Рішення
від 22.07.2008 по справі 11/11
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

11/11

 

ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  міста КИЄВА01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б     тел.230-31-34

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа №  11/11

22.07.08

За позовом  Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська фармацевтична  компанія "ФРА-М"

до    Приватного підприємства "Март - Вест"

про  стягнення 26 719,00 грн.

Суддя Смирнова Ю.М.

Представники:

від позивача       Савощенко Н.А. –представник

від відповідача  не з'явились

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом про стягнення з відповідача  20 339,00 грн. основного боргу, 1 724,17 грн. пені, 57,00 грн. 3 % річних, 4 083,90грн. інфляційних збитків.

Позовні вимоги мотивовані тим, що в порушення умов укладеного між позивачем та відповідачем Договору поставки № 108 від 02.02.2007 р., відповідач не виконав свої зобов'язання щодо здійснення оплати поставленого товару.

Відповідач відзиву на позов не подав, явку своїх представників в судове засідання не забезпечив. У зв'язку з нез'явленням представників відповідача та ненаданням витребуваних доказів розгляд справи відкладався, ухвали про призначення розгляду справи та про її відкладення направлялися відповідачу за всіма наявними у матеріалах справи адресами. Доказів на підтвердження поважних причин невиконання вимог ухвали суду та нез'явлення в судове засідання відповідач суду не надав. Заявлені позовні вимоги не заперечив.

Відповідно до ст. 75 ГПК України справа розглядається судом за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши наявні матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд

                                  

В С Т А Н О В И В:

02.02.2007 р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "Українська фармацевтична компанія "ФРА-М" (позивач) та Приватним підприємством "Март - Вест" (відповідач) було укладено Договір № 108 поставки товару (далі - Договір) (належним чином засвідчена копія міститься в матеріалах справи).

Відповідно до п. 1.1 Договору позивач зобов'язався систематично поставляти та передавати у власність відповідача лікарські засоби, товари медичного призначення, засоби особистої гігієни (надалі по тексту - товар), а відповідач зобов'язався приймати товар та своєчасно здійснювати його оплату на умовах цього Договору.

Згідно з п. 1.2 Договору загальна кількість товарів, що має бути поставлена, їх часткове співвідношення, ціна товару встановлюється сторонами в накладних, що є невід'ємною частиною цього Договору.

Відповідач зобов'язаний отримати і оплатити товар в термін, вказаний у накладних, що являються невід'ємною частиною цього Договору (п. 4.2 Договору).

Згідно з п. 3.1 Договору сума вартості кожної поставки, відтермінування оплати поставленого товару і розмір націнки вказується в накладних, які є невід'ємною частиною даного Договору.

Позивач свої зобов'язання за Договором виконав належним чином, поставив відповідачу товар на підставі товарно-транспортних накладних, належним чином засвідчені копії яких містяться в матеріалах справи.

Як вбачається з вищезазначених накладних, відповідачем поставлений товар був отриманий, оскільки на товарно-транспортних накладних містяться печатка відповідача, підпис та дата отримання товару.

В товарно-транспортних накладних вказаний строк оплати поставленого товару –30 днів з моменту отримання товару.

Договір, відповідно до ст. 629 ЦК України, є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст. 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

У відповідності до вимог ст. 525 ЦК України  одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 526 ЦК України встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Аналогічна норма міститься і в ст. 193 Господарського кодексу України, яка регламентує, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов‘язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає  виконанню у цей строк (термін).

Відповідач свої зобов'язання щодо оплати поставленого товару у встановлений строк не виконав.

Як вбачається з Акту звірки взаєморозрахунків станом на 01.11.2007 р., підписаного з боку позивача - директором та головним бухгалтером та з боку відповідача - директором та головним бухгалтером, заборгованість відповідача перед позивачем становить 20 339,00 грн. (належним чином засвідчена копія акту міститься в матеріалах справи).

Відповідно до ст. 614 ЦК України особа, яка порушила зобов‘язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона  доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов‘язань. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов‘язання.

Відповідно до ст. 617 ЦК України, особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.

Не вважається випадком, зокрема, недодержання свої обов'язків контрагентом боржника, відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобов'язання, відсутність у боржника необхідних коштів.

Відповідач доказів на спростування факту порушення ним договірних зобов'язань щодо оплати поставлених товарів за Договором № 108 поставки товару від 02.02.2007 р. суду не надав.

За таких обставин, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська фармацевтична компанія "ФРА-М" про стягнення з Приватного підприємства "Март - Вест" суми основного боргу в розмірі 20 339,00 грн. суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Позивач також просить суд стягнути з відповідача пеню у розмірі 1 724,17 грн.

Відповідно до п. 5.2 Договору відповідач за даним Договором за несплату вартості товару у встановлений термін, сплачує пеню у розмірі 0,2 %, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який нараховується пеня, від вартості несплаченого товару за кожен день прострочки.

Відповідно до статей 546, 549 ЦК України виконання зобов'язання може забезпечуватися, в тому числі неустойкою. Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Частиною 1 статті 230 ГК України передбачено, що  штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Як вбачається з розрахунку позивача пеня за несплату поставленого товару нараховується з 27.12.2007 р. по 27.05.2008 р.

Але відповідно до ч. 6 ст. 232 ГК України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано. Тому сума пені за несплату поставленого товару повинна нараховуватись з 21.06.2007 р. по 21.12.2007 р. і складає  1 622,66 грн.

Враховуючи викладені обставини, а також той факт, що відповідальність відповідача у вигляді пені передбачена Договором, вимоги позивача про стягнення пені за несплату вартості товару в розмірі 1 724,17 грн. підлягають частковому задоволенню у розмірі 1 622,66 грн.

Крім того, позивач просить суд стягнути з відповідача 3% річних у розмірі 572,00 грн. та 4 083,90 грн. інфляційних збитків.

Відповідно до ч. 2 ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.   

Враховуючи викладені обставини, вимоги позивача про стягнення 3% річних та інфляційних збитків визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню за розрахунком позивача.

Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідач відзиву, пояснень та доказів на спростування обставин, повідомлених позивачем, суду не надав.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.   

Витрати по оплаті державного мита та інформаційно-технічного забезпечення судового процесу згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на  сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись  ст.ст. 33, 43, 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, Господарський суд міста Києва, -          

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Приватного підприємства "Март - Вест" (03134, м. Київ, вул. Григоровича-Барського, 7, оф. 38, р\р 2600800350224 в АКБ “Правекс-банк”, МФО 321983, код ЄДРПОУ 33306717, або з будь-якого іншого рахунку, виявленого під час виконавчого провадження) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська фармацевтична компанія "ФРА-М" (02099, м. Київ, вул. Бориспільська, 9-в; 01103, м. Київ, вул. Кіківдзе, 13, р/р 26000301006425 в АКБ “МРІЯ”, МФО 321767, код ЄДРПОУ 33497130) заборгованість за Договором № 108 поставки товару у розмірі 20 339 (двадцять тисяч триста тридцять дев'ять) грн. 00 коп., пеню в сумі 1 622 (одна тисяча шістсот двадцять два) грн. 66 коп., 3% річних у розмірі 572 (п'ятсот сімдесят дві) грн. 00 коп., інфляційні збитки у розмірі 4 083 (чотири тисячі вісімдесят три) грн. 90 коп., державне мито у розмірі 266 (двісті шістдесят шість) грн. 17 коп. та 117 (сто сімнадцять) грн. 55 коп. витрат на  інформаційно–технічне забезпечення судового процесу.

3. В інший частині позову відмовити.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

          Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання, оформленого відповідно до ст. 84 ГПК України, та може бути оскаржене в порядку та строки, визначені ГПК України.

Суддя                                                                                                Ю.М. Смирнова

                                                                                           

                                                                                Дата підписання рішення: 06.08.2008 р.

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення22.07.2008
Оприлюднено26.11.2008
Номер документу2365485
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —11/11

Ухвала від 07.06.2017

Господарське

Господарський суд Луганської області

Масловський С.В.

Ухвала від 07.06.2017

Господарське

Господарський суд Луганської області

Масловський С.В.

Ухвала від 30.05.2016

Господарське

Господарський суд міста Києва

Пукшин Л.Г.

Ухвала від 12.02.2010

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Маріщенко Л.О.

Ухвала від 27.02.2010

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Сидорук А.М.

Ухвала від 11.07.2012

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Соловей Л.А.

Судовий наказ від 30.03.2010

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Сидорук А.М.

Ухвала від 15.01.2010

Господарське

Господарський суд Харківської області

Черленяк М.І.

Ухвала від 28.05.2010

Господарське

Господарський суд Одеської області

Власова С.Г.

Ухвала від 24.05.2011

Господарське

Господарський суд Донецької області

Соболєва С.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні