cpg1251 ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" квітня 2012 р. Справа № 12/5009/1724/11
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючогоПолякова Б. М. суддівКоваленка В. М., Короткевича О. Є. розглянувши матеріали касаційної скаргиЛіквідатора ТОВ "Енергобуд-3" -Нікітенка М. О.
на постанову Донецького апеляційного господарського суду від 21.09.2011 року у справі№ 12/5009/1724/11 за заявою боржникаТОВ "Енергобуд-3" пробанкрутство
Представники учасників судового провадження в судове засідання не з'явились
встановив:
06.04.2011 року господарським судом Запорізької області порушено провадження у справі про банкрутство ТОВ "Енергобуд-3".
Постановою господарського суду Запорізької області від 10.05.2011 року ТОВ "Енергобуд-3" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру у справі № 12/5009/1724/11, призначено ліквідатора банкрута.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 18.08.2011 року (суддя Владимиренко І. В.) затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс ТОВ "Енергобуд-3". Ліквідовано Товариство з обмеженою відповідальністю "Енергобуд-3". Провадження у справі № 12/5009/1724/11 припинено.
Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 21.09.2011 (колегія суддів у складі: Богатир К. В.-головуючий, Москальова І. В., Склярук О. І.) ухвалу господарського суду Запорізької області від 18.08.2011 року скасовано, провадження у справі № 12/5009/1724/11 припинено.
В касаційній скарзі ліквідатор Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергобуд-3" просить постанову Донецького апеляційного господарського суду від 21.09.2011 року скасувати, а ухвалу господарського суду Запорізької області від 18.08.2011 року залишити без змін. В обґрунтування посилається на порушення норм процесуального права, що унеможливило встановлення фактичних обставин, що має значення для правильного вирішення справи.
Колегія суддів Вищого господарського суду України, переглянувши у касаційному порядку постанову апеляційного суду на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши застосування судом норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку про те, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Відповідно до частини 1 ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі Закон) якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися в господарський суд із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
Згідно з частиною 4 ст. 105 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи.
Відповідно до вимог частини 1 ст. 110 ЦК України юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі, у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягнення мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
За приписами частини 3 ст. 110 ЦК України якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа ліквідується в порядку, встановленому законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.
За приписами частини 1 ст. 111 ЦК України ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду.
За змістом частини 5 ст. 60 Господарського кодексу України (далі -ГК України), яка регулює загальний порядок ліквідації суб'єкта господарювання, вбачається, що ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку з обов'язковою перевіркою органом державної податкової служби, у якому перебуває на обліку суб'єкт господарювання.
Отже, враховуючи вищезазначені вимоги закону, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника у порядку ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" є: оцінка вартості наявного майна боржника, публікація оголошення згідно з вимогами ст. 105 ЦК України з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості, повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства, складення проміжного ліквідаційного балансу та затвердження його відповідно до ст. 111 ГК України. Крім того, звернення до суду з такою заявою можливо лише після закінчення строку, передбаченого ст. 105 ЦК України.
Дослідження зазначених вище обставин необхідно для з'ясування наявності чи відсутності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство, за правилами статті 51 спеціального Закону, вказані обставини, виходячи з вимог Закону, повинні бути в наявності та з'ясовані на момент порушення справи про банкрутство за спрощеною процедурою.
Відповідно до частини 2 ст. 34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Як вбачається з матеріалів справи, загальними зборами учасників ТОВ "Енергобуд-3" 24.12.2010 року прийнято рішенням про ліквідацію підприємства у зв'язку з економічною недоцільністю подальшої роботи та створення ліквідаційної комісії.
Загальними зборами учасників ТОВ "Енергобуд-3" прийнято рішення про звернення до суду із заявою про визнання ТОВ"Енергобуд-3" банкрутом у зв'язку з відсутністю майна та грошових коштів для погашення боргів.
Голова ліквідаційної комісії ТОВ "Енергобуд-3" звернувся до суду із заявою про порушення справи про банкрутство ТОВ "Енергобуд-3" в порядку ст.51 Закону.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 06.04.2011 року порушено провадження у справі про банкрутство ТОВ "Енергобуд-3".
На виконання вимог ч. 4 ст. 105 ЦК України 11.03.2011 року було здійснено публікацію повідомлення про ліквідацію ТОВ "Енергобуд-3".
18.03.2011 року на засіданні зборів учасників ТОВ "Енергобуд-3" було прийнято рішення про затвердження загальними зборами учасників проміжного ліквідаційного балансу складеного на дату - 18.03.2011 року (протокол зборів учасників боржника № 4).
Судом апеляційної інстанції встановлено, що підтверджується матеріалами справи, що боржником не дотримано встановленого законодавством строку та складено ліквідаційний баланс до дати закінчення двомісячного строку з дати публікації оголошення.
Проаналізувавши рішення зборів учасників боржника від 18.03.2010 року та враховуючи той факт, що провадження у справі про банкрутство було порушено судом 06.04.2011 року, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що в зазначений період ліквідатор боржника об'єктивно не міг дотриматись передбаченого статтею 105 ЦК України двохмісячного строку для подання грошових вимог кредиторами боржника та сформувати за наслідком подання грошових вимог кредиторами проміжного ліквідаційного балансу відповідно до ст. 111 ЦК України.
Отже, зважаючи на грубі порушення цивільного законодавства при проведенні процедури самоліквідації боржника, внаслідок чого провадження у справі за статтею 51 Закону було порушено безпідставно та необґрунтовано введено ліквідаційну процедуру, колегія суддів касаційного суду вважає законним та обґрунтованим висновок суду апеляційної інстанції про припинення провадження у справі №12/5009/124/11.
Відтак, твердження касаційної скарги про помилковість висновків апеляційного суду, порушення норм матеріального та процесуального права не знайшли свого підтвердження при розгляді справи у касаційному провадженні.
Враховуючи те, що у касаційній інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи у суді першої інстанції за винятком процесуальних дій, пов'язаних із встановленням обставин справи та їх доказуванням, прийнята апеляційним господарським судом постанова відповідає нормам чинного законодавства та підстав для її скасування не вбачається.
Керуючись статтями 111 7 , 111 9 , 111 11 ГПК України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Ліквідатора ТОВ "Енергобуд-3" -Нікітенка М. О. залишити без задоволення.
Постанову Донецького апеляційного господарського суду від 21.09.2011 року у справі № 12/5009/1724/11 залишити без змін.
Головуючий Поляков Б. М.
Судді Коваленко В. М.
Короткевич О. Є.
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 11.04.2012 |
Оприлюднено | 19.04.2012 |
Номер документу | 22644480 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Короткевич O.Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні