КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 46/118-А Головуючий у 1-й інстанції: Паламар П.І.
Суддя-доповідач: Глущенко Я.Б.
У Х В А Л А
Іменем України
"24" травня 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого -судді Глущенко Я.Б.,
суддів Пилипенко О.Є., Романчук О.М.,
при секретарі Іванчуку В.М.,
за участю:
представника позивача -Ткача С.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби до Товариства з обмеженою відповідальністю «Мультимодальна транспортна компанія», Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротехснаб»про визнання договору недійсним та стягнення боргу, за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби на постанову Господарського суду м. Києва від 11 жовтня 2011 року,
В С Т А Н О В И В :
ДПІ у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби звернулась у суд з позовом до ТОВ «Мультимодальна транспортна компанія»та ТОВ «Агротехснаб», у якому просила визнати недійсним договір, укладений між відповідачами на підставі ст. 49 ЦК УРСР та зобов'язати ТОВ «Агротехснаб»повернути на користь ТОВ «Мультимодальна транспортна компанія»сплачені згідно договору кошти у розмірі 22180 грн. та стягнути з останнього в доход державного бюджету зазначену суму.
Постановою Господарського суду м. Києва від 11 жовтня 2011 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду -скасуванню в частині з таких підстав.
Так, суд першої інстанції дійшов висновку про безпідставність позовних вимог, з огляду на недоведеність позивачем фіктивності угоди, укладеної між відповідачами, її безтоварність, укладення без наміру створення цивільно-правових наслідків та лише з метою отримання певної преференції, зокрема права на податковий кредит та відшкодування податку на додану вартість з бюджету.
Проте, з такими висновками суду повністю погодитися не можна.
Колегією суддів установлено, що 12 травня 2003 року між відповідачами укладено договір поставки №12/053А, відповідно до умов якого ТОВ «Агротехснаб»надає ТОВ «Мультимодальна транспортна компанія»послуги по підготовці рухомого потягу для транспортування вантажів вартістю 22180,00 грн., а останнє -сплачує вказану суму за отримані послуги.
Посилаючись на рішення Подільського районного суду м. Києва від 23.07.2004 року у справі №2-2155/2004, яким визнано недійсними установчі документи ТОВ «Агротехснаб», а також на те, що засновник та директор названого товариства жодного відношення до його діяльності не має, фінансово-господарських документів не підписував, позивач просить на підставі ст. 49 ЦК УРСР визнати угоду, укладену між відповідачами такою, що суперечить інтересам держави і суспільства та застосувати передбачені названою правовою нормою наслідки.
Обговорюючи правомірність позовних вимог, судова колегія зважає на таке.
З матеріалів справи вбачається, що підставою позову, поданого до суду у лютому 2006 року, орган податкової служби зазначив ст. 49 ЦК УРСР.
Положеннями ст.49 ЦК УРСР, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин, передбачалась недійсність угоди, укладеної з метою, суперечною інтересам держави і суспільства.
З 01.01.2004 року набрав чинності Цивільний кодекс України, ст.228 якого передбачено, що правочин, учинений з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, водночас є таким, що порушує публічний порядок, а отже, є нікчемним. Як зазначено ч.2 ст.215 цього Кодексу визнання судом такого правочину недійсним не вимагається.
Відповідно до ст.157 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, суд закриває провадження у ній.
Окрім того, згідно ч. 1 ст.208 Господарського кодексу України (далі -ГК України) якщо господарське зобов'язання визнано недійсним як таке, що вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, то за наявності наміру в обох сторін у разі виконання зобов'язання обома сторонами в доход держави за рішенням суду стягується все одержане ними за зобов'язанням, а у разі виконання зобов'язання однією стороною з другої сторони стягується в доход держави все одержане нею, а також все належне з неї першій стороні на відшкодування одержаного. У разі наявності наміру лише у однієї із сторін усе одержане нею повинно бути повернено другій стороні, а одержане останньою або належне їй на відшкодування виконаного стягується за рішенням суду в доход держави.
Санкції передбачені положеннями ч.1 ст.208 ГКУ застосовує лише суд. Це правило відповідає ст.41 Конституції України, згідно з якою конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом.
Оскільки зазначені санкції є конфіскаційними, стягуються за рішенням суду в доход держави за порушення правил здійснення господарської діяльності, то вони належать не до цивільно-правових, а до адміністративно-господарських санкцій як такі, що відповідають визначенню, наведеному в частині першій ст.238 ГК України.
Застосування санкцій судами, встановлених за укладення угод, які завідомо суперечать інтересам держави і суспільства, з 01.01.2004 року може відбуватися на підставі ст.ст.207, 208 ГКУ в залежності від часу, коли були допущені правопорушення.
ЦК УРСР, ст.49 якого встановлювала, зокрема, конфіскаційні санкції за укладення угод з метою завідомо суперечною інтересам держави та суспільства, втратив чинність із 01.01.2004 року, ЦК України таких санкцій не передбачає.
За змістом ч.2 ст.5 ЦК України Кодекс має зворотну дію в часі у випадках, коли він помякшує або скасовує відповідальність особи.
Разом з тим, Господарський кодекс України, що набув чинності 01.01.2004, містить норми, які за предметом регулювання та встановленими наслідками збігаються зі ст.49 ЦК УРСР.
Однак, відповідно до п.5 розділу IX «Прикінцеві положення»ГК України положення останнього щодо відповідальності за порушення правил здійснення господарської діяльності застосовуються в разі, якщо такі порушення були вчинені після набрання чинності цими положеннями. Положення названого кодексу щодо відповідальності за порушення, зазначені в абзаці 1 того ж пункту, вчинені до набрання чинності відповідними положеннями названого Кодексу стосовно відповідальності учасників господарських відносин, застосовуються в разі, якщо вони пом'якшують відповідальність за вказані порушення.
Оскільки позивачем не було доведено та не надано доказів спрямованості умислу відповідачів на укладання спірного договору, який суперечить інтересам держави та суспільства та щодо вини сторін, наявності їх умислу щодо дій, які суперечать інтересам держави та суспільства, суд дійшов вірного висновку, що наявні у справі документальні дані свідчать про належне виконання сторонами оспорюваної угоди та не містять у діях суб'єктів господарювання будь-яких ознак чи обставин, з якими чинне законодавство пов'язує недійсність господарських зобов'язань.
З огляду на вищевикладене, судова колегія скасовує рішення суду першої інстанції та закриває провадження у справі в частині позовних вимог ДПІ у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби щодо визнання укладеного відповідачами договору недійсним.
В решті постанова суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст.ст. 157, 160, 195, 196, 198, 200, 203, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби задовольнити частково .
Постанову Господарського суду м. Києва від 11 жовтня 2011 року в частині відмови у задоволенні позовних вимог про визнання договору недійсним скасувати .
Провадження у справі в зазначеній частині закрити .
У решті постанову Господарського суду м. Києва від 11 жовтня 2011 року залишити без змін .
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
(Повний текст ухвали складено 29 травня 2012 року.)
Головуючий суддя Глущенко Я.Б.
Судді: Пилипенко О.Є.
Романчук О.М
Суд | Київський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 24.05.2012 |
Оприлюднено | 05.06.2012 |
Номер документу | 24403132 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Київський апеляційний адміністративний суд
Глущенко Я.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні