КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01601 м.Київ-1, пров. Рильський, 8 (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.06.2012 № 5011-62/2511-2012
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Отрюха Б.В.
суддів: Михальської Ю.Б.
Тищенко А.І.
За участю представників:
Від прокуратури: не з'явився
Від позивача: не з'явився
Від відповідача: ОСОБА_2 - юрист;
ОСОБА_3 - юрист
Від третьої особи: Дуброва О.А. - представник
розглянувши апеляційні скарги Київської транспортної прокуратури та Громадської організації «Українська федерація вейкбордингу та воднолижного спорту»
на рішення Господарського суду міста Києва від 06.04.2012
у справі № 5011-62/2511-2012 (Любченко М.О.)
за позовом Київської транспортної прокуратури в інтересах держави в особі Київської міської ради
до Комерційно-технічного центру «Охоронні системи» у формі Товариства з обмеженою відповідальністю
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Громадська організація «Українська федерація вейкбордингу та воднолижного спорту»
про звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду міста Києва від 06.04.2012 позовні вимоги Київської транспортної прокуратури в інтересах держави в особі Київської міської ради до Комерційно-технічного центру «Охоронні системи» у формі Товариства з обмеженою відповідальністю, третя особа Громадська організація «Українська федерація вейкбордингу та воднолижного спорту» про звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок задоволено частково.
Відповідно до прийнятого рішення відповідача зобов'язано звільнити самовільно зайняті земельні ділянки площею 0,08 га та 0,04 га, які розташовані у парку Дружби Народів біля р. Десенка у Деснянському районі міста Києва. А також з відповідача підлягає стягненню на користь Державного бюджету України судовий збір в сумі 1 073 грн.
Не погодившись з прийнятим рішенням, Київська транспортна прокуратура звернулась до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просять скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 06.04.2012 в частині відмови у задоволенні позовної вимоги Київської транспортної прокуратури про зобов'язання відповідача передати спірні земельні ділянки за актом приймання-передачі Київській міській раді у придатному стані, та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
В обґрунтування своїх вимог представник прокуратури зазначав, що рішення прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає частковому скасуванню.
Представник прокуратури стверджує, що у судовому засіданні 06.04.2012 оголошено вступну та резолютивну частини рішення, яким задоволено в повному обсязі позов Київської транспортної прокуратури в інтересах держави в особі Київської міської ради, у той же час, 23.04.2012 рекомендованим листом з повідомленням про вручення до Київської транспортної прокуратури надійшов повний текст судового рішення, у резолютивній частині якого вказано про задоволення позову частково.
Крім того, апелянт зазначає, що рішенням суду першої інстанції правильно встановлено факт самовільного зайняття відповідачем земельних ділянок, однак не застосовано належний спосіб захисту права власника земельної ділянки - Київської міської ради.
Представник третьої особи, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу на рішення Господарського суду міста Києва від 06.04.2012 у справі № 5011-62/2511-2012, просив рішення суду скасувати та постановити нове, яким у позові відмовити.
Підставою для скасування рішення суду першої інстанції представник третьої особи вказує на невизначеність які саме земельні ділянки необхідно звільнити, відсутність точних координат спірних земельних ділянок та відсутність доказів хто зайняв спірні земельні ділянки.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 24.04.2012 апеляційну скаргу Громадської організації «Українська федерація вейкбордингу та воднолижного спорту» прийнято до провадження.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 14.05.2012 прийнято до провадження апеляційну скаргу Київської транспортної прокуратури.
В судовому засіданні, призначеному на 22.05.2012, представником відповідача заявлено усне клопотання про відкладення розгляду справи.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 22.05.2012 розгляд справи відкладено на 05.06.2012.
Представники відповідача у судовому засіданні подали письмові пояснення до апеляційних скарг та додаткові пояснення, відповідно до яких просили скасувати рішення першої інстанції, задовольнити апеляційну скаргу третьої особи, у задоволенні апеляційної скарги Київської транспортної прокуратури відмовилась.
Представники Київської транспортної прокуратури та позивача у судове засідання не з'явились, про причини неявки суд не повідомили, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Заслухавши пояснення представників відповідача та третьої особи, враховуючи належне повідомлення представників Київської транспортної прокуратури та відповідача, колегія суддів приходить до висновку про можливість розгляду справи за відсутності представників Київської транспортної прокуратури та відповідача.
Дослідивши доводи апеляційних скарг та пояснення представника відповідача, заслухавши пояснення учасників судового процесу, перевіривши матеріали справи та проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, апеляційний господарський суд встановив наступне:
13.05.2011 посадовою особою Головного управління земельних ресурсів Івановою В.П. в присутності помічника прокурора Даценка В.С. та головного спеціаліста - державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища м. Києва Копаниці О.Б. було проведено перевірку та складено акт № 231/03 перевірки дотримання вимог земельного законодавства, відповідно до якого встановлено наступне:
Рішення Київської міської ради № 315/372 від 21.12.2006 Товариству з обмеженою відповідальністю «Комерційно-технічний центр «Охоронні системи» передано у короткострокову оренду на 5 років земельні ділянки у парку Дружби народів у Деснянському районі м. Києва загальною площею 1,9093 га (у тому числі: 1,48 га у межах прибережно-захисної смуги) для розміщення спортивно-оздоровчого центру з системою канатно-буксирувальних доріг за рахунок земель запасу рекреаційного призначення.
На підставі вказаного рішення укладено договори оренди земельних ділянок та зареєстровано в Головному управлінні земельних ресурсів 24.12.2007 за №62-6-00451, №62-6-00452, №62-6-00453.
За результатами проведеної перевірки встановлено, що за межами земельних ділянок, визначених договорами оренди, Товариством з обмеженою відповідальністю «Комерційно-технічного центру «Охоронні системи» на газоні розміщено паркувальний майданчик площею 2 173 кв.м (53х41), огороджений парканом та засипаний щебенем, а на земельних ділянках загальною площею 1 879 кв.м складовано пісок з метою влаштування спортивно-розважальних атракціонів. Крім того, у водній акваторії річки Десенка розміщено понтон-елінг площею 196 кв.м (14х14), на якому влаштовано заклад громадського харчування - кафе «Літо».
Відповідно до частин 1 та 4 ст. 9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель у системі центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель і її територіальні органи, зокрема, шляхом проведення перевірок.
За змістом ст. 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державні інспектори у сфері державного контролю за використанням і охороною земель та дотриманням вимог законодавства України про охорону земель наділені правом, в тому числі, складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель.
16.02.2012 державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель у м. Києві Татаренко А.Г. за участю помічника Київського транспортного прокурора Яблонського А.С. у присутності свідків: ОСОБА_10, ОСОБА_11 було проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства, що оформлена актом № 122/09, у якому зазначено про наступне:
Після опрацювання матеріалів, наданих Головним управлінням земельних ресурсів КМДА, Київською транспортною прокуратурою та виїзду на місце встановлено, що КТЦ «Охоронні системи» земельна ділянка під розміщення кафе «Лето» та МАФ не виділялась, виходячи з вищезазначеного встановлено, що КТЦ «Охоронні системи» самовільно займає земельні ділянки орієнтовною площею 0,08 га за адресою: парк Дружби Народів, біля річки Десенка у Деснянському районі міста Києва під розміщення МАФ та господарської споруди «Лето», а також частину водної акваторії орієнтовною площею 0,04 га за вищезазначеною адресою під розміщення понтону та кафе «Лето». Документи, передбачені ст.126 Земельного кодексу України відсутні. Землі водного фонду.
Колегія суддів не приймає доводи апеляційних скарг з огляду на наступне.
Відповідно до статті 58 Земельного кодексу України до земель водного фонду належать землі, зайняті річками, островами, прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм.
Згідно з нормами статті 85 Водного кодексу України порядок надання земель водного фонду в користування та припинення права користування ними встановлюється земельним законодавством.
Нормами частин 1 та 2 статті 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст.125 Земельного кодексу України).
У відповідності до статті 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом; цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою; свідоцтвом про право на спадщину, право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою, а право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Як вбачається з матеріалів справи, рішень щодо передачі спірних земельних ділянок під розташування тимчасових споруд відповідачу, належних та допустимих доказів набуття Комерційно-технічним центром «Охоронні системи» у формі Товариства з обмеженою відповідальністю права власності, користування або оренди на спірні земельні ділянки, які розташовані за адресою: парк Дружби Народів, біля річки Десенка у Деснянському районі міста Києва не надано.
Відповідно до ст. 193 Земельного кодексу України державний земельний кадастр - це єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів.
З витягу з бази даних Державного земельного кадастру від 24.11.2011 вбачається, що відповідачем зайнята земельна ділянка, яка не входить у склад земельних ділянок у парку Дружби Народів, що надані відповідачу у користування на підставі договорів № 62-6-00451, № 62-6-00452, № 62-6-00453 від 19.12.2007.
Відповідно до наведеного, вбачається, що відповідачем спірні земельні ділянки площею 0,08 га та 0,04 га, які розташовані у парку Дружби Народів біля річки Десенка у Деснянському районі міста Києва, зайняті без достатніх правових підстав.
Згідно з нормами статті 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
З наведеного вбачається, що висновок суду першої інстанції, про задоволення позову Київської транспортної прокуратури в інтересах держави в особі Київської міської ради в частині звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок є законним та обґрунтованим.
Розглянувши вимоги Київської транспортної прокуратури в частині вимоги про зобов'язання відповідача передати земельні ділянки за актом приймання-передачі Київській міській раді колегія суддів зазначає наступне.
Вказана вимога є безпідставною з огляду на те, що Комерційно-технічний центр «Охоронні системи» у формі Товариства з обмеженою відповідальністю не набуло будь-яких прав на землю, що є предметом розгляду у цій справі, а акти приймання-передачі земельних ділянок від Київської міської ради до відповідача не підписувались, внаслідок чого відсутні правові підстави повернення об'єктів шляхом підписання між позивачем та відповідачем зворотних актів приймання-передачі.
Щодо твердження представника Київської транспортної прокуратури, що у судовому засіданні було проголошено вступну та резолютивну частини рішення яким позов Київської транспортної прокуратури в інтересах держави в особі Київської міської ради задоволено повністю, а сторонам направлено рішення, відповідно до резолютивної частини якого позов задоволено частково, колегія суддів зазначає, що представником прокуратури не надано належних та допустимих доказів, які б підтверджували вказане твердження
Оцінюючи вищенаведені обставини, колегія приходить до висновку, що рішення Господарського суду міста Києва обґрунтоване, відповідає обставинам справи і чинному законодавству, а отже, підстав для його скасування не вбачається, у зв'язку з чим апеляційні скарги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 99, 101, 103, 105 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційні скарги Київської транспортної прокуратури та Громадської організації «Українська федерація вейкбордингу та воднолижного спорту» на рішення Господарського суду міста Києва від 06.04.2012 у справі № 5011-62/2511-2012 залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду міста Києва від 06.04.2012 у справі № 5011-62/2511-2012 залишити без змін.
Матеріали справи № 5011-62/2511-2012 повернути до Господарського суду міста Києва.
Головуючий суддя Отрюх Б.В.
Судді Михальська Ю.Б.
Тищенко А.І.
Суд | Київський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 05.06.2012 |
Оприлюднено | 13.06.2012 |
Номер документу | 24565554 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Київський апеляційний господарський суд
Отрюх Б.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні