ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" червня 2012 р. Справа № 20/5005/16758/2011
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Дунаєвської Н.Г. - головуючого,
Кочерової Н.О.,
Подоляк О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго", в особі Новомосковського району електричних мереж, на постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 29 березня 2012 року у справі № 20/5005/16758/2011 Господарського суду Дніпропетровської області за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СІТІ БІЛДІНГ", м. Дніпропетровськ, до Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго", м. Дніпропетровськ, про визнання недійсним рішення комісії,
за участю представників сторін:
позивача -ОСОБА_4 (дов. № 1/12 від 20.01.12);
відповідача -ОСОБА_5 (дов. № 112 від 12.04.11),
встановив:
У грудні 2011 року позивач ТОВ "СІТІ БІЛДІНГ" пред'явив у господарському суді позов до відповідача ПАТ "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" про визнання недійсним рішення комісії.
Вказував, що 08.09.11 за наслідками перевірки уповноваженими представниками відповідача об'єкту, що розташований під № 101 по вул. Дачній в с. Орлівщина, Новомосковського району, Дніпропетровської області, був складений акт про порушення Правил користування електричною енергією № 002850, в якому зазначено про порушення ним, як споживачем електричної енергії, п.п. 3.34, 6.40 Правил користування електричною енергією шляхом порушення полярності підключення трансформатора струму в фазі "С", в зв'язку з чим спожита електроенергія по фазі "С" враховується лічильником як "генерація".
24.11.11 рішенням комісії Новомосковського РЕМ з розгляду акту № 002850 від 08.09.11, оформленим протоколом № 388, здійснено розрахунок вартості недоврахованої електричної енергії, внаслідок порушення ним Правил користування електричною енергією, та виставлено рахунок № 81 від 24.11.11 на суму 79 982,45 грн.
Посилаючись на відсутність вини ТОВ "СІТІ БІЛДІНГ" у виялених на його об'єкті представниками відповідача порушеннях, позивач просив визнати недійсним рішення комісії відповідача з розгляду акту № 002850 від 08.09.11, оформлене протоколом № 388.
Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 02 лютого 2012 року (суддя Пархоменко Н.В.), залишеним без змін постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 29 березня 2012 року (колегія суддів у складі: Прудніков В.В. -головуючий, Широбокова Л.П., Орєшкіна Е.В.) позов задоволено частково.
Постановлено скасувати оперативно-господарську санкцію -рішення комісії ПАТ "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго", в особі Новомосковського району електричних мереж, оформлене протоколом № 388 від 24.11.11, в частині періоду нарахування з 08.09.08 по 22.08.11 та в частині нарахованої вартості недоврахованої електроенергії в сумі 78 484,76 грн.
В решті позову відмовлено.
Судові акти мотивовані посиланнями на невідповідність здійсненого комісією відповідача розрахунку вартості недоврахованої електроенергії вимогам п. 6.20 Правил користування електричною енергією.
У касаційній скарзі ПАТ "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго", в особі Новомосковського району електричних мереж, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, а саме: п.п. 3.2, 6.20 Правил користування електричною енергією та ст. 43 ГПК України, просить скасувати постановлені у справі судові акти та здійснити перерозподіл судових витрат.
Розглянувши матеріали справи та доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права у вирішенні даного спору, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Як встановлено судами попередніх інстанцій та вбачається з матеріалів справи, ТОВ "СІТІ БІЛДІНГ" є споживачем електричної енергії на підставі укладеного між сторонами у справі договору про постачання електричної енергії № 81 від 10.04.06.
08.09.11 за наслідками перевірки уповноваженими представниками відповідача об'єкту, що розташований під № 101 по вул. Дачній в с. Орлівщина, Новомосковського району, Дніпропетровської області, був складений акт про порушення Правил користування електричною енергією № 002850, в якому зазначено про порушення ТОВ "СІТІ БІЛДІНГ", як споживачем електричної енергії, п.п. 3.34, 6.40 Правил користування електричною енергією шляхом порушення полярності підключення трансформатора струму в фазі "С", в зв'язку з чим спожита електроенергія по фазі "С" враховується лічильником як "генерація".
Згідно п. 3.34 Правил користування електричною енергією будь-які роботи, пов'язані з порушенням або зміною схеми розрахункового обліку електричної енергії, заміною типу розрахункового засобу обліку електричної енергії, проводяться за погодженням з електропередавальною організацією (постачальником електричної енергії) у присутності представників заінтересованих сторін та оформляються актом.
Роботи з розпломбування, випробування, вимірювання, зміни схеми розрахункового обліку, заміни типу розрахункового обліку електричної енергії без оформлення акта в присутності уповноважених осіб споживача та електропередавальної організації (постачальника електричної енергії) не допускаються.
Під час проведення вищезазначених робіт розрахунковий облік обсягу електричної енергії здійснюється за тимчасовими схемами, узгодженими з постачальником електричної енергії. У разі неможливості створення тимчасових схем розрахункового обліку розрахунки за електричну енергію, спожиту протягом часу проведення вищезазначених робіт, здійснюються відповідно до порядку, погодженого заінтересованими сторонами.
Після закінчення робіт засоби обліку опломбовуються та передаються на збереження згідно з процедурою, визначеною пунктами 3.31 - 3.32 цих Правил.
Пунктом 6.40 Правил користування електричною енергією встановлено, що у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 N 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за N 782/12656.
На підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії під час засідань комісії з розгляду актів про порушення, визначаються обсяг та сума завданих споживачем збитків (п. 6.42 Правил користування електричною енергією).
24.11.11 рішенням комісії Новомосковського РЕМ з розгляду акту № 002850 від 08.09.11, оформленим протоколом № 388, здійснено розрахунок вартості недоврахованої електричної енергії, внаслідок порушення позивачем Правил користування електричною енергією, та виставлено рахунок № 81 від 24.11.11 на суму 79 982,45 грн.
Розрахунок кількості та вартості недоврахованої електричної енергії відповідачем здійснено за період з 08.09.08 по 08.09.11 на підставі п. 6.20 Правил користування електричною енергією.
Пунктом 6.42 Правил користування електричною енергією встановлено, що споживач має право оскаржити рішення комісії в суді.
Обґрунтовуючи свої вимоги позивач посилається на відсутність його вини у виявлених представниками відповідача порушеннях, оскільки останні виникли з вини працівників енергопостачальної організації, які 29.10.07 встановили прилад обліку ТП 219 РУ-0,4 кв. на належному йому об'єкті, що було зафіксовано актом перевірки розрахункового обліку електричної енергії, та неправильно підключили полярність.
Приписами ст.ст. 33, 34 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Між тим, судами не встановлено, відповідачем не доведено, а матеріали справи не містять належних та допустимих доказів вчинення позивачем дій спрямованих на порушення полярності підключення трансформатора струму в фазі "С", про що зафіксовано в акті № 002850 від 08.09.11.
Відповідно до п. 6.20 Правил користування електричною енергією у разі тимчасового порушення розрахункового обліку електричної енергії не з вини споживача обсяг електричної енергії, використаної споживачем від дня порушення розрахункового обліку до дня відновлення розрахункового обліку, за згодою сторін, може бути визначений на підставі показів технічних (контрольних) засобів обліку або розрахований постачальником електричної енергії за середньодобовим обсягом споживання електричної енергії попереднього розрахункового періоду до порушення розрахункового обліку або наступного після відновлення розрахункового обліку періоду.
Датою початку періоду порушення розрахункового обліку вважається перший день поточного розрахункового періоду, у якому було виявлено порушення обліку, або час та день, зафіксовані засобом обліку (автоматизованою системою обліку).
За день відновлення обліку приймається день складення спільного акта про покази засобів обліку після завершення ремонтних та налагоджувальних робіт схеми обліку.
Розрахунковий період, який використовується для визначення середньодобового обсягу постачання електричної енергії, визначається за згодою сторін.
У разі заміни та/або повірки приладів обліку електричної енергії, трансформаторів струму чи напруги, за умови споживання електричної енергії впродовж строку виконання зазначених робіт, обсяг спожитої електричної енергії визначається за фактичним середньодобовим споживанням попереднього розрахункового періоду.
Згідно п. 1 додатку № 3 до договору № 81 про постачання електричної енергії від 18.10.10 розрахунковим періодом для визначення обсягу спожитої електричної енергії приймається місяць з 22 числа попереднього місяця до такого числа розрахункового місяця.
Таким чином, здійснивши розрахунок кількості та вартості недоврахованої електричної енергії за період з 08.09.08 по 08.09.11, відповідачем порушено вимоги п. 6.20 Правил користування електричною енергією, в зв'язку з чим, судами обґрунтовано здійснено розрахунок вартості недоврахованої електроенергії за період з 23.08.11 (день початку періоду порушення) по 08.09.11 (день усунення порушення), згідно якого сума недоврахованої електричної енергії становить 1 497, 69 грн.
З огляду на викладене, висновки судів попередніх інстанцій про скасування оперативно-господарської санкції -рішення комісії ПАТ "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго", в особі Новомосковського району електричних мереж, оформленого протоколом № 388 від 24.11.11, в частині періоду нарахування з 08.09.08 по 22.08.11 та в частині нарахованої вартості недоврахованої електроенергії в сумі 78 484,76 грн., є такими, що відповідають вимогам діючого законодавства та ґрунтуються на матеріалах справи.
Судами попередніх інстанцій на підставі встановлених фактичних обставин справи, з'ясовано дійсні права і обов'язки сторін та правильно застосовано матеріальний закон, що регулює спірні правовідносини.
Доводи касаційної скарги про правильність розрахунку вартості недоврахованої електричної енергії та відсутність правових підстав до часткового скасування спірної оперативно-господарської санкції, не знайшли свого підтвердження при перегляді справи судом касаційної інстанції.
Суд дав оцінку наявним у справі доказам за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, що відповідає вимогам ст. 43 ГПК України, переоцінка доказів, відповідно до ст. 111 7 ГПК України, не входить до повноважень суду касаційної інстанції.
Постанова апеляційного господарського суду прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального законодавства, доводи касаційної скарги правильності викладених у ній висновків не спростовують, в зв'язку з чим підстав для зміни чи скасування законного та обґрунтованого судового акту колегія суддів не вбачає.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 111 5 , 111 7 , 111 9 , 111 11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
1. Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго", в особі Новомосковського району електричних мереж, залишити без задоволення.
2. Постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 29 березня 2012 року у справі № 20/5005/16758/2011 залишити без змін.
Головуючий суддя: Н.Г. Дунаєвська
Судді: Н.О. Кочерова
О.А. Подоляк
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 20.06.2012 |
Оприлюднено | 26.06.2012 |
Номер документу | 24881649 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Дунаєвська Н.Г.
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Прудніков Володимир Віталійович
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Прудніков Володимир Віталійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Пархоменко Наталія Володимирівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні