cpg1251
УКРАЇНА
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
27.04.12р. Справа № 38/5005/10230/2011
Суддя господарського суду Дніпропетровської області Бондарєв Е.М.
при секретарі судового засідання Казаровій А.Г.
за участю представників сторін:
від кредитора - ОСОБА_1, представник Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська ливарно -промислова компанія", довіреність № 02 від 01.02.2012р.;
ОСОБА_2, представник Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвіто", довіреність від 14.11.2011р.
від боржника - ОСОБА_3, довіреність від 22.11.2011р.
розглянувши справу
за заявою фізичної особи - підприємця ОСОБА_4, м. Дніпропетровськ
про визнання банкрутом
СУТЬ СПОРУ:
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 11.08.11р. порушено провадження у справі про банкрутство № 38/5005/10230/2011 Приватного підприємства "Джерело", за заявою Фізичної особи -підприємця ОСОБА_4
Постановою господарського суду від 16.11.11р. визнано Приватне підприємство "Джерело", м. Дніпропетровськ -банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру у справі строком на 1 рік до 16.11.12р., ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Левченка Віталія Володимировича.
03 грудня 2011 року в газеті "Голос України" № 228 (5228) було опубліковане оголошення про визнання банкрутом Приватне підприємство "Джерело" та відкриття ліквідаційної процедури у справі строком на 1 рік, відомості щодо призначення ліквідатора.
15.02.12р. до господарського суду надійшла заява ліквідатора Приватного підприємства "Джерело" Левченко Віталія Володимировича, відповідно до якої заявник просить господарський суд: - визнати недійсним договір купівлі -продажу приміщень в торгівельно-складських павільйонах літ. Б-1, поз. 1-3, загальною площею 12,0 кв.м., вартова літ. В, розташованих за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Боброва, 19-К, укладений 29.07.2011 року між Приватним підприємством "Джерело" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Інвіто", що посвідчений приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_6 зареєстрований в реєстрі № 1915; - визнати недійсним договір купівлі -продажу приміщень в торгівельно-складських павільйонах за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Боброва, 19-К, укладений 29.07.2011 року між Приватним підприємством "Джерело" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Інвіто", посвідчений приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_6 зареєстрований в реєстрі № 1911; - визнати недійсним договір купівлі -продажу приміщень в торгівельно-складських павільйонах за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Боброва, 19-К, укладений 29.07.2011 року між Приватним підприємством "Джерело" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Інвіто", посвідчений приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_7; - визнати недійсним договір купівлі -продажу приміщень в торгівельно-складських павільйонах за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Боброва, 19-К, укладений 29.07.2011 року між Приватним підприємством "Джерело" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Інвіто", посвідчений приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_7; - в порядку реституції поновити становище, яке існувало до укладення договорів, шляхом повернення Товариству з обмеженою відповідальністю "Інвіто" у власність Приватному підприємству "Джерело" об'єкта нерухомого майна, що розташований за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Боброва, 19к, та складається з торгівельно -складських павільйонів літ. А-1, поз. 1-21, загальною площею 127,4 кв.м.; літ. Б-1, поз. 1-5, загальною площею 23,4 кв.м.; вартової літ. В; - в порядку реституції поновити становище, яке існувало до укладення договорів, шляхом повернення Приватним підприємством "Джерело" грошових коштів в сумі 25 875,00 грн. на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвіто".
Подана заява обґрунтована наступним. 29.07.2011 між Приватним підприємством "Джерело" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Інвіто" укладено чотири нотаріально посвідчені договори купівлі -продажу об'єктів нерухомого майна, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Боброва, 19К. При цьому станом на 13.09.2011 р. згідно з відповіддю КП ДМБТІ № 11131 від 13.09.2011 р., отриманою на запит розпорядника майна Бакуліна І.С., право власності на даний об'єкт по вул. Боброва, 19к належало Приватному підприємству «Джерело».
Згідно з відповіддю КП ДМБТІ № 1865 від 10.02.2012р. вказаний об'єкт у власності Приватного підприємства «Джерело»вже не перебуває. Також ліквідатор посилається, на те, що право власності було перереєстровано в КП ДМБТІ з Приватного підприємства «Джерело» на Товариство з обмеженою відповідальністю «Інвіто»20.12.2011р.
Отже, після зняття обмежень щодо майна банкрута у зв'язку з введенням ліквідаційної процедури, відбувся фактичний перехід права власності до ТОВ «Інвіто», який є кредитором 1 черги у даній справі без відома та згоди ліквідатора та комітету кредиторів, тобто даний об'єкт вибув з власності ПП «Джерело»в ході проведення ліквідаційної процедури.
Ліквідатором також наводяться доводи, що наявні спеціальні підстави для визнання вищевказаних договорів купівлі -продажу недійсними, передбачені Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, оскільки укладеними правочинами надано певну перевагу одному з кредиторів, а саме Товариству з обмеженою відповідальністю "Інвіто", та завдано збитків кредиторам. Ліквідатор обґрунтовує завдання збитків боржникові наступним: майно продане за ціною, яка є істотно заниженою порівняно з дійсною ринковою вартістю цього об'єкта на момент продажу, а тому є несправедливою.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 10.04.2012р. розгляд вищевказаної заяви ліквідатора було призначено в судовому засіданні на 17.04.2012р., і відкладено на 24.04.12р., 27.04.12р.
24.04.12р. до справи надійшли заперечення на заяву про визнання недійсними договорів купівлі - продажу нерухомого майна від Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвіто". В запереченнях зазначено про відсутність права у ліквідатора подавати відповідну заяву та відсутність для подання такої заяви норм Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Товариство з обмеженою відповідальністю "Івіто" просить в задоволенні заяви ліквідатора про визнання договорів купівлі - продажу нерухомого майна відмовити.
Вивчивши матеріали справи, розглянувши подану заяву ліквідатора, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд вважає, що подана заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Виходячи з вимог ч. 2 ст. 4 1 Господарського процесуального кодексу України, господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ліквідатор - фізична особа, яка відповідно до рішення господарського суду організовує здійснення ліквідаційної процедури боржника, визнаного банкрутом, та забезпечує задоволення визнаних судом вимог кредиторів у встановленому цим Законом порядку.
Статтею 25 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" встановлено, що ліквідатор з дня свого призначення здійснює серед інших наступні повноваження: вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом, зокрема подає до господарського суду заяви про визнання недійсними угод боржника з спеціальних підстав, передбачених ст. 17 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" з метою повернення майна банкрута, що є предметом угоди, до ліквідаційної маси боржника для забезпечення більш повного задоволення визнаних судом вимог кредиторів у встановленому цим Законом порядку.
При визнанні договорів банкрута недійсними завдання ліквідатора полягає у поверненні майна боржника до ліквідаційної маси завдяки використанню засобів процедури банкрутства.
При цьому, з огляду на приписи Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у справі про банкрутство угода може бути визнана недійсною відповідно до цивільного законодавства України, однак на підставах, передбачених цим Законом, а саме ч. 11 ст. 17 цього Закону.
Отже, у справі про банкрутство розглядаються угоди, які відповідають вимогам цивільного законодавства, однак які укладені у "підозрілий" період, зокрема протягом шести місяців, що передували дню винесення ухвали про санацію (ліквідацію) та вчинені боржником на шкоду кредиторам.
Таким чином, наведені у ч. 11 ст. 17 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" підстави є спеціальними та безпосередньо пов'язані з відносинами неспроможності (банкрутства), тому надають можливість визнати у справі про банкрутство таку угоду недійсною як у процедурі санації боржника, так й у процедурі ліквідації боржника. Цей Закон не містить жодних інших спеціальних підстав для визнання угод боржника саме недійсними.
При цьому ч. 10 ст. 17 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" регулює інші правовідносини, на відміну від правовідносин, що є предметом заяви ліквідатора, в даному випадку, та передбачає право керуючого санацією відмовитись від виконання договорів, укладених боржником до порушення провадження у справі, які не виконані повністю або частково, тобто не відповідають умовам та меті визнання недійсними договорів боржника у ліквідаційній процедурі.
За таких умов застосування у ліквідаційній процедурі підстав, встановлених ч. 10 ст. 17 цього Закону для розірвання договорів боржника, є юридично неспроможним.
Враховуючи те, що спеціальні правові підстави визнання угод боржника недійсними, відповідно до цивільного законодавства, містяться у ч. 11 ст. 17 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", положення останньої підлягають застосуванню у даному випадку.
Згідно з п. 11 ст. 17 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", угода боржника, у тому числі, що укладена до винесення господарським судом ухвали про санацію, може бути визнана господарським судом за заявою керуючого санацією, відповідно до цивільного законодавства недійсною, якщо: угода укладена боржником із заінтересованими особами і в результаті якої кредиторам завдані чи можуть бути завдані збитки; угода укладена боржником з окремим кредитором чи іншою особою протягом шести місяців, що передували дню винесення ухвали про санацію, і надає перевагу одному кредитору перед іншими або пов'язана з виплатою (видачею) частки (паю) в майні боржника у зв'язку з його виходом зі складу учасників боржника.
Так, судом встановлено, що за станом на 12.09.2011р. право власності на об'єкт нерухомого майна, за адресою: вул. Боброва, 19к, який складається з торгівельно -складських павільйонів літ. А-1, поз. 1-21, загальною площею 127,4 кв.м.; літ. Б-1, поз. 1-5, загальною площею 23,4 кв.м.; вартової літ. В. було зареєстровані за Приватним підприємством "Джерело" на підставі рішення Ленінського районного суду м. Полтави від 12.08.2010р.
При цьому, як вбачається з матеріалів справи, 29 липня 2011 року між Приватним підприємством "Джерело" (продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Інвіто" (покупець) укладено чотири нотаріально посвідчені договори купівлі -продажу об'єктів нерухомого майна, що розташовані за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Боброва, 19к, та складаються з торгівельно -складських павільйонів літ. А-1, поз. 1-21, загальною площею 127,4 кв.м.; літ. Б-1, поз. 1-5, загальною площею 23,4 кв.м.; вартової літ. В.
Тобто матеріалами справи підтверджується факт укладення оспорюваних договорів з окремим кредитором, а саме кредитором 1 черги Товариством з обмеженою відповідальністю "Інвіто" згідно з ухвалою суду від 08.11.11р. у даній справі.
Надаючи правовий аналіз доводам ліквідатора про завдання збитків кредиторам в результаті укладення оспорюваних договорів суд дійшов до висновків, що дані угоди дійсно є збитковими для кредиторів, з огляду на таке.
Відповідно до банківських виписок, що додані до заяви ліквідатора, та змісту оспорюваних договорів, вбачається що спірний об'єкт нерухомості було відчужено на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвіто" за загальною ціною 25 875, 00 грн.
Згідно зі Звітом про незалежну оцінку ринкової вартості, виконаним Приватним підприємством "Діалог" (сертифікат суб'єкта оціночної діяльності № 12544/11, виданий ФДМУ 11.10.2011р.) дійсна ринкова вартість торгівельно-складських павільйонів, вартової, що розташовані за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Боброва, 19-К, складає станом на 29.07.2011р. (дата продажу), 571 420,00 грн.
Аналізуючи матеріали справи, господарський суд доходить до висновку про те, що вартість відчужуваного нерухомого майна була надзвичайно занижена в порівнянні з дійсною ринковою вартістю об'єкта нерухомості, тобто менш ніж за чотири місяці до відкриття ліквідаційної процедури боржником укладено правочини купівлі - продажу з окремим кредитором -Товариством з обмеженою відповідальністю "Інвіто", з метою надання останньому переваги над іншими кредиторами, оскільки ним, за ціною значно нижчою ніж дійсна вартість, отримано у власність майно боржника, вартістю понад 500 000,00 грн.
У зв'язку із наведеним, на думку суду, ліквідатором доведено збитковість угоди для кредиторів, оскільки об'єкт нерухомості, який був предметом спірних договорів купівлі-продажу було продано за ціною значно нижче звичайної, що підтверджується висновком про незалежну оцінку ринкової вартості саме спірного об'єкту нерухомості на момент його продажу.
Таким чином для визнання оспорюваних договорів недійсними в процедурі провадження у справі про банкрутство наявні всі спеціальні підстави, передбачені законодавством.
Підстави для визнання угод недійсними у справі про банкрутство встановлені ст. 17 Закону про банкрутство і є вичерпними.
На відміну від положень ч. 1 ст. 39 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", яка містить пряму вказівку на застосування передбачених цивільним законодавством України підстав для визнання мирової угоди недійсною, норми ст. 17 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не передбачають визнання недійсними угод у справі про банкрутство на підставах, передбачених цивільним законодавством України.
Таким чином, у справі про банкрутство угода може бути визнана недійсною відповідно до цивільного законодавства України, однак на підставах, передбачених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а саме ст. 17 цього Закону.
Відповідно до цивільного законодавства, положеннями ч.3 ст. 215 ЦК України передбачено, якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Враховуючи те, що спеціальні правові підстави визнання угод боржника недійсними, відповідно до цивільного законодавства, містяться у ч. 11 ст. 17 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", положення останньої підлягають застосуванню у даному випадку.
Підстави, зазначені у ст.17 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»є спеціальними та безпосередньо пов'язані з відносинами неспроможності (банкрутства), тому надають можливість визнати таку угоду недійсною саме у справі про банкрутство.
На підставах, передбачених ст. 17 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", угода визнається недійсною за спрощеною процедурою, яка не вимагає від суду вчинення додаткових дій, що притаманні позовному провадженню. У справі про банкрутство відсутні треті особи, сторони позбавлені можливості заявити зустрічний позов тощо.
Згідно з ч. 11 ст. 17 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" все отримане за угодою, визнаною у такому порядку недійсною, повертається сторонам, а повернення всього отриманого за такою угодою здійснюється господарським судом у процедурі провадження у справі про банкрутство.
Зазначена позиція кореспондується з приписами ч. 2 ст. 216 ЦК України, в силу яких, недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину.
Тобто положеннями Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" фактично передбачено застосування двосторонньої реституції як наслідок недійсності оспорюваного правочину.
На підставі викладеного, керуючись ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, ч. 2 ст. 4 1 , ч. 11 ст. 17, 25, 26 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.ст. 215, 216, 236 Цивільного кодексу України, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
Визнати недійсним договір купівлі -продажу приміщень в торгівельно-складських павільйонах літ. Б-1, поз. 1-3, загальною площею 12,0 кв.м., вартова літ. В, розташованих за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Боброва, 19-К, укладений 29.07.2011 року між Приватним підприємством "Джерело" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Інвіто", що посвідчений приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_6 зареєстрований в реєстрі № 1915.
Визнати недійсним договір купівлі -продажу приміщень в торгівельно-складських павільйонах за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Боброва, 19-К, укладений 29.07.2011 року між Приватним підприємством "Джерело" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Інвіто", посвідчений приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_6 зареєстрований в реєстрі № 1911.
Визнати недійсним договір купівлі -продажу приміщень в торгівельно-складських павільйонах за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Боброва, 19-К, укладений 29.07.2011 року між Приватним підприємством "Джерело" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Інвіто", посвідчений приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_7
Визнати недійсним договір купівлі -продажу приміщень в торгівельно-складських павільйонах за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Боброва, 19-К, укладений 29.07.2011 року між Приватним підприємством "Джерело" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Інвіто", посвідчений приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_7
Повернути Приватному підприємству "Джерело" у власність об'єкт нерухомого майна, що розташований за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Боброва, 19к, та складається з торгівельно -складських павільйонів літ. А-1, поз. 1-21, загальною площею 127,4 кв.м.; літ. Б-1, поз. 1-5, загальною площею 23,4 кв.м.; вартової літ. В.
Зобов'язати Приватне підприємство "Джерело " (49038, м. Дніпропетровськ, вул. Курчатова, 7, код ЄДРПОУ 25019176) повернути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвіто" (49038, м. Дніпропетровськ, вул. Аптекарська балка, 8, код ЄДРПОУ 37730693) грошові кошти в сумі 25 875 грн. 00 коп.
Суддя Е.М. Бондарєв
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 27.04.2012 |
Оприлюднено | 04.05.2012 |
Номер документу | 23704050 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Примак Сергій Анатолійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Примак Сергій Анатолійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Примак Сергій Анатолійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Примак Сергій Анатолійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Примак Сергій Анатолійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Примак Сергій Анатолійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Примак Сергій Анатолійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бондарєв Едуард Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бондарєв Едуард Миколайович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні