Рішення
від 12.06.2012 по справі 5015/5667/11
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.06.12 Справа№ 5015/5667/11

За позовом : Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області, м. Львів

до відповідача : Комунального підприємства "Ринок "Левада", м.Червоноград

про стягнення 41156грн. 63 коп.

Суддя Гоменюк З.П.

Секретар судового засідання Гривняк Г.Т.

Представники:

від позивача : Жуган І.О.

від відповідача : Петрина Ф.М.

Представникам сторін роз'яснено зміст ст.22 ГПК України, а саме їх процесуальні права та обов'язки, зокрема, права заявляти відводи. Заяв про відвід судді не поступало.

Суть спору : Позов заявлено Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Львівській області до Комунального підприємства "Ринок "Левада" про стягнення 41156 грн. 63коп. неустойки.

Ухвалою суду від 03.10.2011р. за даним позовом порушено провадження у справі та призначено її розгляд на 19.10.2011р.

За клопотанням позивача, ухвалою суду від 19.10.2011р. зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням господарського суду Львівської області у справі №31/48 за позовом Регіонального відділення ФДМ України по Львівській області до КП "Ринок "Левада" про стягнення неустойки за договором оренди та за зустрічним позовом КП "Ринок "Левада" до Регіонального відділення ФДМ України по Львівській області про визнання договору оренди № 59 нерухомого державного майна від 26.07.2004р. недійсним.

Ухвалою суду від 21.05.2012р. за клопотанням позивача в зв"язку з набранням законної сили рішенням господарського суду Львівської області від 21.12.2011р. у справі №31/48, поновлено провадження у справі та призначено її розгляд на 12.06.2012р.

В судовому засіданні 12.06.2012р. представник позивача підтримав позовні вимоги, просить позов задоволити.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечив з підстав, викладених у запереченні на позовну заяву від 14.10.2011р. № 61 (зареєстроване канцелярією суду 14.10.2011р. за № 24115/11), просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:

Відповідно до п.1.1 укладеного 26.07.2004р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Львівській області (орендодавець) та Комунальним підприємством „Ринок „Левада" договору оренди №59 нерухомого державного майна, позивач зобов"язувався передати, а орендар прийняти в строкове платне користування нерухоме державне майно, а саме: частину привокзального майданчика станції Червоноград, загальною площею 4540 кв. м., що розміщене за адресою: Львівська обл., м. Червоноград, вул. Богдана Хмельницького,25 та перебуває на балансі Львівської дирекції залізничних перевезень, структурного підрозділу Львівської державної залізниці.

Факт передачі вказаного нерухомого майна підтверджується представленим суду актом приймання - передачі нерухомого державного майна від 26.07.2004р.

Як стверджує позивач у позовній заяві, 01.06.2007р. за актом здачі-приймання відповідачем передано балансоутримувачу - Відокремленому підрозділу „Львівська дирекція залізничних перевезень" ДТГО „Львівська залізниця" - частину орендованого, згідно з договором оренди №59 від 26.07.2004р. майна, а саме: частину привокзального майданчика станції Червоноград ДТГО „Львівська залізниця" площею 1243,6 кв. м., яке використовувалося під автостоянку.

Відповідно до ч. 1 ст. 238 Господарського кодексу України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України (ч. 6 ст. 238 ГК України).

Відповідно до вимог ст. 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Згідно із ст. 795 Цивільного кодексу України, передання наймачеві будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту починається обчислення строку договору найму, якщо інше не встановлено договором. Повернення наймачем предмета договору найму оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту договір найму припиняється.

За змістом ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язання є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку, при цьому зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 174 Господарського кодексу України, господарські зобов'язання виникають з господарського договору та інших угод, передбачених законом.

Відповідно до вимог ст. 525 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Абзац 1 ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України встановлює, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

27.11.2007р. сторонами укладено договір про внесення змін до договору оренди №59 від 26.07.2004р. яким п.1.1. договору оренди № 59 нерухомого державного майна викладено в наступній редакції: „орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування окреме індивідуально визначене нерухоме державне майно, а саме: частину привокзального майданчика станції Червоноград, загальною площею 3296,4 кв.м., за адресою: Львівська обл., м.Червоноград, вул. Богдана Хмельницького, 25 та перебуває на балансі Відокремленого підрозділу „Львівська дирекція залізничних перевезень" ДТГО „Львівська залізниця".

Відповідно до п. 10.7 договору та ст. 17 Закону України „Про оренду державного та комунального майна", у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну цього договору після закінчення строку його чинності протягом одного місяця, договір вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором.

Позивач заявою від 15.01.2008р. №3/11-187 із дотриманням встановленого строку повідомив відповідача про припинення договору оренди нерухомого державного майна від 26.07.2004 р. № 59 із 10.01.2008 р. Оскільки відповідно до п.10.10 договору оренди чинність договору припиняється, зокрема, внаслідок закінчення строку, на який його було укладено, договір припинив чинність у вказану дату.

Відповідно до ст. 26 Закону України „Про оренду державного та комунального майна", договір оренди припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено.

Згідно з ст. 27 Закону України „Про оренду державного та комунального майна", у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.

Відповідно до вимог ст. 29 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", за невиконання зобов'язань за договором оренди, сторони несуть відповідальність, встановлену законодавчими актами України та договором.

У разі припинення договору найму, згідно із ст. 785 Цивільного кодексу України, наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі. Якщо наймач не виконує обов'язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення.

Відповідно до п. 2.4. договору оренди №59 нерухомого державного майна, у разі припинення цього договору майно повертається орендарем балансоутримувачу, в тижневий термін. Орендар повертає майно балансоутримувачу аналогічно порядку, встановленому при передачі майна орендарю цим договором. Майно вважається поверненим балансоутримувачу з моменту підписання акта приймання - передачі. Обов"язок по складанню акта приймання-передачі покладається на сторону, яка передає майно іншій стороні договору (п.2.5 договору).

Відповідно до ст.231 ГК України, законом щодо окремих видів зобов'язань може бути визначено розмір штрафних санкцій, зміна якого за погодженням сторін не допускається.

Станом на час прийняття рішення, суд не представлено доказів повернення відповідачем орендованого майна.

За період з 01.10.2010р. по 31.03.2011р. позивач відповідно до представленого суду розрахунку просить суд стягнути з відповідача неустойку, нараховану в порядку, встановленому ст. 785 ЦК України, розмір якої становить 41156грн. 63коп. Розглянувши дану вимогу, суд вважає її обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.

Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

З огляду на викладені обставини, суд прийшов до висновку задоволити позовні вимоги повністю.

Витрати по сплаті державного мита та інформаційно-технічного забезпечення покладаються на відповідача повністю.

Керуючись ст.ст. 509, 525, 638, 785, 795 ЦК України, ст.ст.174, 193, 238 ГК України, ст.ст.33,34, 44,49,82,84 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити повністю.

2. Стягнути з Комунального підприємства „Ринок „Левада", м.Червоноград, вул.Перемоги, 16 (ідентифікаційний код 32355339) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області, м.Львів, вул.Січових Стрільців, 3 (ідентифікаційний код 20823070) 41156грн. 63коп. неустойки. Наказ видати відповідно до вимог ст.116 ГПК України.

3. Стягнути з Комунального підприємства „Ринок „Левада", м.Червоноград, вул.Перемоги, 16 (ідентифікаційний код 32355339) в доход державного бюджету 411грн. 56коп. державного мита та 236грн. 00коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Наказ видати відповідно до вимог ст.116 ГПК України. Наказ видати відповідно до вимог ст.116 ГПК України.

Суддя Гоменюк З.П.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення12.06.2012
Оприлюднено19.06.2012
Номер документу24693425
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5015/5667/11

Ухвала від 27.06.2012

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Юрченко Я.О.

Рішення від 12.06.2012

Господарське

Господарський суд Львівської області

Гоменюк З.П.

Ухвала від 21.05.2012

Господарське

Господарський суд Львівської області

Гоменюк З.П.

Ухвала від 19.10.2011

Господарське

Господарський суд Львівської області

Гоменюк З.П.

Ухвала від 03.10.2011

Господарське

Господарський суд Львівської області

Гоменюк З.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні