32/132-08
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.10.08р.
Справа № 32/132-08
За позовом: Приватного підприємства „Агрофірма Катеринівська”, с. Катеринівка До:Відкритого акціонерного товариства „Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат”, м. Орджонікідзе
Про: стягнення 3 521 478,00 грн.
Суддя Васильєв О.Ю.
ПРЕДСТАВНИКИ:
Від позивача: Бучинська Н.М. ( дов. № 3 від 03.01.08 р.);
Від відповідача: Касьянов О.О. ( дов. № 8 від 26.12.07 р.)
СУТЬ СПОРУ:
Позивач звернувся з позовом до відповідача про стягнення 3 521 478,00 грн. збитків , заподіяних вилученням земель.Одночасно позивач просить суд відновити строк позовної давності для звернення з позовом. Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на приписи ст. 89 Земельного кодексу України ( в редакції 1990 р.), згідно якої відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам провадиться підприємствами, установами і організаціями, яким відведено земельні ділянки, що вилучаються в порядку, встановленому Кабінетом міністрів України.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на наступні обставини: на виконання Постанови Верховної Ради України від 18.03.1999 р. №517-ХІV „Про вилучення та надання земельних ділянок для несільськогосподарських потреб та попереднє погодження місць розташування об'єктів” між ВАТ „Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат” та Нікопольською районною радою 28.12.01 р. був укладений договір на право тимчасового користування земельною ділянкою. Згідно до Постанови КМУ „Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам” від 19.04.93 р. № 284 збитки відшкодовуються власникам землі і землекористувачам підприємствами, установами і організаціями, яким відведено земельні ділянки ,, не пізніше одного місяця після затвердження актів комісій, а при вилученні земельних ділянок –після прийняття відповідною радою рішення про вилучення земельних ділянок у період до видачі документа, що посвідчує право на земельну ділянку підприємства установи, організації. Таким чином ( на думку відповідача )вимоги про відшкодування збитків, які б підлягали відшкодуванню ПП „Агрофірма Катеринівська”, повинні були пред'явлені до ВАТ „ОГЗК” в період з 18.03.99 р. ( дата прийняття ВРУ постанови від 18.03.1999 р. №517-ХІV ) до 28.12.01 р. ( дата укладання договору на право тимчасового користування земельною ділянкою між ВАТ „ОГЗК” та Нікопольською районною радою ). Але Акт визначення збитків у зв'язку із вилученням земель складено лише 16.03.05 р. –тобто поза межами встановлених строків. Окрім того відповідач вважає, що право позивача на відшкодування збитків виникло саме 18.03.99 р. ( дата прийняття ВРУ постанови від 18.03.1999 р. №517-ХІV ), а тому твердження позивача про те, що він дізнався про порушення свого права з дати отримання від ВАТ „ОГЗК” відповіді на претензію від 14.09.05 р., є хибним.
По справі оголошувалась перерва з 18.09.08 р. до 07.10.08 р.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Верховної Ради України від 18.03.1999 р. №517-ХІV „Про вилучення та надання земельних ділянок для несільськогосподарських потреб та попереднє погодження місць розташування об'єктів” ВАТ „Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат” надано у тимчасове користування землі колективних сільськогосподарських підприємств, у тому числі землі колгоспу-комбінату „Катеринівський” в кількості 230,8 га. Правонаступником колгоспу-комбінату „Катеринівський” є Приватне підприємство „Агрофірма Катеринівська”, що підтверджується статутом останнього.
Питання, пов'язані з вилученням земельних ділянок, що виникли до 1 січня 2002 р., регулюються Земельним кодексом України в редакції 1990 р., відповідно до приписів якого: право користування земельною ділянкою чи її частиною припиняється ( поміж-іншим ) у разі: вилучення земель у випадках, передбачених статтями 31 і 32 цього Кодексу ( ст.27 ); вилучення (викуп) для державних або громадських потреб земель колективних сільськогосподарських підприємств, радгоспів, сільськогосподарських науково-дослідних установ і учбових господарств, інших сільськогосподарських та лісогосподарських підприємств і організацій може провадитися за умови будівництва за їх бажанням жилих, виробничих та інших будівель замість тих, що вилучаються, і відшкодування в повному обсязі інших збитків згідно з розділом IV цього Кодексу (ст.46); збитки, заподіяні вилученням (викупом) або тимчасовим зайняттям земельних ділянок, а також обмеженням прав власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, погіршенням якості земель або приведенням їх у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян, підлягають відшкодуванню в повному обсязі власникам землі і землекористувачам, у тому числі орендарям, які зазнали цих збитків. При обчисленні обсягу збитків враховуються проведені витрати на поліпшення якості землі за час використання земельних ділянок, а також не одержані доходи ( ст.88 ); відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам провадиться підприємствами, установами, організаціями та громадянами, яким відведено земельні ділянки, що вилучаються (викуповуються), а також підприємствами, установами, організаціями та громадянами, діяльність яких призводить до обмеження прав власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, або погіршення якості земель, розташованих у зоні їх впливу. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України ( ст.89 ).
Згідно „Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам”, затвердженого Постановою КМУ від 19 квітня 1993 р. N 284, розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного підпорядкування) Рад народних депутатів. Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії. Відповідно до п.5 Порядку: збитки відшкодовуються власникам землі і землекористувачам, у тому числі орендарям, підприємствами, установами, організаціями та громадянами, що їх заподіяли, за рахунок власних коштів не пізніше одного місяця після затвердження актів комісій, а при вилученні (викупі) земельних ділянок - після прийняття відповідною Радою народних депутатів рішення про вилучення (викуп) земельних ділянок у період до видачі документа, що посвідчує право на земельну ділянку підприємства, установи, організації або громадянина.
Пунктом 6 цього Порядку передбачено, що при тимчасовому зайнятті земельних ділянок для розвідувальних робіт збитки визначаються за угодою між власниками землі або землекористувачами та підприємствами, установами й організаціями - замовниками розвідувальних робіт з обумовленням розмірів збитків і порядку їх відшкодування в договорі. При недосягненні згоди розміри збитків визначаються комісіями, створюваними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного підпорядкування) Рад народних депутатів.
На виконання п.6 вищезазначеного Порядку з метою договірного визначення розміру збитків і порядку їх відшкодування між Приватним підприємством „Агрофірма Катеринівська” та ВАТ „Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат” 18 вересня 2000 р. був укладений договір про надання довгострокової взаємодопомоги у виробництві с/х продукції, відповідно до п.2.2. якого ВАТ „Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат” зобов'язався згідно до графіку, затвердженого повноважними представниками сторін, здійснювати на підставі вимог Постанови КМУ від 17.11.97 р. № 1279 компенсаційні виплати за відведенню землю під гірничі розробки на користь Приватного підприємства „Агрофірма Катеринівська” або ж в рахунок компенсації забезпечувати позивача матеріально-технічними ресурсами. В рахунок відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва за відведені землі відповідачем на виконання прийнятих на себе зобов'язань за вищезазазначеним договором були передані позивачу векселі на загальну суму 74 583,96 грн., які в подальшому були оплачені (погашені) відповідачем.
Постановою ДАГС від 17.02.05 р. у справі № 32/374 ( 31/194 (8/70) були задоволені позовні вимоги ВАТ „Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат”: визнано недійсним п.2.2. вищезазначеного договору від 18.09.00 р. та стягнуто з Приватного підприємства „Агрофірма Катеринівська” на користь ВАТ „Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат” 74 583,96 грн. Постановою ВГСУ від 19.07.05 р. вищезазначена постанова апеляційного суду залишена без змін .
Після чого Приватне підприємство „Агрофірма Катеринівська” звернулося із заявою про визначення розміру заподіяних збитків до Нікопольської райдержадміністрації. За результатами розгляду цієї заяви комісія ,створена Нікопольською райдержадміністрацією відповідно до вимог „Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам” ( затвердженого Постановою КМУ від 19 квітня 1993 р. N 284 ) 16.03.05 р. одноголосно затвердила акт визначення збитків у зв'язку із вилученням земель колгоспу-комбінату «Катеринівський »Нікопольського району Дніпропетровської області під розширення Північного та шевченківського кар'єрів для видобутку марганцевих руд ВАТ „Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат”, згідно до якого розмір збитків становить 3 521 478, 00 грн.
16.08.05 р. Приватне підприємство „Агрофірма Катеринівська” звернулося до ВАТ ВАТ „Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат” із претензією про перерахування на банківський рахунок підприємства в якості відшкодування збитків на підставі вищезазначеного акту визначення збитків від 16.03.05 р. грошових коштів в розмірі 3 521 478, 00 грн.
14.09.05 р. ВАТ „Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат” направило на адресу позивача відзив на претензію, в якому відмовило у відшкодуванні збитків в повному обсязі. У зв'язку з чим позивач змушений був для захисту своїх прав та законних інтересів у вересні 2008 р. звернутися до господарського суду із позовом про стягнення 3 521 478, 00 грн. із ВАТ „Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат”.
Відповідно до приписів ЦК України: позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу ( ст.256 ); загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки ( ст.257 ); перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила ( ст.261 ).
Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позивач дізнався про порушення свого права саме після отримання від відповідача відзиву на претензію від 14.09.05 р., і саме починаючи з цього часу почався перебіг позовної давності. Враховуючи ж що позовна заява надійшла до господарського суду 02.09.08 р. , суд дійшов до висновку, що позивач звернувся з позовом до відповідача в межах встановленого законом 3-річного строку; а тому твердження відповідача про сплив позовної давності є хибними, а тому порушене право позивача підлягає захисту судом. Окрім того суд вважає доведеними позивачем належним чином позовні вимоги, одночасно заперечення відповідача не спростовують докази, надані позивачем в обґрунтування своїх позовних вимог; а тому суд оцінює ці заперечення критично.
На підставі вищезазначеного, керуючись вимогами ст..ст.33,49, 82-85 ГПК України, господарський суд , -
ВИРІШИВ :
1.Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
2.Стягнути з відповідача - Відкритого акціонерного товариства „Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат” (53304, Дніпропетровська область, м. Орджонікідзе, вул. Калініна, 11; пот./рах. №26001103000051 в ЗАТ КБ „Приватбанк” м. Дніпропетровськ, МФО 305299, код ЄДРПОУ 00190928) на користь позивача - Приватного підприємства „Агрофірма Катеринівська” ( 53300, Дніпропетровська область, Нікопольський район, с. Катеринівка, вул. Київська, 11А; пот./рах. №2600130176526 у ПІБ м. Нікополь, МФО 305534, код ЄДРПОУ 30831907): 3 521 478, 00 грн. –збитків; 25 500,00 грн. –витрат на сплату держмита та 118, 00 грн. –витрат на оплату ІТЗ судового процесу .
Видати відповідний наказ після набрання рішенням чинності в установленому законом порядку.
Суддя О.Ю. Васильєв
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 22.10.2008 |
Оприлюднено | 31.10.2008 |
Номер документу | 2205890 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Васильєв О.Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні