Постанова
від 04.05.2012 по справі 2а-1670/1380/12
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 травня 2012 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/1380/12

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Сич С.С.,

при секретарі - Горбач Д.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Зелена Нива" про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, -

В С Т А Н О В И В:

12 березня 2012 року Лубенська об'єднана державна податкова інспекція (надалі - позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Зелена Нива" (надалі - відповідач) про стягнення з поточних рахунків Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Зелена Нива" податкової заборгованості з податку на додану вартість в сумі 86863 грн. 45 коп.; надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що за Сільськогосподарським виробничим кооперативом "Зелена Нива" рахується податковий борг на загальну суму 86863 грн. 45 коп., що згідно п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України є підставою для стягнення коштів з рахунків платника податку у банках, обслуговуючих такого платника податку, та погашення усієї суми боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, за відповідним дозволом суду.

Представники сторін у судове засідання не з'явилися, хоча у матеріалах справи наявні докази, що вони належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи. Представник позивача надав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України . у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про необхідність розгляду справи за відсутності представників сторін на підставі наявних у справі доказів.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 04 травня 2012 року на підставі пункту 4 частини 1 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України провадження у справі № 2а-1670/1380/12 закрито в частині позовної вимоги про стягнення з поточних рахунків Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Зелена Нива" податкової заборгованості з податку на додану вартість в сумі 86863 грн. 45 коп.

Щодо позовної вимоги про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, прийшов до наступних висновків.

Судом встановлено, що Сільськогосподарський виробничий кооператив "Зелена Нива", ідентифікаційний код 03769631, є юридичною особою, зареєстрований Пирятинською райдержадміністрацією 22.02.2000 року, та взятий на податковий облік у Пирятинському відділенні Лубенської ОДПІ, що підтверджується довідкою від 27.08.2002 р. № 32.

Згідно з розрахунком податкового боргу за Сільськогосподарським виробничим кооперативом "Зелена Нива" рахується податковий борг з податку на додану вартість в загальній сумі 86863 грн. 45 коп. Вказана обставина відповідачем не спростована.

Відповідно до п. 15.1 ст. 15 Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Згідно п.95.1 ст. 95 Податкового кодексу України встановлено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Пунктом 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України встановлено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.

Підпунктом 14.1.155 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України встановлено, що податкова застава - це спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом.

Тобто, здійснення передбачених ст. 95 Податкового кодексу України заходів щодо стягнення податкового боргу шляхом продажу майна платника податків можливе за умови якщо на це майно поширена податкова застава на підставах та умовах визначених саме Податковим кодексом України.

У відповідності до п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України встановлено, що джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

З метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу, про що зазначено у п. 88.1 ст. 88 Податкового кодексу України.

Згідно п. 88.2 вказаної статті, право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.

При цьому, відповідно до п. 89.1 ст. 89 Податкового кодексу України, встановлено, що право податкової застави виникає у разі:

- несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку;

- несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.

Як було зазначено, відповідач має податковий борг у загальному розмірі 86 863 грн. 45 коп. , а тому факт наявності у позивача права податкової застави є безспірним.

Пунктом 89.2 ст. 89 Податкового кодексу України встановлено, що з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

Із наведеного вбачається, що податковий орган може поширити податкову заставу на будь-яке майно платника податків, крім передбачених випадків, а також на майно, яке платник податків набуде у майбутньому.

При цьому, встановлено обмеження, згідно якого податкова застава поширюється на майно, балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків.

Пунктом п. 89.3 ст. 89 Податкового кодексу визначено, що майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.

До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.

Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.

Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом державної податкової служби.

Порядок складання та форма акту опису майна визначені Порядком застосування податкової застави органами державної податкової служби, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від від 11.10.2011, № 1273 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 листопада 2011 р. за N 1339/20077 (надалі - Порядок).

Згідно п. 2.1 вказаного Порядку встановлено, що опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення про опис майна у податкову заставу (додаток 1). Таке рішення приймається керівником органу державної податкової служби і надається платнику податків, що має податковий борг.

Пунктом 2.2 вказаного Порядку передбачено, що майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису майна за відповідною формою (додаток 2). Акти опису реєструються у відповідному журналі (додаток 3).

Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим.

У матеріалах справи наявні копія рішення позивача від 14.06.2010 р. № 1136/10 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу, яке прийняте на підставі Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та акт опису активів, на які поширюється право податкової застави від 26.05.2010 р. № 9 на загальну суму 228537 грн., який також складений на підставі Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Із співставлення вказаного акту із формою акту опису майна, що є додатком 2 до Порядку суд вбачає їх невідповідність встановленій вказаним Порядком формі щодо законодавчих підстав прийняття вказаного акту.

Таким чином, право податкової застави на майно відповідача поширене не на підставі вимог Податкового кодексу України.

Матеріалами справи підтверджено, що постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 19.12.2011 року у справі № 2а-1670/9484/11, що набрала законної сили, задоволено адміністративний позов Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Зелена Нива" про стягнення податкової заборгованості. Стягнуто з Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Зелена Нива" (код ЄДРПОУ 03769631, с. Теплівка, Пирятинський район, Полтавська область, 37045) податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 86 863 грн. 45 коп.

Із постанови суду від 19.12.2011 року у справі № 2а-1670/9484/11, що набрала законної сили, вбачається, що останню ухвалено на підставі пункту 11 статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", відповідно до якого державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна .

Таким чином, даним судом рішенням було задоволено позовні вимоги Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції про стягнення податкового боргу Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Зелена Нива" за рахунок його майна .

Крім того, судом встановлено, що відповідач перебуває у стадії припинення підприємницької діяльності, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, копія якого наявна у матеріалах справи.

На виконання постанови суду від 19.12.2011 року у справі № 2а-1670/9484/11 Лубенській об'єднаній державній податковій інспекції видано виконавчий лист № 2а-1670/9484/11, який позивачем було направлено до Відділу державної виконавчої служби Пирятинського районного управління юстиції, яким, у свою чергу, винесено постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження від 21.03.2012 року на підставі п. 8 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про виконавче провадження", так як Сільськогосподарський виробничий кооператив "Зелена Нива" перебуває у стадії ліквідації та головою ліквідаційної комісії призначено арбітражного керуючого Крючкову І.В.

Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.

Стаття 31 цього Закону встановлює черговість задоволення вимог кредиторів.

Таким чином, стягнення податкового боргу за рішенням суду у даному випадку здійснюється у порядку, встановленому Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Так, судом встановлено, що 27.04.2012 року позивач направив виконавчий лист разом і заявою від 26.04.2012 вих. № 1610/К/10-024 на виконання голові ліквідаційної комісії Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Зелена Нива".

З огляду на викладене, позовні вимоги необґрунтовані та задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Зелена Нива" про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 10 травня 2012 року.

Суддя С.С. Сич

СудПолтавський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення04.05.2012
Оприлюднено22.05.2012
Номер документу24081876
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —2а-1670/1380/12

Ухвала від 15.03.2012

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

С.С. Сич

Постанова від 04.05.2012

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

С.С. Сич

Ухвала від 04.05.2012

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

С.С. Сич

Ухвала від 15.03.2012

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

С.С. Сич

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні