рішення", рішення з господарського спору повинно прийматись у цілковитій відповідності з нормами матеріального і процесуального права та фактичними обставинами справи, з достовірністю встановленими господарським судом. При цьому рішення господарського суду повинно грунтуватись, зокрема, на повному з'ясуванні правової кваліфікації відносин сторін, виходячи з фактів, установлених у процесі розгляду справи, та правової норми, що підлягає застосуванню для вирішення спору.
З урахуванням наведеного та приймаючи до уваги, що в матеріалах даної справи відсутні докази досягнення усної домовленості з відповідачем щодо поставки будівельних матеріалів на суму 30450,00 грн. та докази вчинення відповідачем дій, що засвідчували б його волю до на стання відповідних правових наслідків, до цих правовідносин мають застосовуватися приписи чинного законодавства, що регламентують виконання господарюючими суб'єктами зобов'язань у зв'язку з набуттям та збереженням майна без достатньої правової підстави.
У відповідності до приписів ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави (глава 83 ЦК України) застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: повернення виконаного за недійсним правочином; витребування майна власником із чужого незаконного володіння; повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Згідно ч. 1 ст. 1213 ЦК України, набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
Враховуючи, що факт перерахування позивачем грошових коштів у розмірі 30450,00 грн. за відсутності будь-яких правових підстав підтверджується наданими до справи доказами, а докази повернення вказаних грошових коштів позивачеві в матеріалах справи відсутні, позовні вимоги в цій частині також підлягають задоволенню.
Клопотання про витребування додаткових доказів по справі в порядку ст. 38 ГПК України від сторін не надходили.
У відповідності до п. 4 ст. 129 Конституції України та ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Сторони вільні у наданні до суду своїх доказів та у доведенні перед судом їх переконливості.
Таким чином, господарський суд, застосовуючи основні конституційні засади судочинства, принцип верховенства права, виходячи з фактичних обставин справи, з'ясування природи дійсних правовідносин між сторонами у даному спорі та чинного законодавства України, яке повинно застосовуватися до них при вирішенні спорів, дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Судові витрати у відповідності до вимог ст. 49 ГПК України покладаються на відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 32-34, 43, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Собр-ЛТД" (38754, Полтавська область, Полтавський район, с. Мачухи, пров. Ковпака, 2, код ЄДРПОУ 34327408) на користь Приватного підприємства "Чіп і К" (39619, Полтавська область, м. Кременчук, вул. Дорошенка, 4, код ЄДРПОУ 34987688) - 53900,00 грн. заборгованості та 1411,50 грн. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя Гетя Н.Г.
Повний текст рішення складено 13.02.2012 року.
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 07.02.2012 |
Оприлюднено | 01.03.2012 |
Номер документу | 21643022 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Гетя Н.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні