cpg1251
Справа № 2-984
2011 рік
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 листопада 2011 року Ленінський районний суд м. Луганська в складі:
головуючого - судді Бугери О.В.,
при секретарі - Тихенькій О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Луганську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ВАТ НАСК «Оранта»про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої внаслідок злочину,-
В С Т А Н О В И В :
Позивачем подано до суду відповідний позов, в обґрунтування якого зазначено, 16 березня 2010 року Ізюмським міськрайсудом Харківської області був винесений вирок по кримінальній справі №1-128/2010 за обвинуваченням ОСОБА_2 за ч.1 ст.286 К України, яким останній був визнаний винним у скоєнні злочину та призначено покарання у вигляді 2 років обмеження волі.
25.09.2009 року приблизно о 13 годині 20 хвилин на 627 кілометрі автодороги «Київ-Харків-Довжанський»ОСОБА_2 відповідачем у справі було скоєно ДТП -зіткнення автомобіля ВАЗ-21101, державний номер НОМЕР_1, що належить на підставі техпаспорту ОСОБА_3 під керуванням відповідача на підставі генеральної довіреності, цивільна відповідальність якого застрахована полісом № 8991376 СК «Оранта»та автомобіля НОМЕР_2, що належить позивачу, під керуванням на підставі довіреності ОСОБА_4, внаслідок якого позивачу було спричинено тілесні ушкодження, тим самим, позивачу було завдано матеріальну шкоду, а саме: витрати на лікування досить значні, медичне дослідження фізичного стану позивачки буде триватиме ще як мінімум понад 3 роки. Окрім того, позивач є єдиним засновником та директором ПП «Луганська Бісквітна фабрика»та й зв'язку з тим, що вона не може виконувати свої обов'язки по керуванню підприємства, є обмеженою у пересуванні за тяжким станом здоров*я, суттєво були знижені прибутки, все це супроводжувалося відтоком спеціалістів з фабрики, труднощі з виплатою заробітних плат працівникам та інше. У зв'язку з поганим фізичним станом неможлива нормальна підприємницька та господарська діяльність. Офіційна заробітна плата позивача за місяць склала 7306 гривень. Не отриманий прибуток позивача як посадової особи -директора підприємства на дату подання позову складає 65754 гривні (7306 гривень (середня заробітна плата)х 9 (кількість місяців після ДТП) -збитки у вигляді доходів, які могли би бути отримані за 9 місяців (кількість місяців після ДТП). Відповідач відмовився відшкодувати завдану матеріальну шкоду.
Також позивачем було визначено суму моральної шкоди у розмірі 340000 гривень, яка виразилася у наступному. Внаслідок ДТП в позивача порушився звичайний устрій життя, вона зазнала фізичного болю, страждань у зв'язку з ушкодженням здоров*я та можливо майбутнім каліцтвом. З вини відповідача її довелося витрачати значиму кількість часу, сил і засобів на постійне відновлення свого здоров*я та вирішення всіляких питань, пов'язаних з ДТП, внаслідок чого вимушено перенеслися та навіть були зірвані заплановані раніш зустрічі, що призвело до порушення здійснення нормальної підприємницької діяльності. Сили та засоби на відновлення здоров*я витрачаються позивачем і по цей час. Позивачем переносяться душевні страждання не тільки з приводу тяжкого стану свого здоров*я та невідомості подальшого свого стану, є можливість отримання довічного каліцтва та інвалідності. Також все це супроводжується та посилюється переживаннями, що пов'язані з різкою зміною фінансового стану та неможливістю здійснювати підприємницьку діяльність.
У ході розгляду справи позовні вимоги було уточнено, а саме за клопотанням представника позивача до участі у справі було залучено у якості співвідповідача ВАТ НАСК «Оранта». Оскільки на думку позивача ті її представника вказана страхова компанія не повністю сплатила відшкодування за шкоду завдану здоров*ю позивачки в межах відповідальності. За страховим полісом.
Просив стягнути з відповідача ОСОБА_2 завдану матеріальну шкоду в розмірі 65.754 гривні 00 копійок, моральну шкоду в розмірі 340.000 гривень, а також покласти на відповідача судові витрати.
У судове засідання позивач, та його представник не з'явились, подано заяву про розгляд справи за їх відсутності та підтримання позову.
У судове засідання представник відповідача ВАТ НАСК «Оранта»не з'явився. Надав суду заперечення щодо позову у яких вказав, що цивільно-правова відповідальність ОСОБА_2 у момент ДТП, яке трапилось 25.09.2009 року, було застрахована в ВАТ НАСК «Оранта». Потерпілій ОСОБА_1 було відшкодовано суму витрат в розмірі 2568.75 гривень, згідно до пред'явлених чеків, витрачених на ліки. Зазначив також, що обов'язки щодо виплат страхового відшкодування виконані у повному обсязі. Просив суд розглянути справи без своєї участі.
У судове засідання відповідач ОСОБА_2 не з'явився, причин своєї неявки суду не повідомив, про час та дату розгляду справи був сповіщений належним чином.
Суд, дослідивши представлені докази по справі, вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 25.09.2009 року приблизно о 13 годині 20 хвилин на 627 кілометрі автодороги «Київ-Харків-Довжанський»ОСОБА_2 відповідачем у справі було скоєно зіткнення автомобіля ВАЗ-21101, державний номер НОМЕР_1, що належить на підставі техпаспорту ОСОБА_3 під його керуванням на підставі генеральної довіреності, цивільна відповідальність якого застрахована полісом «8991376 СК «Оранта»та автомобіля НОМЕР_2, що належить позивачу, під керуванням на підставі довіреності ОСОБА_4.
16 березня 2010 року Ізюмським міськрайсудом Харківської області був винесений вирок по кримінальній справі №1-128/2010 за обвинуваченням ОСОБА_2 за ч.1 ст.286 К України, яким останній був визнаний винним у скоєнні злочину та призначено покарання у вигляді 2 років обмеження волі умовно на строк 1 рік без позбавлення права керування транспортними засобами.
Цивільні позови, заявлені в ході розгляду кримінальної справи були залишені без розгляду за клопотанням представника потерпілих.
Цивільно-правова відповідальність відповідача була застрахована СК «Оранта»відповідно до полісу №8991376, п.9.2. якого визначено обов'язковий ліміт відповідальності страховика, а саме - 25.500 гривень на одного потерпілого.
Позивачу ОСОБА_1 було відшкодовано страхове відшкодування у розмірі 2568,75 гривень -витрати на ліки, відповідно до пред'явлених чеків (а.с.57).
Інших доказів на підтвердження того, що відповідачем ВАТ НАСК «Оранта»було не в повному обсязі відшкодовано страхове відшкодування позивачем не надано. У зв'язку з чим, суд дійшов висновку, щодо необґрунтованості вимог позивача стосовно не виплаченого у повному обсязі страхового відшкодування.
Відповідно до ст.22 ЦК України (відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди): 1.Особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. 2.Збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або
пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних
обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода). 3. Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі. Якщо особа, яка порушила право, одержала у зв'язку з цим доходи, то розмір упущеної вигоди, що має відшкодовуватися особі, право якої порушено, не може бути меншим від доходів, одержаних особою, яка порушила право. 4. На вимогу особи, якій завдано шкоди, та відповідно до обставин справи майнова шкода може бути відшкодована і в інший спосіб, зокрема, шкода, завдана майну, може відшкодовуватися в натурі (передання речі того ж роду та тієї ж якості, полагодження пошкодженої речі тощо).
Згідно ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується у повному обсязі особою, яка її завдала.
За ст.1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини.
За таких обставин суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача матеріальну шкоду у розмірі 65754 гривні, яка складається з наступного: 7306 гривень -середня заробітна плата позивача х 9 місяців після ДТП.
У відповідності до ст.23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її права.
Пунктом 9 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 4 В«Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкодиВ» передбачено, що розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди суд визначає в межах заявлених вимог залежно від характеру та обсягу заподіяних позивачеві моральних і фізичних страждань, з урахуванням у кожному конкретному випадку вини відповідача та інших обставин. Зокрема, враховується характер і тривалість страждань, стан здоров'я потерпілого, тяжкість завданої травми, наслідки тілесних ушкоджень, істотних вимушених змін у його життєвих та виробничих стосунках
Суд вважає за необхідне стягнути з відповідача моральну шкоду, внаслідок дій відповідача у позивача порушився звичайний устрій життя, вона зазнала фізичного болю, страждань у зв'язку із значним ушкодженням здоров*я, позивач змушена була вносити корективи в свої плани, скасовувати заплановані зустрічі. З урахуванням визначених обставин та вимог розумності та справедливості розмір відшкодування моральної шкоди слід встановити в розмірі 20.000 гривень. Тобто, задоволення вимог в частині стягнення моральної шкоди -частково.
Також підлягають стягненню з відповідача на користь держави судовий збір у розмірі 1% від задоволених вимог - 677 гривень 54 копійки.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 59, 60, 88, 169, 209, 212-215, 224-225 ЦПК України, ст. ст.116, 1167, 1177 ЦК України, суд ,-
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 завдану матеріальну шкоду на користь ОСОБА_1 в розмірі 65.754 гривні 00 копійок, а також моральну шкоду в розмірі 20000 гривень, а всього 85.754 /вісімдесят п*ять тисяч сімсот п'ятдесят чотири/ гривні 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір у розмірі 677 гривень 54 копійки.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку на апеляційне оскарження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному суді Луганської області через районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення, шляхом подачi апеляцiйной скарги.
Головуючий: суддя О.В.Бугера
Суд | Ленінський районний суд м. Луганськ |
Дата ухвалення рішення | 23.11.2011 |
Оприлюднено | 19.03.2014 |
Номер документу | 22219563 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ленінський районний суд м. Луганськ
Бугера О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні