40/204пн
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
07.11.08 р. Справа № 40/204пн
Суддя господарського суду Донецької області Підченко Ю.О.
При секретарі судового засідання Доманової Ю.Ю.
Розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю „Солнце” м. Донецьк
до відповідача Донецької міської ради м. Донецьк
про визнання права
за участю:
представників сторін:
від позивача Ющенко С.С - юрисконсульт
від відповідача Хорошайло Ю.С. - юрисконсульт
Суть спору:
Заявлені вимоги про визнання за товариством з обмеженою відповідальністю „Солнце” права на набуття земельної ділянки, що знаходиться на території Будьонівського району м. Донецька по вул. Краснооктябрьскій, 79, загальною площею 540,00 кв.м (п'ятсот сорок), для існуючого об'єкту - Ринок по вулиці Краснооктябрській, 79, в Будьонівському районі м. Донецька, шляхом укладення договору оренди з Донецькою міською радою в порядку передбаченому Законом України „Про оренду землі” зі змінами та доповненнями.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, мотивуючи свої заперечення наступними обставинами:
- на підставі наданих позивачем доказів, неможливо зробити висновки щодо правовстановлюючого документу, на підставі якого позивач користувався спірною земельною ділянкою, та яким чином він має переважне право на продовження договору оренди спірної земельної ділянки, коли зазначає у позові, що користувався спірною земельною ділянкою з 22.11.05р. на підставі договору суборенди;
- позивачем отримано згоду з боку виконавчого комітету Донецької міської ради щодо оформлення відповідних документів для користування у подальшому спірною земельною ділянкою;
- Законом України” Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву” від 16.09.08р. №509-VI, були внесені зміни до законодавства регулюючого порядок передачі земельних ділянок в оренду. Окремі положення зазначеного закону набрали чинності з моменту його опублікування, а саме з 14.10.08р.;
- на час звернення з позовом, статтею 124 Земельного кодексу України передбачено порядок передачі земельних ділянок в оренду. Відповідно до ч.2 ст. 124 зазначеного закону, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другої, третьою статті 134 цього Кодексу;
- порядок проведення земельних торгів передбачено Главою 21 Земельного кодексу України. Пунктом 1 розділу X „ Перехідних положень” передбачено, що у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкту або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008р. передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів);
- тобто, у позовній заяві зазначається лише про підготовку проекту рішення виконкому Донецької міської ради про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду позивачеві, але відповідне рішення про погодження місця розташування об'єкту або про надання дозволу на розроблення проекту відведення спірної земельної ділянки у позивача відсутні;
- таким чином, відповідач, на законних підставах, може визнати право набуття в оренду земельної ділянки за позивачем тільки за результатами проведення земельних торгів, відповідно до вимог ч.2 ст. 124 Земельного кодексу України;
- отже, передача в оренду земельних ділянок здійснюється на підставі рішення органу місцевого самоврядування, що є його виключно компетенцією, відповідно до вимог Конституції України та Закону України” Про місцеве самоврядування в Україні”. Крім того, чинне законодавство не передбачає надання в оренду земельних ділянок а підставі рішення суду.
З'ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи та правову норму, яка підлягає застосуванню, приймаючи до уваги доводи позивача та відповідача, суд встановив:
У судовому засіданні з метою усунення суперечностей у доводах та доказах сторін відповідно до вимог частини 4 ст. 77 ГПК України з 11 год. 40 хвил. 03.11.08р. по 14 год 30 хвил. 07.11.08р. було оголошено перерву.
До прийняття рішення по справі позивач використовуючи своє право, передбачене ст. 22 ГПК України уточнив підстави позову, а саме норми права, які підлягають застосуванню у спірних правовідносинах. Відповідачу було надано можливість щодо наведення своїх доводів та заперечень на уточнення позивача, що відповідає вимогам ст. ст. 4-2, 4-3 ГПК України щодо рівності та змагальності сторін перед законом.
Позов обґрунтовано тим, що товариство з обмеженою відповідальністю „Солнце” (далі – Товариство), після закінчення терміну дії договору оренди земельної ділянки звернулося до Донецької міської ради з заявою про надання в оренду земельної ділянки для розміщення об'єкту торгівлі, розташованої за адресою: вул. Краснооктябрьська, 79, Будьонівський район м. Донецька. Доказом такого звернення є заява від18.04.07р. за №1/12-6948.
Право на продовження договору оренди земельної ділянки, на думку позивача, та звернення до органів місцевого самоврядування, знайшли своє відображення у ст. 33 Закону України „Про оренду землі” та абзаці другому ст. 41 Конституції України.
Клопотання на адресу Донецького міського голови про продовження строку дії договору оренди земельної ділянки було розглянуто відділом торгівлі, який не заперечував проти надання Товариству земельної ділянки під існуючим об'єктом торгівлі, про що свідчить подання відділу торгівлі Донецької міської ради від 24.04.07р. за №1/12-6948.
Листом від 04.10.07р. за №01/13-5221 виконавчий комітет Донецької міської ради надав дозвіл на підготовку матеріалів з розробки проекту землеустрою для відведення земельної ділянки під існуючий об'єкт - Ринок за вказаною вище адресою.
Товариство виконало всі необхідні дії по підготовці документації та проекту землеустрою для відведення земельної ділянки під існуючий об'єкт торгівлі, що підтверджено: договором №435 від 16.10.07р., протоколом угоди про договірну ціну до договору №435, який є підставою для проведення взаємних розрахунків і платежів між Підрядником - товариством з обмеженою відповідальністю” Інститут земельних відносин” та Замовником – Товариством, актом №1 приймання-передачі виконаних робіт за договором №435 від 16.10.07р., кошторисами №№1,2 до договору №435 щодо складання технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки під існуючий торговий комплекс по вул. Краснооктябрській, 79, у Будьонівському районі м. Донецька, актом про готовність робіт, квитанцією №835258 від 05.10.07р. на суму 235 грн. 16 коп., квитанцією №0859866 від 16.10.07р. на суму 8 928 грн.70 коп. на оплату виконаних робіт та наданих послуг.
Крім того, позивач обґрунтовує свої вимоги договором суборенди земельної ділянки від 22.11.05р., укладеного між акціонерним товариством закритого типу „ Дари садів”, (Орендар) та Товариством ( Суборендарем), актом прийому передавання земельної ділянки від 22.11.05р. укладеного між Орендарем земельної ділянки за договором суборенди від 22.11.05р. та Суборендарем, листом Орендаря про відмову від свого права на укладення договору оренди вказаної земельної ділянки з Донецькою міською радою, передачею права на користування земельною ділянкою Товариству, по закінченню договору оренди земельної ділянки від 20.11.04р., рішенням Донецької міської ради від 16.11.05р. за № 544 про надання згоди акціонерному товариству закритого типу” Дари садів” на передачу земельних ділянок у суборенду товариству з обмеженою відповідальністю” Сонце”, для експлуатації існуючих лотків та навісів зі гостевою автостоянкою по вул. Краснооктябрській, 79 у Будьонівском районі м. Донецька.
На підставі вказаних документів Товариству було надано листа погодження проекту рішення виконкому Донецької міської ради, який був розроблений та підготовлений Донецьким міським управлінням земельних ресурсів. Даний лист був підписаний головою Донецького управління земельних ресурсів та головою Будьонівської районної ради м. Донецька.
Керівництво Донецької міської ради від підпису листа погодження відмовилося, мотивуючи це тим, що Кабінетом Міністрів України введений мораторій на приватизацію землі, і від надання письмових пояснень з цього приводу ухиляється.
Позивач вважає, що на підставі викладених фактів він має всі законні підстави для набуття права оренди земельної ділянки для розміщення об'єкту торгівлі загальною площею 540,00 кв. м (п'ятсот сорок), для існуючого об'єкту - Ринок по вулиці Краснооктябрській, 79, в Будьонівському районі м. Донецька, а бездіяльність органів місцевого самоврядування щодо оформлення документів на відведення земельної ділянки в оренду позивачу є необґрунтованою та незаконною.
У зв'язку з викладеним позивачем заявлені вимоги про визнання за ним права на набуття земельної ділянки, що знаходиться на території Будьонівського району м. Донецька по вул. Краснооктябрьскій, 79, загальною площею 540,00 кв.м (п'ятсот сорок), для існуючого об'єкту - Ринок по вулиці Краснооктябрській, 79, в Будьонівському районі м. Донецька, шляхом укладення договору оренди з Донецькою міською радою в порядку передбаченому Законом України „Про оренду землі” зі змінами та доповненнями.
Надавши правову кваліфікацію правовідносинам сторін суд дійшов висновку, що доводи позивача обґрунтовані, а заперечення відповідача спростовуються наступними обставинами.
До спірних правовідносин застосовуються вимоги спеціального законодавства, які передбачені у Земельному кодексі України, та Законі України „ Про оренду землі”.
Так, земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Приписи ст. ст. 13 і 41 Конституції України визначають, що від імені Українського народу права власності здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією, і усі суб'єкти права власності рівні перед законом. Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.
Відповідно ст. ст. 142, 143, 144, 145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальної громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.
Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Порядок надання у постійне користування земельних ділянок юридичним особам та порядок передачі земельних ділянок в оренду визначені ст. ст. 123, 124 Земельного кодексу України та ст. 16 Закону України "Про оренду землі".
В силу ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
У відповідності до ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, до яких, зокрема, належить розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради, як це передбачено ст. 123 Земельного кодексу України. Тобто волевиявлення майбутнього орендаря щодо укладення договору оренди реалізується шляхом подання відповідної заяви.
Відповідно до статті 16 Закону України „ Про оренду землі” в редакції Закону N 509-VI від 16.09.2008р. передбачає, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
Втім, згідно зі ст. 16 Закону України "Про оренду землі" в редакції законів, які діяли на момент звернення позивача до Донецького міського голови, особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього Закону.
Стаття 16 Закону України "Про оренду землі" та стаття 124 Земельного кодексу України у редакції Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI визначають, що набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі.
Не підписуючи лист погодження проекту рішення, відповідач фактично поставив до відома позивача про неможливість розгляду документів по відведенню земельної ділянки у зв'язку із внесенням змін до Земельного кодексу України та ст. 16 Закону України „Про оренду землі”.
Натомість, посилання відповідача на те, що право набуття на земельну ділянку за позивачем можливо тільки за результатами проведення земельних торгів, відповідно до вимог ч.2 ст. 124 Земельного кодексу України, спростовується тим, що позивач звернувся з такою заявою до набрання чинності таких змін. Крім того, такі зміни ніяким чином не впливають на порядок визнання права за Товариством на набуття земельної ділянки та предмет спору про захист порушеного права.
Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, у тому числі юридичної особи. Це підтверджено частиною 4 пункту 3 мотивувальної частині рішення Конституційного суду України від 09.02.1999р. №1-рп/99.
Таким чином, посилання відповідача на неможливість розгляду документів по відведенню земельної ділянки у зв'язку із внесенням змін до ч. 2 ст. 124 Земельного кодексу України та ст. 16 Закону України „Про оренду землі” є необґрунтованим та таким, що порушує права позивача на оренду земельної ділянки.
Стаття 27 Закону України „ Про оренду землі” встановлює, що орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону. Орендар в установленому законом порядку має право витребувати орендовану земельну ділянку з будь-якого незаконного володіння та користування, на усунення перешкод у користуванні нею, відшкодування шкоди, заподіяної земельній ділянці громадянами і юридичними особами України, іноземцями, особами без громадянства, іноземними юридичними особами, у тому числі міжнародними об'єднаннями та організаціями.
Приписи ст. 33 Закону України „ Про оренду землі” зазначають, що після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору.
Фактично відповідач ухиляється від вчинення дій, необхідних для прийняття рішення про виділення Товариству в оренду зазначеної земельної ділянки, а отже і від укладення у майбутньому договору оренди земельної ділянки. Товариство користується даною земельною ділянкою з 22.11.05р. відповідно до договору суборенди земельної ділянки і має всі законні підстави для набуття права оренди зазначеної земельної ділянки.
Відповідно до п. 34 ст. 26, п. 2 ст. 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання надання земельної ділянки в оренду вирішується на пленарному засіданні ради - сесії, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
Порушені права позивача підлягають захисту способами, передбаченими ст. 152 Земельного кодексу України, з обов'язковим дотриманням норм чинного законодавства. Згідно вказаної статті захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання прав, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, а також застосування інших, передбачених законом, способів, у тому числі шляхом поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, в судовому порядку, що передбачено п. 2 ст. 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Судом з'ясовано, що позивач звернувся до відповідача в передбаченому законодавством порядку з клопотанням про надання земельної ділянки в оренду з наданням для цього всіх необхідних документів.
Рішення про надання або відмову в наданні спірної земельної ділянки в користування позивачу відповідачем не приймалося. Таким чином, бездіяльність відповідача на даний час щодо оформлення документів на відведення земельної ділянки в оренду позивачу є незаконною, а тому позивач обґрунтовано звернувся до господарського суду.
За таких обставин суд вважає доводи позивача обґрунтованими, а тому слід задовольнити позовні вимоги щодо визнання за товариством з обмеженою відповідальністю „Солнце” права на набуття земельної ділянки, що знаходиться на території Будьонівського району м. Донецька по вул. Краснооктябрьскій, 79, загальною площею 540,00 кв.м (п'ятсот сорок), для існуючого об'єкту - Ринок по вулиці Краснооктябрській, 79, в Будьонівському районі м. Донецька, шляхом укладення договору оренди з Донецькою міською радою в порядку передбаченому Законом України „Про оренду землі” зі змінами та доповненнями.
Витрати по держмиту в сумі 85 грн. та забезпеченню судового процесу в сумі 118 грн. покладаються на відповідача згідно ст. 44, та вимог частини 4 ст. 49 ГПК України.
У зв'язку з тим, що у судовому засіданні за згодою сторін було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення згідно частини другої ст. 85 ГПК України, то воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання, оформленого згідно статті 84 ГПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 13, 41,58 Конституції України, ст. ст. 13, 41, 58, 142, 143, 144, 145 Конституції України, ст.ст. 16, 27, 33 Закону України „Про оренду землі”, п. 34 ст. 26, п. 2 ст. 77 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, ст. ст. 12, 116, 123, 124, 152 Земельного кодексу України, ст.ст. 4-2, 4-3, 22, 44, ч. 4 ст. 49, ст. 59, ч. 4 ст. 77, 82, 84, ч.ч. 2, 3 ст. 85 ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити.
2. Визнати за товариством з обмеженою відповідальністю „Солнце” (83058, м. Донецьк, вул. Арктики, буд. 2, ід. код 32879191) право на набуття земельної ділянки, що знаходиться на території Будьонівського району м. Донецька по вул. Краснооктябрьскій, 79, загальною площею 540,00 кв.м (п'ятсот сорок), для існуючого об'єкту - Ринок по вулиці Краснооктябрській, 79, в Будьонівському районі м. Донецька, шляхом укладення договору оренди з Донецькою міською радою в порядку передбаченому Законом України „Про оренду землі” зі змінами та доповненнями.
3. Стягнути з Донецької міської ради, 83050, м. Донецьк, вул. Артема, 98, ід. код 04052844, на користь:
- товариства з обмеженою відповідальністю „Солнце”, 83058, м. Донецьк, вул. Арктики, будинок 2, р/р 26005301592187 у Пролетарському відділенні „Промінвестбанку”, МФО 334301, ід. код 32879191, витрати по державному миту в сумі 85 грн., витрати по забезпеченню судового процесу в сумі 118 грн. 00 коп., видавши наказ.
4. Рішення суду набирає законної сили після десятиденного строку з дня його підписання.
Дата підписання рішення оформленого відповідно до вимог ст.84 ГПК України: 12.11.08р.
Суддя
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 07.11.2008 |
Оприлюднено | 26.11.2008 |
Номер документу | 2370772 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Підченко Ю.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні