14/82
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"18" листопада 2008 р. Справа № 14/82
за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "Оптово-роздрібна торгова фірма "Едланд"
до відповідача Відкрите акціонерне товариство "Костопільське хлібоприймальне підприємство"
третя особа, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору: акціонер ВАТ "Костопільське ХПП" Бас Ольга Лукашівна
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Регіональне відділення Фонду державного майна України в Рівненській області, Відкрите акціонерне товариство "Рівне-Реєстр"
про визнання недійсними рішень зборів акціонерів від 05.04.2007 р. та 08.05.2008 р.
Суддя Марач В.В.
Представники:
Від позивача : не з"явився
Від відповідача : не з"явився
від третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору: представник по довіреності Бицюк Н.П.
від третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог: не з"явилися
Стаття 22 Господарського процесуального кодексу України сторонам роз'яснена
СУТЬ СПОРУ : Позов заявлено про визнання недійсним рішень прийнятих на загальних зборах ВАТ "Костопільське хлібоприймальне підприємство" 05.04.2007 року та 08.05.2008 року.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач посилається на ту обставину, що спірні рішення прийняті відповідачем з порушенням встановлених законодавством процедур скликання та проведення загальних зборів акціонерів, оскільки під час проведення зборів акціонерів ВАТ "Костопільське хлібоприймальне підприємство" 05.04.2007 року розглянуте питання про продаж основних засобів, яке не було включене до порядку денного. Крім того, відповідно до п.4.1 статті 4 Статуту відповідача засновником відкритого акціонерного Товариства є регіональне відділення Фонду державного майна України по Рівненській області. Частка держави в статутному фонді відповідача складала біля 30 %, але, рішення про продаж основних засобів згідно протоколу було прийняте з порушенням чинного законодавства, в період дії мораторію на застосування примусової реалізації майна державних підприємств та господарських товариств, у статутних фондах яких частка держави становить не менше 25 відсотків.
Відповідач проти позовних вимог заперечує з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, посилаючись на те, що позивач на час проведення спірних загальних зборів акціонерів не був акціонером, та, відповідно, даними рішеннями його права та інтереси на той момент жодним чином не порушувались.
Позивач не погоджується з позицією викладеною у відзиві з підстав викладених у запереченні, та пояснює, що прийняття незаконного рішення в 2007 році про відчуження майна підприємства, з реалізацією цього рішення в 2008 році, коли позивач вже був акціонером товариства, порушує його інтереси, а також те, що правом на звернення до суду з позовом про визнання недійсними рішень загальних зборів та інших органів товариства наділені, не лише акціонери товариства, але також інші особи, права та охоронювані законом інтереси яких порушуються такими рішеннями.
Ухвалою суду від 03 листопада 2008 року на підставі ст. 26 Господарського процесуального кодексу України до участі у розгляді даної справи було залучено акціонера ВАТ «Костопільське хлібоприймальне підприємство» Бас Ольгу Лукашівну в якості третьої особи з самостійними вимогами на предмет спору.
Третя особа з самостійними вимогами просить суд визнати недійсними рішення, які прийняті на загальних зборах ВАТ "Костопільське хлібоприймальне підприємство" 05.04.2007 року та 08.05.2008 року, оскільки, рішення прийняті з порушенням статуту товариства, норм чинного законодавства України, зміни в порядку денному не були доведені до відома акціонерів у порядку, передбаченому статутом, акціонери до проведення зборів не мали можливості ознайомитися з інформацією стосовно продажу основних засобів, кількість акцій акціонерів згідно реєстру акціонерів від 05.04.2007р. так і від 08.05.2008р. не відповідає кількості акцій зазначених у списках акціонерів, в списках зазначені прізвища акціонерів, які взагалі не були акціонерами товариства, рішення прийняті за відсутності кворуму для проведення загальних зборів.
Відповідач в поясненнях на позов третьої особи з самостійними вимогами зазначив, що з огляду на списки акціонерів від 5.04.2007р. та від 8.05.2008р. кількість акцій таких акціонерів, як Дмитрук В.К., Мельник Г.С., Лукашець М.Б., Данилюк Н.І., Прибільський Ю.А., Цикун О.О. згідно Реєстру акціонерів на момент проведення зборів значно менша ніж кількість зазначена у списках акціонерів. В списках акціонерів значаться такі акціонери, як Рубель В.В., Матвієнко В.А., Прокопенко В.Ф., Саванчук О.В., Власик Л.О., Жданюк Г.С., Семенюк А.М., Прокопенко, яких взагалі не було зареєстровано в Реєстрі акціонерів ВАТ «Костпільське ХПП» на час проведення зборів акціонерів. Відповідач зауважив, що попередній голова правління Семенюк А.М. не передав голові правління Радзівілу В.С. оригіналів документів, які витребувані ухвалою суду від 25.09.2008р. у даній справі, а також, не передав ні оригіналів, ні копій доручень акціонерів, які начебто особисто не приймали участі у загальних зборах акціонерів 05.04.2007р. та 08.05.2008р., але делегували свої повноваження іншим особам. Очевидно, що такі документи відсутні на підприємстві. Відповідач немає інших доказів та немає можливості об'єктивно заперечити або ж спростувати заявлені позовні вимоги, просить суд розглянути справу за наявними в ній матеріалами, без участі представника відповідача.
Представники позивача та третіх осіб без самостійних вимог 18 листопада 2008 року в судове засідання не з'явилися, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Відповідачем подані пояснення по справі з клопотанням розглянути справу за наявними в ній матеріалами, без участі представника відповідача.
Клопотання Регіонального відділення Фонду державного майна України в Рівненській області - третьої особи без самостійних вимог від 18.11.2008 року про відкладення розгляду справи в зв'язку з неможливістю представника Артемяк С.В., прийняти участь в судовому засіданні судом відхилено виходячи з наступного.
Відповідно до приписів ст. 28 ГПК України, у разі неможливості прийняти участь в судовому засіданні одного представника, третя особа має можливість вжити інші заходи щодо забезпечення свого правового захисту в судовому процесі. Чинне законодавство не обмежує представництво інтересів в суді певним колом осіб. Будь-яких належних доказів того, що жоден з представників третьої особи не має можливості з'явитися в судове засідання, призначене на 18.11.2008, суду не надано, тому подане третьою особою без самостійних вимог клопотання про відкладення розгляду справи не підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши документи і матеріали, подані у даній справі, враховуючи пояснення представників сторін та третіх осіб, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для вирішення спору, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог заявлених третьою особою з самостійними вимогами та їх задоволення, але залишення первісного позову без розгляду з наступних підстав.
Відповідно до ст. 89 Господарського кодексу України та ст. 23 Закону України "Про господарські товариства" управління діяльністю господарського товариства здійснюють його органи та посадові особи.
Згідно зі ст. 10 Закону України "Про господарські товариства" та п. 4.2 Статуту ВАТ "Костопільське хлібоприймальне підприємство" учасники (акціонери) товариства мають право брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах, за винятком випадків, передбачених цим Законом.
Вищим органом акціонерного товариства згідно зі ст. 41 Закону України "Про господарські товариства" та п. 9.2.1 Статуту ВАТ "Костопільське хлібоприймальне підприємство" є загальні збори акціонерів. У загальних зборах мають право брати участь усі акціонери, незалежно від кількості та класу акцій, власниками яких вони є.
Загальні збори визнаються правомочними, якщо в них беруть участь акціонери, що мають відповідно до статуту товариства більш як 60 відсотків голосів (п. 9.2.7 Статуту).
Третя особа з самостійними вимогами є акціонером відкритого акціонерного товариства "Костопільське хлібоприймальне підприємство" та володіла на момент проведення загальних зборів 22057 акцією відповідача. Як акціонер, третя особа з самостійними вимогами, користується комплексом відповідних прав, передбачених чинним законодавством. Зокрема, згідно статті 10 Закону України "Про господарські товариства", встановлені наступні права акціонера: брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах, за винятком випадків, передбачених цим Законом; брати участь у розподілі прибутку товариства та одержувати його частку (дивіденди), при цьому право на отримання частки прибутку (дивідендів) пропорційно частці кожного з учасників мають особи, які є учасниками товариства на початок строку виплати дивідендів; вийти в установленому порядку з товариства; одержувати інформацію про діяльність товариства (на вимогу учасника товариство зобов'язане надавати йому для ознайомлення річні баланси, звіти товариства про його діяльність, протоколи зборів); здійснити відчуження часток у статутному (складеному) капіталі товариства, цінних паперів, що засвідчують участь у товаристві, в порядку, встановленому законом; інші права, передбачені законодавством і установчими документами товариства.
Відповідно до ст. 1 ГПК України до господарського суду мають право звертатися підприємства, установи, організації, інші юридичні та фізичні особи, права і охоронювані законом інтереси яких порушені.
Згідно ч. 1 ст. 167 ГК України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Однією із складових права особи на участь у господарському товаристві є право на участь в управлінні товариством, закріплене також ст. 10 Закону України "Про господарські товариства", ст. 88 ГК України, ст. 116 ЦК України.
Право на управління в акціонерних товариствах реалізується шляхом участі в органах управління, зокрема загальних зборах товариства, які є вищим органом акціонерного товариства (ч. 1 ст. 41 Закону України "Про господарські товариства").
Підставою виникнення корпоративного спору є порушення або оспорювання корпоративних прав учасників (акціонерів) господарських товариств, норм ЦК України, Господарського кодексу України, Закону України "Про господарські товариства", вимог установчих документів господарських товариств.
Недотримання вимог законодавства та установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів господарського товариства є порушенням прав учасників (акціонерів) на управління товариством. Відповідно з позовом про визнання недійсними рішень загальних зборів з цих підстав вправі звертатися учасники (акціонери) господарського товариства. Тому спори про визнання недійсними рішень загальних зборів з підстав порушення порядку їх скликанням та проведення належать до корпоративних спорів і підлягають вирішенню господарськими судами.
Відповідно до протоколу №1 загальних зборів акціонерів ВАТ "Костопільське хлібоприймальне підприємство" від 05.04.2007 року до порядку денного були включенні наступні питання: 1) Звіт правління про результати фінансово-господарської діяльності товариства за 2006 рік та основні напрямки діяльності товариства в 2007 році. 2) Про виконання фінансового плану за 2006р.. Затвердження фінансового плану та оздоровлення фінансово-економічного стану підприємства. 3) Звіт Наглядової ради товариства за 2006 рік. 4) Звіт та висновки ревізійної комісії. 5) Про аудиторський висновок щодо достовірності балансових даних. 6) Про внесення змін і доповнень до Статуту. 7) Відкликання та обрання органів управління товариства. 8) Про внесення змін до складу наглядової ради товариства. 9) Вибори членів ревізійної комісії.
16.02.2007 року в Бюлетні "Цінні папери України" N 37 – 38 (1967-1968) надруковано повідомлення про проведення чергових загальних зборів акціонерів ВАТ "Костопільське хлібоприймальне підприємство" з викладенням вищевказаного порядку денного. 17.02.2007р. надруковано таке ж повідомлення в газеті "Вічеве слово".
До порядку денного загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства "Костопільське хлібоприймальне підприємство", які були призначені на 5 квітня 2007 року не було включено питання про відчуження основних засобів товариства. Однак, в протоколі загальних зборів акціонерів вирішено питання про продаж частини основних засобів товариства, які не використовуються і не беруть участь в господарській діяльності, при цьому, без зазначення найменування, кількості, вартості, місцезнаходження основних засобів.
Згідно частини 2 ст. 43 Закону України "Про господарські товариства", рішення про зміни в порядку денному повинні бути доведені до відома всіх акціонерів не пізніш як за 10 днів до проведення зборів у порядку, передбаченому статутом.
Відповідно до частини 2 та 3 п. 9.2.6 Статуту відповідача, з рішеннями про зміни в порядку денному всі акціонери повинні бути ознайомлені не пізніше як за 10 днів до проведення зборів шляхом надання загального повідомлення в засобах масової інформації, де було надруковане повідомлення про скликання загальних зборів.
Акціонери на загальних зборах акціонерів не мають права приймати рішення щодо питань, не включених до порядку денного загальних зборів.
Таким чином, акціонерів ВАТ "Костопільське хлібоприймальне підприємство" не було повідомлено про зміни в порядку денному, до скликання загальних зборів акціонерам повинна бути надана можливість ознайомитись з документами, пов'язаними з порядком денним зборів, загальні збори не вправі приймати рішення з питань, не включених до порядку денного, чим порушені права акціонерів на участь в управлінні справами товариства шляхом участі в органах управління, зокрема загальних зборах товариства.
Крім того, до протоколу загальних зборів ВАТ "Костопільське ХПП" від 5 квітня 2007 року, доданий окремий додаток, який підписаний одноосібно, головою правління Семенюк А.М., який був обраний головою правління в день проведення загальних зборів, після прийняття рішення про продаж основних засобів. Тобто, зазначений список основних засобів для реалізації не підписаний головою та секретарем зборів, очевидно був складений та підписаний головою правління після прийняття рішення про продаж основних засобів.
До того ж, згідно протоколу, головою зборів 05.04.2007 року був обраний Левицький Олексій Васильович, який не був зареєстрований як акціонер ні в Реєстрі акціонерів, ні в списку акціонерів які прибули на збори, а також, не значився в числі запрошених осіб на загальні збори акціонерів.
Ухвалене на зборах 05.04.2007р. рішення про продаж частини основних засобів товариства, які не використовуються і не беруть участь в господарській діяльності є неправомірним і не має юридичної сили.
Крім того, згідно протоколу про проведення контролю за реєстрацією акціонерів для участі у загальних зборах ВАТ "Костопільське хлібоприймальне підприємство" Рівненського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 05 квітня 2007 року зазначений також перелік порушень, що виявлені під час реєстрації акціонерів для участі у загальних зборах, а саме: 1) Спосіб персонального повідомлення акціонерів про загальні збори Статутом ВАТ "Костопільське ХПП" не передбачений, чим порушено ч.1 ст.43 Закону України "Про господарські товариства". 2) Зміст порядку денного зборів, визначений в персональному повідомленні акціонерів (5 питань), не відповідає змісту порядку денного зборів, опублікованому в центральній та місцевій пресі (9 питань) чим порушено право акціонерів на попереднє ознайомлення з порядком денним загальних зборів передбачене ст. 43 Закону України "Про господарські товариства".
Відповідно до п. 3.11 Положення про проведення контролю за реєстрацією акціонерів для участі у загальних зборах акціонерних товариств, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.12.98 р. N 199 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.03.99 р. за N 149/3442, реєстр власників іменних цінних паперів (зведений обліковий реєстр цінних паперів) повинен бути складений на дату проведення загальних зборів у письмовій формі, з прошитими та прошнурованими сторінками, засвідчений підписом та скріплений печаткою реєстратора (депозитарія).
Згідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" права на участь в управлінні, одержання доходу тощо, які випливають з іменних цінних паперів, можуть бути реалізовані з моменту внесення змін до реєстру власників іменних цінних паперів.
Право участі у загальних зборах емітента мають акціонери, які обліковуються в реєстрі, що складений на дату проведення загальних зборів, так як тільки на підставі цих даних можна точно визначити саме тих власників цінних паперів емітента (акціонерів), які є ними на момент проведення загальних зборів.
Внесення до системи реєстру акціонерів вказаної інформації про нових власників іменних цінних паперів (акціонерів) здійснюється реєстратором на протязі всього часу його роботи до моменту складання реєстру акціонерів - до дати проведення загальних зборів акціонерів.
Згідно приписів частини першої статті 41 Закону України "Про господарські товариства", встановлено, що вищим органом акціонерного товариства є загальні збори товариства. У загальних зборах мають право брати участь всі акціонери, незалежно від кількості та виду акцій, власниками яких вони є. Акціонери (їх представники), які беруть участь у загальних зборах, реєструються із зазначенням кількості голосів, яку має кожний учасник. Реєстрація акціонерів (їх представників), які прибули для участі у загальних зборах, здійснюється згідно з реєстром акціонерів у день проведення загальних зборів виконавчим органом акціонерного товариства або реєстратором на підставі укладеного з ним договору. Цей реєстр підписується головою та секретарем зборів. Реєстрація акціонерів - власників акцій на пред'явника здійснюється на підставі пред'явлення ними цих акцій (сертифікатів акцій) або виписок з рахунку у цінних паперах. Право участі у загальних зборах акціонерів мають особи, які є власниками акцій на день проведення загальних зборів (крім випадку проведення установчих зборів). Передача акціонером своїх повноважень іншій особі здійснюється відповідно до законодавства. Довіреність на право участі та голосування на загальних зборах акціонерів може бути посвідчена реєстратором або правлінням акціонерного товариства. Загальні збори визнаються правомочними, якщо в них беруть участь акціонери, що мають відповідно до статуту товариства більш як 60 відсотків голосів.
Згідно Реєстру акціонерів ВАТ "Костопільське хлібоприймальне підприємство", наданого третьою особою без самостійних вимог – ВАТ "Рівне-Реєстр" станом на 05.04.2007р. в Реєстрі було зареєстровано 391 акціонери, що сукупно володіли 4 655 428 акцій.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону України "Про господарські товариства" голосування на загальних зборах акціонерів проводиться за принципом: одна акція - один голос.
Згідно копії списку акціонерів наданого відповідачем від 05.04.2007 року загальна кількість акціонерів, які прибули на засідання складає 178 осіб, але в протоколі загальних зборів акціонерів від 05.04.2007р. зазначено, що зареєстровано і перевірено повноваження 177 акціонерів і довірених осіб акціонерів, які прибули на збори.
Список акціонерів 05.04.2007р. містить численні виправлення та помилки, однак, не містить підписів відповідальних осіб за його складання.
За порядковим номером 9 списку акціонерів від 05.04.2007 року значиться Дмитрук В.К., з кількістю 348100 акцій, але, на момент проведення зборів, згідно Реєстру акціонерів, Дмитрук Володимир Кіндратович мав лише 4400 акцій. За порядковим номером 40 значиться Мельник Г.С., з кількістю 102801 акцій, втім, на момент проведення зборів Мельник Галина Степанівна мала лише 16123 акцій. По списку акціонерів за порядковими номерами 17, 21, 22, 45, 46 значаться акціонери, як Рубель В.В. – 17650 акцій, Матвієнко В.А. – 1393858 акцій, Прокопенко В.Ф. – 120953 акцій, Саванчук О.В. – 6000 акцій та Власюк Л.О. – 54465 акцій, які в Реєстрі акціонерів взагалі не значаться.
Відповідачем не надано жодних доказів чи документів, які б підтверджували повноваження перелічених осіб, які не зареєстровані в Реєстрі акціонерів, діяти від імені та в інтересах акціонерів відповідача, бути присутніми на загальних зборах акціонерів та приймати рішення згідно порядку денного.
Таким чином, при підрахунку кількості акціонерів, які прибули на збори та відповідно визначення сукупно кількості акцій акціонерів 05.04.2007р., згідно списку акціонерів зазначено 3196029 акцій, що становить 68,65 % голосів, однак, з них, як слідує з вищенаведеного, 2 023 304 акцій, що становить 43,46 % голосів було враховано безпідставно, що свідчить про відсутність необхідного кворуму для прийняття рішень. Отже, в загальних зборах брали участь акціонери, які володіли менше 60 % голосів.
Вказаний факт свідчить про те, що загальні збори акціонерів 05.04.2007р. були неправомочні вирішувати питання порядку денного, що є безумовною підставою визнання рішень, які зафіксовані в протоколі №1 загальних зборів акціонерів ВАТ "Костопільське хлібоприймальне підприємство" від 05.04.2007 року недійсними.
В силу імперативної норми закону, статті 41, 60 Закону України "Про господарські товариства", проведені збори за відсутністю кворуму є неправомочними.
Доказом наявності чи відсутності кворуму загальних зборів і, відповідно, доказом, правомочності загальних зборів щодо прийняття рішень є належним чином оформлений реєстр, у якому зареєстровані акціонери (їх представники), які беруть участь у загальних зборах, із зазначенням належної їм кількості голосів. Реєстрація акціонерів (їх представників), які прибули для участі у зборах, проводиться у день проведення зборів перед початком загальних зборів. Правомочність загальних зборів щодо прийняття рішень визначається перед початком зборів на підставі реєстру, що містить дані реєстрації акціонерів (їх представників), які беруть участь у зборах.
Відповідно до протоколу № 2 загальних зборів акціонерів ВАТ "Костопільське хлібоприймальне підприємство" від 08.05.2008 року до порядку денного були включенні наступні питання: 1) Звіт правління про результати фінансово-господарської діяльності товариства за 2007 рік та основні напрямки діяльності товариства в 2008 році. 3) Звіт Наглядової ради товариства за 2007 рік. 4) Звіт та висновки ревізійної комісії, затвердження річного балансу за 2007 рік. 5) Про внесення змін і доповнень до Статуту. 6) Про продаж основних засобів.
Друге питання в порядку денному відсутнє, однак, в протоколі № 2 загальних зборів акціонерів ВАТ "Костопільське хлібоприймальне підприємство" від 08.05.2008 року згідно пропозицій по регламенту зборів вирішили по другому питанню – до 5 хвилин.
19.03.2008 року у "Відомості Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку" N54 надруковано повідомлення про проведення чергових загальних зборів акціонерів ВАТ "Костопільське хлібоприймальне підприємство" з викладенням п'яти питань порядку денного. 22.03.2008р. надруковано таке ж повідомлення в газеті "Віче Костопільщини".
В протоколі № 2 загальних зборів акціонерів ВАТ "Костопільське хлібоприймальне підприємство" від 08.05.2008 року слухали пропозиції по регламенту зборів та вирішили п'яте питання зняти з повістки денної. Таким чином, відбулися зміни в порядку денному загальних зборів акціонерів.
Згідно частини 2 ст. 43 Закону України "Про господарські товариства", рішення про зміни в порядку денному повинні бути доведені до відома всіх акціонерів не пізніш як за 10 днів до проведення зборів у порядку, передбаченому статутом.
Відповідно до частини 2 та 3 п. 9.2.6 Статуту відповідача, з рішеннями про зміни в порядку денному всі акціонери повинні бути ознайомлені не пізніше як за 10 днів до проведення зборів шляхом надання загального повідомлення в засобах масової інформації, де було надруковане повідомлення про скликання загальних зборів.
Акціонерам, які не були присутні на загальних зборах акціонерів не було повідомлено, у встановленому порядку, про зміни в порядку денному.
В протоколі загальних зборів акціонерів від 08.05.2008 року по пункту 6 порядку денного, вирішено підтвердити рішення попередніх зборів акціонерів 2007 року про продаж основних засобів товариства відповідно до додатку який прикладений до рішення зборів 05 травня 2007 року. Однак, загальні збори акціонерів 05.04.2007р. (а не 05 травня 2007 року) були неправомочні вирішувати питання порядку денного, рішення про продаж основних засобів, яке сформульовано в протоколі №1 загальних зборів акціонерів від 05.04.2007р., прийняте також з порушенням чинного законодавства, відтак, не може бути правомірним рішення зборів акціонерів про підтвердження рішення про продаж основних засобів товариства відповідно до додатку який прикладений до рішення попередніх зборів, які були неправомочні приймати такі рішення.
Згідно Реєстру акціонерів ВАТ "Костопільське хлібоприймальне підприємство", наданого третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ВАТ "Рівне-реєстр" станом на 08.05.2008р. в Реєстрі було зареєстровано 395 акціонерів, що сукупно володіли 4 655 428 акцій.
Згідно списку акціонерів від 08.05.2008 року загальна кількість акціонерів, які прибули на засідання складає по списку 35 осіб. В протоколі № 2 загальних зборів акціонерів від 8 травня 2008р. зазначено, що зареєстровано і перевірено повноваження 182 акціонерів і довірених осіб акціонерів, які прибули на збори. Список акціонерів не містить підписів відповідальних осіб за його складання.
В списку акціонерів від 08.05.2008р. за порядковим номером 12 значиться Лукашець з кількістю 63180 акцій та за порядковим номером 13 значиться Лукашець М.Б. з кількістю 19000 акцій (голосів), однак, на момент проведення зборів Лукашець Микола Борисович мав лише 19000 акцій, за порядковими номерами 18, 27, 32, 35 значаться акціонери: Рубель В.В. – 27670 акцій, Жданюк Г.С. – 42400 акцій, Семенюк А.М. – 139238 акцій, Прокопенко – 3202 акцій, які в Реєстрі акціонерів взагалі не значаться, за порядковим номером 25 значиться Данилюк Н.І. з кількістю 607076 акцій, однак, на момент проведення зборів Данилюк Неоніла Іванівна мала лише 13201 акцій, за порядковим номером 29 значиться Прибильський з кількістю 40766 акцій, однак, на момент проведення зборів Прибильський Юрій Андріянович мав лише 2470 акцій, в списку акціонерів за порядковим номером 31 значиться Цикун О.О. з кількістю 79866 акцій, але, на момент проведення зборів Цикун Олександр Олександрович мав лише 4400 акцій, за порядковим номером 33 значиться Мельник Г.С., з кількістю 179532 акцій, на момент проведення зборів Мельник Галина Степанівна мала лише 16123 акцій (голосів).
Відповідачем не надано жодних доказів чи документів, які б підтверджували повноваження перелічених осіб, які не зареєстровані в Реєстрі акціонерів, діяти від імені та в інтересах акціонерів відповідача, бути присутніми на загальних зборах акціонерів та приймати рішення згідно порядку денного.
При підрахунку кількості голосів акціонерів, які прибули на збори 08.05.2008 року в списку акціонерів зазначено 2 908 738 акцій, що становить 62,48 % голосів, але 1 146 736 акцій, що становить 24,63 % голосів було враховано безпідставно, що свідчить також про відсутність необхідного кворуму для прийняття рішень.
Крім того, в списку акціонерів від 08.05.2008р. за порядковим номером 11 зазначений акціонер РАЙЗ – 101192 акцій та за порядковим номером 34 зазначений - ФДМУ – 1359138 акцій. Згідно Реєстру акціонерів, станом на 08.05.2008 року, зареєстровано – ЗАТ компанія «Райз», код ЄДРПОУ 13980201 та Регіональне відділення ФДМУ по Рівненській області, код ЄДРПОУ 13989432, в особі Матвієнко Віктор Андрійович.
Згідно статті 95 Цивільного кодексу України, юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону.
Статтею 246 Цивільного кодексу передбачено, що довіреність від імені юридичної особи видається її органом або іншою особою, уповноваженою на це її установчими документами, та скріплюється печаткою цієї юридичної особи.
В статті 41 Закону України "Про господарські товариства", передбачено що, передача акціонером своїх повноважень іншій особі здійснюється відповідно до законодавства.
Отже, від імені юридичної особи – акціонера на загальних зборах акціонерів повинен бути присутній або уповноважений орган (особа) згідно закону та установчих документів, або представник по довіреності. У списку акціонерів від 08.05.2008 року, як вище вказано, зазначені лише скорочені назви юридичних осіб – акціонерів, однак, відсутні будь-які відомості про те, які саме представники, на підставі яких документів, були зареєстровані та були присутні на зборах акціонерів від імені зазначених юридичних осіб – акціонерів.
Підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути: порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства; акціонер (учасник) товариства був позбавлений можливості взяти участь у загальних зборах; рішення загальних зборів порушує права чи законні інтереси акціонера (учасника) товариства.
Безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів, згідно статті 41, частини 4 статті 43 Закону України "Про господарські товариства" є: прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення та прийняття загальними зборами рішень з питань, не включених до порядку денного загальних зборів товариства.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідач доказів на спростування вищевикладених обставин не надав.
З огляду на вищезазначене, суд дійшов висновку, що рішення загальних зборів акціонерів, які оформлені протоколами № 1 від 05.04.2007 року та № 2 від 08.05.2008 року, були прийняті з порушенням вимог чинного законодавства України та порушують права третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги, як акціонера ВАТ "Костопільське хлібоприймальне підприємство", що передбачені статтями 41, 43 Закону України "Про господарські товариства".
Щодо вимог позивача, суд дійшов до висновку про залишення позову без розгляду, з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 5 частини другої ст. 81 Господарського процесуального кодексу України господарський суд залишає позов без розгляду, якщо представник позивача не з'явився на виклик у засідання господарського суду і його нез'явлення перешкоджає вирішенню спору.
У разі нез'явлення в засідання господарського суду представника позивача, якщо його присутність було визнано обов'язковою, суддя вправі залишити позов без розгляду.
Враховуючи те, що згідно ухвали суду від 03.11.2008р. явка повноважних представників сторін була обов'язковою, а позивач повідомлений про дату час і місце розгляду справи належним чином, клопотань від позивача про відкладення розгляду справи в зв'язку з неможливістю прийняти участь в судовому засіданні представниками позивача не надходило, відтак, неявка представників позивача перешкоджає вирішенню спору по суті, суд вважає, що позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Оптово-роздрібна торгова фірма "Едланд" підлягає залишенню без розгляду.
На підставі ст. ст. 44, 49 ГПК України судові витрати по сплаті державного мита, на інформаційно-технічне обслуговування судового процесу, покладаються на відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 49, п.5 ст.81, ст.82-85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов третьої особи з самостійними вимогами Бас Ольги Лукашівни задоволити.
2. Визнати недійсними рішення, прийняті на чергових загальних зборах Відкритого акціонерного товариства "Костопільське хлібоприймальне підприємство", які оформлені протоколом N 1 від 05 квітня 2007 року.
3. Визнати недійсними рішення, прийняті на чергових загальних зборах Відкритого акціонерного товариства "Костопільське хлібоприймальне підприємство", які оформлені протоколом N 2 від 08 травня 2008 року.
4. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Оптово-роздрібна торгова фірма "Едланд" залишити без розгляду.
Стягнути з рахунку Відкрите акціонерне товариство "Костопільське хлібоприймальне підприємство" вул. Бурова 33,Костопіль,Рівненська область,35000 р/р 26009302590524 ПІБ м. Костопіль МФО 333153 ЗКПО 00955733 на користь Бас Ольги Лекашівни (с.Дюксин, Костопільський район, Рівненська область, і.н. 2246805007), 170 грн. витрат по держмиту та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Марач В.В.
підписано "24" листопада 2008 р.
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 18.11.2008 |
Оприлюднено | 04.12.2008 |
Номер документу | 2431434 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні