ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.05.12 Справа№ 5015/1318/12
За позовом : Стрийського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Стрийської районної ради, м.Стрий, Комунального закладу „Стрийська центральна районна лікарня", м.Стрий Львівської області
до відповідача : Приватного підприємства „Біо-Захід", м.Львів
про: cтягнення 25 278,78 грн.
Суддя Король М.Р.
Представники:
від прокурора: Яворський Я.Т.- старший прокурор (посвідчення № 334)
від позивача: ОСОБА_1- бухгалтер (довіреність № 7 від 11.05.2012р.)
від відповідача: не з'явився
В судовому засіданні 15.05.2012 р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суть спору: Стрийський міжрайонний прокурорар в інтересах держави в особі Стрийської районної ради, м.Стрий, Комунального закладу „Стрийська центральна районна лікарня",(м.Стрий) звернувся до господарського суду з позовною заявою до Приватного підприємства „Біо-Захід" (м. Львів) про стягнення 25 278,78 грн., з яких: 23262,29 грн. -основний борг, 2016,49 грн. -пеня.
Позовні вимоги обґрунтовуються невиконанням відповідачем обов'язку по оплаті орендної плати згідно договору оренди нерухомого майна від 22.04.2010 р.
Ухвалою суду від 04.04.2012 р. прийнято позовну заяву до розгляду, порушено провадження у справі, призначено її до розгляду в судовому засіданні на 19.04.2012 р. та відмовлено у задоволенні клопотання про вжиття заходів до забезпечення позову.
Розгля справи відкладався з підстав, викладених в ухвалі суду від 19.04.2012 р..
Прокурор та представник позивача в судові засідання з'явились, позовні вимоги підтримали з підстав, наведених у позовній заяві.
Відповідач явки повноважного представника в судові засідання не забезпечив, вимог ухвал суду не виконав, проти позовних вимог у встановленому порядку не заперечив, причин неявки не повідомив, хоча був належним чином повідмлений про час та місце розгляду спору, про що свідчить наявне в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення № 79010 0601101 5.
Ухвали суду надсилались відповідачу на юридичну адресу підприємства згідно відомостей Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (витяг та довідка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявні в матеріалах справи).
В разі, якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації -адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце наступного судового засідання. (Постанова пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011 р.).
Справа розглядається за наявними в ній матеріалами у відповідності до ст. 75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, повно та об'єктивно дослідивши докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
22.04.2010 р. між комунальним закладом „Стрийська центральна районна лікарня" і приватним підприємством „Біо-Захід" було укладено договір оренди нерухомого майна, що належить до спільної комунальної власності територіальної громади Стрийського району.
Пунктом 9.1.договору передбачено, що договір укладено з 22 квітня 2010р. до 20 березня 2013 р. включно..
Згідно п.1.1 договору, орендодавець (позивач) передає, а орендар (відповідач) приймає в строкове платне користування нерухоме майно спільної комунальної власності територіальної громади Стрийського району, приміщення Стрийської центральної районної лікарні (далі-майно) загальною площею 55,9 кв.м., розміщені за адресою: м.Стрий, вул.О.Басараб,15, на другому поверсі площею 35,8 кв.м. на третьому поверсі площею 20,1 кв.м., що перебувають на балансі Стрийської центральної районної лікарні, вартість яких визначена згідно висновку про вартість майна Стрийського МБТІ від 15 лютого 2010 р. і становить за незалежною оцінкою приміщення на другому поверсі площею 35,8 кв.м.-57 00 грн., приміщення на третьому поверсі площею 20,1 кв.м.- 32 000 грн..
Відповідно до п.3.1. договору орендна плата встановлюється відповідно до Постанови Кабіну Міністрів України від 27.12.2006р. №1846 „Про внесення змін до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна" та рішення сесії Стрийської районної ради №163 від 19.06.2008 „Про затвердження Методики розранку і порядку використання плати за оренду комунального майна територіальних громад Стрийського району" і застосовується як стартова. Згідно Додатку 2 Методики орендна ставка при передачі майна в оренду з метою розміщення аптек для роздрібної торгівлі готовими ліками становить 85 до вартості нерухомого майна, визначеної згідно висновку про вартість майна Стрийським МБТІ від 15 лютого 2010 р.(п.1.1 даного договору).
Відповідно до п.3.6. договору, орендна плата перераховується орендодавцю у повному обсязі щомісяця не пізніше 25 числа поточного місяця..
У відповідності до п. 3.6 договору, орендна плата перераховується до державного бюджету та балансоутримувачу щомісяця, не пізніше 10 числа місяця наступного за звітним відповідно до пропорцій розподілу, установлених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 5.3 договору встановлено, що орендар зобов'язується своєчасно і в новному обсязі сплачувати орендну плату.
У п. 3.10. договору вказано, що орендна плата перерахована невчасно або в неповному обсязі, підлягає індексації і стягується орндодавцю у визначеному пунктом 3.6. відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.
Факт приймання-передачі нерухомого майна підтверджується актом приймання-передачі від 22.04.2010 року.
Відповідач взяті на себе зобов'язання в повній мірі не виконав, зоборгувавши станом на 01.02.2012 р. 23 262,29 грн. орендної плати згідно виставлених позивачем рахунків, копії яких містяться в матеріалах справи.
Оцінивши подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно ч. 1 ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Статтею 193 ГК України передбачено, що господарські зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до закону, інших правових актів і договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
До виконання господарських зобов'язань застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства. Статтею 525 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
В силу положень ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Згідно ст. 759 ЦК України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Згідно з ч.1 ст.26 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" одностороння відмова від договору оренди не допускається.
Згідно з п.1 т.762 ЦК України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Відповідно до ч.3 ст.18 Закону України „Про оренду державного та комунального майна", орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.
Згідно з ч.1 ст.19 цього ж Закону, орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.
Згідно ч.3 ст.285 ГК України, орендар зобов'язаний берегти орендоване майно відповідно до умов договору, запобігаючи його псуванню або пошкодженню, та своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату.
Відповідно до ст. 286 ГК України, орендна плата- це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності.
Згідно п.3 ст.19 Закону України „Про оренду державного та комунального майна", cтроки внесення орендної плати визначаються у договорі.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач свої зобов'язання за договором оренди від 22.04.2010 р. виконав в повному обсязі, а відповідач, вчасно не вносячи орендної плати, порушив взяті на себе договірні зобов'язання, в результаті чого заборгував перед позивачем станом на момент звернення з позовом до суду 23 262,29 грн.
За порушення строків виконання грошового зобов'язання на підставі п. 3.10 договору оренди, позивач нарахував відповідачу пеню в розмірі 2016,49 грн. за період з березня 2011 р. по грудень 2011 р.
Згідно ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до ст. ч. 1 ст. 230 ГК України, штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
В силу положень ч. 6 ст. 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано. Діючим господарським законодавством не передбачена можливість нарахування пені більше, ніж за півроку і цей строк є присікальним.
Враховуючи несвоєчасне погашення відповідачем заборгованості та керуючись ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України, суд задовольняє позовні вимоги щодо стягнення з відповідача пені частково, виходячи з нарахування пені на суму заборгованості строком у шість місяців у розмірі облікової ставки НБУ.
Беручи до уваги вищевикладене, суд здійснив перерахунок пені із врахування настання строку виконання зобов'язань по оплаті та строку передбаченого ч. 6 ст. 232 ГК України.
Сума пені, що підлягає стягненню з відповідача складає 1558,33 грн. .
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Згідно ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідачем не надано до суду жодних доказів на спростування своєї вини в невиконанні зобов'язання з внесення орендної плати за договором оренди від 22.04.2010 р. Факт наявності заборгованості належним чином доведений, документально підтверджений, у зв'язку чим суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а отже такими, що підлягають частковому задоволенню.
Судовий збір покладається на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог у відповідності до ст. 49 ГПК України.
З огляду на викладене, керуючись ст.ст. 11, 509, 525, 526, 530, 549, 759, 762 ЦК України, ст.ст. 173, 193, 285, 286 ГК України та ст.ст. 4, 33, 34, 35, 44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд -
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги задоволити частково.
2. Стягнути з Приватного підприємства „Біо-Захід" (79010, м.Львів, вул.Некрасова, буд.23, кв. 5, ідентифікаційний код 31879777) на користь Комунального закладу „Стрийської центральної районної лікарні" (82400, м.Стрий, вул. Ольги Басараб,15, ідентифікаційний код 13802089) 23 262,29 грн. заборгованості з орендної плати, 1558,33 грн. пені.
3. Стягнути з Приватного підприємства „Біо-Захід" (79010, м.Львів, вул.Некрасова, буд.23, кв. 5, ідентифікаційний код 31879777) 1580,33 грн. судового збору в дохід державного бюджету.
4. Відмовити у задоволенні іншої частини позовних вимог..
5. Накази видати згідно ст. 116 ГПК України.
Повний текст рішення складено 21.05.2012 р.
Суддя Король М.Р.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2012 |
Оприлюднено | 28.05.2012 |
Номер документу | 24205686 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Король М.Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні