21.05.12
УКРАЇНА
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Чернігівської області
14000 , м. Чернігів,26 тел. 77-44-62
проспект Миру, 20
Іменем України
РІШЕННЯ
"17" травня 2012 р. справа № 5028/11/21/2012
Позивач: Комунальне підприємство Житлово-експлуатаційна контора "Північна" Ніжинської міської ради Чернігівської області, вул. Космонавтів, 43, м. Ніжин, Чернігівська область, 16600
Відповідач: Приватне підприємство "Проектно виробничо-комерційна фірма "ТІСС", вул. Шевченка, 104, корп. 3, кв. 36, м. Ніжин, Чернігівська область, 16604
Предмет спору: про стягнення заборгованості в сумі 4 658,96 грн.
Суддя Бобров Ю.М.
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_1 - юрисконсульт, довіреність № б/н від 05.01.2012 р.
від відповідача: Самарін І.О. -директор.
Позивачем -Комунальним підприємством Житлово-експлуатаційна контора „Північна" Ніжинської міської ради Чернігівської області (КП ЖЕК „Північна") подано позов до Приватного підприємства „Проектна виробничо-комерційна фірма „ТІСС" (ПП „ВКФ „ТІСС") про стягнення 4 658,96 грн. заборгованості по орендній платі.
Розгляд справи відкладався та в судовому засіданні оголошувалась перерва.
У позовній заяві позивач посилається, зокрема, на те, що відповідач, в порушення зобов'язань за укладеним Договором оренди майна міської комунальної власності від 06.05.2011 р., не сплатив обумовлену умовами цього договору орендну плату.
Заборгованість відповідача по орендній платі за період з 06.05.2011 р. по 16.08.2011 р. (розірвання договору), з урахуванням ПДВ та індексу інфляції, складає 4 022,93 грн.
Крім того, відповідачу, відповідно до умов договору, нараховано 272,76 грн. 10 % річних та 363,27 грн. пені.
Всього сума заборгованості відповідача становить 4 658,96 грн., яку і просить стягнути позивач.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та їх обґрунтування, викладені у позовній заяві та у письмових поясненнях по справі (а.с. 50).
Відповідач у письмових запереченнях (а.с 53) позовних вимог не визнає.
У запереченнях відповідач вказує на те, що управління КП ЖЕК „Північна" здійснює його керівник, а виконуючий обов'язки Бабич А.В. не мав повноважень щодо підпису Акта прийому-передачі в оренду майна міської комунальної власності від 06.05.2011 р.
Крім того, вказує у запереченнях відповідач, посадова особа виконкому Ніжинської міської ради, в особі його голови, не мала права підписувати Договір оренди, так як ці функції покладені на суб'єкта господарської діяльності в особі керівника КП ЖЕК „Північна".
На думку відповідача, Договір від 06.05.2011 р. укладений з порушенням чинного законодавства та є нікчемним, а тому не зобов'язує жодну із сторін виконувати умови даного Договору.
В судовому засіданні представники відповідача підтримали заперечення на позов з мотивів, викладених у письмових запереченнях.
Розглянувши подані матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши та оцінивши надані докази, заслухавши в судовому засіданні пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
Рішенням виконавчого комітету Ніжинської міської ради від 28.04.2011 р. № 215 „Про передачу приміщення в оренду та про продовження договору оренди нерухомого майна" (а.с. 9) було вирішено передати в тимчасове користування на умовах оренди нежитлове приміщення за адресою: вул. Космонавтів, 45-А загальною площею 186,1 кв. м Приватному підприємству проектній виробничо-комерційній фірмі „ТІСС" для виробничого призначення терміном на 2 роки при умові виконання зобов'язань, визначених умовами договору оренди, повної та своєчасної сплати платежів і податків, компенсації витрат орендодавця на публікації оголошення про конкурс у засобах масової інформації.
Приміщення знаходиться на балансі комунального підприємства житлово-експлуатаційна контора „Північна".
На підставі цього рішення, між виконкомом Ніжинської міської ради (Орендодавцем), в особі міського голови Приходька М.В., та ПП „ВКФ „ТІСС" (Орендарем), в особі директора Самаріна І.О., 06.05.2011 р. було укладено договір оренди майна міської комунальної власності (далі -Договір) (а.с. 10).
Згідно п. 1.1 Договору Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування нежитлові приміщення (будівлю, споруду), (надалі -майно) в будівлі, що перебуває в оперативному управлінні (господарському віданні) КП ЖЕК „Північна" і знаходиться за адресою: м. Ніжин, вул. Космонавтів, 45-А, та у складі: 1.1.1 Приміщення з 1 кімнат, які знаходяться на 1 поверсі вищезазначеної будівлі, загальною площею (з урахуванням коефіцієнту перерахунку корисної площі в загальну) 186,1 кв. м., корисною площею 186,1 кв. м., що має (не має) окремий вхід.
Майно передається в оренду з метою виробничого призначення (п. 1.2 Договору).
Вступ Орендаря у строкове платне користування майном настає одночасно з підписанням сторонами цього Договору та Акту приймання-передачі зазначеного майна, який є невід'ємною частиною цього Договору (п. 2.1 Договору).
Розмір та порядок розрахунку орендної плати наведено у Додатку № 2 до цього Договору, що є невід'ємною його частиною.
Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством (п. 3.4 Договору).
Відповідно до п. 3.5 Договору розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць.
Згідно п. 3.6 Договору нарахування орендної плати починається із дати підписання цього Договору, але не пізніше 10-денного терміну з дати прийняття рішення, перерахування за поточний місяць щомісячно у 5-денний термін після офіційного повідомлення про індекс інфляції за попередній місяць на р/р Орендодавця (балансоутримувача).
Орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, згідно п. 3.7 Договору, стягується відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України на дату перерахування пені від суми заборгованості, за кожний день прострочення платежу, включаючи день оплати.
Згідно п. 9.5 Договору у разі несвоєчасного виконання зобов'язання по сплаті орендної плати, Орендар повинен сплатити Орендодавцю суму боргу з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення, а також 10 % річних від простроченої суми.
Договір діє з 06.05.2011 р. по 16.05.2013 р. включно строком на 2 роки (п. 10.1 Договору).
Відповідно до п. 10.3 зміна умов або розірвання Договору можуть мати місце за погодженням сторін.
Розірвання Договору проводиться шляхом укладення угоди про розірвання Договору.
Як свідчать матеріали справи, сторонами 06.05.2011 р. було складено Акт обстеження стану нежитлового приміщення, розташованого за адресою: м. Ніжин. вул. Космонавтів, 45-А (а.с. 16) та Акт прийому-передачі в оренду майна міської комунальної власності (передаваємого в оренду відповідача майна) (а.с. 14).
16 серпня 2011 року сторонами було укладено Угоду про розірвання Договору (а.с. 19) за згодою сторін та Акт приймання-передачі майна комунальної власності від орендаря до балансоутримувача (орендодавця), за яким орендоване майно було повернуто Орендарем балансоутримувачу (а.с 20).
За весь час користування орендованим майном, з 06.05.2011 р. по 16.08.2011 р., ПП „ВКФ „ТІСС", в порушення взятих на себе зобов'язань за Договором, орендна плата не сплачувалася. Загальна сума заборгованості відповідача по орендній платі, з урахуванням ПДВ та індексу інфляції, складає 4 022,93 грн.
Крім того, згідно умов Договору, відповідачу нараховано 363,27 грн. пені та 272,76 грн. 10 % річних.
Всього сума заборгованості відповідача по орендній платі складає 4 658,96 грн. (4 022,93 грн. + 363,27 грн. + 272,76 грн.).
Згідно ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до ст. 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства ( ч. 1 ст. 628 ЦК України).
Правовідносини, пов'язані з орендою майна, що перебуває у комунальній власності регулюються, зокрема, Законом України „Про оренду державного та комунального майна" від 10.04.1992 р. № 2269-XII (далі -Закону № 2269).
Згідно ч. 1 ст. 2 Закону № 2269 орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону № 2269 договір оренди вважається укладеним з моменту досягнення домовленості з усіх істотних умов і підписання сторонами тексту договору.
Передача об'єкта оренди орендодавцем орендареві здійснюється у строки і на умовах, визначених у договорі оренди (ч. 1 ст. 13 Закону № 2269).
Закон № 2269, зокрема ст. 13, не вміщує вказівок щодо документального оформлення факту передачі. Тому передача орендованого майна може бути оформлена відповідним актом приймання-передачі, передаточним балансом і т. ін.
За своєю правовою природою акт приймання-передачі не є правочином, не регулює правовідносини сторін, а лише засвідчує конкретну дію. У даному випадку засвідчує передачу відповідачу комунального майна, яке знаходиться на балансі балансоутримувача - КП ЖЕК „Північна".
Отже, підписання акта прийому-передачі в оренду майна міської комунальної власності від 06.05.2011 р. виконуючим обов'язки начальника КП ЖЕК „Північна" є цілком правомірним.
Крім того, ч. 3 ст. 13 Закону № 2269 визначено, якщо орендодавець у строки і на умовах, визначених у договорі оренди, не передасть орендареві об'єкт оренди, орендар має право вимагати від орендодавця передачі об'єкта та відшкодування збитків, завданих затриманням передачі, або відмовитися від договору і вимагати відшкодування збитків, завданих йому невиконанням договору оренди.
Згідно ч. 1 ст. 60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР (далі -Закон № 280) територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, зокрема на нежитлові приміщення.
Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду (ч. 5 ст. 60 Закону № 280).
Міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідного міста (ч. 1 ст. 12 Закону № 280).
Міський голова очолює виконавчий комітет відповідної міської ради (ч. 3 ст. 12 Закону № 280).
Таким чином, передача в оренду виконкомом Ніжинської міської ради, в особі міського голови, майна міської комунальної власності не протирічить вимогам чинного законодавства.
Отже, посилання відповідача на нікчемність Договору є помилковим.
Згідно ч. 2 ст. 509 ЦК України зобов'язання виникають на підставі, зокрема, договорів (ст. 174 ГК України).
Відповідно до ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно зі ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Зобов'язання, згідно ст. 526 ЦК України, має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (стаття 612 ЦК України).
Відповідно до вимог ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Суд вважає, що надані позивачем письмові докази доводять ті обставини, на які він посилається як на підставу своїх вимог. Відповідач доказів сплати заборгованості з орендної плати суду не надав.
Враховуючи вищевикладене, зважаючи на те, що позовні вимоги підтверджені належними доказами, суд доходить висновку, про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Згідно ст. 49 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст. ст. 33, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Приватного підприємства „Проектна виробничо-комерційна фірма „ТІСС" (вул. Шевченка, 104, корп. 3, кв. 36, м. Ніжин, Чернігівська область, 16604, р/р 26003026440 в Конотопському ЦАБ „Експрес банк", МФО 337212, код 25571399) на користь Комунального підприємства „Житлово-експлуатаційна контора „Північна" Ніжинської міської ради Чернігівської області (вул. Космонавтів, 43, м. Ніжин, Чернігівська область, 16600, р/р 26008300307253 в Чернігівському облуправлінні АТ „Ощадний банк", МФО 353553, код 34644738) 4 658,96 грн. заборгованості по орендній платі та 1609,50 грн. на відшкодування витрат по сплаті судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
В судовому засіданні 17.05.2012 р., на підставі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, оголошено тільки вступну та резолютивну частини рішення.
Суддя Ю.М. Бобров
Повне рішення складено 21.05.2012 року.
25.02.09
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 21.05.2012 |
Оприлюднено | 24.05.2012 |
Номер документу | 24171971 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Західний апеляційний господарський суд
Плотніцький Борис Дмитрович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні