ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.05.12 Справа № 5010/2368/2011-К-24/61-23
Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого-судді Малех І. Б.
суддів Кузя В. Л.
Желіка М. Б.
При секретарі М. Кришталь
розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Галицька марка" за № 15 від 12.04.12року
на рішення господарського суду Івано-Франківської області від 28.03.2012 р.
у справі № 5010/2368/2011-К-24/61-23/89
за позовом ОСОБА_2 с. Підлужжя, Тисменицький район, Івано-Франківська область
до відповідача1 Товариства з обмеженою відповідальністю "Галицька марка", м. Івано-Франківськ
до відповідача2 Відділ державної реєстрації виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, м. Івано-Франківськ
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:
ОСОБА_3, АДРЕСА_1
ОСОБА_4, АДРЕСА_2
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:
ОСОБА_5, АДРЕСА_3
про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю "Галицька марка"від 13.05.08 року та скасування державної реєстрації змін до установчих документів товариства,
за участю представників:
від скаржника -ОСОБА_6,
від позивача -ОСОБА_7,
від відповідача2 -не з'явився,
від третіх осіб:
ОСОБА_3 -ОСОБА_8,
ОСОБА_4 -ОСОБА_9,
ОСОБА_5 -ОСОБА_10, ОСОБА_11
Представникам роз'яснено права і обов'язки передбачені ст. 20,22 ГПК України, заяв про відвід суддів не надходило.
ВСТАНОВИВ:
рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 28.03.2012 р. у справі № 5010/2368/2011-К-24/61-23/89 позов ОСОБА_2 до відповідача - ТОВ "Галицька марка" та до відповідача - відділу державної реєстрації (реєстраційної палати) виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: ОСОБА_3, ОСОБА_4 та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_5 про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю "Галицька марка" від 13.05.08 та скасування державної реєстрації змін до установчих документів товариства задоволено.
Не погоджуючись з даним рішенням Товариство з обмеженою відповідальністю "Галицька марка" подало апеляційну скаргу, в якій просить дане рішення скасувати і постановити нове рішення, яким в задоволенні позовної заяви відмовити. Свою позицію відповідач мотивує тим, що судом першої інстанції винесено рішення з неповним з'ясуванням всіх обставин справи, неправильною оцінкою наданих доказів і встановлених юридичних фактів, а також з грубим порушенням норм матеріального та процесуального права.
В судовому засіданні представник відповідача1 та представники ОСОБА_5 підтримали апеляційну скаргу, при цьому навівши доводи аналогічні викладеним в ній, просили рішення першої інстанції скасувати, прийняти нове яким в позові ОСОБА_2 відмовити повністю. Також представник відповідача1 не зміг надати пояснень суду, чому було складено саме три різних примірника протоколів, за одною датою 13.05.2008 р. та номером, лише вказав, що дані протоколи були заготовлені до початку зборів, а заява ОСОБА_2 про вихід з товариства була заявлена в усній формі.
В свою чергу представник позивача та представники третіх сторін, зокрема ОСОБА_3 та ОСОБА_4 заперечили доводи позивача, вказали, що судом першої інстанції було повністю досліджено всі обставини справи, з дотриманням усіх вимог процесуального та матеріального права, просили залишити дане рішення без змін, апеляційну скаргу без задоволення. Також, представником позивача та представниками третіх сторін, зокрема ОСОБА_3 та ОСОБА_4 протягом судового засідання неодноразово зверталась увага на те, що існує декілька варіантів протоколів, проте всі вони мають один номер та дату, крім того в даних протоколах від 13.05.2008 року до порядку денного не було включено питань, які в подальшому були вирішені учасниками даних зборів.
Розглянувши наявні у справі матеріали, давши належну оцінку доводам та запереченням, які містяться в апеляційній скарзі, заслухавши пояснення представників сторін у судовому засіданні, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду дійшла висновку, що рішення господарського суду першої інстанції слід залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення з наступних підстав.
З матеріалів справи встановлено, що ТОВ "Галицька марка" створене в процесі реорганізації внаслідок перетворення з приватного підприємства "Галицька марка" і є його правонаступником. Державну реєстрацію юридичної особи ТОВ "Галицька марка" здійснено 23.02.05, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. №39 ).
Відповідно до ч.1, п.7.1 ч.7 статуту ТОВ "Галицька марка", затвердженого рішенням загальних зборів учасників товариства від 17.08.04 (протокол загальних зборів учасників товариства №1), учасниками товариства є наступні громадяни з внесками у статутний фонд в розмірі: ОСОБА_5 - 25%; ОСОБА_12 - 25%; ОСОБА_3 - 25%; ОСОБА_4 - 25% (а.с. №№30-34).
Згідно з рішенням загальних зборів учасників ТОВ "Галицька марка" від 13.05.08 (протокол загальних зборів учасників товариства №1/08) статут викладено в новій редакції та проведено 02.08.11 державну реєстрацію змін до установчих документів (а.с. №№133-142), згідно яких учасниками товариства стали громадяни ОСОБА_5 та ОСОБА_3.
У своїй позовній заяві ОСОБА_2, заперечуючи проти рішення загальних зборів учасників ТОВ "Галицька марка" від 13.05.08, посилається на неповідомлення його виконавчими органами товариства про проведення вказаних зборів, зокрема щодо дати, часу та місця, а також порядку денного цих зборів.
Згідно із ч.1 ст.61 Закону України "Про господарські товариства", в редакції чинної на час спірних зборів, загальні збори учасників товариства з обмеженою відповідальністю скликаються не рідше двох разів на рік, якщо інше не передбачено установчими документами.
Відповідно до ч.4 ст.98 Цивільного кодексу України порядок скликання загальних зборів визначається в установчих документах товариства.
За приписами ч.5 ст.61 Закону України "Про господарські товариства" про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.
Пунктом 6 статуту ТОВ "Галицька марка", в редакції від 2004 р., яка діяла на момент проведення спірних зборів, передбачено, що збори учасників товариства скликаються не рідше двох разів на рік. Кожен учасник має право скликати збори в будь-який момент і за будь-якої необхідності в межах законодавства та статуту. В усіх інших випадках збори учасників скликаються відповідно до Закону України "Про господарські товариства".
Виходячи з матеріалів справи та доводів викладених сторонами в судовому засіданні судом встановлено, що представниками сторін не надано та в матеріалах справи відсутні будь-які докази щодо повідомлення учасників ТОВ "Галицька марка" про проведення 13.05.08 загальних зборів учасників товариства у встановленому законом порядку.
Таким чином, сторонами не доведено факт належного повідомлення про проведення 13.05.08 загальних зборів учасників ТОВ "Галицька марка" у встановленому законом порядку.
Крім того, як вбачається, матеріали справи містять декілька протоколів загальних зборів учасників ТОВ "Галицька марка" за №1/08, датованих 13.05.08 (а.с. №№18-19, 22-23, 157), оригінали яких оглянуто судом у судовому засіданні 24.05.12 р. Всі вказані протоколи зареєстровані в Журналі реєстрації протоколів зборів учасників ТОВ "Галицька марка" (а.с. №126-129).
Вищезазначені протоколи підписані всіма учасниками ТОВ "Галицька марка": ОСОБА_5, ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (другий аркуш протоколів), проте протоколи викладені в різних редакціях, з різними порядком денним та прийнятими рішеннями (перший аркуш протоколів).
Водночас наявність підписів учасників товариства на останніх аркушах протоколів (в різних редакціях), не доводить того, що вони поставлені за результатами зборів учасників товариства саме 13.05.08.
Виходячи з системного аналізу норм чинного законодавства, протокол загальних зборів учасників господарського товариства є документом, який фіксує факт прийняття рішення загальними зборами, тому наявність декількох варіантів протоколів загальних зборів учасників за тим самим номером і від одної ж дати, які суттєво різняться за змістом, містять суперечності та фактично не відображають хід загальних зборів і прийняті за їх результатами рішення, свідчить про те, що порядок проведення зборів учасників був порушений.
Разом з тим, заява позивача - ОСОБА_2 про вихід його зі складу учасників ТОВ "Галицька марка" та передачу його частки ОСОБА_5 була посвідчена нотаріально 15.05.08 (а.с. №24) та зареєстрована в журналі вхідної кореспонденції ТОВ "Галицька марка" за 2008 рік 15.05.08( а.с.131), тобто, на два дні пізніше від дати проведення зборів, що фактично унеможливлювало розгляд даних питань на загальних зборах учасників товариства, датованих 13.05.08.
Щодо посилання представника відповідача - ТОВ "Галицька марка" на те, що на зборах учасників товариства розглядалася усна заява ОСОБА_2 про вихід з товариства, не може бути взята судом до уваги, оскільки за відсутності нотаріального посвідчення заява про вихід учасника із товариства є неналежно оформленою і не може бути підставою для прийняття загальними зборами учасників товариства відповідного рішення і внесення змін до установчих документів.
Відповідної правової позиції дотримується Верховний Суд України, зокрема в своїй постанові від 14.03.11 за №12/198.
На підставі вищенаведеного колегія суддів дійшла висновку, що дані обставини в сукупності свідчать про те, що при проведенні загальних зборів учасників ТОВ "Галицька марка", датованих 13.05.08, був порушений порядок їх скликання та проведення - учасники (в т.ч. і позивач) не були належним чином повідомлені в установлений строк про проведення зборів, розгляд питань про вихід з товариства та передачу частки відбувся без наявності на те правових підстав, а саме за відсутності станом на 13.05.08 нотаріально засвідченої заяви позивача про вихід з товариства, крім того наявними є декілька варіантів протоколів загальних зборів за тим самим номером і від однієї і тієї ж дати.
Відповідно до п.17 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" №13 від 24.10.08 підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів учасників господарського товариства можуть бути:
- порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства;
- позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах;
- порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника) товариства рішенням загальних зборів.
Згідно з п. 18 вказаної постанови безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв'язку з прямою вказівкою закону є:
- прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення (статті 41, 42, 59, 60 Закону України "Про господарські товариства");
- прийняття загальними зборами рішень з питань, не включених до порядку денного загальних зборів товариства (ч.4 ст.43 Закону України "Про господарські товариства");
- прийняття загальними зборами рішення про зміну статутного капіталу товариства, якщо не дотримано процедури надання акціонерам (учасникам) відповідної інформації (статті 40, 45 Закону України "Про господарські товариства").
Недотримання під час скликання і проведення загальних зборів учасників товариства вимог закону та статуту товариства, що призвело до порушення прав та законних інтересів його учасників, є безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв'язку з прямою вказівкою закону.
Відповідної правової позиції дотримується Верховний Суд України, зокрема у своїй постанові від 16.05.11 у справі №11/192/10.
Таким чином, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду вважає, що апелянт доводи позивача не спростував, доказів на заперечення позовних вимог суду не надав.
Щодо твердження відповідача про сплив строку позовної давності, про що було вказано апелянтом в судовому засіданні та в його апеляційній скарзі, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду дійшла висновку, що позивачем було дотримано строки позовної давності, оскільки:
Статтею 257 ЦК України визначено, що загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Згідно ч.1 ст.261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Оскільки, позивачу - ОСОБА_2 про рішення загальних зборів учасників ТОВ "Галицька марка", датованих 13.05.08, які оформлені протоколами загальних зборів учасників товариства №1/08 від 13.05.08, стало відомо в жовтні 2011 року під час розгляду Львівським апеляційним господарським судом 26.10.11 справи №5010/1515/2011-К-24/44 та з огляду на те, що інше не доведено відповідачем, суд вважає, що строк позовної давності позивачем не порушено.
Крім того, за змістом статті 100 ЦК України право участі у товаристві (корпоративні права) належить до категорії особистих немайнових прав, на які відповідно до пункту 1 частини 1 статті 268 ЦК України позовна давність не поширюється.
Відповідної правової позиції дотримується ВГС України, зокрема в своїй постанові від 13.04.11 у справі № 02/54-76 (06/57-76).
Згідно ст. 111-28 ГПК України про обов'язковість судових рішень Верховного Суду України - рішення Верховного Суду України, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішеннями Верховного Суду України.
Відповідно до ст.ст. 33, 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно ст. 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105, ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Рішення господарського суду Івано-Франківської області від 28.03.2012 р. у справі № 5010/2368/2011-К-24/61-23/89 залишити без змін, апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Галицька марка" -без задоволення.
2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.
3. Матеріали справи направити на адресу місцевого господарського суду.
Повний текст постанови виготовлений 28.05.2012 р.
Головуючий суддя Малех І. Б.
Суддя Кузь В. Л.
Суддя Желік М. Б.
Суд | Львівський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 24.05.2012 |
Оприлюднено | 05.06.2012 |
Номер документу | 24381294 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Львівський апеляційний господарський суд
Малех І.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні