ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИ Й АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 2а/0270/4824/11
Головуючий у 1-й інстанції : Комар П.А.
Суддя-доповідач: Білоус О .В.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 лютого 2012 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний ад міністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Білоуса О.В.
суддів: Мельник-Томенко Ж. М . Залімського І. Г.
розглянувши в порядку пи сьмового провадження апеляц ійну скаргу Товариства з обм еженою відповідальністю "Жме ринський завод по виробництв у товарів народного споживан ня" на постанову Вінницького окружного адміністративног о суду від 28 листопада 2011 року у справі за адміністративним позовом Жмеринської об'єднан ої державної податкової інсп екції у Вінницькій області д о Товариства з обмеженою від повідальністю "Жмеринський з авод по виробництву товарів народного споживання" про ст ягнення заборгованості , -
В С Т А Н О В И В :
Жмеринська ОДПІ зверн улась до Вінницького окружно го адміністративного суду з адміністративним позовом до ТОВ "Жмеринський завод по вир обництву товарів народного с поживання" про стягнення под аткового боргу. Позовні вимо ги мотивовано тим, що за ТОВ "Ж меринський завод по виробниц тву товарів народного спожив ання" рахується податковий б орг по орендній платі за земе льні ділянки державної та ко мунальної власності в сумі 18 06,10 грн. та по ПДВ - 27606,00 грн. (з урах уванням заяви про зменшення позовних вимог від 28.11.2011р.) Оскі льки зазначений борг доброві льно не сплачений, просили ст ягнути його з рахунків платн ика податків відкритих у бан ках, обслуговуючих відповіда ча.
Постановою Вінницького ок ружного адміністративного с уду від 28.11.2011 року адміністрати вний позов задоволено. Не пог оджуючись із рішенням суду п ершої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в як ій просить суд скасувати пос танову Вінницького окружног о адміністративного суду від 28.11.2011 року, посилаючись при цьо му на неповне з'ясування судо м першої інстанції обставин, які мають значення для справ и та порушення норм матеріал ьного права, що призвело до неправильного вирішення сп ору.
В судове засідання предста вник сторін не з'явилися, напр авили на адресу суду заяви пр о розгляд справи без їх участ і. У зв' язку з неприбуттям жо дної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чино м повідомлені про дату, час і м ісце судового засідання, а та кож враховуючи те, що їх явка в судове засідання не визнава лась обов'язковою, колегія су ддів визнала за можливе розг лянути справу в порядку пись мового провадження, відповід но до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України, за наявними у справі матеріалам и, при цьому, згідно частини 6 с татті 12, частини 1 статті 41 КАС У країни, повне фіксування суд ового засідання за допомогою звукозаписувального техніч ного засобу не відбувається
Заслухавши суддю-доповіда ча, дослідивши матеріали спр ави та доводи апеляційної ск арги, колегія суддів вважає, щ о апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду п ершої інстанції - скасуванню , з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС Укр аїни завданням адміністрати вного судочинства є захист п рав, свобод та інтересів фізи чних осіб, прав та інтересів ю ридичних осіб у сфері публіч но-правових відносин від пор ушень з боку органів державн ої влади, органів місцевого с амоврядування, їхніх посадов их і службових осіб, інших суб ' єктів при здійсненні ними владних управлінських функц ій на основі законодавства, в тому числі на виконання деле гованих повноважень.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції У країни, органи державної вла ди та органи місцевого самов рядування, їх посадові особи зобов' язані діяти лише на п ідставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Ко нституцією та Законами Украї ни.
Частиною 1 ст. 195 КАС України в становлено, що суд апеляційн ої інстанції переглядає суд ові рішення суду першої інст анції в межах апеляційної скарги.
Судом першої інстанції вст ановлено та матеріалами спра ви підтверджується, що ТОВ "Жм еринський завод по виробницт ву товарів народного спожива ння" як суб'єкт господарської діяльності-юридична особа з ареєстроване виконавчим ком ітетом Жмеринської міської р ади Вінницької області 18.09.2000 ро ку, включене до Єдиного держа вного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємці в (код ЄДРПОУ 31163770) (а.с. 5-6) та переб уває на податковому обліку в Жмеринській ОДПІ з 20.09.2000 року (а .с. 7).
Вирішуючи по суті існуючий спір, суд першої інстанції ді йшов висновку, що оскільки за відповідачем станом на 25.11.2011 ро ку рахується податковий борг з ПДВ в сумі 27606,00 грн. та по орен дній платі за земельні ділян ки державної та комунальної власності в сумі 1806,10 грн. (а.с. 22, 34-37), що підтверджується податк овими деклараціями платника (а.с.11), копіями податкових вимо г та податкових повідомлень- рішень (а.с.10,12,17) обліковою картк ою платника (зворотний бік, с корочена форма) (а.с.22, 34-37), то позо вні вимоги податкового орган у підлягають задоволенню. Ко легія суддів апеляційного су ду з цього приводу зазначає н аступне.
Відповідно до п. 57.1 ст.57 Податк ового кодексу України № 2755-VI ві д 02.12.2010 року, платник податків з обов'язаний самостійно сплат ити суму податкового зобов'я зання, зазначену у поданій ни м податковій декларації, про тягом 10 календарних днів, що н астають за останнім днем від повідного граничного строку .
Згідно п.59.1 ст. 59 ПК України, Жм еринською ОДПІ було надіслан о податкову вимогу № 02.06.2011 року на суму 1918,40 грн. (а.с. 10).
На підставі п.59.5 ст.59 Податков ого кодексу України, у разі, ко ли у платника податків, якому надіслано (вручено) податков у вимогу, сума податкового бо ргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податковог о боргу такого платника пода тку, що виник після надісланн я (вручення) податкової вимог и.
Відповідно до п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 По даткового кодексу України по датковий борг - сума узгоджен ого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкці й за їх наявності), але не спла ченого платником податків у встановлений цим Кодексом ст рок, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зоб ов'язання.
Згідно зі ст. 59 Податкового к одексу України, у разі коли пл атник податків не сплачує уз годженої суми грошового зобо в'язання в установлені закон одавством строки, орган держ авної податкової служби над силає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеном у для надсилання (вручення) п одаткового повідомлення-ріш ення. Податкова вимога надси лається також платникам пода тків, які самостійно подали п одаткові декларації, але не п огасили суми податкових зобо в'язань у встановлені цим Код ексом строки, без попередньо го надсилання (вручення ) податкового повідомлення-р ішення.
Статтею 95 Податкового кодек су України визначено, що орга н державної податкової служб и здійснює за платника подат ків і на користь держави захо ди щодо погашення податковог о боргу такого платника пода тків шляхом стягнення коштів , які перебувають у його власн ості, а в разі їх недостатност і - шляхом продажу майна таког о платника податків, яке пере буває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків про вадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня наді слання такому платнику подат кової вимоги.
Разом із тим, в матеріалах с прави відсутні докази на під твердження того, що в банківс ьких установах на ім'я ТОВ"Жме ринський завод по виробництв у товарів народного споживан ня" відкриті поточні банківс ькі рахунки, з яких може прово дитись стягнення податковог о боргу. Стягнення коштів з ра хунків платника податків у б анках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюєт ься за рішенням суду, яке напр авляється до виконання орган ам державної податкової служ би, у розмірі суми податковог о боргу або його частини.
Орган державної податково ї служби на підставі рішення суду здійснює стягнення кош тів у рахунок погашення пода ткового боргу за рахунок гот івки, що належить такому плат нику податків.
Згідно п. 20.1.18. ст. 20 Податкового кодексу України, органи держ авної податкової служби мают ь право звертатися до суду що до стягнення коштів платника податків, який має податкови й борг, з рахунків у банках, об слуговуючих такого платника , на суму податкового боргу аб о його частини.
В силу п.п. 95.3., 95.4. ст. 95 Податково го кодексу України стягнення коштів з рахунків платника п одатків у банках, обслуговую чих такого платника податків , здійснюється за рішенням су ду, яке направляється до вико нання органам державної пода ткової служби, у розмірі суми податкового боргу або його ч астини. Орган державної пода ткової служби на підставі рі шення суду здійснює стягненн я коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахуно к готівки, що належить такому платнику податків.
Разом з тим, колегія суддів зауважує, що в Податковому ко дексі України розрізняється процедура стягнення коштів за податковим боргом і проце дура погашення всієї суми податкового боргу за рахуно к майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Відповідно до абзацу пер шого пункту 95.3 статті 95 Под аткового кодексу України с тягнення коштів з рахунків платника податків у банках , які обслуговують такого
платника податків, здійсн юється за рішенням суду, я ке направляється до виконанн я органам державної податков ої служби, у розмірі суми под аткового боргу або його част ини.
Зазначена норма Податково го кодексу України кореспо ндує з пунктом третім частин и першої статті 183-3 Кодексу ад міністративного судочинств а України, відповідно до яког о провадження у справах за зверненням органів держав ної податкової служби при здійсненні ними передбаче них законом повноважень зді йснюється на підставі поданн я таких органів щодо стягне ння коштів за податковим бор гом.
Таким чином, процедура стяг нення податкового боргу за р ахунок коштів на рахунку пл атника податків може бути ін іційована шляхом внесення по дання в порядку статті 183-3 Коде ксу адміністративного судо чинства України.
Згідно з абзацом другим пун кту 95.3 статті 95 Податкового к одексу України, орган держав ної податкової служби, у свою чергу, звертається до суду щ одо надання дозволу на погаш ення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платн ика податків, що перебуває у податковій заставі. Рішенн я суду про надання дозволу на погашення податкового бо ргу за рахунок майна платник а податку виноситься за резу льтатами розгляду відповід ного позову податкового орг ану і не може бути ухвалене в п орядку статті 183-3 Кодексу адмі ністративного судочинства У країни.
Кодексом адміністративно го судочинства України не пе редбачено можливість одноча сного розгляду справи як у порядку позовного, так і в п орядку особливого провадже ння, встановленого статтею 183-3 Кодексу адміністративно го судочинства України. Тако ж Кодекс адміністративного судочинства України не пер едбачає можливості роз'єднан ня вимог, які підлягають розг ляду в порядку різних видів п ровадження.
Таким чином, колегія суддів вважає, що в порядку позовног о провадження підлягає розгл яду саме позовна вимога про н адання дозволу на погашення усієї суми податкового борг у за рахунок майна платника п одатків, що перебуває у пода тковій заставі. Позовні вимо ги про стягнення податкового боргу з рахунків платника по датків відкритих у банках, об слуговуючих відповідача, а т ак само за рахунок готівки, що йому належить, належить розг лядати в спеціальному порядк у, що визначений ст. 183-3 КАС Укра їни, за поданням податкового органу.
Зважаючи на те, що дана обст авина не була врахована судо м першої інстанції при виріш енні спору по суті, однак має і стотне значення для його пра вильного вирішення, колегія суддів вважає, що рішення суд у першої інстанції підлягає скасуванню, а позовні вимоги не підлягають задоволенню у зв'язку із невідповідністю о браного позивачем способу за хисту права та невідповідніс тю форми звернення до суду за таким захистом. В матеріалах справи відсутні, і суду не над авались докази про перебуван ня майна позивача у податков ій заставі, а також відкриття у банківських установах на і м'я ТОВ "Жмеринський завод по в иробництву товарів народног о споживання" поточних банкі вських рахунків, з яких може п роводитись стягнення податк ового боргу.
Пунктом 3 частини 1 статті 198 К АС України визначено, що за на слідками розгляду апеляційн ої скарги на постанову суду п ершої інстанції суд апеляцій ної інстанції має право скас увати її та прийняти нову пос танову суду.
Відповідно до статті 202 КАС У країни, підставами для скасу вання постанови або ухвали с уду першої інстанції та ухва лення нового рішення є поруш ення судом норм матеріальног о або процесуального права, щ о призвело до неправильного вирішення справи або питання , а так само неповне з'ясуванн я судом обставин, що мають зн ачення для справи; недоведен ість обставин, що мають значе ння для справи, які суд першої інстанції вважає встановлен ими; невідповідність висновк ів суду обставинам справи.
Враховуючи встановлені по рушення судом першої інстанц ії норм права, колегія суддів вбачає підстави для скасува ння оскаржуваної постанови с уду першої інстанції та прий няття нової постанови про ві дмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207 , 212, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Тов ариства з обмеженою відповід альністю "Жмеринський завод по виробництву товарів народ ного споживання" задовольнит и повністю .
Постанову Вінницького окр ужного адміністративного су ду від 28 листопада 2011 року у спр аві за адміністративним позо вом Жмеринської об'єднаної д ержавної податкової інспекц ії у Вінницькій області до То вариства з обмеженою відпові дальністю "Жмеринський завод по виробництву товарів наро дного споживання" про стягне ння заборгованості, - скасува ти .
Прийняти нову постанову, як ою відмовити у задоволенні п озовних вимог Жмеринській о б'єднаній державній податков ій інспекції у Вінницькій об ласті.
Постанова суду набирає зак онної сили в порядку та в стро ки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС У країни.
Головуючий Білоус О.В.
Судді Мельник-Томенко Ж. М.
Залімсь кий І. Г.
Суд | Вінницький апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 22.02.2012 |
Оприлюднено | 29.03.2012 |
Номер документу | 22156192 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Комар Павло Анатолійович
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Комар Павло Анатолійович
Адміністративне
Вінницький апеляційний адміністративний суд
Білоус О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні