Постанова
від 21.05.2012 по справі 28/206пд/2011
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

донецький апеляційний господарський суд

Постанова

Іменем України

16.05.2012 р. справа №28/206пд/2011

Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Суддів:Малашкевича С. А. Азарової З. П., Гези Т. Д. при секретарі судового засідання Максименко Г. П. за участю представників сторін: від позивачів -не з`явились від відповідача -Єфіменко В. А. - директор розглянувши апеляційну скаргу Малого приватного підприємства "Алгоритм", м. Луганськ на рішення господарського суду Луганської області від 13.12.2011 р. у справі№ 28/206пд/2011 (суддя Семендяєва І. В.) за позовомВиконавчого комітету Луганської міської ради, м. Луганськ та Луганської міської ради, м. Луганськ до за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачаМалого приватного підприємства "Алгоритм", м. Луганськ Управління Держкомзему у м. Луганськ Луганської області провнесення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди)

ВСТАНОВИВ:

Виконавчий комітет Луганської міської ради, м. Луганськ та Луганська міська рада, м. Луганськ звернулися до господарського суду Луганської області з позовом до Малого приватного підприємства "Алгоритм", м. Луганськ про внесення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 11.08.1995р., реєстрація від 15.08.1995 р. № 984, а саме:

- викласти пункт 2.1 розділу «2. Плата за землю» договору в новій редакції: "2.1. Годовая арендная плата устанавливается в размере 3х процентов от нормативной денежной оценки земельного участка, который передан в аренду, в гривнах";

- доповнити розділ «2. Плата за землю»договору новим пунктом 2.2 наступного змісту: «2.2. Арендная плата платится за базовый налоговый (отчетный) период, который равен календарному месяцу, в денежной безналичной форме ежемесячно на протяжении 30 календарних дней, следующих за последним календарным днем отчетного (налогового) месяца.»;

- виключити з абзацу 4 пп. а) пункту 3.1 розділу 3 "Права и обязанности сторон" слова "и ставки земельного налога";

- викласти абзац 11 пп. б) п. 3.2 розділу 3 «Права и обязанности сторон»договору в новій редакції: «своевременно вносить обусловленную договором арендную плату за землю. В случае невнесения арендной платы в сроки, определенные данным договором на право временного пользования землей (в том числе на условиях аренды), с арендатора взимается пеня в размере пени, за несвоевременную уплату земельного налога от неуплаченной суммы за каждый день просрочки»;

- датою внесення змін вважати дату набрання чинності рішення суду.

Рішенням господарського суду Луганської області від 13.12.2011 р. у справі № 28/206пд/2011 позов задоволений в повному обсязі.

Не погодившись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати. Відповідач зазначив, що не погоджується із застосуванням до нього п. 5.1 ст. 288 Податкового кодексу України в односторонньому порядку, який, на його думку, суперечить ст. 30 Закону України «Про оренду землі»та ст. 632 Цивільного кодексу України, які передбачають зміну умов договору та встановлення ціни в договорі за взаємною згодою сторін. Вважає, що положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»відносно внесення змін до ч. 4, 5 ст. 21 Закону України «Про оренду землі»повинні застосовуватися до орендних правовідносин та договорів, які укладаються після набрання законної сили таким законом. Крім того, вказує на те, що суд першої інстанції застосувавши ч. 1 ст. 652 Цивільного кодексу України не звернув увагу на іншу частину цієї статті, яка встановлює порядок внесення змін до договору у зв`язку із суттєвими змінами обставин.

Представником відповідача в судовому засіданні заявлено усне клопотання про долучення до матеріалів справи документів, що стосуються об`єктів нерухомості, які знаходяться на орендованій ним земельній ділянці. У задоволенні зазначеного клопотання судовою колегією відмовлено з підстав того, що апелянт не обґрунтував та не довів того, що ці документи стосуються предмету даного спору.

В судовому засіданні (16.05.2012 р.) представник відповідача доводи апеляційної скарги підтримав, просив скаргу задовольнити, рішення суду першої інстанції скасувати.

Позивачі та третя особа - Управління Держкомзему у м. Луганськ про день, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином, проте до апеляційного суду представників не направили.

Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду про порушення апеляційного провадження та про відкладення розгляду апеляційної скарги явка представників сторін не визнавалась обов`язковою, тому враховуючи приписи ст.101 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія вважає можливим розглянути апеляційну скаргу за відсутністю представників позивачів та третьої особи.

Розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу, перевіривши правільність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, судова колегія встановила.

11.08.1995 р. між виконкомом Луганської міської ради народних депутатів та МПП «Алгоритм», на підставі рішення Луганської міської ради народних депутатів від 25.07.1995 р. № 372/18, був укладений договір на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди), відповідно до якого відповідач прийняв в строкове користування земельну ділянку загальною площею 0,2638га строком на 49 років для розташування пожежного резервуару по вул. 30 років Перемоги. Зазначений договір зареєстрований в книги записів договорів на право тимчасового користування землею 15.08.1995 р. за № 984 Луганської міської ради народних депутатів.

Згідно з п. 2.1. розділу 2 договору "Орендна плата" плата за землю вноситься землекористувачем у вигляді орендної плати у розмірі земельного податку з коефіцієнтом 1 щомісячно рівними долями.

У зв`язку з внесенням змін до законодавства щодо орендної плати, з метою приведення вказаного договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 11.08.1995, реєстрація від 15.08.1995 № 984, у відповідність до вимог діючого законодавства, Луганською міською радою було надіслано МПП «Алгоритм»пропозицію про внесення змін до Договору (лист від 11.07.2011 № 01/03-13/4003/0/2-11) з проектом договору про внесення змін до договору від 03.05.1995, реєстрація від 11.05.1995 №758 (а.с. 16-18). Вказаний лист було направлено відповідачу поштою рекомендованим листом з повідомленням.

Проте, відповідач відповідь не надав, тому позивачі звернулися з зазначеним позовом та просять: викласти пункт 2.1 розділу «2. Плата за землю»договору в новій редакції: "2.1. Годовая арендная плата устанавливается в размере 3х процентов от нормативной денежной оценки земельного участка, который передан в аренду, в гривнах"; доповнити розділ «2. Плата за землю» договору новим пунктом 2.2 наступного змісту: «2.2. Арендная плата платится за базовый налоговый (отчетный) период, который равен календарному месяцу, в денежной безналичной форме ежемесячно на протяжении 30 календарних дней, следующих за последним календарным днем отчетного (налогового) месяца»; виключити з абзацу 4 пп. а) пункту 3.1 розділу 3 "Права и обязанности сторон" слова "и ставки земельного налога" та викласти абзац 11 пп. б) п. 3.2 розділу 3 «Права и обязанности сторон»договору в новій редакції: «своевременно вносить обусловленную договором арендную плату за землю. В случае невнесения арендной платы в сроки, определенные данным договором на право временного пользования землей (в том числе на условиях аренды), с арендатора взимается пеня в размере пени, за несвоевременную уплату земельного налога от неуплаченной суммы за каждый день просрочки».

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову, з наступних мотивів.

Статтею 2 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічне положення закріплено в ч. 1 ст. 188 ГК України.

Відповідно до ст. 651, 652 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.

Згідно ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Згідно з вимогами ст. 21 ЗУ "Про оренду землі" (в редакції від 01.01.2011р.) орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Пунктами 288.4 - 288.5.1 ст. 288 Податкового кодексу України передбачено, що розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Згідно ст. 274 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка відї їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272,273,276 і 78 цього Кодексу.

Законом визначено, що зміна розміру грошової оцінки землі має наслідком зміну земельного податку щодо відповідних земельних ділянок, а тому наявні передбачені договором умови, при яких його зміна є обов'язковою для сторін.

Зміна розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки автоматично змінює розмір орендної плати.

Підпунктом «а»пункту 3.1 Договору на право тимчасового користування землею від 11.08.1995 р. встановлено право виконкому Луганської міської ради народних депутатів змнювати орендну плату при зміні економічної оцінки земель та ставки земельного податку, визначати розмір орендної плати на наступний період у встановленому порядку.

Відповідно до ст. 30 Закону України „Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.

У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Отже, умовами договору оренди та нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд України у постанові від 06.12.2010року у справі №2-1/10068-2008.

Порядок внесення змін до договору встановлений ст. 188 Господарського кодексу України, згідно якої, сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Таким чином, діючим законодавством України передбачено, що сторона за договором може звернутися до суду з вимогою щодо внесення змін до діючого договору за умови, якщо сторони не дійшли згоди про внесення відповідних змін.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звертався до відповідача з пропозицією від 11.07.2011 р. № 01/03-13/4003/0/2-11 та з проектом договору про внесення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 11.08.1995 р., реєстрація від 15.08.1995 р. № 984. Проте, відповіді на вказану пропозицію відповідачем не було надано.

Відповідно до ч.3 ст. 653 Цивільного кодексу України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Таким чином, як сторонами передбачено можливість внесення змін у договір оренди щодо зміни розміру орендної плати так і Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України"від 03.06.2008року № 309-VІ внесені зміни до частин четвертої та п'ятої статті 21 Закону України "Про оренду землі". На підставі вищевикладеного позивачі вправі вимагати від відповідача внесення відповідних змін до договору оренди. Відтак вимоги позивачів підлягали задоволенню. Рішення господарського суду першої інстанції ґрунтується на нормах чинного законодавства.

Не приймаються до уваги посилання відповідача на неможливість сплати збільшеного розміру орендної плати, через скрутний фінансовий стан, оскільки неспроможність сплачувати орендну плату не є перешкодою для внесення змін до договору.

Вищевикладеним спростовуються доводи скаржника викладені в апеляційній скарзі та судова колегія дійшла висновку, що рішення господарського суду Луганської області від 13.12.2011 р. у справі № 28/206пд/2011 слід залишити без змін, а апеляційну скаргу МПП «Алгоритм»без задоволення.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 91, 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Малого приватного підприємства "Алгоритм", м. Луганськ на рішення господарського суду Луганської області від 13.12.2011 р. у справі № 28/206пд/2011 - залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Луганської області від 13.12.2011 р. у справі № 28/206пд/2011 - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України через Донецький апеляційний господарський суд.

Головуючий суддя С.А. Малашкевич

Судді: З. П. Азарова

Т. Д. Геза

СудДонецький апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення21.05.2012
Оприлюднено25.05.2012
Номер документу24206763
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —28/206пд/2011

Постанова від 21.05.2012

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Малашкевич С.А.

Ухвала від 06.04.2012

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Малашкевич С.А.

Ухвала від 06.02.2012

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Малашкевич С.А.

Ухвала від 06.01.2012

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Малашкевич С.А.

Рішення від 13.12.2011

Господарське

Господарський суд Луганської області

Семендяєва І.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні