Постанова
від 18.06.2012 по справі 2а/2370/1573/2012
ЧЕРКАСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2012 року Справа № 2а/2370/1573/2012

12 год. 40 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Чубар Т.М.,

при секретарі -Гоменюк О.Ю.,

за участю прокурора відділу прокуратури Черкаської області Шадхіної М.В.,

представника державної податкової інспекції у м. Черкасах Черкаської області ОСОБА_2 -за довіреністю № 773/10-017 від 10.04.2012р.,

державного реєстратора -начальника управління з питань державної реєстрації суб'єктів господарювання виконавчого комітету Черкаської міської ради Святченко Н.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом заступника прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у м. Черкасах Черкаської області Державної податкової служби до товариства з обмеженою відповідальністю «ЮВ-Технологія», виконавчого комітету Черкаської міської ради, державного реєстратора -начальника управління з питань державної реєстрації суб'єктів господарювання виконавчого комітету Черкаської міської ради Святченко Н.А., третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, управління з питань державної реєстрації суб'єктів господарювання виконавчого комітету Черкаської міської ради, про визнання недійсними змін до статуту та скасування державної реєстрації змін до статуту,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся заступник прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у м. Черкасах Черкаської області Державної податкової служби, в якому просить: визнати недійсними зміни до статуту товариства з обмеженою відповідальністю «ЮВ-Технологія», зареєстровані у виконавчому комітеті Черкаської міської ради 24.06.2010р. за № 10261050006010016;

визнати недійсними зміни щодо керівника товариства з обмеженою відповідальністю «ЮВ-Технологія», зареєстровані у виконавчому комітету Черкаської міської ради 24.06.2010р. за № 10261050006010016;

скасувати державну реєстрацію змін до статуту товариства з обмеженою відповідальністю «ЮВ-Технологія», здійснену 24.06.2010р. за № 10261050006010016;

скасувати державну реєстрацію змін щодо керівника товариства з обмеженою відповідальністю «ЮВ-Технологія», здійснену 24.06.2010р. за № 10261050006010016.

Прокурор відділу прокуратури Черкаської області та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, обґрунтовуючи їх тим, що придбання товариства з обмеженою відповідальністю «ЮВ-Технологія»та послідуюча реєстрація змін до статуту товариства було вчинене за відсутності волі та волевиявлення засновника на затвердження статуту з метою створення юридичної особи та заняття підприємницькою діяльністю, що підтверджується вироком Соснівського районного суду м. Черкаси від 11.10.2011р. про визнання ОСОБА_4 -засновника та директора товариства з обмеженою відповідальністю «ЮВ-Технологія», винним у скоєнні злочину, передбаченого ч. 2 статті 205 Кримінального кодексу України (фіктивне підприємництво). Згідно статті 55-1 Господарського кодексу України ознаки фіктивності, що виражені в перереєстрації в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею у володіння особам, що не мали наміру провадити фінансово-господарську діяльність, є підставою для звернення до суду про визнання реєстраційних документів недійсними.

Відповідач державний реєстратор -начальник управління з питань державної реєстрації суб'єктів господарювання виконавчого комітету Черкаської міської ради Святченко Н.А. проти заявленого адміністративного позову заперечує, мотивуючи це тим, що державну реєстрацію змін до статуту та щодо керівника товариства з обмеженою відповідальністю «ЮВ-Технологія»здійснено у відповідності до вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», відповідальність же за зміст установчих документів несе засновник товариства.

Відповідач товариство з обмеженою відповідальністю «ЮВ-Технологія»належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не з'явився, про причину своєї неявки не повідомив, заперечення на позов не надав.

Заслухавши пояснення та доводи учасників процесу, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 55 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.

Під господарською діяльністю у Господарському кодексі України розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями.

Підприємництво як вид господарської діяльності -це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку (стаття 42 Господарського кодексу України).

Утворюється суб'єкт господарювання за рішенням власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу, а у випадках, спеціально передбачених законодавством, також за рішенням інших органів, організацій і громадян шляхом заснування нового, реорганізації (злиття, приєднання, виділення, поділу, перетворення) діючого (діючих) суб'єкта господарювання з додержанням вимог законодавства. Установчими документами суб'єкта господарювання є рішення про його утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут (положення) суб'єкта господарювання. Статут (положення) затверджується власником майна (засновником) суб'єкта господарювання чи його представниками, органами або іншими суб'єктами відповідно до закону. Суб'єкт господарювання підлягає державній реєстрації як юридична особа чи фізична особа - підприємець у порядку, визначеному законом.

Судом встановлено, що відповідач -товариство з обмеженою відповідальністю «ЮВ-Технологія»зареєстрований як суб'єкт господарювання виконавчим комітетом Черкаської міської ради 02.06.2009р., ідентифікаційний код 36543383.

17 червня 2010 року ОСОБА_5 складено заяву про вихід зі складу учасників товариства з обмеженою відповідальністю «ЮВ-Технологія», згідно якої повідомлено, що належну йому частку в статутному капіталі розміром 62 500 грн., що становить 100% статутного капіталу, останній має намір передати ОСОБА_4. В результаті такої передачі до ОСОБА_4 переходять всі права та обов'язки учасника товариства. Відповідна заява посвідчена ОСОБА_6, приватним нотаріусом Черкаського районного нотаріального округу, зареєстровано в реєстрі за № 1842.

Того ж дня між ОСОБА_5 (продавець), що є учасником товариства з обмеженою відповідальністю «ЮВ-Технологія», та ОСОБА_4 (покупець) укладено договір купівлі-продажу частки у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю «ЮВ-Технологія», згідно якого продавець зобов'язується передати покупцю свою частку у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю «ЮВ-Технологія», а покупець зобов'язується прийняти та оплатити названу частку. Частка продавця у статутному капіталі товариства: розмір вкладу -62 500 грн., склад вкладу -грошові кошти у грошовій одиниці України -гривні, дата внесення вкладу -02.06.2009р.

Згідно протоколу загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю «ЮВ-Технологія»№ 3 від 17.06.2010р. ухвалили: прийняти до складу учасників товариства з обмеженою відповідальністю «ЮВ-Технологія»ОСОБА_4; вивести ОСОБА_5 зі складу учасників товариства з обмеженою відповідальністю «ЮВ-Технологія»та передати його частку у розмірі 100% статутного капіталу ОСОБА_4; звільнити з посади директора товариства з обмеженою відповідальністю «ЮВ-Технологія»ОСОБА_7 та призначити на посаду директора товариства з обмеженою відповідальністю «ЮВ-Технологія»ОСОБА_4; внести та затвердити зміни до статуту товариства з обмеженою відповідальністю «ЮВ-Технологія», шляхом викладення його в новій редакції.

23 червня 2010 року представник товариства з обмеженою відповідальністю «ЮВ-Технологія»ОСОБА_8 (довіреність № 2 від 17.06.2010р.) звернувся до державного реєстратора -начальника управління з питань державної реєстрації суб'єктів господарювання виконавчого комітету Черкаської міської ради Святченко Н.А. з реєстраційною карткою на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо внесення змін про керівника, про особу, яка має право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, а також реєстраційною карткою на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи про зміну складу засновників юридичної особи тощо.

24 червня 2010 року державним реєстратором -начальником управління з питань державної реєстрації суб'єктів господарювання виконавчого комітету Черкаської міської ради Святченко Н.А. здійснено державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи товариства з обмеженою відповідальністю «ЮВ-Технологія»(реєстраційний номер 10261050006010016) та внесено зміни до відомостей про юридичну особу товариство з обмеженою відповідальністю «ЮВ-Технологія», що не пов'язані зі змінами в установчих документах (реєстраційний номер 10261070007010016).

Разом з тим, вироком Соснівського районного суду м. Черкаси від 11.10.2011р. в рамках кримінальної справи № 1-398/11 визнано ОСОБА_4 винним у скоєнні злочину, передбаченого ч. 2 статті 28, ч. 2 статті 205 Кримінального кодексу України з призначенням покарання у вигляді 4 років позбавлення волі; на підставі статті 75 Кримінального кодексу України звільнено засудженого ОСОБА_4 від призначеного покарання з випробуванням, встановивши відносно нього іспитовий термін на 2 роки.

Як встановлено слідством, ОСОБА_9 спільно та за попередньою змовою з ОСОБА_4 та з невстановленою слідством особою, не маючи на меті проведення фінансово-господарських операцій та отримання від них прибутків, переслідуючи ціль незаконного збагачення за рахунок надання незаконних послуг по мінімізації податкових зобов'язань, 17.06.2010р. перереєстрував на громадянина ОСОБА_4 товариство з обмеженою відповідальністю «ЮВ-Технологія» (код ЄДРПОУ 36543383) за адресою: АДРЕСА_1, над яким в подальшому здійснювали повний контроль. В судовому засіданні ОСОБА_4 вину визнав частково та пояснив, що він перереєстрував товариство з обмеженою відповідальністю «ЮВ-Технологія»на прохання ОСОБА_9; з моменту перереєстрації товариства з обмеженою відповідальністю «ЮВ-Технологія»ніяких фінансово-господарських документів не підписував та до державної податкової інспекції у м. Черкасах не подавав. Соснівським районним судом м. Черкаси дії підсудного ОСОБА_4 кваліфіковано за ч. 2 статті 205 Кримінального кодексу України як фіктивне підприємництво, тобто придбання суб'єкта підприємницької діяльності з метою прикриття незаконної діяльності, що заподіяло велику матеріальну шкоду державі, вчинено за попередньою змовою групи осіб.

Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України вирок суду в кримінальній справі, який набрав законної сили, є обов'язковим для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалений вирок або постанова суду, в питаннях, чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою.

Так, стаття 205 Кримінального кодексу України, у скоєнні злочину за якою визнано винним ОСОБА_4, регламентує кримінальну відповідальність за фіктивне підприємництво, тобто створення або придбання суб'єктів підприємницької діяльності (юридичних осіб) з метою прикриття незаконної діяльності або здійснення видів діяльності, щодо яких є заборона.

За змістом статті 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання такі адміністративно-господарські санкції: вилучення прибутку (доходу); адміністративно-господарський штраф; стягнення зборів (обов'язкових платежів); абзац п'ятий виключено; застосування антидемпінгових заходів; припинення експортно-імпортних операцій; застосування індивідуального режиму ліцензування; зупинення дії ліцензії (патенту) на здійснення суб'єктом господарювання певних видів господарської діяльності; анулювання ліцензії (патенту) на здійснення суб'єктом господарювання окремих видів господарської діяльності; обмеження або зупинення діяльності суб'єкта господарювання; скасування державної реєстрації та ліквідація суб'єкта господарювання; інші адміністративно-господарські санкції, встановлені цим Кодексом та іншими законами.

Так, згідно статті 55-1 Господарського кодексу України ознаки фіктивності, що дають підстави для звернення до суду про припинення юридичної особи або припинення діяльності фізичною особою - підприємцем, в тому числі визнання реєстраційних документів недійсними :

зареєстровано (перереєстровано) на недійсні (втрачені, загублені) та підроблені документи;

не зареєстровано у державних органах, якщо обов'язок реєстрації передбачено законодавством;

зареєстровано (перереєстровано) у органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління підставним (неіснуючим), померлим, безвісти зниклим особам або таким особам, що не мали наміру провадити фінансово-господарську діяльність або реалізовувати повноваження;

зареєстровано (перереєстровано) та проваджено фінансово-господарську діяльність без відома та згоди його засновників та призначених у законному порядку керівників.

При цьому правом на звернення у випадках, встановлених законом, про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання наділені згідно п.п. 20.1.12 п. 20.1 статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби.

Оскільки перереєстрацію змін до установчих документів товариства з обмеженою відповідальністю «ЮВ-Технологія»у органах державної реєстрації здійснено з подальшою передачею у володіння ОСОБА_4, тобто особі, яка згідно вироку Соснівського районного суду м. Черкаси від 11.10.2011р. в рамках кримінальної справи № 1-398/11 організувала фіктивне підприємництво, тобто придбала суб'єкт підприємницької діяльності (юридичну особу) з метою прикриття незаконної діяльності, наявні всі підстави для визнання відповідних реєстраційних документів товариства з обмеженою відповідальністю «ЮВ-Технологія», як-то змін до статуту товариства з обмеженою відповідальністю «ЮВ-Технологія»та змін про керівника товариства з обмеженою відповідальністю «ЮВ-Технологія», недійсними.

В той же час, суд вважає за необхідне зазначити, що у державного реєстратора враховуючи дослідженні в судовому засіданні реєстраційні документи, на підставі яких було здійснено оскаржувані в судовому порядку реєстраційні дії, не було підстав для відмови у державній реєстрації змін до установчих документів товариства з обмеженою відповідальністю «ЮВ-Технологія», оскільки представником товариства ОСОБА_8 до реєстраційної картки було додано всі документи, передбачені Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»№ 755-IV від 15.05.2003р.

Однак, згідно статті 31 цього Закону у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.

Державний реєстратор у строк, що не перевищує двох робочих днів з дати надходження судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, вносить до Єдиного державного реєстру запис щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи , якщо інше не встановлено судовим рішенням, та в той же день повідомляє органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України про внесення такого запису.

За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати недійсними зміни до статуту товариства з обмеженою відповідальністю «ЮВ-Технологія», ідентифікаційний код 36543383, зареєстровані в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 24.06.2010р. за № 10261050006010016.

Визнати недійсними зміни про керівника товариства з обмеженою відповідальністю «ЮВ-Технологія», ідентифікаційний код 36543383, зареєстровані в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 24.06.2010р. за № 10261070007010016.

Скасувати державну реєстрацію змін до статуту товариства з обмеженою відповідальністю «ЮВ-Технологія», ідентифікаційний код 36543383, здійснену 24.06.2010р. за № 10261050006010016.

Скасувати державну реєстрацію змін про керівника товариства з обмеженою відповідальністю «ЮВ-Технологія», ідентифікаційний код 36543383, здійснену 24.06.2010р. за № 10261070007010016.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Т.М. Чубар

Повний текст постанови виготовлений 22 червня 2012 року.

СудЧеркаський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення18.06.2012
Оприлюднено04.07.2012
Номер документу24956942
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —2а/2370/1573/2012

Ухвала від 29.05.2012

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

Т.М. Чубар

Постанова від 23.05.2013

Адміністративне

Київський апеляційний адміністративний суд

Усенко В.Г.

Постанова від 18.06.2012

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

Т.М. Чубар

Ухвала від 16.05.2012

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

Т.М. Чубар

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні