КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01601, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.05.2012 № 5011-7/65-2012
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Тищенко А.І.
суддів: Михальської Ю.Б.
Отрюха Б.В.
за участю представників сторін:
від позивача : Мойсик М.В. - юрист;
від відповідача: не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Фуршет»
на рішення
Господарського суду м. Києва
від 20.02.2012р.
у справі № 5011-7/65-2012
за позовом Комунального підприємства «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду» Солом'янської районної у м. Києві ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фуршет»
про дострокове розірвання договору оренди та виселення
В С Т А Н О В И В:
Комунальне підприємство «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду» Солом'янської районної у м. Києві ради звернулось до Господарського суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фуршет» про дострокове розірвання договору оренди та виселення.
Рішенням Господарського суду м. Києва від 20.02.2012 року у справі № 5011-7/65-2012 позов задоволено повністю.
Рішенням суду розірвано договір № 772/Г оренди нежитлового приміщення від 29.05.2009, який укладено між Комунальним підприємством "Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду" Солом'янської районної у м. Києві ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "Фуршет".
Рішенням суду виселено Товариство з обмеженою відповідальністю "Фуршет" з нежитлового приміщення за адресою: м. Київ, вул. Василенка, 4, загальною площею 269,2 кв.м. шляхом передачі нежитлового приміщення за адресою: м. Київ, вул. Василенка, 4, загальною площею 269,2 кв.м по акту прийому-передачі Комунальному підприємству "Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду" Солом'янської районної у м. Києві ради.
Рішенням суду стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Фуршет" на користь Комунального підприємства "Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду" Солом'янської районної у м. Києві ради 941 (дев'ятсот сорок одну) грн. 00 коп. - судового збору.
Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, просить рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на неправильне застосування місцевим судом норм матеріального права та неповне з"ясування обставин справи.
В обгрунтування апеляційної скарги, відповідач посилається на те, що між позивачем та відповідачем 29.05.2009 року був укладений договір №772/Г оренди нерухомого майна (нежилих будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади Солом'янського району м. Києва.
Як зазначає апелянт, станом на сьогоднішній день у відповідача через скрутне фінансове становище існує заборгованість зі сплати орендних платежів.
У зв'язку з виникненням заборгованості 05.10.2011 року відповідачем було проведено загальні збори учасників Товариства, на яких розглядалися питання про збільшення розміру статутного капіталу Товариства і як наслідок буде вжито всіх невідкладних заходів щодо погашення заборгованості зі сплати орендних платежів.
В судове засідання представник відповідача не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомлено.
Вислухавши думку представників позивача, дослідивши матеріали справи, враховуючи строки розгляду справи, колегія вважає, що розгляд справи можливий за відсутності представника відповідача.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, вислухавши пояснення представника позивача, колегія встановила наступне:
29.05.2009 між Комунальним підприємством «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду» Солом'янської районної у м. Києві ради та Товариством з обмеженою відповідальністю «Фуршет» було укладено договір № 772/Г оренди нерухомого майна (нежилих будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади Солом'янського району міста Києва.
Відповідно до п. 1.1. договору позивач на підставі розпоряджень Солом'янської районної у м. Києві державної адміністрації № 2492 від 29.12.2007 р., № 620 від 29.05.2009 р. передав, а відповідач прийняв в оренду нежиле приміщення для розміщення магазину продовольчих товарів за адресою: м. Київ, вул. Василенка, 4.
Відповідно до п. 1.2. договору об'єктом оренди є: нежиле приміщення загальною площею 269,2 кв.м., у тому числі цоколь -269,2 кв.м., згідно викопіювання з поповерхового плану, що складає невід'ємну частину цього договору.
Відповідно до п. 3.1. договору за користування об'єктом оренди орендар сплачує орендодавцю орендну плату, розрахунок якої здійснюється на підставі методики розрахунку та порядку використання орендної плати, затвердженої Рішенням Солом'янської районної в м. Києві радою від 20.12.2006 р. № 101, або за результатами конкурсу на право оренди об'єкту комунальної власності.
Відповідно до умов договору орендна плата встановлена в розмірі 10% від вартості майна і становить 6 402, 92 грн.
Відповідно до п. 4.2. договору орендар зобов'язаний вносити орендні та інші передбачені договором платежі своєчасно і в повному обсязі.
Згідно з п. 9.1. договору строк дії договору складає з 29.05.2009 р. до 29.04.2012р.
Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно зі ст. 283 ГК України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно зі ст. 284 ГК України істотними умовами договору оренди є: об'єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації); строк, на який укладається договір оренди; орендна плата з урахуванням її індексації; порядок використання амортизаційних відрахувань; відновлення орендованого майна та умови його повернення або викупу.
Відповідно до ч. ч. 1, 4 ст. 285 ГК України орендна плата- це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Строки внесення орендної плати визначаються договором.
Відповідно до ст. 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Відповідно до ст. 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Згідно з ч. 1 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст. ст. 525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у встановлений термін.
Позивач у зв'язку з несплатою орендної плати відповідачем, звернувся до Господарського суду про її стягнення.
Відповідно до матеріалів, які є наявними в справі, рішенням Господарського суд м. Києва від 07.07.2011 року у справі 6/160 позов було задоволено, стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Фуршет" на користь Комунального підприємства "Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду" Солом'янської районної у м. Києві ради 69 091,19 грн. заборгованості з орендної плати, 5679,64 грн. -компенсації плати за землю, 2 059,52 грн. пені, 778,30 грн. -державного мита та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Доказів сплати вказаної заборгованості суду не надано.
Згідно зі статтею 525 ЦК України та ч.7 статті 193 ГК України одностороння відмова від зобов'язання не допускається, крім випадку коли право такої відмови встановлено договором або законом.
Як свідчать матеріали справи, 01.12.2011 р. позивачем було надіслано відповідачу пропозицію № 2486/57 про дострокове розірвання договору, яку відповідач проігнорував.
Відповідно до п. 9.3.2. договору орендодавець має право вимагати дострокового розірвання Договору в судовому порядку і стягнення з орендаря збитків, якщо орендар несвоєчасно сплачує передбачені Договором платежі.
Відповідно до ст. 763 ЦК України договір оренди укладається на строк, встановлений договором, а у відповідності до ч. 4 ст. 284 Господарського кодексу України строк договору оренди визначається за погодженням сторін. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення строку дії договору він вважається продовженим на такий самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Відповідно ст. 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" для бюджетних організацій району у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору, термін дії договору вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Відповідно до ч. 2 статті 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Відповідно до п. 7.5. договору у разі закінчення строку дії договору або при його розірванні, орендар зобов'язаний за актом приймання-передачі повернути об'єкт оренди орендодавцю у стані, в якому об'єкт оренди перебував на момент передачі його в оренду, з урахуванням всіх здійснених орендарем поліпшень, які неможливо відокремити від об'єкта оренди без заподіяння йому шкоди, з урахуванням зносу за період строку дії договору оренди.
Сторонами по справі було складено та підписано акт прийому передачі орендованого майна від 25.05.2009 року в якому зазначається технічний стан об'єкта оренди.
Відповідно до ст. 26 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваним за рішенням суду, у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань та з інших підстав, передбачених законодавчими актами.
Відповідно до ч.1 ст. 785 ЦК України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
Відповідно ч. 1 до статті 27 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди. Якщо орендар допустив погіршення стану орендованого майна або його загибель, він повинен відшкодувати орендодавцеві збитки, якщо не доведе, що погіршення або загибель майна сталися не з його вини.
Відповідно до ст.43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим.
Згідно ст. ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Враховуючи вищезазначене, колегія вважає, що вимоги позивача про розірвання договору № 772/Г оренди нежитлового приміщення від 29.05.2009 та виселення відповідача з нежитлового приміщення загальною площею 269,2 кв.м. за адресою: м. Київ, вул. Василенка, 4 (цоколь), передавши зазначене приміщення по ату прийому-передачі Комунальному підприємству "Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду" Солом'янської районної у м. Києві ради, є обґрунтованими і тому підлягають задоволенню.
Крім того, відповідачем не надано суду доказів, які б свідчили про необґрунтованість вимог позивача, а доводи апеляційної скарги спростовуються матеріалами справи.
Оцінюючи вищенаведені обставини, колегія приходить до висновку, що рішення Господарського суду м. Києва обґрунтоване, відповідає обставинам справи і чинному законодавству, а отже підстав для його скасування не вбачається, у зв'язку з чим апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 99, 101-105 ГПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Фуршет» залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду м.Києва від 20.02.2012р. у справі № 5011-7/65-2012 залишити без змін.
Матеріали справи № 5011-7/65-2012 повернути Господарському суду м. Києва.
Головуючий суддя Тищенко А.І.
Судді Михальська Ю.Б.
Отрюх Б.В.
Суд | Київський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2012 |
Оприлюднено | 05.06.2012 |
Номер документу | 24376744 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Київський апеляційний господарський суд
Тищенко А.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні