Рішення
від 04.05.2012 по справі 5024/344/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Горького, 18

тел. /0552/ 49-31-78, 42-06-22, 32-11-36


Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 травня 2012 р. Справа № 5024/344/2012

Господарський суд Херсонської області у складі судді Людоговської В.В. при секретарі Загной О. О. , розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго", м. Херсон

до Новокиївської спеціальної Загальноосвітньої школи інтернату І-ІІ ступенів Херсонської обласної ради, с. Новокиївка, Каланчацького району

про зобов'язання укласти договір

за участю представників сторін:

від позивача - ОСОБА_1, представник, дов. від № 07/2074-12 від 03.01.2012 р.;

від відповідача - Нагрибецька І. Д., представник, НОМЕР_1 виданий Колончацьким РВ УМВС України у Херсонській області від 30.10.1996 р.

Публічне акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" (позивач) звернулось до господарського суду з позовною заявою до Новокиївської спеціальної Загальноосвітньої школи інтернату І-ІІ ступенів Херсонської обласної ради (відповідач), у якій просить зобов'язати відповідача укласти договір про спільне використання технологічних електричних мереж та надати ПАТ "ЕК "Херсонобленерго" Кошторис обґрунтованих річних витрат власника мереж на утримання електричних мереж спільного використання та Однолінійну схему технологічних електричних мереж спільного використання.

Позивач позовні вимоги підтримує у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві.

Відповідач проти позову заперечує посилається на те, що він не є власником житлового будинку, що розташований в с. Новокиївка Каланчацького району Херсонської області по вул. Леніна,5-а та квартири № 8, яка знаходиться в зазначеному будинку, його правова позиція викладена у відзиві на позов. Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд

в с т а н о в и в:

Правила користування електричною енергією затверджені Постановою НКРЕ №28 від 31 липня 1996 р. (надалі ПКЕЕ) регулюють взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами. Дія ПКЕЕ поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення).

Положенням п. 2 Постанови НКРЕ "Про внесення змін до Правил користування електричною енергією" від 17.10.2005 №910 встановлено, що до 28.11.2009 р. електропередавальні організації зобов'язані врегулювати відносини згідно з вимогами абзацу другого підпункту 1.10. ПКЕЕ із власниками технологічних електричних мереж, які передають електричну енергію іншим суб'єктам господарювання.

В абзаці 2 п. 1.10. ПКЕЕ зазначено, що електропередавальна організація, що здійснює діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами в межах закріпленої території здійснення ліцензованої діяльності забезпечує передачу електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та технологічними електричними мережами інших власників, які не мають ліцензії на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами.

Абзац 3 п. 1.10. ПКЕЕ передбачає, що для забезпечення передачі електричної енергії електричними мережами, що не належать електропередавальній організації, між електропередавальною організацією та відповідним власником мереж, який не має ліцензії на здійснення діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами, укладається договір щодо спільного використання електричних мереж.

Додатково, абзацом 3 п. 1.7. ПКЕЕ передбачено, що у разі використання технологічних електричних мереж електропередавальною організацією відносини між власником цих мереж та електропередавальною організацією, у тому числі їх взаємна відповідальність, регулюються договором про спільне використання технологічних мереж, що укладається між ними на основі типового договору, який викладено в додатку 2 до ПКЕЕ.

Договір про спільне використання технологічних мереж є домовленістю двох сторін, що є документом певної форми, який встановлює зміст та регулює правовідносини між електропередавальною організацією (ліцензіатом з передачі електричної енергії місцевими (локальними) мережами та основним споживачем під час передачі (транзиту) електричної енергії технологічними електричними мережами, (п. 1.2. ПКЕЕ).

Позивач, листом про укладання договору про спільне використання електромереж направив на адресу відповідача два примірника договору на розгляд та підписання. В даному листі також вказувалось про необхідність надання кошторису витрат відповідача на утримання технологічних мереж спільного використання.

Відповідач, листом № 01-37/52 повідомив позивача про свою незгоду з підписанням договору про спільне використання мереж, а також повідомив, що житловий будинок за адресою: Каланчацький район, с. Новокиївка, вул. Леніна, 50-а перебуває на балансі Новокиївської спеціалізованої загальноосвітньої школи-інтернат І-ІІ ступенів Херсонської обласної ради, але всі квартири в ньому були приватизовані, залишилась лише відомча квартира № 8. Відомча квартира № 8, що розташована у вказаному будинку, згідно рішення ХХХУІІІ сесії У скликання Херсонської обласної ради від 28 квітня 2009р. № 929 "Про передачу відомчої квартири Новокиївської спеціальної загальноосвітньої школи інтернату І-ІІ ступенів Херсонської обласної ради у комунальну власність територіальної громади села Новокиївка Каланчацького району" була передана на баланс Новокиївської сільської ради., за актом приймання-передачі від 22.05.2009р. також, на підтвердження того факту, що відповідач не є власником житлового будинку, що розташований за адресою: с. Новокиївка Каланчацького району Херсонської області, вул. Леніна, 50-А відповідачем також було надано наказ № 55 від 01.06.2009р. відповідно до якого житловий будинок, що розташований в с. Новокиївка Каланчацького району Херсонської області по вул. Леніна,50-а знятий з балансу Новокиївської школи інтернат.

Суд відхиляє данні заперечення відповідача щодо того, що він не є належним власником зазначених нерухомих об'єктів та не є власником технологічних електричних та у зв'язку з цим не може укласти з ПАТ "ЕК "Херсонобленерго" договір про спільне використання технологічних електричних мереж з огляду на наступне.

Наданий відповідачем наказ № 55 від 01.06.2009р. не належним доказом зміни балансоутримувача, оскільки наданий наказ є внутрішнім документом який не погоджений належним чином органами влади, а підписаний лише директором школи-інтернату. Належних доказів на підтвердження факту зміни балансоутримувача відповідачем до матеріалів справи не надано.

Також, зазначені відповідачем у відзиві на позов відомості щодо балансової належності будинку суперечать доказам наявним у матеріалах справи. Як вбачається з листа № 01-37/52 від 10.02.2012р. Новокиївської спеціальної загальноосвітньої школи інтернату І-ІІ ступенів Херсонської обласної ради з якого вбачається, що житловий будинок, що розташований за адресою: с. Новокиївка Каланчацького району Херсонської області, дійсно перебуває на балансі відповідача. У відзиві на позовну заяву відповідач вказує, що не має ніякого відношення до амбулаторії сімейної медицини, що знаходиться у квартирі № 8, за адресою: с. Новокиївка Каланчацького району Херсонської області, вул. Леніна,50. Однак, суд не заперечує факту неналежності відповідачу амбулаторії сімейної медицини, оскільки остання належить Новокиївській сільській раді, яка є субспоживачем відповідача. Саме з цієї підстави і виникла необхідність укладання договору про спільне використання технологічних електричних мереж між сторонами.

Договір про спільне використання технологічних мереж є домовленістю двох сторін, що є документом певної форми, який встановлює зміст та регулює правовідносини між електропередавальною організацією (ліцензіатом з передачі електричної енергії місцевими (локальними) мережами та основним споживачем під час передачі (транзиту) електричної енергії технологічними електричними мережами, (п. 1.2. ПКЕЕ).

Згідно з вимогами пункту 1.7. ПКЕЕ основний споживач не має права відмовити електропередавальній організації, яка здійснює ліцензовану діяльність на закріпленій території, в укладенні (переукладенні) договору про спільне використання технологічних електричних мереж, а субспоживачу у разі дотримання ним вимог цих Правил в укладенні (переукладенні) договору про технічне забезпечення електропостачання споживача в передбачених цими Правилами випадках.

Відповідно до ч. 3 ст. 179 ГПК України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язковим для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Відповідно до п. 3 ст. 184 Господарського кодексу України укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених ст. 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.

Статтею 181 Господарського кодексу України визначений загальний порядок укладення договорів, відповідно до якого господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Проект договору може бути запропонований будь-якою із сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.

За ст. 181 Господарського кодексу України сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог ч. 1 цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору. За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.

В зв'язку з викладеним, позовні вимоги про зобов'язання відповідача укласти договір про спільне використання технологічних електричних мереж з ПАТ "ЕК "Херсонобленерго" є обґрунтованими, у зв'язку з чим підлягають задоволенню.

Також, при укладенні вказаного договору мало бути вирішено питання щодо його комплектності з додатками, які є обов'язковими відповідно до ПКЕЕ та інших норм законодавства України. А саме, не було надано кошторису обґрунтованих річних витрат власника мереж на утримання електричних мереж спільного використання.

Так, невід'ємними частинами договору про спільне використання електромереж є кошторис об'ґрунтованих річних витрат власника мереж на утримання електричних мереж спільного використання, складений у відповідності до Методики обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж затвердженої Постановою НКРЕ України від 12 червня 2008 року № 691 та однолінійна схема технологічних мереж спільного використання за розрахунковий період (календарний рік) власник мереж складає кошторис витрат на підставі бухгалтерських документів про фактичні витрати, що безпосередньо стосуються цього виду діяльності за попередній календарний рік.

Згідно з п. 6.29. ПКЕЕ електропередавальні організації, які використовують технологічні електричні мережі інших власників електричних мереж, сплачують останнім плату за спільне використання технологічних електричних мереж, яка визначається відповідно до Методики обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж, затвердженої постановою НКРЕ від 12.06.2008 р. №691, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.08.2008р. за №732/15423 (далі за текстом - Методика).

Положеннями п. 6.32. ПКЕЕ встановлено, що фактичні обґрунтовані витрати на утримання технологічних електричних мереж відшкодовуються власнику електричних мереж відповідно до його кошторису витрат на здійснення цієї діяльності. При цьому, кошторис витрат на утримання технологічних електричних мереж складається на підставі бухгалтерських документів про фактичні витрати на здійснення цієї діяльності впродовж попереднього (базового) періоду. До витрат на утримання технологічних електричних мереж належать лише ті витрати, які безпосередньо стосуються вказаного виду діяльності.

Відповідно до пп2, абз. 2 п. 5.17. ПКЕЕ Договір про спільне використання технологічних електричних мереж має містити однолінійну схему технологічних електричних мереж спільного використання з обов"язковим зазначенням місць установлення, типів, марки обладнання, довжини лінії, які задіяні в передачі електричної енергії.

Водночас, відповідно до п. 1.1. Методики ця Методика встановлює методологію обрахування вартості обґрунтованих витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання, у тому числі порядок складення кошторису витрат власників мереж на утримання їх технологічних електричних мереж, порядок розрахунку об'єму технологічного обладнання електричних мереж в умовних одиницях електропередавальних організацій, на території здійснення ліцензованої діяльності яких приєднані електроустановки власників мереж, та власників мереж, порядок визначення нормативів витрат на умовну одиницю та розподілу витрат на утримання мереж між суб'єктами господарювання, які використовують мережі, на частини, що відповідають платі за спільне використання відповідного суб'єкта господарювання. При цьому Методика є обов'язковою для застосування всіма юридичними та фізичними особами, які мають договірні відносини щодо спільного використання технологічних електричних мереж.

Відповідно до п. 1.3 Методики, витрати власника мереж визначаються щодо тих електричних мереж, які використовуються власником мереж спільно з іншим користувачем та виділені на однолінійній схемі, яка є невід'ємним додатком до договору про спільне використання технологічних електричних мереж.

Згідно з п. 1.7. Методики, власник мереж має вести окремий бухгалтерський облік витрат, пов'язаних з утриманням та експлуатацією технологічних електричних мереж спільного використання.

Для підтвердження величини обґрунтованих витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання за розрахунковий період (календарний рік) власник мереж складає кошторис витрат (без ПДВ) на підставі бухгалтерських документів про фактичні витрати, що безпосередньо стосуються цього виду діяльності за попередній календарний рік (п. 1.8. Методики).

Кошторис витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання та/або зміни до нього подаються до відповідного територіального представництва НКРЕ та розглядаються останнім протягом 30 календарних днів. Погоджений територіальним представництвом НКРЕ кошторис витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання та/або зміни до нього надаються власником мереж електропередавальній організації.

Узгоджений з територіальним представництвом НКРЕ кошторис витрат є додатком до договору про спільне використання технологічних електричних мереж, укладеного згідно з ПКЕЕ (п. 2.5 Методики).

Додатково, п. 3.1. договору передбачає, що власник мереж має право на отримання від користувача плати за спільне використання технологічних мереж, визначеної відповідно до Методики обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж, затвердженої постановою НКРЕ від 12.06.2008 р. №691, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.08.2008р. за №732/15423 .

Також сторонами не погоджено Порядок розрахунку оплати обґрунтованих витрат споживача на передачу електричної енергії, який є додатком №3 до договору про спільне використання технологічних електричних мереж. В даному додатку також затверджуються умови щодо обов'язковості надання власником мереж Кошторису обґрунтованих витрат Користувачеві мереж.

Відповідачем кошторис обґрунтованих річних витрат власника мереж на утримання електричних мереж спільного використання позивачу надано не було, що унеможливлює фактичне виконання сторонами договірних зобов'язань, що виникають на підставі договору про спільне використання технологічних електричних мереж.

Основним споживачем є споживач електричної енергії або власник електричних мереж, який передає частину електроенергії своїми технологічними електричними мережами субспоживачам та/або електропередавальній організації. Власником мереж є юридична або фізична особа, якій на праві власності або користування належать електроустановки, призначені для передачі та/або розподілу електричної енергії.

Технологічні електричні мережі - сукупність електроустановок з усією інфраструктурою, у тому числі внутрішньо будинкові електричні мережі, системи автоматики, захисту, управління, регулювання та зв'язку, що призначені для перетворення, передачі та/або розподілу електричної енергії, що належать основному споживачу і використовуються для передачі електричної енергії для власного споживання та/або субспоживачам, а також для транзиту електричної енергії в мережі електропередавальної організації.

За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Судові витрати покладаються на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 44, 49, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

в и р і ш и в:

1. Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

2. Зобов'язати Новокиївську спеціальну загальноосвітню школу інтернат І-ІІ ступені Херсонської обласної ради (75804, Херсонська область, Каланчацький район, с. Новокиївка, вул. Пушкіна,1, код ЄДРПОУ 23140658) укласти з Публічним акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" (73000 м. Херсон, вул. Пестеля, 5, код ЄДРПОУ 05396638) Договір про спільне використання технологічних електричних мереж № 15725 від 26.09.2011р.

3. Зобов'язати Новокиївську спеціальну загальноосвітню школу інтернат І-ІІ ступені Херсонської обласної ради (75804, Херсонська область, Каланчацький район, с. Новокиївка, вул. Пушкіна,1, код ЄДРПОУ 23140658) надати Публічному акціонерному товариству "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" (73000 м. Херсон, вул. Пестеля, 5, код ЄДРПОУ 05396638) Кошторис обґрунтованих річних витрат власника мереж на утримання електричних мереж спільного використання.

4. Стягнути з Новокиївської спеціальної загальноосвітньої школи інтернату І-ІІ ступеня Херсонської обласної ради (75804, Херсонська область, Каланчацький район, с. Новокиївка, вул. Пушкіна,1, код ЄДРПОУ 23140658, р/рахунки суду не відомі) на користь Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія" "Херсонобленерго" (73000 м. Херсон, вул. Пестеля, 5, код ЄДРПОУ 05396638, поточний рахунок№ 26007010068166 у ПАТ "ВТБ Банк", МФО 352457) - 1073 грн. витрат по сплаті судового збору.

5. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя В.В.Людоговська

Дата підписання рішення

відповідно до вимог ст. 84 ГПК України 10.05.2012р.

СудГосподарський суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення04.05.2012
Оприлюднено14.05.2012
Номер документу23915386
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5024/344/2012

Ухвала від 20.07.2012

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Мирошниченко М.А.

Рішення від 04.05.2012

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Людоговська В.В.

Ухвала від 13.03.2012

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Людоговська В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні