Рішення
від 16.04.2008 по справі 16/443-22/50
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

16/443-22/50

  

ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД

ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

        16.04.2008 р.                                                                      Справа №16/443-22/50

          

за позовною заявою   Відкритого акціонерного товариства "Полтавагаз", м. Полтава

до  Карлівського міжгосподарського комбікормового заводу, с.Федорівка

треті особи: 1. Товариство з обмеженою відповідальністю "Україна", м. Карлівка

                      2. Товариство з обмеженою відповідальністю "Агропрогрес", м. Карлівка

                      3. Карлівська районна державна адміністрація, м. Карлівка

про визнання статуту частково недійсним

та позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Україна"

до 1. Карлівської районної державної адміністрації, м. Карлівка

    2. Карлівського міжгосподарського комбікормового заводу, с.Федорівка

третя особа: ВАТ "Полтавагаз" в особі Карлівського УЕГГ, м. Карлівка

         про визнання установчих документів недійсними

                                                                                   Колегія суддів у складі:

                                                                                   Головуючий суддя Босий В.П.

                                                                          Суддя Тимощенко О.М.

                                                                                    Суддя Білоусов С.М.

          Представники сторін:

          від позивача: Баранова В.І., дов. від 14.01.2008р., Макаренко О.В., дов. від 16.04.2008р.

          від відповідача: не з"явився.

          від третіх осіб:  1. Дем"янов В.А., дов. від 04.02.2008р.

                                        2. не з"явився.

                                  3. Удовіченко І.О., дов. від 08.04.2008р.

          

                        Склад суду змінено на підставі ухвали   голови господарського суду  Полтавської                     області  від  26.03.2008р.          

              В судовому засіданні, за згодою сторін,  оголошено вступну та резолютивну частини                 рішення.

            Оскільки позовні вимоги  у справах  № 16/443  та  № 22/50 однорідні, у обох                           справах беруть участь  ті ж самі сторони, на підставі ст. 58 ГПК України, суд об"єднує                     справи № 16/443 та 22/50  для спільного розгляду в одну справу.

          Обставини справи: розглядається позовна заява Відкритого акціонерного товариства "Полтавагаз" про  визнання частково недійсним пункту 1.1.1. статуту Карлівського міжгосподарського комбікормового заводу в частині  визначення учасником заводу Карлівського  УЕГГ та частково недійсним  пункту 5.8.3. статуту в частині  визначення суми, на яку укладаються договори по відчуженню майна та позовна заява  Товариства з обмеженою відповідальністю "Україна" про скасування розпорядження Карлівської райдержадміністрації за № 669 від 31.10.2001року про реєстрацію Статуту Карлівського міжгосподарського комбікормового заводу в новій редакції, затвердженій зборами уповноважених представників учасників Карлівського МКЗ від 11.10.2001 року; про визнання недійсним Статуту Карлівського міжгосподарського комбікормового заводу в новій редакції, затвердженій зборами уповноважених представників учасників Карлівського МКЗ від 11.10.2001 року та всіх послідуючих редакцій Статуту; про визнання недійсними всіх рішень зборів уповноважених  учасників Карлівського МКЗ за участю ВАТ „Полтавагаз” чи Карлівського управління по експлуатації газового господарства починаючи з жовтня 2001 року по дату винесення судового рішення; про виключення ВАТ „Полтавагаз” в особі Карлівського УЕГГ зі складу учасників Карлівського міжгосподарського комбікормового заводу.

          

Представники позивача -ВАТ  "Полтавагаз"  на задоволенні позову наполягають.

Представник відповідача - Карлівського міжгосподарського комбікормового заводу в судове засідання не з'явився,   причин неявки суду на повідомив.

У відзиві  на позовну заяву (вхід. № 04951 від 27.03.2008р.) по справі № 22/50  Карлівський міжгосподарський комбікормовий завод  проти позовних вимог ТОВ "Україна" про скасування розпорядження Карлівської райдержадміністрації за № 669 від 31.10.2001року про реєстрацію Статуту Карлівського міжгосподарського комбікормового заводу в новій редакції, затвердженій зборами уповноважених представників учасників Карлівського МКЗ від 11.10.2001 року; про визнання недійсним Статуту Карлівського міжгосподарського комбікормового заводу в новій редакції, затвердженій зборами уповноважених представників учасників Карлівського МКЗ від 11.10.2001 року та всіх послідуючих редакцій Статуту; про визнання недійсними всіх рішень зборів уповноважених  учасників Карлівського МКЗ за участю ВАТ „Полтавагаз” чи Карлівського управління по експлуатації газового господарства починаючи з жовтня 2001 року по дату винесення судового рішення; про виключення ВАТ „Полтавагаз” в особі Карлівського УЕГГ зі складу учасників Карлівського міжгосподарського комбікормового заводу  заперечує, зазначає, що відсутні підстави для задоволення даного позову.

Представник третьої  особи -  ТОВ "Агропрогрес" в судове засідання не з'явився, письмових пояснень по суті спору не надав.

          Розглянувши матеріали справ, заслухавши представників сторін, суд встановив, що  ВАТ «Полтавагаз»є учасником Карлівського міжгосподарського комбікормового заводу.                               Частка ВАТ «Полтавагаз»в статутному фонді Карлівського міжгосподарського комбікормового заводу становить 67,3 відсотки.

          11.10.2001 року розпорядженням № 660 Карлівської районної адміністрації зареєстровано Статут Карлівського міжгосподарського комбікормового заводу.

          ВАТ «Полтавагаз»вважає, що при реєстрації статуту були допущені порушення, які позбавляють статут юридичної сили. Організаційно-правовою формою Карлівського міжгосподарського комбікормового заводу  є господарське підприємство. Відповідно до ст.ст. 56, 7 Господарського кодексу України, ст.ст. 113, 114, 116 Цивільного кодексу України підприємство діє на основі статуту. Вказаними нормами права передбачено, що майно у підприємстві належить на праві спільної часткової власності його членам.

          Пунктом 7 Положення  «Про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 740, яке мало чинність на момент державної реєстрації відповідача, було передбачено, що установчі документи, які подаються для проведення державної реєстрації, не повинні містити положень, що суперечать законодавству.

          Відповідно до п. 5 вказаного Положення у разі коли власником (власниками) суб'єкта підприємницької діяльності є фізична особа (фізичні особи), її (їх) підпис на установчих документах засвідчується нотаріусом. А якщо засновником (одним із засновників) суб'єкта підприємницької діяльності є юридична особа, державна реєстрація її підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію. При державній реєстрації відповідача до органу державної реєстрації був наданий Статут, в якому не було вказаного жодного його власника або засновника як фізичної, так і юридичної особи, внаслідок чого в порушення вимог вищевказаного Положення підписи фізичних осіб на статуті нотаріусом не посвідчені через їх відсутність.

          В  п. 1.1.1. статуту вказано, що учасниками заводу є юридичні особи:

- ВАТ «Полтавагаз»в особі Карлівського УЕГГм. Карлівка, вул. Радевича,22;

- ПСП «Хлібороб»с. Мар'янівка, Карлівського району;

- ТОВ «Україна»м. Карлівка, вул. В. Тирнивська,51;

- ВАТ «Карлівське ремонтно - транспортне підприємство»м. Карлівка.

          Відповідно до додатку № 1 до Статуту Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Полтавагаз», затвердженого Загальними зборами акціонерів ВАТ «Полтавагаз», протокол № 10 від 23.06.2006 року, зареєстрованого 11.07.2006 року за № 15881050003001408 Карлівське управління по експлуатації газового господарства (м. Карлівка, вул. Радевича, 22) є структурним підрозділом ВАТ «Полтавагаз», та згідно з довідкою Головного управління статистики у Полтавській області Державного комітету статистики України за № 09/2-2106 -  не є юридичною особою.

          Правовий статус структурного підрозділу (філія або представництво) регламентується ст. 95 ЦК України, згідно з якою структурний підрозділ не є юридичною особою і діє на підставі затвердженого юридичною особою положення. Структурний підрозділ не визнається суб'єктом цивільного права, посадові особи структурного підрозділу діють від імені юридичної особи.

          18.05.2006 року державним реєстратором зареєстровано зміни та доповнення до статуту Карлівського комбікормового заводу, де засновниками визначено:

- ВАТ «Полтавагаз»м. Полтава, вул. Енгельса, 2;

- ТОВ «Україна»м. Карлівка, вул. В. Тирнивська,51;

- ТОВ «Агропрогрес»с. Варварівка, Карлівський район, Полтавська область.

          В пункті  5.8.3. оспорюваного статуту визначено,  що  директор вирішує всі питання діяльності заводу, крім укладення договорів по відчуженню майна на суму більш ніж  1000000,00грн.

          Статтею 92 ЦК України передбачено, що  якщо члени органу юридичної особи та інші особи, які відповідно до закону чи установчих документів виступають від імені юридичної особи, порушують свої обов'язки щодо представництва, вони несуть солідарну відповідальність за збитки, завдані ними юридичній особі.  Відповідно до ст.ст. 1, 4, 23,62 Закону України "Про господарські товариства" № 1576-ХІІ від 19.09.199Іроку /з наступними змінами та доповненнями/ товариства можуть займатися будь-якою підприємницькою діяльністю, яка не суперечить законодавству України. Господарські товариства можуть набувати майнових та особистих немайнових прав, вступати в зобов'язання, виступати в суді та третейському суді від свого імені.

          Акціонерне товариство, товариство з обмеженою і товариство з додатковою відповідальністю створюються і діють на підставі установчого договору і статуту, повне і командитне товариство - установчого договору. У господарському підприємстві створюється виконавчий орган: колегіальний (дирекція) або одноособовий (директор). Дирекцію очолює генеральний директор. Членами виконавчого органу можуть бути також і особи, які не є учасниками товариства. Дирекція (директор) вирішує усі питання діяльності товариства, за винятком тих, що належать до виключної компетенції зборів учасників. Збори учасників товариства можуть винести рішення про передачу частини повноважень, що належать їм до компетенції дирекції (директора). Дирекція (директор) діє від імені товариства в межах, встановлених даним Законом та установчими документами. За приписом ч. 5 ст. 10, ст.ст. 21, 23 Закону України "Про підприємства в Україні" (діяв у спірний період) підприємство, якщо інше не передбачено чинним законодавством та його статутом, має право продавати і передавати іншим підприємствам, організаціям та установам, обмінювати, здавати в оренду, надавати безоплатно в тимчасове користування або в позику належні йому будинки, споруди, устаткування, транспортні засоби, інвентар, сировину та інші матеріальні цінності, а також списувати їх з балансу. Відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями і громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів. Підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов'язань, будь-яких інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України. Підприємство реалізує свою продукцію, майно за цінами і тарифами, що встановлюються самостійно або на договірній основі, а у випадках, передбачених законодавчими актами України - за державними цінами і тарифами. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, що не суперечать закону. Він може використовувати майно для здійснення господарської та іншої, не забороненої законом діяльності, передавати його безоплатно, або за плату у володіння і користування іншим особам. Держава безпосередньо не втручається в господарську діяльність суб'єктів права власності. У випадках і у порядку, встановлених законодавчими актами України, діяльність власника може бути обмежено чи припинено, або власника може бути зобов'язано допустити обмежене користування його Майном іншими особами.

          Пунктом 5.8.3. статуту Карлівського міжгосподарського комбікормового заводу передбачено, що директор є одиничним виконавчим органом, вирішує всі питання діяльності заводу, крім укладення угод по відчуженню майна на суму більш ніж 1000000,00 грн. Згідно  роз'яснення президії Вищого господарського суду України від 12.03.1999 р. N 02-5/111 /зі змінами і доповненнями/ "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням угод недійсними"  -  відповідно до статті 41 Закону України "Про господарські товариства" до компетенції загальних зборів акціонерного товариства віднесено затвердження договорів (угод). Укладення угоди  представником юридичної особи, який не мав належних повноважень, робить цю угоду не дійсною з моменту укладення.

          Таким чином, викладення п. 5.8.3. Статуту в існуючій редакції порушує вимоги законодавства щодо прав директора вчиняти правочини від імені юридичної особи.

          Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ВАТ "Полтавагаз"  обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню в повному обсязі.

          

          У   позовній заяві ТОВ "Україна" зазначає, що 25.01.2008р. були проведені  позачергові збори учасників Карлівського міжгосподарського комбікормового заводу, на яких було змінено склад учасників комбікормового заводу, вказує про затвердження нової редакції статуту в 2001 році, про яку навіть   ТОВ "Україна" не здогадувалось,  протокол загальних зборів учасників  від 11.10.2001р. є сфальсифікованим,  незаконно закріплено новий склад учасниківю де понад 2/3 голосів учасників закріплено за однією особою  - ВАТ "Полтавагаз" в особі Карлівського УЕГГ.

          Суд відмовляє в задоволенні позовних вимог ТОВ "Україна", виходячи з наступного.

          Вимога  ТОВ "Україна" про виключення ВАТ „Полтавагаз” в особі Карлівського УЕГГ зі складу учасників Карлівського міжгосподарського комбікормового заводу є виключною компетенцію учасників.

          Твердження ТОВ "Україна" про відсутність  своїх представників на зборах уповноважених  учасників та підробку протоколу в частині змісту і підписів учасників не підтверджується жодними доказами. Відповідно до вимог ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.                     Аналогічно не підтверджено посилання ТОВ "Україна" про те, що про зміни складу учасників йому стало відомо тільки в 2008 році.  ТОВ "Україна" було відомо про склад учасників та результати господарської діяльності комбікормового заводу, що підтверджується листом ТОВ "Україна" на адресу ВАТ "Полтавагаз" № 421/1 від  08.10.2007р., яке отримано  10.10.2007р. (копія в матеріалах справи).

          ТОВ "Україна"   вказує, що був учасником Карлівського міжгосподарського комбікормового заводу станом на 11.10.2001р. Однак, відповідно до ст. 10 ЗУ "Про кооперацію"  (Карлівський міжгосподарський комбікормовий завод є кооперативним підприємством), членами кооперативу можуть бути юридичні особи, які внесли вступний внесок та пай у розмірах, визначених статутом кооперативу, додержуються вимог статуту і користуються правом ухвального голосу.  Доказів про придбання паю або внеску в пайовий фонд ТОВ "Україна" не надало.

          ТОВ "Україна" міг отримати корпоративні права тільки після реєстрації змін до установчих документів підприємства в частині зміни складу учасників. Так, п. 23 "Положення про державну реєстрацію суб"єктів підприємницької діяльності", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.1998р. № 740, яке діяло станом на день прийняття оскарженого рішення, встановлено, що орган, який проводить державну реєстрацію змін, в тому числі в частині зміни складу учасників, робить на титульних аркушах додатків до установчих документів відмітку про те, що зазначені документи є невід"ємною частиною відповідних установчих документів. Станом на день прийняття оскарженого рішення -11.10.2001р. зміни щодо зарахування ТОВ "Україна" в якості учасників  Карлівського міжгосподарського комбікормового заводу не зареєстровані. Слід зазначити, що ТОВ "Україна"  і не могло бути зареєстроване в якості учасника у зв"язку з відсутністю у нього права власності на пай.

          Отже,  вимоги ТОВ "Україна" не обгрунтовані, не підтверджуються  наданими доказами та не підлягають задоволенню. ТОВ "Україна" не довело тих обставин, на які воно  посилалається як на підставу своїх вимог.

          Господарський суд,  застосовуючи основні конституційні засади судочинства, принцип верховенства права, виходячи з фактичних обставин справи, з'ясування природи дійсних правовідносин між сторонами у даному спорі та чинного законодавства України, яке повинно застосовуватися до них при вирішенні спорів,  дійшов висновку задовольнити позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства "Полтавагаз" до Карлівського міжгосподарського комбікормового заводу (треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні Відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Україна", Товариство з обмеженою відповідальністю "Агропрогрес", Карлівська районна державна адміністрація) та відмовити в задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Україна"  до  Карлівської районної державної адміністрації та Карлівського міжгосподарського комбікормового заводу (третя особа ВАТ "Полтавагаз" в особі Карлівського УЕГГ, м. Карлівка).

          Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 32-33, 43, 49, 58, 82-85 ГПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

1. Об'єднати справи № 16/443 та  № 22/50 в одну справу.

2. Позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства "Полтавагаз" до Карлівського міжгосподарського комбікормового заводу (треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні Відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Україна", Товариство з обмеженою відповідальністю "Агропрогрес", Карлівська районна державна адміністрація) про визнання статуту частково недійсним - задовольнити.

3. Визнати частково недійсним п.1.1.1 Статуту Карлівського міжгосподарського комбікормового заводу, в частині визнання учасником Заводу Карлівського УЕГГ, виклавши його в наступній редакції:

"1.1.1. Учасниками заводу є юридичні особи:

ВАТ "Полтавагаз", м. Полтава, вул.Енгельса,2;

ТОВ "Україна", м. Карлівка, вул.В.Тирнівська,51;

ТОВ "Агропрогрес", с.Варварівка, Карлівський район,Полтавська область".

4. Визнати частково недійсним п.5.8.3 Статуту Карлівського міжгосподарського комбікормового заводу, в частині визначення суми на яку укладаються договори по відчуженню майна, виклавши його в наступній редакції:

"5.8.3. Директор вирішує усі питання діяльності заводу, крім укладення договорів (угод) по відчуженню майна".

5.  В задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Україна" до Карлівської районної державної адміністрації та Карлівського міжгосподарського комбікормового заводу (третя особа ВАТ "Полтавагаз" в особі Карлівського УЕГГ, м. Карлівка)  - відмовити в повному обсязі.

   6. Стягнути з Карлівського міжгосподарського комбікормового заводу (с.Федорівка, Карлівський район, Полтавська область, п/р 26007174256067 в ПРУ КБ "Приватбанк", МФО  331401, код 00687271)   на користь Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз" ( м. Полтава, вул.Енгельса, 2, р/р 26030301220950 в ЦВ "Промінвестбанк", МФО 331069, ЗКПО 03351912) 85 грн. державного мита, 118 грн. витрат на інформаційно технічне забезпечення судового процесу.

Головуючий суддя                                                                          В.П.Босий

Суддя                                                                                                О.М.Тимощенко

Суддя                                                                                                С.М.Білоусов

                                        

         

СудГосподарський суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення16.04.2008
Оприлюднено25.10.2008
Номер документу2172248
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —16/443-22/50

Ухвала від 22.08.2011

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Босий В.П.

Ухвала від 25.03.2008

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Тимощенко О.М.

Рішення від 16.04.2008

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Тимощенко О.М.

Рішення від 16.04.2008

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Тимощенко О.М.

Ухвала від 26.03.2008

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Ціленко В.А.

Ухвала від 26.02.2008

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Тимощенко О.М.

Ухвала від 18.02.2008

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Георгієвський В.Д.

Постанова від 02.07.2008

Господарське

Київський міжобласний апеляційний господарський суд

Сибіга О.М.

Ухвала від 11.06.2008

Господарське

Київський міжобласний апеляційний господарський суд

Сибіга О.М.

Ухвала від 26.05.2008

Господарське

Київський міжобласний апеляційний господарський суд

Сибіга О.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні