Рішення
від 06.06.2012 по справі 5017/1078/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"06" червня 2012 р.Справа № 5017/1078/2012

Господарський суд Одеської області у складі судді Невінгловської Ю.М.

при секретарі судового засідання: Чумаченко І.І.

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1 (представник діючий за довіреністю №21 від 30.12.11р.);

від відповідача: Балог Г.Б. (директор).

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго";

до відповідача: Акціонерного товариства закритого типу "Електропівденьзахідмонтаж"

про стягнення 2 492,72 грн.

ВСТАНОВИВ:

СУТЬ СПОРУ: 06.04.2012р. позивач -Відкрите акціонерне товариство „Енергопостачальна компанія „Одесаобленерго" звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою до відповідача Акціонерного товариства закритого типу „Електопівденьзахідмонтаж", в якій просить суд стягнути з відповідача заборгованість за перевищення договірних величин споживання електричної енергії у розмірі 2 492,72 грн. та покласти на відповідача судові.

В обґрунтування заявлених вимог, позивач посилається на порушення відповідачем умов договору №1783 від 04.06.2007 року про постачання електричної енергії та додаткових угод до нього, яке полягало у фактичному перевищені договірної величини споживання електричної енергії у березні 2011 року та квітні 2011 року, що й стало підставою для звернення з відповідним позовом.

У судовому засіданні 27.04.2012 року представник відповідача надав відзив на позовну заяву, у якому проти заявлених позовних вимог заперечує та просить суд відмовити у їх задоволені в повному обсязі.

Представник позивача у судовому засіданні 06.06.2012р. позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

У судовому засіданні 16.05.2012 року, було оголошено перерву до 06.06.2012 року, в порядку ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:

04 червня 2007 року між ВАТ „ЕК „Одесаобленерго" (надалі -постачальник) та Закритим акціонерним товариством "Електропівденьзахідмонтаж" (надалі -споживач) укладено договір про постачання електричної енергії №1783, згідно умов якого передбачено, що постачальник електричної енергії продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю, величини якої по площадках вимірювання та точках продажу визначені додатком №2 „Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії", а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

Положеннями п. 2.1 договору встановлено, що під час виконання умов цього договору з питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (далі -ПКЕЕ).

Умовами п. 2.2 договору передбачено, зокрема, обов'язок постачальника виконувати умови цього договору (п.п. 2.2.1 договору); постачати електроенергію, як різновид товару споживачу, зокрема, в обсягах, визначених відповідно до розділу 5, та з урахуванням умов розділу 6 цього договору (додаток №1 "Обсяги постачання електричної споживачу"(п.п. 2.2.2 договору).

Пунктом 2.3 договору встановлено обов'язок споживача, серед іншого, виконувати умови цього договору (п.п. 2.3.1 договору); дотримуватися режиму споживання електричної енергії згідно з умовами розділу 5 цього договору та режиму установки (п.п. 2.3.2 договору); оплачувати постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовами додатків №5 „Порядок розрахунків" та №2 „Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії" (п.п.2.3.3 договору)

Умовами п. 4.2 договору передбачено відповідальність споживача: за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, визначених згідно із вимогами розділу 5 цього договору, споживач сплачує постачальнику двократну вартість різниці фактично спожитої та договірної величин. При цьому плата за перевищення договірної величини потужності стягується із споживачів з приєднаною потужністю 150 кВт і більше та середньомісячним (за підсумками минулого року) обсягом фактичного споживання електроенергії 50000 кВт год і більше.

Пунктом 5.5 договору передбачено, що споживач має право протягом поточного розрахункового періоду, зазначеного у додатку №5 „Порядок розрахунків" до цього договору, звернутись письмово до постачальника за коригуванням договірної величини споживання електричної енергії та граничної величини електричної потужності. Датою надходження звернення є дата реєстрації письмового звернення у постачальника електричної енергії. Скоригована (гранична) величина споживання електричної потужності дійсна з дня проведення коригування.

При цьому п. 5.6 договору визначено, що коригування договірної величини споживання електричної енергії та граничної величини потужності проводиться постачальником електричної енергії при виконанні споживачем наступних умов:

- надання споживачем письмового звернення постачальнику електричної енергії про коригування договірної величини електричної енергії на протязі поточного розрахункового періоду;

- виконання оплати споживачем обсягів споживання електричної енергії з урахуванням обсягів коригування, у відповідності до умов визначених додатком №5 „Порядок розрахунків" до договору. У разі неповної оплати споживачем обсягів спожитої електричної енергії у розрахунковому періоді, у відповідності до умов додатку до договору, коригування договірної величини споживання електричної енергії в сторону збільшення проводиться до рівня фактично оплаченої за цей розрахунковий період величини спожитої електроенергії;

- коригування граничної величини споживання електричної потужності проводиться при умові проведення споживачем передплати всього обсягу очікуваного споживання електричної енергії з урахуванням корегування.

Згідно додатку №1 до договору про постачання електричної енергії №1783 від 04.07.2007р. вбачається, що у березні 2011р., обсяги постачання електроенергії споживачу передбачений у розмірі 4,0 тис. кВт.год., а у квітні 2011р. -у розмірі 3,0 тис.кВт.год.

Пунктом 2 даного додатку також передбачено, що споживач має право протягом розрахункового періоду, але не пізніше ніж за день до зазначеного у додатку „Порядок розрахунків" розрахункового дня, звернутися до постачальника електричної енергії із заявою на коригування договірної величини споживання електричної енергії. Датою надходження є дата реєстрації письмового звернення у постачальника електричної енергії.

Як вбачається із матеріалів справи, 18.03.2011р. Південним РЕМ за вх. №2358 було зареєстровано заяву АТЗТ „Електропівденьзахідмонтаж" про збільшення договірної величини електроспоживання за березень 2011р. на 4120кВт/год. Передплата здійснена у розмірі 7 550грн., розрахунковий період березня - з 22.02.2011 по 21.03.2011р.(а.с.16).

Повідомленням від 23.03.2011р. вих.№1662 про відмову в корегуванні договірної величини електроспоживання у березні 2011р., енергопостачальною компанією було повідомлено, що заявлений об'єм за березень 2011р., з урахуванням корегування, не відповідає дозволеній до використання потужності, згідно з умовами договору, в зв'язку з чим договірна величина електричної енергії березня місяця скорегована у сторону збільшення до рівня 6,0тис. кВт.год. (а.с.66).

20.04.2011р. Південним РЕМ за вх. №3293 було зареєстровано заяву АТЗТ „Електропівденьзахідмонтаж" про збільшення договірної величини електроспоживання за квітень 2011р. на 3800кВт/год. Передплата здійснена у розмірі 6 850грн., розрахунковий період березня -з 21.03.2011 по 21.04.2011р.(а.с.17).

Повідомленням від 22.04.2011р. вих.№2185 про відмову в корегуванні договірної величини електроспоживання у квітні 2011р., енергопостачальною компанією було повідомлено, що заявлений об'єм за квітень 2011р., з урахуванням корегування, не відповідає дозволеній до використання потужності, згідно з умовами договору, в зв'язку з чим договірна величина електричної енергії березня місяця скорегована у сторону збільшення до рівня 6,0тис. кВт.год. (а.с.68).

Між тим, фактично у березні 2011р. відповідачем було спожито 8 400 кВт.год, а в квітні 2011р. -6 800кВт.год., що підтверджується актами про обсяги спожитої електроенергії та не заперечується відповідачем.

Разом з тим, позивач вважає, що з урахуванням проведеного позивачем коригування договірних величин споживання до 6 000 кВт.год., у березні 2011р. відповідачем було допущено перевищення договірних величин на 3 400 кВт.год., а у квітні на 800 кВт.год, про що споживачу були надіслані відповідні повідомлення та, відповідно до ст. 26 Закону України „Про електроенергетику", п. 6.16 ПКЕЕ, виставлені рахунки.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, проаналізувавши наявні у справі докази у сукупності та надавши їм відповідну правову оцінку, суд дійшов наступних висновків:

Відповідно до ст. 175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Згідно з п.1 ч.2 ст.11 Цивільного кодексу України однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договір, а в силу вимог ч.1 ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

У відповідності до ст. 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Статтею ст. 275 Господарського кодексу України встановлено, що за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається (ч. 2 ст. 275 Господарського кодексу України).

Згідно до ч. 6 ст. 276 Господарського кодексу України, розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених відповідно до вимог закону.

Водночас абоненти користуються енергією з додержанням правил користування енергією відповідного виду, що затверджуються Кабінетом міністрів України (ч. 1 ст. 277 ГК України).

Відповідно до п. 6.6 Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою НКРЕ №28 від 31.07.1996р., зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 02.08.1996р. за №417/1442 (далі ПКЕЕ), оплата електричної енергії, яка відпускається споживачу, здійснюється споживачем, як правило, у формі попередньої оплати у розмірі вартості заявленого обсягу споживання електричної енергії на відповідний розрахунковий або плановий період.

Пунктом 1.2 ПКЕЕ визначено, що договірна величина споживання електричної енергії - це узгоджена в договорі між постачальником електричної енергії і споживачем величина обсягу електричної енергії на відповідний розрахунковий період.

Відповідно до п.4.4 ПКЕЕ встановлено, що споживач має право протягом розрахункового періоду звернутися до постачальника електричної енергії за регульованим тарифом із заявою щодо коригування договірної величини споживання електричної енергії. Споживач, який розраховується за тарифами, диференційованими за періодами часу, та/або споживач постачальника за нерегульованим тарифом, електроустановки якого обладнані засобами диференційного (погодинного) обліку електричної енергії, має право протягом розрахункового періоду звернутися до постачальника електричної енергії за регульованим тарифом із заявою щодо коригування договірної граничної величини споживання електричної потужності. Постачальник електричної енергії за регульованим тарифом протягом п'яти робочих днів від дня отримання звернення розглядає заяву споживача, приймає рішення за цим зверненням та не пізніше шостого робочого дня від дня отримання звернення письмово повідомляє споживача про результати розгляду заяви. Пропозиції споживача щодо коригування договірних величин є пріоритетними за умови попередньої оплати додатково заявлених обсягів та отримання постачальником за регульованим тарифом заяви споживача не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення розрахункового періоду. Постачальник електричної енергії за регульованим тарифом має право відмовити споживачу в коригуванні (збільшенні) договірних величин у разі невиконання споживачем своїх зобов'язань щодо оплати електричної енергії за договором про постачання електричної енергії. У разі коригування за заявою споживача договірної величини споживання обсягу електричної енергії здійснюється відповідне коригування договірної граничної величини споживання електричної потужності.

Датою коригування вважається дата попередньої оплати додатково заявлених обсягів активної електричної енергії. У разі, якщо договором про постачання електричної енергії попередня оплата не передбачена, датою коригування вважається дата прийняття постачальником електричної енергії рішення про коригування договірних величин на підставі письмового звернення споживача. Для споживача, який розраховується за тарифами, диференційованими за періодами часу, та/або споживача постачальника за нерегульованим тарифом, електроустановки якого обладнані засобами диференційного (погодинного) обліку електричної енергії, за дату коригування договірної граничної величини споживання електричної потужності приймається дата отримання постачальником електричної енергії звернення від споживача. Скоригована гранична величина споживання електричної потужності дійсна з дня проведення коригування. За результатами розгляду споживачу надсилається повідомлення про рівні відкоригованих договірних величин або обґрунтована відмова здійснення коригування. Повідомлення про рівні відкоригованих договірних величин обсягу споживання та електричної потужності є невід'ємною частиною договору.

За змістом укладеного між сторонами договору про постачання електричної енергії №1783 від 04.06.2007р. вбачається, що п. 5.6 договору передбачено коригування договірної величини споживання електричної енергії при виконанні споживачем умов, зокрема, проведення споживачем передплати всього обсягу очікуваного споживання електричної енергії з урахуванням корегування.

Згідно до наявних у матеріалах справи банківських виписок вбачається, що 25.02.2011р, 17.03.2011р. та 18.03.2011р. відповідачем здійснено передплату вартості електричної енергії за березень2011р. на загальну суму 7 550грн., а 31.03.2011р. та 19.04.2011р. -здійснено передплату за квітень 2011р. у розмірі 7 050грн.

Отже, з наведеного вбачається, що відповідачем було дотримано умов договору №1783 від 04.06.2007р. для корегування величини споживання електричної енергії щодо здійснення передплати обсягу очікуваного споживання електричної енергії з урахуванням корегування, разом з тим позивачем необґрунтовано відмовлено відповідачу у корегуванні на передплачені відповідачем обсяги електричної енергії.

Так, у повідомленнях позивача про відмову у корегуванні йдеться про те, що обсяг електроспоживання за березень, квітень 2011р., який заявлено споживачем, не відповідає дозволеній до використання потужності . Однак, як вбачається із умов договору №1783 від 04.06.2007р., передбачене п. 5.5, 5.6 право споживача на корегування договірної величини споживання електричної енергії не ставиться в залежність від граничної величини потужності, більш того умовами даного договору передбачено можливість як корегування договірної величини споживання електричної енергії так і граничної величини електричної потужності.

Крім того, пунктом 4.4 ПКЕЕ передбачено, що у разі коригування за заявою споживача договірної величини споживання обсягу електричної енергії здійснюється відповідне коригування договірної граничної величини споживання електричної потужності (абз.4).

Отже, за аналізом даних норм вбачається, що дані величини споживання електричної енергії ставляться в залежність одна від одної та збільшення договірної величини споживання обсягу електричної енергії тягне за собою відповідне корегування договірної граничної величини споживання електричної потужності.

Відповідно до вимог ч.1 ст.526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. В силу вимог ч.1 ст.525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічні вимоги щодо виконання зобов'язань містяться і у ч.ч.1, 7 ст.193 Господарського кодексу України.

У відповідності до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

За результатом дослідження обставин справи, судом встановлено, що коригування договірної величини споживання обсягу електричної енергії за березень, квітень 2011р. було здійснено АТЗТ "Електропівденьзахідмонтаж" з дотриманням умов договору про постачання електричної енергії №1783 від 04.06.2007р. та у відповідності до норм чинного законодавства, між тим, позивачем необґрунтовано відмовлено відповідачу у коригуванні договірної величини споживання електричної енергії, згідно до розміру заявленого споживачем, оскільки посилання на невідповідність дозволеній потужності не відповідає умовами п. 4.4 ПКЕЕ, за якими позивач повинен був здійснити для коригування договірної величини споживання обсягу електричної енергії також і відповідне коригування договірної граничної величини споживання електричної потужності .

Крім того, умовами п. 5.3 договору №1783 від 04.06.2007р. прямо передбачено, що договірні (граничні) величини споживання електричної потужності на розрахунковий період визначаються для споживача на години максимуму навантажень енергосистеми окремо для кожної площадки вимірювання з приєднаною потужністю 150 кВА (кВт) і більше та середньомісячним (за підсумками минулого року) обсягом фактичного споживання електричної енергії 50 тис. кВт.г. і більше, виходячи із установленого енергосистемою завдання щодо граничного споживання електричної потужності і можуть бути скоригованої по заявці споживача при умові повної оплати за очікуване споживання електричної енергії .

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що оскільки відповідач вчасно подавав свої письмові заяви про коригування обсягів споживання електроенергії та вчасно проводив попередню оплату заявлених обсягів споживання електроенергії, відповідно до договору про постачання електричної енергії №1783 від 04.06.2007р. та ПКЕЕ, у ВАТ „ЕК „Одесаобленерго" відсутні правові підстави для відмови АТЗТ "Електропівденьзахідмонтаж" у корегуванні договірної величини споживання обсягу електричної енергії, заявленої АТЗТ "Електропівденьзахідмонтаж" .

З урахуванням встановлених обставин, суд дійшов висновку про відсутність перевищення відповідачем договірних величин споживання електричної енергії, в зв'язку з чим відмовляє у задоволенні позовних вимог ВАТ „ЕК „Одесаобленерго" у повному обсязі.

Згідно зі ст.ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 609,50грн. покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

В позові відмовити в повному обсязі.

Рішення суду може бути оскаржено протягом 10-денного строку з моменту складання повного тексту.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Одеським апеляційним господарським судом.

Повний текст рішення складено 11.06.2012р.

Суддя Невінгловська Ю.М.

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення06.06.2012
Оприлюднено19.06.2012
Номер документу24693588
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5017/1078/2012

Постанова від 08.11.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Грек Б.М.

Ухвала від 30.10.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Грек Б.М.

Ухвала від 10.09.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Грек Б.М.

Ухвала від 10.09.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Грек Б.М.

Постанова від 17.07.2012

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Мирошниченко М.А.

Ухвала від 26.06.2012

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Мирошниченко М.А.

Рішення від 06.06.2012

Господарське

Господарський суд Одеської області

Невінгловська Ю.М.

Ухвала від 27.04.2012

Господарське

Господарський суд Одеської області

Невінгловська Ю.М.

Ухвала від 09.04.2012

Господарське

Господарський суд Одеської області

Невінгловська Ю.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні