ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 травня 2012 року Справа № 2а/0370/1424/12
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Каленюк Ж..В..,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом прокурора міста Нововолинська в інтересах держави в особі Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Нововолинську до Державного підприємства "Волиньвугілля" про стягнення пені у сумі 202 224,21 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор міста Нововолинська звернувся в інтересах держави в особі Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Нововолинську Волинської області (далі - Фонд, позивач) з позовом до Державного підприємства "Волиньвугілля" (далі -ДП "Волиньвугілля", відповідач) про стягнення пені у сумі 202 224,21 грн.
В обгрунтування позову зазначив, що в ході проведеної перевірки ДП "Волиньвугілля" та його відокремлених підрозділів ("Шахтоуправління "Нововолинське", шахта № 9 "Нововолинська", шахта "Бужанська") з питань правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань було встановлено несвоєчасну несплату страхових внесків в сумі 9 137 538,35 грн. На дану суму заборгованості відповідачу нарахована пеня за перший квартал 2012 року в сумі 202 224,21 грн., яку позивач просить стягнути з ДП "Волиньвугілля".
У судове засідання прокурор, представник позивача та представник відповідача не прибули; від них надійшли письмові клопотання про розгляд справи за їх відсутності (а.с.41-42, 47).
Частиною четвертою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) встановлено право особи, яка бере участь у справі, заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
За таких обставин розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження, без проведення судового засідання та його фіксування технічними засобами на підставі ухвали суду від 29 травня 2012 року.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з таких підстав.
Судом встановлено, що ДП "Волиньвугілля" є юридичною особою. До структури ДП "Волиньвугілля" входять відокремлені підрозділи "Шахтоуправління "Нововолинське", шахта № 9 "Нововолинська", шахта "Бужанська". Зазначені обставини підтверджуються довідками з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.14-17).
Із копій страхових свідоцтв № 0315000394, № 0315000782, № 0315000005, № 0315000003 вбачається, що ДП "Волиньвугілля" взяте на облік як платник страхових внесків до Фонду з 02 квітня 2003 року, шахта №9 "Нововолинська" - з 09 квітня 2001 року, "Шахтоуправління "Нововолинське"- з 09 жовтня 2009 року, шахта "Бужанська"- з 09 квітня 2001 року (а.с.18-21).
Відповідно до частини сьомої розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" , який набрав чинності з 01 січня 2011 року, суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року. Стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється. На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до частини другої статті 45 Закону України від 23 вересня 1999 року N 1105-XIV "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" роботодавець як страхувальник зобов'язаний своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків та подавати звітність робочому органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків у строки, в порядку та за формою, що встановлені цим Фондом.
Відповідно до статті 47 вказаного Закону розрахунок розміру страхового внеску для кожного підприємства провадиться Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань відповідно до Порядку визначення страхових тарифів для підприємств, установ, організацій на загальнообов'язкове соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 вересня 2000 року № 1423 .
Розмір страхового внеску залежить від класу професійного ризику виробництва, до якого віднесено підприємство, знижки до нього (за низькі рівні травматизму, професійної захворюваності та належний стан охорони праці) чи надбавки (за високі рівні травматизму, професійної захворюваності та неналежний стан охорони праці).
Відповідно до Класифікації галузей економіки та видів робіт за професійним ризиком виробництва, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 13 вересня 2000 року №1423 ДП "Волиньвугілля" відноситься до 67 класу ризику, і відповідно до статті 1 Закону України "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", який діяв на момент виникнення недоїмки, його страховий тариф становить 13,5%.
Відповідно до пункту 4.12 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою правління Фонду від 12 липня 2007 року № 36, страхові внески сплачуються страхувальниками-роботодавцями - у день одержання коштів на оплату праці в установах банків. Підприємства, які здійснюють виплату заробітної плати на поточні рахунки фізичних осіб в установах банків, сплачують страхові внески до Фонду в день перерахування коштів на особові рахунки. При проведенні оплати праці з готівкової виручки чи в натуральній формі платники страхових внесків не пізніше наступного дня після здійснення виплат подають до установи банку платіжне доручення на перерахування страхових внесків до Фонду.
Пунктом 7.5 цієї Інструкції передбачено, що юридичні особи - платники страхових внесків щокварталу у двох примірниках складають розрахункову відомість про нарахування та перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду, один примірник якої подається до робочого органу виконавчої дирекції Фонду за місцем обліку страхувальника в такі строки: до 20 квітня, до 20 липня, до 20 жовтня поточного року, до 25 січня року, наступного за звітним.
Згідно із пунктами 5.1, 5.2 Інструкції не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, передбаченому законодавством, з нарахуванням пені. Пеня нараховується із сум недоїмки за кожний прострочений день і обчислюється, виходячи із 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь строк. Пеня нараховується з наступного дня після одержання заробітної плати до дня сплати недоїмки включно. Пеня на пеню не нараховується.
Відповідно до звітів структурних підрозділів відповідача щодо сплати заборгованості зі сплати страхових коштів до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за перший квартал 2012 року (а.с.22-24) підприємство мало заборгованість перед Фондом всього у сумі 9 137 538,35 грн., з них 3 599 774,82 грн. по "Шахтоуправлінню "Нововолинське", 2 145 861,26 грн. - по шахті "Бужанська") та 3 391 902,27 грн. - по шахті № 9 "Нововолинська".
В квітні 2012 року позивачем проведено перевірку структурних підрозділів ДП "Волиньвугілля" ("Шахтоуправління "Нововолинське", шахта №9 "Нововолинська", шахта "Бужанська") з питань правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду за період з 01 січня 2012 року по 31 березня 2012 року. За результатами перевірок актом від 24 квітня 2012 року № 34 (а.с.9) на недоїмку по шахті № 9 "Нововолинська" нараховано пеню в сумі 75 066,69 грн.; актом від 25 квітня 2012 року № 35 по "Шахтоуправлінню "Нововолинське" - пеню в сумі 79 667,15 грн. (а.с.7), а актом від 26 квітня 2012 року № 37 по шахті "Бужанська" - пеню в сумі 47 490,37 грн. (а.с.11). Загальна сума донарахованої пені по відокремлених підрозділах відповідача за перший квартал 2012 року становить 202 224,21 грн., що також підтверджується довідкою про розрахунок заборгованості та пені зі сплати страхових внесків (а.с.25-26).
Відповідно до частини другої статті 60 КАС України з метою представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з адміністративним позовом.
Оскільки відповідачем не надано суду доказів сплати нарахованої на недоїмку, що утворилася у 2008-2010 роках, пені в сумі 202 224,21 грн. за перший квартал 2012 року, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 11, 160, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства "Волиньвугілля" на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Нововолинську Волинської області пеню в сумі 202 224,21 грн. (двісті дві тисячі двісті двадцять чотири грн. 21 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ж.В. Каленюк
Суд | Волинський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 29.05.2012 |
Оприлюднено | 05.06.2012 |
Номер документу | 24384178 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Волинський окружний адміністративний суд
Костюкевич Сергій Федорович
Адміністративне
Волинський окружний адміністративний суд
Каленюк Жанна Василівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні