Рішення
від 07.05.2012 по справі 15/5025/319/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"07" травня 2012 р.Справа № 15/5025/319/12

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна Компанія Тернопласт" м.Тернопіль

до Товариства з обмеженою відповідальністю "СІТ" м. Нетішин Хмельницької області

про стягнення 17 386,86 грн.

Суддя Муха М.Є.

Представники сторін:

позивача: ОСОБА_1 - за довіреністю від 20.02.2012р .

відповідача: не з'явився

В судовому засіданні відповідно до ч.2 ст.85 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суть спору: позивач звернувся із позовом до суду в якому із врахуванням заяви про збільшення розміру позовних вимог, яка судом прийнята, просить стягнути з відповідача борг в сумі 8782,29 грн., 974,45 грн. пені, 95,59 грн. інфляційних втрат, 4391,14 грн. штрафу та 3143,39 грн. 50% за користування чужими грошовими коштами. В частині стягнення 154,05грн. - 3% річних позивач відмовився. Позивачу відомі наслідки відмови від позову. Оскільки відмова не суперечить ст.22 ГПК України вона судом приймається.

Представником позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримані в повному об'ємі.

Відповідач явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, письмової позиції з приводу заявлених позовних вимог суду не надав, хоча про час та дату розгляду справи повідомлений належним чином.

Розглядом матеріалів справи встановлено.

28.01.2011р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельна Компанія Тернопласт" (постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "СІТ" (покупець) укладено договір №2801/11-02 згідно п.1.1 якого постачальник зобов'язався у встановлений цим договором строк передати у власність покупця товар, а покупець зобов'язався прийняти товар та сплатити за нього певну грошову суму. Ціна товару, яка узгоджується сторонами у специфікаціях, рахунках та видаткових накладних до цього договору є звичайною. Ціни за цим договором зазначені із врахуванням ПДВ. За відсутності специфікації рахунок - фактура виконує функцію специфікації - погодження ціни товару сторонами . Оплата (в тому числі часткова) за товар згідно виставленого рахунку - фактури, а також отримання товару покупцем за видатковою накладною є згодою покупця з ціною товару. Кількість товару узгоджується сторонами у замовленні, що є підставою для поставки товару та оформлення відповідних документів. (п.п 1.2 - 1.5 договору).

Загальна сума договору визначається як сума за всіма рахунками - фактурами на товар, що були виставлені постачальником та оплачені покупцем, або як сума за всіма документами згідно з якими покупцем був отриманий товар, у відповідності до умов цього договору протягом всього часу його дії. (п.2 договору).

Відповідно п.3 договору покупець повинен розрахуватись в повному обсязі (100%) не пізніше двох календарних днів з моменту отримання кожної конкретної партії товару від постачальника.

За повне або часткове невиконання своїх зобов'язань за цим договором винна сторона несе відповідальність в повному обсязі згідно чинного законодавства України. Особа, що порушила зобов'язання звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.

Постачальник у разі порушення покупцем своїх зобов'язань за цим договором має право застосувати до нього за своїм вибором один, кілька одночасно або всі разом такі види відповідальності: штрафів санкції (неустойка) - пункти 9.3., 9.4., 9.6. договору; оперативно - господарські санкції (відмова постачальника від поставки наступної партії товару до сплати покупцем попередньої партії; встановлення в односторонньому порядку на майбутнє додаткових гарантій належного виконання своїх зобов'язань покупцем за цим договором: зміна порядку оплати товару, переведення покупця на попередню оплату; відмова від встановлення на майбутнє господарських відносин з покупцем; розірвання цього договору в односторонньому порядку; звернення в судові органи; відмова постачальника від виконання своїх зобов'язань за договором з вимогою повернення нереалізованих залишків товару, що був переданий Покупцю; не застосовувати до Покупця надалі у разі, якщо були застосовані знижки і т.д.); відшкодування нанесених збитків, в тому числі неодержаного прибутку (втраченої вигоди) та матеріальної компенсації моральної шкоди.

Нарахування штрафних санкцій за порушення покупцем своїх зобов'язань за цим договором здійснюється за весь фактичний час протягом якого відбувались зазначені порушення та не обмежується шестимісячним терміном. За несвоєчасну оплату отриманого товару покупець сплачує постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми несплаченого своєчасно товару за кожен день прострочення.

За ухилення від сплати товару, а також у випадку прострочення оплати товару більш ніж на тридцять календарних днів від строку, зазначеного а п.3.1 договору покупець на користь постачальника повинен сплатити двадцять відсотків від вартості неоплаченої своєчасно партії товару, а за прострочення більш ніж на шістдесят календарних днів з моменту отримання - покупець сплачує постачальнику п'ятдесят відсотків від суми всього отриманого, але не оплаченого за цим договором товару.

У разі прострочення оплати товару покупець, на письмову вимогу постачальника зобов'язаний сплатити останньому проценти за користування чужими грошовими коштами у розмірі 50% річних. (п.п.9.2 - 9.5 договору).

Додатковою угодою від 11.03.2011р. до договору №2801/11-02 від 28.01.2011р. сторони внесли зміни до п.4 та 5 договору щодо якості продукції, умов поставки та порядку прийняття продукції.

Позивачем згідно видаткової накладної №1-00000304 від 20.07.2011р. було поставлено, а відповідачем згідно довіреності №76 від 20.07.2011р. отримано товару на загальну суму 19 815,94 грн. в т.ч. ПДВ.

ТОВ "СІТ" частково сплачено вартість отриманого товару, при цьому заборгованість становить 8 782,29 грн.

16.12.2011р. позивачем була направлена відповідачу претензія про сплату заборгованості в сумі 8 782,29 грн. яка залишена останнім без відповіді.

Оскільки відповідачем заборгованість в добровільному порядку не сплачена позивач звернувся із позовом до суду про стягнення 8 782,29 грн. боргу, 974,45 грн. пені за період 23.07.2011р. по 09.04.2012р., 95,59 грн. інфляційних втрат за липень 2011 року по березень 2012 року, 4391,14 грн. штрафу та 3143,39 грн. 50% за користування чужими грошовими коштами за період з 23.07.2011р. по 09.04.2012р.

Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, суд до уваги бере таке :

Стаття 11 Цивільного кодексу України визначає, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Таке ж положення містить ст.173 Господарського кодексу України, в якій зазначено, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Згідно ст.712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

З матеріалів справи слідує, що зобов'язання по договору №2801/11-02 від 28.01.2011р. позивач виконав в повному обсязі, провівши поставку товару на суму 19 815,94 грн. в т.ч. ПДВ, що підтверджено видатковою накладною № 1-00000304 від 20.07.11р. по довіреністю від 20.07.11р. №78.

При цьому доказів про сплату відповідачем у встановлені строки боргу в сумі 8 782,29 грн. суду не було подано, доводи позивача не спростовано.

Згідно зі ст.526 ЦК України, ст.193 ГК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цих Кодексів, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 ЦК України, ч.7 ст.193 ГК України).

Відповідно до вимог ст.612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив зобов'язання, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до ч.2 ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Пунктом 9.5 договору сторони передбачили, що у разі прострочення оплати товару покупець, на письмову вимогу постачальника зобов'язаний сплатити останньому проценти за користування чужими грошовими коштами у розмірі 50% річних.

Позивачем заявлено до стягнення інфляційні витрати в сумі 95,59 грн. за період з липня 2011р. по березень 2012р., пеня в сумі 974,45 грн. за період з 23.07.2011р. по 09.04.2012р., 3143,39грн. 50% за користування чужими грошовими коштами за період з 23.07.2011р. по 09.04.2012р. та 4391,14грн. штрафу.

Судом перевірені подані позивачем розрахунки сум інфляційних та 50% за користування чужими грошовими коштами та приймаються як такі, що обраховані правомірно, відповідають фактичним обставинам справи та узгоджуються із вимогами ст. 625 ЦК України.

Поряд із цим, позивачем було заявлено до стягнення 154,05 грн. 3% річних, однак в поданій заяві про збільшення позовних вимог від 17.04.2012р., яка судом прийнята позивач відмовився від їх стягнення, а тому в цій частині провадження підлягає припиненню на підставі п. 4 ст.80 ГПК України.

У відповідності до п. 3 ст. 611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.

Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, яка обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Частиною другою ст. 551 ЦК України передбачено, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства. Розмір неустойки, встановлений законом, може бути збільшений у договорі.

У відповідності до ст. ст. 1, 3 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений даним законом, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Згідно з ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Зі змісту п.п. 9.3 та 9.4 договору вбачається, що сторони передбачили відповідальність відповідача в разі прострочення оплати поставленого товару у вигляді пені в розмірі подвійної облікової став ки НБУ, від суми несплаченого своєчасно товару за кожен день прострочення та у випадку прострочення оплати товару більш ніж на тридцять календарних днів від строку, зазначеного а п.3.1 договору покупець на користь постачальника повинен сплатити двадцять відсотків від вартості неоплаченої своєчасно партії товару, а за прострочення більш ніж на шістдесят календарних днів з моменту отримання - покупець сплачує постачальнику п'ятдесят відсотків від суми всього отриманого, але не оплаченого за цим договором товару.

Позивач нарахував відповідачу штраф в розмірі 4391,14 грн. та 974,45грн. -пені (за період з 23.07.2011р. по 09.04.2012р.).

Перевіривши правильність нарахування розмірів штрафу 4391,14 грн. та 974,45грн. пені, суд погоджується з ними, та приходить до висновку, що позивач обґрунтовано просить стягнути з відповідача.

При цьому судом враховується положення договору, згідно яких нарахування штрафних санкцій за порушення покупцем своїх зобов'язань за цим договором здійснюється за весь фактичний час протягом якого відбувались зазначені порушення та не обмежується шестимісячним терміном.

За таких обставин, суд вважає, що позовні підлягають частковому задоволенню, а саме: в розмірі 8782,29 грн. основного боргу, 974,45 грн. пені, 95,59 грн. інфляційних втрат, 4391,14 грн. штрафу та 3143,39 грн. 50% за користування чужими грошовими коштами. В частині стягнення 154,05 грн. 3% річних провадження належить припинити згідно п. 4 ст.80 ГПК України.

У відповідності із ст. 49 ГПК України судові витрати у справі належить покласти на відповідача у зв'язку із задоволенням позову.

Суд вважає за необхідне, згідно п.1 ч.1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір", повернути позивачу - Товариству з обмеженою відповідальністю "Будівельна Компанія Тернопласт", 100,50 грн. судового збору внесеного в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Керуючись ст.ст.1, 12, 33, 44, 49, ст.ст.82-84, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна Компанія Тернопласт" м.Тернопіль до Товариства з обмеженою відповідальністю "СІТ" м. Нетішин Хмельницької області про стягнення 17 386,86 грн. задовольнити частково .

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "СІТ" м. Нетішин Хмельницької області, вул.Набережна, буд.15, кв.57 (код за ЄДРПОУ 21328383) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна Компанія Тернопласт" м.Тернопіль вул. Є.Коновальця, буд.20, кв.137 (код за ЄДРПОУ 35157754) - 8782,29 грн. (вісім тисяч сімсот вісімдесят дві гривні 29 коп.) боргу, 974,45грн. (дев'ятсот сімдесят чотири гривні 45 коп.) пені, 95,59грн. (дев'яносто п'ять гривень 59 коп.) інфляційних втрат, 4391,14 грн. (чотири тисячі триста дев'яносто одну гривню 14 коп.) штрафу, 3143,39грн. (три тисячі сто сорок три гривні, 39 коп.) 50% за користування чужими грошовими коштами, 1609,50 грн. (одну тисячу шістсот дев'ять гривень 50 коп.) судового збору.

Видати наказ.

В частині стягнення 154,05 грн. 3% річних припинити провадження у справі згідно п.4 ст.80 ГПК України.

Відповідно до п.1 ст.7 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011р. N 3674-VI повернути Товариству з обмеженою відповідальністю "Будівельна Компанія Тернопласт" м.Тернопіль вул.Є.Коновальця, буд.20, кв.137 (код за ЄДРПОУ 35157754) зайво сплачений судовий збір в сумі 100,50 грн. з видачею відповідно довідки.

Повний текст рішення виготовлено 11.05.2012р.

Суддя М.Є. Муха

віддруковано 2 примірники: 1 - до матеріалів справи , 2 - відповідачу (рекомендованим: м. Нетішин Хмельницької області, вул. Набережна, буд.15, кв.57).

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення07.05.2012
Оприлюднено18.05.2012
Номер документу23999488
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —15/5025/319/12

Ухвала від 18.04.2012

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Муха М.Є.

Ухвала від 29.03.2012

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Муха М.Є.

Рішення від 07.05.2012

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Муха М.Є.

Ухвала від 15.03.2012

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Муха М.Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні