ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
тел. /0552/ 49-31-78, 42-06-22, 32-11-36
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 травня 2012 р. Справа № 5024/356/2012
Господарський суд Херсонської області у складі судді Александрової Л.І. при секретарі П'ятигорець І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго", м. Херсон
до об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Фонтан", м. Херсон
про стягнення 20184 грн. 37 коп.
за участі представників:
позивача - ОСОБА_1, юрисконсульт, дов. №07/2075-12 від 03.01.2012 р.
відповідача - Чулкова Н.А., голова правління
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення після закінчення розгляду справи.
Позивач звернувся з позовом, яким просить стягнути з розрахункового рахунку відповідача 20184 грн. 37 коп. вартості електричної енергії необлікованої внаслідок порушення Правил користування електричною енергією.
Відповідач позовні вимоги визнає, просить відстрочити виконання рішення суду до 01.10.2012 року.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача,
в с т а н о в и в:
27 листопада 2011 р. представниками ВАТ "ЕК "Херсонобленерго" була проведена перевірка дотримання Правил користування електричною енергією об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Фонтан" за адресою: вул. Фонтанна, корпус 1 у м. Херсоні, за результатами якої складено акт №129134 від 10.11.2011 р. про порушення правил користування електричною енергією підприємствами та організаціями, в якому зазначено про зрив пломби встановленої раніше в РЩ-0,4 кВ на дверях РЩ житлового будинку, яка закривала можливість самовільного включення. Безоблікове і бездоговірне користування електричною енергією, що споживається на комунальне освітлення і ліфти. Порушені пункти 3.1., 5.1. ПКЕЕ.
На засіданні комісії ВАТ "ЕК "Херсонобленерго" був розглянутий акт №129134 про порушення та визначений обсяг недоврахованої електроенергії, здійснено донарахування на підставі Методики обчислення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ №562 від 04.05.2006р. (надалі Методика) і виставлено позивачу до сплати додатковий рахунок № Н7130 за листопад 2011 р. на суму 20184,37 грн. Витяг з протоколу Комісії №46 від 29.11.2011 року з розрахунком вартості недоврахованої електроенергії та рахунок № Н7130 за листопад 2011 р. були отриманні головою правління відповідача 29.11.2011 року.
До пред'явлення позову рахунок сплачений відповідачем не був, рішення комісії не оскаржене.
Оскільки у добровільному порядку заборгованість за вказаним актом відповідачем сплачена не була, ВАТ "ЕК "Херсоноблекерго" звернулося з позовом до господарського суду Херсонської області.
Стягнення з відповідача на користь позивача вартості спожитої без укладення договору недорахованої електроенергії на суму 20184,37 грн. стало предметом судового розгляду по даній справі.
Споживання електричної енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником, такі вимоги законодавства викладені в ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" та п. 1.3. Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ України від 31.07.96р. №28, з подальшими змінами та доповненнями (надалі - Правила).
Відповідно до ст. 27 ЗУ "Про електроенергетику" від 16.10.1997 р. № 575/97-ВР правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є: крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку; пошкодження приладів обліку; розкомплектування та пошкодження об'єктів електроенергетики, розкрадання майна цих об'єктів; створення перешкод у здійсненні державного енергетичного нагляду та у виконанні робіт, пов'язаних з обслуговуванням об'єктів електроенергетики; порушення правил охорони електричних мереж; порушення правил користування енергією; насильницькі дії, які перешкоджають оперативному персоналу та посадовим особам об'єктів електроенергетики виконувати свої службові обов'язки; незабезпечення енергією споживачів, що не допускають порушень своїх обов'язків перед енергопостачальниками.
Актом №129134 від 10.11.2011 р. встановлені наступні правопорушення: самовільне, безоблікове, бездоговірне підключення до електричних мереж з посиланнями на п.п. 3.1., 5.1. ПКЕЕ.
Слід зазначити, що договір про постачання електричної енергії між сторонами не укладався.
Акт №129134 від 10.11.2011 року складений позивачем за формою згідно вимог п. 6.41. ПКЕЕ, дотримано процедуру розгляду акту згідно 6.42. Правил та прийнято відповідне рішення про донарахування сум.
Пунктом 5.1. Правил передбачено, що договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, права та обов'язки сторін. Споживання електричної енергії без договору не допускається.
Згідно з п. 3.1. Правил (в редакції, що діяла на день складання акту) електроустановки споживача мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами обліку електричної енергії для розрахунків за спожиту електроенергію, та технічними засобами контролю і управління споживання електричної енергії та величини потужності, а також (за бажанням споживача) засобами вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії.
Згідно п. 6.40. Правил у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 N 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за N 782/12656.
Пунктами 1.1., 1.2. передбачено, що Методика встановлює порядок визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією і поширюється на споживачів електричної енергії та застосовується постачальниками електричної енергії (електропередавальними організаціями) при визначенні обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією.
Пунктом 6.41 ПКЕЕ встановлено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється двосторонній акт порушень.
В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, які необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації).
Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.
Акту про порушення ПКЕЕ підписаний уповноваженим представником відповідача без зауважень, а саме головою правління Чулаковою Н.А. та уповноваженими представниками позивача, тому він вважається дійсним.
Пунктом 6.42. ПКЕЕ передбачено, що на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків та виписуються споживачу додаткові розрахункові документи для сплати відповідно до законодавства України.
Згідно з вимогами п. 6.43. ПКЕЕ споживач має оплатити розрахункові документи за недовраховану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.
Відповідач виписаний йому позивачем рахунок не оплатив.
Таким чином, відповідачем самовільно без укладення з відповідачем договору, тобто безпідставно спожито необлікованої електричної енергії вартістю 20184 грн. 37 коп.
За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судові витрати покладаються на відповідача.
З приводу заяви відповідача про відстрочку виконання рішення, суд зазначає наступне.
Заяву про відстрочку виконання судового рішення ОСББ "Фонтан" обґрунтовує складним фінансовим становищем, посилаючи на той факт, що воно є неприбутковою організацією створеною власниками квартир будинку для задоволення своїх потреб у сфері комунальних послуг.
Позивач проти відстрочки виконання рішення суду до 01.10.2012 року не заперечує.
У відповідності до приписів ст. 121 ГПК України господарський суд, який видав виконавчий документ може за заявою сторони відстрочити виконання судового рішення за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. При цьому, відповідно до вказаної норми ГПК України, застосування такого заходу можливе лише у виняткових випадках, залежно від обставин справи.
Згідно п.2 Роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 12.09.1996р. №02-5/333 "Про деякі питання практики застосування статті 121 Господарського процесуального кодексу України" вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи.
Таким чином, вирішуючи питання про відстрочку виконання судового рішення, господарський суд повинен враховувати можливі негативні наслідки як для боржника так і для стягувача у разі прийняття рішення про відстрочення виконання судового акту та не допустити їх настання.
Враховуючи те, що відповідач є неприбутковим об'єднанням, яке отримує кошти від осіб, які є його учасниками, для утримання будинку в придатному для проживання стані, суд дійшов висновку щодо наявності в даному випадку виняткових обставин, що ускладнюють виконання рішення суду.
В даному випадку, у разі ненадання відстрочки виконання судового рішення, негативні наслідки для об'єднання, яке забезпечує соціально важливі функції, можуть мати незворотній характер, в той час як негативні наслідки відстрочки сплати відповідачем боргу є значно меншими.
З огляду на викладене, заява ОСББ "Фонтан" про відстрочку виконання рішення господарського суду по даній справі підлягає задоволенню, суд вважає за можливе відстрочити виконання судового рішення до 01.10.2012 року.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 44, 49, та ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Фонтан" (вул. Фонтанна, 21, корпус 1, м. Херсон, код ЄДРПОУ 36419825) на користь Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія" "Херсонобленерго" (вул. Пестеля, 5, м. Херсон, код ЄДРПОУ 05396638:
- р/р 26036300020852, у філії Херсонського обласного управління ВАТ "Ощадбанк" № 10021, МФО 352457) - 20184 грн. 37 коп. основного боргу ;
- поточний рахунок 26007010068166 у ПАТ "ВТБ Банк", МФО 321767) - 1609 грн. 50 коп. витрат по сплаті судового збору. Відстрочити виконання рішення суду до 01.10.2012 року.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
4. Копії даного рішення надіслати сторонам у справі.
Повне рішення складено 15.05.2012 р.
Суддя Л.І. Александрова
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 14.05.2012 |
Оприлюднено | 22.05.2012 |
Номер документу | 24055873 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Александрова Л.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні