ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" травня 2012 р. Справа № 5023/2095/12
вх. № 2095/12
Суддя господарського суду Хотенець П.В.
при секретарі судового засідання Гаврильєв О.В.
за участю представників сторін:
позивача - ОСОБА_1, дов. від 18.04.2012 року відповідача - 1. не з*явився, 2. не з*явився, 3. не з*явився
розглянувши справу за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, с. Бабаї
до 1. Товариства з обмеженою відповідальністю фірми "КВИНТ", м. Харків, 2. Харківської міської ради, м. Харків, 3. Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Харківській області, м. Харків
про зобов'язанння виконати договір та визнання права власності
ВСТАНОВИВ:
Розглядається позовна вимога про зобов*язання першого відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю фірму "КВИНТ" виконати пункти 3.1-3.4 договора оренди від 19 грудня 2011 року шляхом передачі з підписанням акту приймання-передачі позивачу -Фізичній особі - підприємцю ОСОБА_2 цілісного майнового комплексу в АДРЕСА_2 у складі земельної ділянки та нежитлової будівлі літ. "М-1" загальною площею 115,2 кв.м., нежитлової будівлі літ. "Н-1" загальною площею 158,6 кв.м. та визнання права власності на виробниче приміщення нежитлової будівлі (цех) літ. "Т-1", загальною площею 1093,5 кв.м. у складі приміщень згідно технічного паспорту від 02 грудня 2011 року, який знаходиться в інвентаризаційній справі № 75832 та громадське приміщення нежитлову будівлю літ. "У-1", загальною площею 25,1 кв.м. в складі приміщень згідно технічного паспарту від 02 грудня 2011 року, який знаходиться в інвентиразіційній справі № 75832, розташованих за адресою: АДРЕСА_2 за Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2.
Представник позивача у судовому засіданні підтримує заявлені позовні вимоги і просить їх задовольнити у повному обсязі.
Представник першого відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином за адресою зазначеною у позовній заяві. Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю фірми "КВИНТ" зареєстроване АДРЕСА_2 та саме за цією адресою першому відповідачу направлялись ухвали суду у справі № 5023/2095/12.
У постанові пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26 грудня 2011 року "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" зазначає, що в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. Таким чином, суд вважає, що перший відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю фірма "КВИНТ", належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового засідання.
Представник другого відповідача у судове засідання не з*явився, у наданому запереченні просить розглядати справу без участі представника Харківської міської ради та вказує, що визнання за позивачем права власності на самовільно збудовані нежитлові приміщення літ "Т-1" загальною площею 1093,5 кв.м. та літ "У-1" загальною площею 25,1 кв.м. по АДРЕСА_2 в м. Харків можливо за умови належного дотримання "Порядку вирішення питань, пов*язаних із самочинним будівництвом", затвердженого рішенням Харківської міської ради від 23 червня 2004 року № 90/04, в редакції рішення міської ради від 28 вересня 2005 року № 188/05.
Представник третього відповідача у судове засідання не з*явився, у наданому відзиві на позовну заяву проти заявлених позовних вимог заперечує та просить розглядати справу без участі представника Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Харківській області
Приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, закріплені пунктом 4 частини 3 статті 129 Конституції України, статтями 4-3 та статті 33 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом в межах наданих йому повноважень сторонам створені усі належні умови для надання доказів у справі та є підстави для розгляду справи за наявними у справі матеріалами у відповідності до статті 75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення повноважного представника позивача, судом встановлено наступне.
19 грудня 2011 року між Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 (позивачем) та Товариством з обмеженою відповідальністю фірмою "КВИНТ" (першим відповідачем) був укладений договір оренди цілісного майнового комплексу за адресою: м. Харків, АДРЕСА_2.
Цілісний майновий комплекс розташований на земельній ділянці, яка згідно акту серії ХР-38-01-001972 від 28 червня 1999 року надана у постійне користування Товариству з обмеженою відповідальністю фірмі "КВИНТ". Цілісний майновий комплекс складається з нежитлової будівлі літ. "М-1" загальною площею 115,2 кв.м. та нежитлової будівлі літ. "Н-1" загальною площею 158,6 кв.м.
Згідно пунктам 3.1-3.4. договору оренди від 19 грудня 2011 року перший відповідач був зобов*язаний передати цілісний майновий комплекс протягом 15 днів з моменту його підписання зі складенням акту приймання-передачі. В порушення умов договору акт приймання-передачі не складено, хоча фактично позивачу надано допуск до цілісного майнового комплексу.
Відповідно до частини 1 статті 15 Цивільного Кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно частини 2 статті 16 Цивільного Кодексу України, примусове виконання обов'язку в натурі є одним із способів захисту цивільних прав та інтересів.
Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є право відношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно статті 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно пункту 7.2 договору оренди від 19 грудня 2011 року позивач має право обладнати цілісний майновий комплекс на власний розсуд та споруджувати нові об*єкти на території цілісного майнового комплексу без письмової згоди Товариства з обмеженою відповідальністю фірмою "КВИНТ".
Позивачем за свої кошти були придбані будівельні матеріали та проведена робота по побудові приміщень.
Комунальним підприємством "Харківське міське бюро технічної інвентаризації" були виготовлені технічні паспорт на дані нежитлові будівлі.
В теперішній час на самовільно побудовані будівлі літ. "Т-1" та літ. "У-1" розташовані за адресою: АДРЕСА_2 зроблено технічний висновок відповідно до якого при обстеженні конструкцій самовільно побудованих нежитлових будівель характеризовано по 1-ій категорії, стан -нормальний. При огляді не виявлено ушкоджень та деформацій конструкцій, обробка приміщень виконана якісно та без відхилення від архітектурно-будівельних норм.
Після завершення будівництва спірних будівель, вони не були прийняті до експлуатації. Внаслідок чого позивач не має можливості оформити своє право власності на зазначені нежитлові будівлі, що порушує право власності, оскільки через неможливість отримання правовстановлюючих документів унеможливлює гарантоване статтею 41 Конституції України та статтями 317, 319 Цивільного кодексу право власності, зокрема можливість вільно розпоряджатися своєю власністю, здавати її в оренду, подарувати чи відчужити.
Згідно частини 1 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" від 01 липня 2004 року та пункту 1.5. Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 07 лютого 2002 року N 7/5, обов'язковій реєстрації прав підлягає право власності на нерухоме майно фізичних та юридичних осіб, у тому числі іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, а також територіальних громад в особі органів місцевого самоврядування та держави в особі органів, уповноважених управляти державним майном. Згідно положень Цивільного кодексу, зазначена не житлова будівля відноситься до об'єктів нерухомого майна, тобто до об'єктів, право власності на які підлягає обов'язковій державній реєстрації.
Згідно пункту 10 додатку 1 до пункту 2.1 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно правовстановлюючими документами, на підставі яких проводиться реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна є, в тому числі, рішення судів, третейських судів про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна про встановлення факту права власності на об'єкти нерухомого майна, про передачу безхазяйного нерухомого майна до комунальної власності.
Статтею 41 Конституції України передбачено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної та творчої діяльності.
Згідно статті 331 Цивільного кодексу України право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлене договором або законом. Особа, яка виготовила (створила) річ із своїх матеріалів на підставі договору, є власником цієї речі.
Згідно статтей 321, 331 Цивільного кодексу України право власності є непорушним, ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до статтей 319, 320 Цивільного кодексу України власники самостійно здійснюють право власності, виконують будь-які дії по відношенню до свого майна, що не суперечать закону.
Згідно статті 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, а відповідно до частини 2 статті 16 Цивільного кодексу України одним із способів захисту цивільного права є його визнання.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, законними, підтвердженими матеріалами справи і такими, що підлягають задоволенню.
Приймаючи до уваги, що позивач не наполягає на стягненні з відповідачів судового збору, суд вважає, що судовий збір слід покласти на позивача.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, статтями 15, 16, 509, 525, 526, 317, 319, 320, 321, 331, 392 Цивільного кодексу України, статтями 1, 4, 12, 33, 41, 43, 47, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Зобов*язати першого відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю фірму "КВИНТ" (АДРЕСА_2, код ЄДРПОУ 25472326) виконати пункти 3.1-3.4 договора оренди від 19 грудня 2011 року шляхом передачі з підписанням акту приймання-передачі позивачу -Фізичній особі - підприємцю ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) цілісного майнового комплексу в АДРЕСА_2 у складі земельної ділянки та нежитлової будівлі літ. "М-1" загальною площею 115,2 кв.м., нежитлової будівлі літ. "Н-1" загальною площею 158,6 кв.м.
Визнати право власності на виробниче приміщення нежитлової будівлі (цех) літ. "Т-1", загальною площею 1093,5 кв.м. у складі приміщень згідно технічного паспорту від 02 грудня 2011 року, який знаходиться в інвентаризаційній справі № 75832 та громадське приміщення нежитлову будівлю літ. "У-1", загальною площею 25,1 кв.м. в складі приміщень згідно технічного паспарту від 02 грудня 2011 року, який знаходиться в інвентиразіційній справі № 75832, розташованих за адресою: АДРЕСА_2 за Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
Повне рішення складено 22.05.2012 року.
Суддя Хотенець П.В.
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 22.05.2012 |
Оприлюднено | 31.05.2012 |
Номер документу | 24304638 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Хотенець П.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні