Апеляційний суд Кіровоградської області
№ провадження 22-ц/1190/1121/12 Головуючий у суді І-ї інстанції Варакіна Н.Б.
Спори про право власності та інші речові права володіння чужим майном Доповідач Кривохижа В. І.
РІШЕННЯ
Іменем України
25.04.2012 колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області у складі:
Головуючої: Кривохижі В.І.
Суддів: Карпенка О.Л.
Черниш Т.В. при секретарі Дімановій Н.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді цивільну справу за апеляційними скаргами прокуратури Компаніївського району Кіровоградської області, ОСОБА_3, фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 на рішення Компаніївського районного суду від 16 лютого 2012 року,-
ВСТАНОВИЛА:
У серпні 2011 року прокурор Компаніївського району Кіровоградської області в інтересах територіальної громади в особі Компаніївської селищної ради звернувся в суд з позовом до ОСОБА_5, ОСОБА_3, фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 /далі-ФОП «ОСОБА_4.»/ про витребування майна з чужого незаконного володіння, визнання права власності та скасування державної реєстрації прав власності на нерухоме майно.
Зазначав, що 22 жовтня 2010 року між Компаніївською селищною радою Кіровоградської області та ФОП «ОСОБА_6»укладений договір купівлі-продажу комплексу (ринкова площа), розташованого за адресою: АДРЕСА_1, а той в свою чергу 2 лютого 2011 року уклав договори дарування по 1/2 частині зазначеного комплексу із ОСОБА_5 та ОСОБА_3, а останні 4 лютого 2011 року уклали договір про безоплатне користування комплексом з ФОП «ОСОБА_4». Оскільки договір купівлі-продажу ринкової площі, укладений між Компаніївською селищною радою та ФОП «ОСОБА_6», визнано недійсним рішенням господарського суду Кіровоградської області від 18 квітня 2011 року, залишеним в цій частині без змін постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 20 липня 2011 року, прокурор на підставі ч.3 ст.388 ЦК України і просив витребувати з чужого незаконного володіння ФОП «ОСОБА_4»зазначений комплекс, визнати на нього право власності за Компаніївською селищною радою, скасувавши у реєстрі прав власності на нерухоме майно записи про реєстрацію за ОСОБА_5 та ОСОБА_3 права власності на 1/2 частини комплексу.
Рішенням Компаніївського районного суду від 16 лютого 2012 року позов задоволений частково. Витребувано з чужого незаконного володіння ФОП «ОСОБА_4»комплекс, який складається з вбиральні, компостної ями, огорожі та вимощення, розташований за адресою: АДРЕСА_1, повернувши у власність Компаніївської селищної ради. У задоволенні інших позовних вимог відмовлено. Стягнуто з ФОП «ОСОБА_4»на користь держави судовий збір в розмірі 107 грн. 30 коп.
Ухвалою цього ж суду від 23 лютого 2012 року виправлено описку у зазначеному рішенні від 16 лютого 2012 року, вважаючи правильним номер, під яким на АДРЕСА_1
Суд дійшов висновку, що оскільки на момент розгляду справи договір купівлі-продажу комплексу визнаний недійсним, комплекс безвідплатно відчужений відповідачам, переданий та перебуває у користуванні ФОП «ОСОБА_4», позов в частині витребування майна з чужого незаконного володіння підлягає задоволенню. А оскільки наявність такого судового рішення є підставою для здійснення державної реєстрації права власності на майно, що підлягає державній реєстрації за власником, а також скасування попередньої реєстрації, вимоги в іншій частині задоволенню не підлягають.
В апеляційній скарзі прокурора Компаніївського району ставиться питання про зміну судового рішення, задовольнивши всі позовні вимоги. Зазначається, зокрема, що відмова у задоволенні позовних вимог про скасування державної реєстрації речового права за двома відповідачами та визнання права власності за позивачем фактично позбавляє можливості державного реєстратора здійснити такі дії, а тому за таких обставин витребування майна з чужого незаконного володіння ФОП «ОСОБА_4»та передача майна у власність Компаніївської селищної ради неможливі.
В апеляційній скарзі ОСОБА_3 ставить питання про скасування рішення суду з ухваленням нового через порушення судом норм матеріального і процесуального права. Зазначає, зокрема, що суд невірно застосував ст.388 ЦК України, витребувавши майно, яке належить іншим громадянам, із незаконного володіння ФОП «ОСОБА_4»- майновий комплекс, власником якого вона не являлась, а тому ним не володіла. На даний час власниками цього комплексу являються він та ОСОБА_5
В апеляційній скарзі ФОП «ОСОБА_4»ставить питання про скасування рішення суду через порушення судом норм матеріального та процесуального права. Зазначає, зокрема, що заявлений позов в частині вимог до фізичної особи-підприємця не міг розглядатися в порядку цивільного судочинства. Крім того, суд витребував від неї комплекс, власником якого вона ніколи не була, а лише користувачем на підставі договору, яким її не було наділено правом володіння.
Заслухавши доповідача, пояснення прокурора Арсірія М.В., представника Компаніївської селищної ради Величка С.В., представника ОСОБА_3- ОСОБА_8, ОСОБА_5, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах, визначених ст. 303 ЦПК України, колегія суддів вважає, що рішення суду підлягає скасуванню з таких підстав.
Судом встановлено, що 22 жовтня 2010 року між Компаніївською селищною радою та ФОП «ОСОБА_6»був укладений договір купівлі-продажу комплексу (ринкова площа, що складається з компостної ями, огорожі та вимощення), розташованого за адресою по АДРЕСА_1 (а.с.9).
Згідно договорів дарування від 2 лютого 2011 року, укладених між ФОП «ОСОБА_6»та ОСОБА_5 і ОСОБА_3, дарувальник безоплатно передав у власність відповідачів по 1/2 частині комплексу, а останні 4 лютого 2011 року за договором про безоплатне користування передали у тимчасове безоплатне користування зазначений комплекс ФОП «ОСОБА_4»(а.с.10-12).
Рішенням господарського суду Кіровоградської області від 18 квітня 2011 року договір купівлі-продажу, укладений між Компаніївською селищною радою та ФОП «ОСОБА_6»визнано недійсним і в цій частині викладено в такій же редакції постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 20 липня 2011 року, яка залишена без змін постановою Вищого господарського суду України від 6 жовтня 2011 року (а.с.14-18,53-55).
Відповідно до ч.3 ст.388 ЦК України якщо майно було набуте безвідплатно в особи, яка не мала права його відчужувати, власник має право витребувати його від добросовісного набувача у всіх випадках.
Як убачається із змісту позовної заяви, матеріалів цивільної справи, вимоги про витребування з чужого незаконного володіння заявлені саме до фізичної особи-підприємця «ОСОБА_4».
Відповідно до ч.1 ст.15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Пленум Верховного Суду України у п.4 постанови №2 від 12 червня 2009 року «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції»також роз»яснив, що за ч.ч.1,2 ст.15 ЦПК у порядку цивільного судочинства суди розглядають справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ за Кодексом адміністративного судочинства України (ст.17) або Господарським процесуальним кодексом України (ст.ст.1,12) віднесено до компетенції адміністративних чи господарських судів.
В даному випадку позивачем у справі є юридична особа, а відповідачем - фізична особа-підприємець.
Таким чином, заявлені позивачем вимоги до ФОП «ОСОБА_4» не можуть розглядатися у порядку цивільного судочинства.
Згідно ч.1 ст.310 ЦПК України рішення суду підлягає скасуванню в апеляційному порядку із закриттям провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства (п.1ч.1ст.205 ЦПК України).
Тому рішення суду в частині вирішення вимог про витребування майна з чужого незаконного володіння ФОП «ОСОБА_4», які підлягають розгляду в порядку господарського судочинства (ст.ст.1, 12 ГПК України), підлягає скасуванню із закриттям провадження у справі в цій частині.
Відмовляючи у задоволенні решти вимог щодо визнання права власності на зазначений комплекс, скасування у реєстрі прав власності на нерухоме майно записів про реєстрацію, суд виходив з того, що ухвалення судового рішення про витребування майна із чужого незаконного володіння є підставою для здійснення державної реєстрації права власності на майно, що підлягає державній реєстрації, за власником, а також скасування попередньої реєстрації.
Однак, по даній справі решта вимог заявлені, як наслідок витребування майна з чужого незаконного володіння ФОП «ОСОБА_4». До власників цього майна ОСОБА_5 та ОСОБА_3 такі вимоги про його витребування на підставі ч.3 ст.388 ЦК України не пред»являлися. Тому без вирішення зазначеного питання, на час розгляду спору передчасними є і підстави для вирішення чи задоволення вимог про визнання права власності на комплекс за Компаніївською селищною радою та скасування у реєстрі прав власності на нерухоме майно записів про реєстрацію за ОСОБА_5 та ОСОБА_3 права власності на 1/2 частини комплексу.
Враховуючи, що судом неправильно застосовані норми матеріального та процесуального права, в межах заявлених вимог, відповідно до ст.309 ЦПК України рішення суду в цій частині також підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог за відсутністю передбачених законом підстав.
Керуючись ст.ст. 303, 307, 309, 310, 313, 314, 316 ЦПК України, колегія суддів,-
ВИРІШИЛА:
Апеляційні скарги прокуратури Компаніївського району, ОСОБА_3, фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 задовольнити частково.
Рішення Компаніївського районного суду від 16 лютого 2012 року скасувати.
Провадження у справі за позовом прокурора Компаніївського району в інтересах територіальної громади в особі Кормпаніївської селищної ради про витребування майна з чужого незаконного володіння ФОП «ОСОБА_4»комплексу, розташованого за адресою АДРЕСА_1, який складається з вбиральні, компостної ями, огорожі та вимощення, - закрити.
У задоволенні позову прокурора Компаніївського району в інтересах територіальної громади в особі Компаніївської селищної ради про визнання права власності на комплекс, розташований за адресою АДРЕСА_1, та складається з вбиральні, компостної ями, огорожі та вимощення, за Компаніївською селищною радою; скасування у реєстрі прав власності на нерухоме майно записів про реєстрацію за ОСОБА_5 та ОСОБА_3 права власності на 1/2 частини комплексу - відмовити.
Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржене до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуюча:
Судді:
Суд | Апеляційний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 25.04.2012 |
Оприлюднено | 08.05.2012 |
Номер документу | 23818455 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Кіровоградської області
Кривохижа В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні