Ухвала
від 25.04.2012 по справі 5008/256/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

25.04.2012 Справа № 5008/256/2012

За заявою Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області, м. Ужгород

ДО публічного акціонерного товариства „Берегівський комбінат хлібопродуктів", м. Ужгород (код ЄДРПОУ 00954142)

ПРО визнання банкрутом

Суддя Ремецькі О.Ф.

Представники:

від ініціюючого кредитора - ОСОБА_2 -завідувач юридичного сектору, представник за довіреністю №2233/07 від 01.03.2012р.

від боржника -ОСОБА_3 -представник за довіреністю №5 від 23.04.2012р.

від розпорядника майна - Ракущинець А.А.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Ініціюючий кредитор звернувся до суду із заявою про порушення справи про банкрутство боржника - публічного акціонерного товариства „Берегівський комбінат хлібопродуктів", м. Ужгород (код ЄДРПОУ 00954142), мотивуючи наявністю боргу боржника перед кредитором в розмірі 531795,24грн. та неспроможністю боржника виконати зобов'язання перед Пенсійним фондом України.

Зокрема, Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгород вказує на те, що товариство станом на 03.04.2012 року являється боржником до управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області на суму 531795,24грн., з них:

362333,02грн. -борг зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що виник у період перебування страхувальника на обліку в УПФУ в м. Ужгороді;

96156,33грн. -борг зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що виник у період перебування страхувальника на обліку в УПФУ в Берегівському районі Закарпатської області;

73305,89грн. - борг з погашення застосованих до боржника фінансових са нкцій та нарахованої пені за невчасну сплату обов'язкових платежів до Пен сійного фонду.

Ухвалою Господарського суду Закарпатської області від 04.04.2012р. було призначено засідання суду на 19.04.2012р. і в цьому засіданні судом за заявою сторін оголошено перерву до 25.04.2012р. для надання сторонам можливості подати суду додаткові докази в обгрунтування своїх доводів та заперечень.

В судовому засіданні 19.04.2012р. та 25.04.2012р. представник ініціюючого кредитора - Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгород, вимоги поданої заяви підтримав та вказує на те, що згідно поданого на вимогу суду розрахунку суми заборгованості остання складає суму 396715,77грн. за період з лютого 2011 року по жовтень 2011р.

Розпорядник майна в судовому засіданні 25.04.2012р. письмового пояснення з приводу доводів Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгород не надав.

Представник боржника заперечує з приводу заявлених вимог ініціюючого кредитора в повному обсязі з огляду на доводи, викладені ним у поданому суду письмовому поясненні та просить суд взяти до уваги те, що вимоги в сумі 73 305,89грн. щодо заборгованості по фінансових санкцій та нарахованої пені, не є грошовим зобов'язанням, що враховується при поданні заяви про порушення провадження у справі про банкрутство відповідно до ст. 1, 7 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а тому не повинна враховуватись для визначення грошових вимог при зверненні кредитора з заявою про банкрутство.

Також заперечує обґрунтованість вимоги ініціюючого кредитора в частині зазначення суми 96156,33грн. боргу зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що виник у період перебування страхувальника на обліку в УПФУ в Берегівському районі Закарпатської області з огляду на те, що пункт 3.3.4 Розділу З Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженого Постановою Пенсійний фонд України № 21-1 від 19.12.2003р. передбачав, що у разі неплатоспроможності страхувальника борг на підставі акта перевірки враховується за новим місцем взяття його на облік.

Проте, Постановою Пенсійного фонду України № 21-6 від 27.09.2010 р. «Про затвердження Порядку взяття на облік та зняття з обліку в органах Пенсійного фонду України платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»внесено зміну до Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663 (із змінами), а саме:

розділ з виключити.

Відповідно до п. 6. означеної Постанови, вона набирає чинності з 1 січня 2011 року, крім пункту 5.4 Порядку, який набирає чинності з 10 лютого 2011 року.

Таким чином, як на момент складення акту перевірки (14.02.2011 р.) так і на момент передачі Управлінням ПФУ в Берегівському районі боргу до Управління ПФУ в м. Ужгород (Лист Управлінням ПФУ в Берегівському районі від 23.02.2011 р. про передачу боргів), чинне законодавство не передбачало можливості передачі боргу страхувальника, у зв'язку зі зміною місцезнаходження страхувальника, що розташований за межами території обслуговування органу Пенсійного фонду України, між різними територіальними управліннями ПФУ.

Таким чином в Управління ПФУ в м. Ужгород відсутнє право на отримання суми 96 156,33 грн. боргу по сплаті страхових внесків та єдиного внеску, що виник у Боржника перед Управлінням ПФУ в Берегівському районі.

Також зазначає, що прострочена сума боргу, що виникла на протязі 3 місяців, що передують поданню заяви про порушення провадження у справі про банкрутство - виникла за період лютий-листопад 2011 року складає суму 300 559,44 грн.

Крім того, положеннями абз. 8 ст. 1 Закону «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»встановлено, що безспірними вимогами кредиторів являються вимоги кредиторів, визнані боржником, інші вимоги кредиторів, підтверджені виконавчими документами чи розрахунковими документами, за якими відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника.

При цьому, відповідно до приписів Закону такі вимоги повинні бути не виконані боржником протягом трьох місяців.

Враховуючи те, що списання коштів з рахунків боржника в безспірному порядку здійснюється державною виконавчою службою, то порушення справи про банкрутство можливе лише після відкриття виконавчого провадження державною виконавчою службою.

Відповідно, і встановлений Законом трьохмісячний строк починає свій відлік після пред'явлення виконавчих документів до виконання до державної виконавчої служби та відкриття виконавчого провадження.

З матеріалів справи вбачається, що по заборгованості, котра виникла у вересні 2011 року (30949,35 грн.) - виконавче провадження відкрито 10.01.2012р.; у жовтні 2011 року (30516,25грн.) - виконавче провадження відкрито 26.01.2012р., заява Кредитором подана 29.03.2012р., а тому не можуть братись до уваги розмір заборгованості за цей період, такі вимоги не є безспірними в розумінні Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Отже, сума безспірних вимог кредиторів станом на момент звернення Кредитора з заявою у справі про банкрутство становить 239 093,84 грн.

Відтак, вважає, що Кредитором не доведено наявності усіх передбачених ч. З ст. 6 Закону про банкрутство ознак неплатоспроможності боржника.

Аналізуючи доводи ініціюючого кредитора та заперечення боржника, суд констатує наступне.

Абзац 6 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачає, що заява про порушення справи про банкрутство повинна містити виклад обставин, які підтверджують неплатоспроможність боржника, з зазначенням суми боргових вимог кредиторів, а також строку їх виконання, розміру неустойки (штрафів, пені), реквізитів розрахункового документа про списання коштів з банківського або кореспондентського рахунку боржника та дату його прийняття банківською установою боржника до виконання.

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" неплатоспроможність -це неспроможність суб'єкта підприємницької діяльності виконати після настання встановленого строку їх сплати грошові зобов'язання перед кредиторами, в тому числі по заробітній платі, а також виконати зобов'язання щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів) не інакше як через відновлення платоспроможності.

Положеннями абзацу 8 ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" встановлено, що безспірними вимогами кредиторів є вимоги, визнані боржником, інші вимоги кредиторів, підтверджені виконавчими документами чи розрахунковими документами, за якими відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника.

Відповідно до ч. 8 ст. 7 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" до заяви кредитора додаються відповідні документи: рішення суду, господарського суду, які розглядали вимоги кредитора до боржника; копія неоплаченого рахункового документа, за яким відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника, з підтвердженням банківською установою боржника про прийняття цього документа до виконання із закінченням дати прийняття, виконавчі документи (виконавчий лист, виконавчий напис нотаріуса тощо) чи інші документи, які підтверджують визнання боржником вимог кредиторів.

На підтвердження існування заборгованості боржника перед заявником, останній додає до заяви про порушення справи про банкрутство копії звітності страхувальника, постанови про відкриття виконавчого провадження, ухвалу Закарпатського окружного адміністративного суду про заміну сторони у виконачому провадженні, рішення про застосування фінансових санкцій, вимоиг про сплату боргу, картку особового рахунку страхувальника із підтвердженням виникнення заборгованості у загальному розмірі 531795,24грн., з яких:

- 362333,02грн. -борг зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що виник у період перебування страхувальника на обліку в УПФУ в м. Ужгороді;

- 96156,33грн. -борг зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що виник у період перебування страхувальника на обліку в УПФУ в Берегівському районі Закарпатської області;

- 73305,89грн. - борг з погашення застосованих до боржника фінансових са нкцій та нарахованої пені за невчасну сплату обов'язкових платежів до Пен сійного фонду.

Відповідно до т. 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», до складу грошових зобов'язань боржника не зараховуються недоїмка (пеня та штраф), визначена на дату подання заяви до господарського суду, а також зобов'язання, які виникли внаслідок заподіяння шкоди життю і здоров'ю громадян, зобов'язання з виплати авторської винагороди, зобов'язання перед засновниками (учасниками) боржника - юридичної особи, що виникли з такої участі, зобов'язання боржника - фізичної особи - підприємця, що виникли безпосередньо у фізичної особи на підставах, не пов'язаних із здійсненням таким боржником підприємницької діяльності.

Отже, вимоги в сумі 73 305,89грн. щодо заборгованості по фінансових санкцій та нарахованої пені, не є грошовими зобов'язанням, що враховується при поданні заяви про поршення провадження у справі про банкрутство відповідно до ст.ст. 1, 7 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», а тому не може враховуватись для визначення грошових вимог при зверненні кредитора з заявою про банкрутство.

Також ініціюючий кредитор зазначає, що оскільки розрахунки з органом Пенсійного фонду за попереднім місцем взяття на облік страхувальника проведено не було, управлінням Пенсійного фонду в Берегів ському районі проводилась документальна перевірка на підприємстві ВАТ «Берегівський комбінат хлібопродуктів», про що складено акт (довідка) №20 від 14.02.2011 р. (в додатку). Відповідно до п. 3.3.4. чинної на той момент Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пен сійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, боржник перед взяттям його на облік в УПФУ в м. Ужгороді повинен був здійснити остаточні розрахунки з Пенсійним фондом за попере днім місцезнаходженням. Разом з тим, такі розрахунки боржником проведено у повній мірі не було і заборгованість на підставі супроводжуючих документів (в додатку) управлінням в Бе регівському районі було переведено до УПФУ в м. Ужгороді.

Як засвідчується даними акту звірки між управлінням ПФУ в Берегівському районі та ВАТ «Берегівський КХП»станом на 23.02.2011 р. борг підприємства термін виконання якого на вказану дату настав становив 194803,42 грн. (в додатку), з якого борг по відповідним пла тежам без урахування штрафних санкцій складав 109458.45 грн. (страхові внески) і 28309.53 грн. (єдиний внесок). Акт звірки підписано обома сторонами без жодних розбіжностей і будь- яких заперечень. Станом на день звернення до суду з даної заявою з ураху ванням часткового погашення в сумі 41611,65 грн., борг цей становить 96 156,33 грн., шо та кож випливає з даних картки особового рахунку страхувальника.

Однак, вимоги ініціюючого кредитора в частині зазначення суми 96156,33грн. боргу зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що виник у період перебування страхувальника на обліку в УПФУ в Берегівському районі Закарпатської області, не можутб убти взяті судом до уваги з огляду на те, що пункт 3.3.4 Розділу 3 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженого Постановою Пенсійний фонд України № 21-1 від 19.12.2003р. передбачав, що у разі неплатоспроможності страхувальника борг на підставі акта перевірки враховується за новим місцем взяття його на облік.

Проте, Постановою Пенсійного фонду України № 21-6 від 27.09.2010 р. «Про затвердження Порядку взяття на облік та зняття з обліку в органах Пенсійного фонду України платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»внесено зміну до Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663 (із змінами), а саме:

розділ з виключити.

Відповідно до п. 6. означеної Постанови, вона набирає чинності з 1 січня 2011 року, крім пункту 5.4 Порядку, який набирає чинності з 10 лютого 2011 року.

Таким чином, як на момент складення акту перевірки (14.02.2011 р.) так і на момент передачі Управлінням ПФУ в Берегівському районі боргу до Управління ПФУ в м. Ужгород (Лист Управлінням ПФУ в Берегівському районі від 23.02.2011 р. про передачу боргів), чинне законодавство не передбачало можливості передачі боргу страхувальника, у зв'язку зі зміною місцезнаходження страхувальника, що розташований за межами території обслуговування органу Пенсійного фонду України, між різними територіальними управліннями ПФУ.

Таким чином в Управління ПФУ в м. Ужгород відсутнє право на отримання суми 96 156,33 грн. боргу по сплаті страхових внесків та єдиного внеску, що виник у Боржника перед Управлінням ПФУ в Берегівському районі.

В свою чергу, ухвала Закарпатського окружного адміністративного суду про заміну сторони у виконавчому провадженні з огляду на вищенаведені обставини, не може також бути взяті судом до уваги, оскільки з тексту даної ухвали не вбачається здійнення судом аналізу правовідносин сторін з приводу правомірності передачі боргових зобов'язань з урахуванням вимог Постанови Пенсійного фонду України №21-6 від 27.09.2010 р. «Про затвердження Порядку взяття на облік та зняття з обліку в органах Пенсійного фонду України платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Разом з тим, з наданого заявником розрахунку суми боргу боржника по сплаті суми 362333,02грн. -борг зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що виник у період перебування страхувальника на обліку в УПФУ в м. Ужгороді, суд констатує наступне.

Відповідно до вимог Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», сума єдиного внеску підлягає сплаті не пізніше, ніж через 20 календарних днів місяця, наступного за звітним періодів.

Таким чином, прострочена сума боргу, що виникла на протязі 3 місяців, що передують поданню заяви про порушення провадження у справі про банкрутство - виникла за період лютий-листопад 2011 року складає суму 300 559,44 грн.

Крім того, положеннями абз. 8 ст. 1 Закону «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»встановлено, що безспірними вимогами кредиторів являються вимоги кредиторів, визнані боржником, інші вимоги кредиторів, підтверджені виконавчими документами чи розрахунковими документами, за якими відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника.

При цьому, відповідно до приписів Закону такі вимоги повинні бути не виконані боржником протягом трьох місяців.

Враховуючи те, що списання коштів з рахунків боржника в безспірному порядку здійснюється державною виконавчою службою, то порушення справи про банкрутство можливе лише після відкриття виконавчого провадження державною виконавчою службою.

Відповідно, і встановлений Законом трьохмісячний строк починає свій відлік після пред'явлення виконавчих документів до виконання до державної виконавчої служби та відкриття виконавчого провадження.

З матеріалів справи вбачається, що по заборгованості, котра виникла у вересні 2011 року (30949,35 грн.) - виконавче провадження відкрито 10.01.2012р.; у жовтні 2011 року (30516,25 грн.) - виконавче провадження відкрито 26.01.2012р., заява Кредитором подана 29.03.2012р., а тому не можуть братись до уваги розмір заборгованості за цей період, такі вимоги не є безспірними в розумінні Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Отже, сума безспірних вимог кредиторів станом на момент звернення Кредитора з заявою у справі про банкрутство становлять 239 093,84 грн.

Згідно ст. 6 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», справа про банкрутство порушується господарським судом, якщо безспірні вимоги кредитора (кредиторів) до боржника сукупно складають не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку, якщо інше не передбачено цим Законом.

Згідно ст. 13 Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік»розмір мінімальної заробітної плати становить 1073,00грн., а 300 мінімальних заробітних плат - 321 900,00грн., в той же час безспірні вимоги Боржника перед ініціюючим кредитором, що не задоволенні протягом трьохмісячного строку становлять 239 093,84 грн.

Відповідно до п. 5 Постанови Пленуму Верховного суду України "Про судову практику в справах про банкрутство" № 15 від 18.12.2009 р. провадження у справах про банкрутство регулюється Господарським процесуальним кодексом України у випадках, коли його норми безпосередньо визначають правила даного провадження або мають універсальний характер для будь-якої стадії судового процесу або процесуальної дії, з урахуванням встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" особливостей.

Пунктом 36 вказаної Постанови передбачено, що Законом не врегульовано подальшого перебігу провадження у справі у випадках, коли у встановленому законодавством порядку виявлено безпідставність вимог кредитора (кредиторів), за заявою якого (яких) було порушено провадження у справі про банкрутство боржника. У таких випадках судам слід припиняти провадження у справі на підставі пункту 7 частини першої статті 40 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (за відсутності інших підстав для такого припинення) та пункту 1 1 частини першої статті 80 ГПК України (за відсутністю предмету спору).

Таким чином, оскільки в матеріалах справи відсутні докази безспірності вимог Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області, м. Ужгород до ПАТ «Берегівський КХП», а також відсутні докази наявності грошових зобовязань та ввпливу строку їх виконання у відповідності до вимог ст. 6 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» , суд вважає за необхідне припинити провадження у справі №5008/256/2012.

Даний висновок співпадає також з позицією Вищого господарського суду України, викладеної в п. 8.2. Рекомендації Вищого господарського суду України від 04.06.2004р. № 04-5/1193 "Про деякі питання практики застосування Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", якщо буде встановлено, що на момент подання заяви була відсутня хоча б одна з ознак неплатоспроможності, передбачених статтею 1 та частиною 3 статті 6 Закону, справа про банкрутство підлягає припиненню.

Припинення провадження у справі про банкрутство з цих підстав не перешкоджає повторному зверненню з заявою про порушення справи про банкрутство за наявності встановлених Законом ознак неплатоспроможності.

З урахуванням викладеного та керуючись п.1 1 ч.1 ст.80, ст. 86 ГПК України, суд,

У Х В А Л И В:

1. Провадження у справі №5008/256/2012 за заявою Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області, м. Ужгород про банкрутство ПАТ «Берегівський КХП»припинити.

2. Зобов'язати державного реєстратора Ужгородської міської ради внести запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про припинення провадження у справі про банкрутство публічного акціонерного товариства „Берегівський комбінат хлібопродуктів" (88000, м. Ужгород, вул. Боженка, 2/4, код ЄДРПОУ 00954142).

3. Дію мораторію припинити.

4. Скасувати заборону органам правління боржника - публічного акціонерного товариства „Берегівський комбінат хлібопродуктів" (88000, м. Ужгород, вул. Боженка, 2/4, код ЄДРПОУ 00954142) вчиняти дії щодо відчуження майна, реорганізації чи ліквідації юридичної особи, укладення угод про зазначене з іншими суб'єктами підприємницької діяльності.

5. Ухвала набирає законної сили з моменту її винесення.

6. Копію ухвали направити заявникам, боржнику та розпоряднику майна боржника, органу з питань банкрутства, державному виконавцю та Державному реєстратору за місцезнаходженням боржника для вчинення обумовлених законом дій відповідно до ст. 39 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".

Суддя О.Ф. Ремецькі

СудГосподарський суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення25.04.2012
Оприлюднено11.05.2012
Номер документу23863380
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5008/256/2012

Ухвала від 10.05.2012

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Ремецькі О.Ф.

Ухвала від 25.04.2012

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Ремецькі О.Ф.

Ухвала від 04.04.2012

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Ремецькі О.Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні