ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОН СЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
тел. /0552/ 49-31-78, 42-06-22, 32-11-36
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 квітня 2012 р. Справ а № 5024/297/2012
Господарський суд Херсонс ької області у складі судді Задорожної Н.О. при сек ретарі Степановій О.В., розгля нувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Верхньорог ачицької районної державної адміністрації, смт.Верхній Р огачик
до Фермерського господ арства "Дніпро", смт.Верхній Ро гачик
про розірвання договор у
за участі представників :
від позивача - ОСОБА_1, представник, дов. №120/1-5 від 28.03.2012р.
від відповідача - ОСОБА_2 , представник, дов. від 02.04.2012р., ОСОБА_3, представник, дов. ві д 20.03.2012р.
Сутність справи: Позивач ( Верхньорогачицька районна державна адміністрація, смт. Верхній Рогачик) звернувся з позовом, в якому просить госп одарський суд достроково роз ірвати укладений з відповіда чем ( фермерське господарств о "Дніпро", смт.Верхній Рогачик , код 23139545) договір оренди земел ьної ділянки від 07.12.2005р. з строк ом дії до 16.12.2018р., а також зобов'яз ати фермерське господарство повернути земельну ділянку орендодавцю.
В обгрунтування позову поз ивач посилається на одержанн я від гр.ОСОБА_4 заяви про с творення фермерського госп одарства та надання їй згідн о розпорядження від 02.03.2011р. №101 до зволу на виготовлення проект у землеустрою щодо відведенн я земельної ділянки в оренду для ведення фермерського го сподарства.
Укладаючи договір оренди з емельної ділянки, сторонами було враховано вимоги ст.7 Зак ону України "Про фермерське г осподарство" та ст.13 Закону Ук раїни "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земел ьних ділянок власникам земел ьних часток (паїв)", в зв'язку з ч им у його пункті 7.4 передбачил и можливість зменшення на ві дповідну площу орендованої з емельної ділянки у випадку н адходження заяв від громадян про надання у приватну власн ість земельної ділянки для с творення особистого селянсь кого господарства та заяв на створення селянського (ферм ерського) господарства, заяв від громадян, що мають право н а земельну частку (пай) і які б ажатимуть виділити частку в натурі (оформлення приватної власності на землю).
Направлена орендарю пропо зиція про дострокове розірва ння договору в зв'язку з одерж анням заяви ОСОБА_4 залише на без задоволення.
Як зазначає позивач, ненада ння добровільної згоди на ви лучення земельної ділянки пе решкоджає йому, як орендодав цю та суб'єкту владних повнов ажень, розпоряджатися відпов ідно до наданих повноважень землями державної власності , що призводить до втрати конт ролю за їх використанням.
У судовому засіданні позив ач підтримав позовні вимоги.
Відповідач позов не визнає , вважає його безпідставним т а таким, що не грунтується на п оложеннях чинного законодав ства. Умови договору, а також з аконодавство, що врегульовує спірні правовідносини, не пе редбачають та не встановлюют ь такої підстави для дострок ового розірвання договору ор енди земельної ділянки з оре ндарем - фермерським господа рством, як одержання заяви пр о надання її в оренду іншому орендарю - фермерському госп одарству.
Стаття 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (н а місцевості) земельних діля нок власникам земельних част ок (паїв) стосується нерозпод ілених (невитребуваних) земе льних ділянок, які за рішення ми уповноваженого органу мож уть передаватися в оренду дл я використання за цільовим п ризначенням на строк до моме нту отримання їх власниками державних актів на право вла сності на земельну ділянку, п ро що зазначається у договор і оренди земельної ділянки.
Позивач безпідставно як на підставу розірвання договор у, посилається на п.7.4, який врег ульовує підстави повернення орендованої земельної ділян ки після припинення дії дого вору та зменшення площі земе льної ділянки.
Просить суд відмовити у зад оволенні позову з огляду на й ого необгрунтованість норма ми чинного законодавства.
Заслухавши пояснення пред ставників сторін, дослідивши матеріали справи, суд
в с т а н о в и в:
На підставі укладеног о між сторонами договору оре нди землі від 07.12.2005р. позивач пе редав, а відповідач прийняв в оренду строком на три роки зе мельну ділянку сільськогосп одарського призначення площ ею 30га, квартал 180, яка знаходит ься за межами населених пунк тів на території Верхньорога чицької селищної ради. Догов ір зареєстровано у Книзі зап исів державної реєстрації до говорів оренди землі у Верхн ьорогачицькому відділі Херс онської регіональної філії д ержавного земельного кадаст ру №040571800097 від 21.12.2005р. (а.с.8-13).
Згідно розпорядження Верх ньорогачицької районної дер жавної адміністрації №653 від 1 6.12.2008р. та додаткової угоди дію д оговору оренди земельної діл янки від 07.12.2005р. було продовжено строком на 10 років.
Додаткова угода зареєстро вана у Верхньорогачицькому районному реєстраційному ок рузі Херсонської регіональн ої філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Дер жавному комітеті України по земельних ресурсах", про що вч инено запис від 12.03.2009р. за №040971800097.1 ( а.с.14).
02.02.2011р. до Верхньорогачицької райдержадміністрації зверн улась гр.ОСОБА_4 з заявою п ро надання в оренду строком н а 25 років земельної ділянки ор ієнтовною площею 192,0 га, у тому числі в кварталах №204-162га, №180-30га із земель резервного фонду д ля створення фермерського го сподарства. (а.с.22)
Розглянувши подану заяву, В ерхньорогачицька райдержад міністрація прийняла розпор ядження від 12.03.2011р. №101 про наданн я гр.ОСОБА_4 дозволу на виг отовлення проекту землеустр ою щодо відведення земельної ділянки в оренду орієнтовно ю загальною площею 192,0 га, з них рілля - 192,0га із земель резервн ого фонду, розташованих за ме жами населених пунктів Верхн ьорогачицької селищної рад и в кварталах №204 та №180 для веде ння фермерського господарст ва. (а.с.19)
Одночасно районна державн а адміністрація звернулась д о голови фермерського господ арства з пропозицією дострок ового розірвання договору, в икладеній у листі від 12.03.2011р. №65 ( а.с.16), з посиланням на п.7.4 догово ру оренди, п.2 та 4 ст.7 Закону Укр аїни "Про фермерське господа рство" та розпорядження голо ви райдержадміністрації від 02.03.2011р. №101 "Про надання дозволу н а виготовлення проекту земле устрою щодо відведення земел ьної ділянки в оренду для вед ення фермерського господарс тва.".
При цьому, договір пропонув алося розірвати після заверш ення сільськогосподарськог о циклу.
Станом на 17.10.2011р. сільськогос подарський цикл ФГ "Дніпро" на орендованій земельній ділян ці площею 30га в контурі №180 був завершений, про що складено к омісійний акт №3 від 17.10.2011р. про о бстеження ділянок державної та приватної власності. (а.с.18)
У відповіді на повторну про позицію щодо розірвання дого вору, викладену райдержадмін істрацією у листі №328/1-5 від 07.11.2011р ., відповідач відмовився від д острокового розірвання дого вору оренди земельної ділянк и, що було підставою для зверн ення з позовом, вирішення яко го є предметом даного розгля ду.
З'ясувавши обставини справ и, дослідивши докази на їх під твердження та надавши їм пра вову оцінку, суд визнав позов безпідставним та відмовляє у його задоволенні, врахував ши наступне.
Приписи статей 13 і 41 Конститу ції України визначають, що ві д імені Українського народу права власності здійснюють о ргани державної влади та орг ани місцевого самоврядуванн я в межах, визначених Констит уцією, і усі суб'єкти права вла сності рівні перед законом. К ожен має право володіти, кори стуватися і розпоряджатися с воєю власністю.
Статтею 116 Земельного кодек су України визначено, що гром адяни та юридичні особи набу вають права власності та пра ва користування земельними д ілянками із земель державної або комунальної власності з а рішенням органів виконавчо ї влади або органів місцевог о самоврядування в межах їх п овноважень, визначених цим К одексом.
В силу статті 124 Земельного к одексу України передача в ор енду земельних ділянок, що пе ребувають у державній або ко мунальній власності, здійсню ється на підставі рішення ві дповідного органу виконавчо ї влади або органу місцевого самоврядування шляхом уклад ення договору оренди.
З наданих в матеріали справ и належних доказів у розумін ні приписів ст.ст.32, 34 ГПК Украї ни, встановлено, що на підстав і розпорядження уповноважен ого органу відповідачем було набуто право користування з емельної ділянки площею 30,0га (квартал №180) із земель резервн ого фонду сільськогосподарс ького призначення, яка знахо диться за межами населених п унктів на території Верхньор огачицької селищної ради стр оком до 18 грудня 2018р. Правочин з ареєстрований у Книзі записі в державної реєстрації догов орів оренди землі.
Відповідно до статті 32 Зако ну України "Про оренду землі" н а вимогу однієї із сторін дог овір оренди землі може бути д остроково розірваний за ріше нням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передб ачених статтями 24 і 25 цього Зак ону та умовами договору, в раз і випадкового знищення чи по шкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передба ченому договором використан ню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Зем ельним кодексом України та і ншими законами України.
Мотивуючи підстави для дос трокового розірвання догово ру, позивач посилається на пр иписи ст.13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (н а місцевості) земельних діля нок власникам земельних част ок (паїв)", ст.7 Закону України "П ро фермерське господарство", пункт 7.4 договору оренди земе льної ділянки від 07.12.2005р. ( з врах уванням додаткової угоди що до продовження строку дії до говору), ст.526 ЦК України.
Стаття 13 Закону України "Про виділення в натурі (на місце вості) земельних часток (паїв )" стосується використання не розподілених (невитребувани х) земельних ділянок і передб ачає, що нерозподілені (невит ребувані) земельні ділянки з а рішенням відповідної сільс ької, селищної, міської ради ч и районної державної адмініс трації можуть передаватися в оренду для використання за ц ільовим призначенням на стро к до моменту отримання їх вла сниками державних актів на п раво власності на земельну д ілянку, про що зазначається у договорі оренди земельної д ілянки.
Як встановлено з умов догов ору, об'єкт оренди не має стату су нерозподіленої (невитребу ваної) земельної ділянки вла сниками земельних часток (па їв), отже, дія вищенаведеної пр авової норми у конкретному в ипадку не поширюється і не мо же бути застосована до спірн их правовідносин.
Стаття 7 Закону України "Про фермерське господарство" пе редбачає порядок надання (пе редачі) земельних ділянок дл я ведення фермерського госпо дарства і сама по собі не може бути застосована в якості пі дстави для дострокового розі рвання договору.
Щодо посилання позивача на пункт 7.4 договору оренди земе льної ділянки.
Підстави припинення дії до говору шляхом його розірванн я встановлені пунктом 13 уклад еного між сторонами договору оренди земельної ділянки, ни ми є:
- взаємна згода сторін;
- рішення суду на вимогу одн ієї із сторін внаслідок неви конання другою стороною обов 'язків, передбачених договор ом; внаслідок випадкового зн ищення, пошкодження орендова ної земельної ділянки, які іс тотно перешкоджають її викор истанню, а також з інших підст ав, визначених законом;
- якщо орендар затримує випл ату орендної плати на строк б ільше як три місяці.
Зазначені умови кореспонд ують з положеннями ст.32 Закону України "Про оренду землі".
Пункт 7.4, на який посилається позивач, стосується умов пов ернення земельної ділянки.
Статтею 291 ГК України передб ачено, що договір оренди може бути розірвано на вимогу одн ієї із сторін достроково з пі дстав, передбачених ЦК Украї ни для розірвання договору н айму (ст.783 ЦК України), в порядк у, встановленому статтею 188 ГК України.
Пунктом 2 ст.651 ЦК України вст ановлено, що договір може бут и розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у р азі істотного порушення дого вору другою стороною та в інш их випадках, встановлених до говором або законом.
Істотним є таке порушення с тороною договору, коли внасл ідок завданої цим шкоди друг а сторона значною мірою позб авлена того, на що вона розра ховувала при укладенні догов ору.
Належних доказів, які б підт верджували порушення відпов ідачем, як орендарем, умов дог овору оренди позивач суду не надав.
Не доведено також в установ леному порядку існування інш их, передбачених законом, вип адків для дострокового розір вання укладеного між сторона ми договору оренди земельної ділянки.
Норми чинного законодавст ва не передбачають такої під стави для дострокового розір вання договору оренди земель ної ділянки як намір уповнов аженого органу передати її в оренду іншому суб'єкту госпо дарювання, оскільки волевияв лення органу державної влади , як орендодавця, позивач здій снив у формі прийнятого обов 'язкового до виконання відпо відно до ст.6 Закону України "П ро місцеві державні адмініст рації" розпорядження та реал ізував його шляхом укладення відповідного договору оренд и земельної ділянки.
Стаття 19 Конституції Україн и, зокрема її частина друга, зо бов'язує органи державної вл ади, їх посадових осіб діяти л ише на підставі, в межах повно важень та у спосіб, що передба чений Конституцією та закона ми України.
З огляду на викладене, право ві підстави для задоволення позову відсутні.
Керуючись ст.ст.44, 49, 82-85 Господ арського процесуального код ексу України, суд
в и р і ш и в:
1. У задоволенні позов у відмовити.
Суддя Н.О. З адорожна
Дата підписання ріш ення
відповідно до вимог ст. 84 ГПК України
06.04.2012р.
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 03.04.2012 |
Оприлюднено | 12.04.2012 |
Номер документу | 22406312 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Задорожна Н.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні