А-17/84
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 липня 2006 р. Справа № А-17/84
За позовом: Управління Пенсійного фонду в м. Болехові, вул. Д.Галицького, 39
до відповідача: Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування
від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань
України в Долинському районі, м. Долина, вул. Пушкіна,12
Суддя Неверовська Л.М.
При секретарі: Нестеренко А.В.
Представники:
Від позивача: Ганчар В.І. - головний спеціаліст юрист (довіреність № 1 від 09.02.06р.)
Від відповідача: Брезіцька М.В. - головний спеціаліст (довіреність № 1-11/191 від 22.03.06р.)
Суть справи: заявлено вимогу про зобов»язання відповідача вчинити дії з підписання актів щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачені пенсії з інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання громадян: Кузьмина І.І., Сеньківа В.С., Гаїва В.І. Заявою №1466/06 від 13.06.2006 р. позивач уточнив позовні вимоги і прость зобов"язати відповідача вчинити дії з підписання актів щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачені пенсії з інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві, яке сталося за межами України, за період з 01.04.2001 р. по 01.01.2004 р. відносно громадян: Кузьмина І.І., Сеньківа В.С., Гаїва В.І.
Позивач позовні вимоги підтримує, вказуючи на те, що відповідно до підпунктів «г», «д»пункту 1 ст. 21 Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" на відповідача, у разі настання страхового випадку, покладено обов"язок своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті шляхом виплати йому або особам, які перебували на його утриманні пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання або у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання. В порушення затвердженого постановою Правління ПФУ, Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків від 04.03.03р. № 5-4/4 пункту 5 Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов"язаних з виплатою пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв"язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, виплата пенсій вищевказаним особам з 01.04.2001 по даний час не включена відповідачем до актів звірок та відповідно відшкодування сум виплачених пенсій та витрат з їх доставки відповідачем не проводилось.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" здійснює страхування застрахованих в Україні осіб з дати набрання чинності цим Законом, отже його норми не поширюються на осіб, які отримали травми до набрання чинності цим Законом, за межами України і переїхали в Україну на постійне місце проживання. З посиланням на відсутність правових підстав для відшкодування позивачу виплачених пенсій зазначеним особам, відповідач вважає безпідставними вимоги про зобов»язання вчинити дії по підписанню актів щомісячної звірки витрат по особових справах таких потерпілих.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
Відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності " № 1105 - ХІУ від 23.09.1999р. ( далі - Закону ), який набрав чинності з 01.04.2001р. на відповідача (страховика), у разі настання страхового випадку, покладено обов"язок своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті шляхом виплати йому або особам, які перебували на його утриманні пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання або у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
При цьому, страховик здійснює виплату таких пенсій застрахованим особам, тобто, фізичним особам, на користь яких здійснюється страхування. Такі особи, вважаються застрахованими з моменту набрання чинності Законом. До цього моменту позивач відшкодував виплачену потерпілому пенсію в регресному порядку за рахунок страхувальника, тобто підприємства, на якому стався нещасний випадок.
Статтею 7 Закону України «Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»від 22.02.2001 року N 2272-III передбачено, що Фонд сплачує страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам (членам їх сімей), які потерпіли на виробництві до 1 квітня 2001 року, з того часу, коли відповідні підприємства передали в установленому порядку Фонду документи, що підтверджують право цих працівників (членів їх сімей) на такі страхові виплати та соціальні послуги, або коли таке право встановлено в судовому порядку.
Для проведення відшкодування будь - яких виплат , відповідач відповідно до вимог ст. 35 Закону № 1105 - ХІУ, в обгрунтування поненесених витрат повинен мати акт розслідування і інші документи, як підставу для призначення і поведення виплат.
В даному випадку, як встановлено в судовому засіданні поясненнями представників сторін, документи, що підтверджують право зазначених осіб на страхові виплати та соціальні послуги відповідачу не передавались.
Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України діє в межах України і здійснює страхування застрахованих в Україні осіб з дати набрання чинності Законом України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності " .
В спірному випадку, Позивачем здійснюється виплата пенсій особам , які стали інвалідами за межами України, до набрання чинності цим Законом, і норми зазначеного Закону не регулюють даних правовідносин, в тому числі, щодо порядку відшкодування відповідачем позивачу виплачених пенсій особам , які стали інвалідами не будучи застрахованими в Україні.
Відшкодування шкоди особам , які отримали каліцтво або профзахворювання або інше ушкодження здоров"я за межами держави Україна регулюються міждержавною Угодою про взаємне визнання прав на відшкодування шкоди, заподіяної працівникам каліцтвом, професійним захворюванням або іншим ушкодженням здоров"я, які пов"язані з виконаннямними трудових обов"язків, що була підписана 09.09.1994р. державами колишнього СРСР в тому числі і Україною і набула чинності для України 06.10.95р.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Угоди про взаємне визнання прав на відшкодування шкоди, заподіяної працівникам каліцтвом, професійним захворюванням або іншим ушкодженням здоров"я, які пов"язані з виконанням ними трудових обов"язків, встановлено, що відшкодування шкоди, заподіяної працівникам каліцтвом або іншим ушкодженням здоров"я (в тому числі під час втрати працездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві, пов"язаних з виконанням працівником трудових обов"язків , після переїзду потерпілого на території іншої Сторони), смерті проводиться роботодавцем Сторони, законодавство якої поширується на працівника під час отримання каліцтва, іншого ушкодження здоров"я, смерті. Такий роботодавець проводить відшкодування відповідно до свого законодавства.
За наведених обставин та приймаючи до уваги той факт, що наслідком включення до акту звірки зазначених позивачем осіб є обов»язок відповідача в подальшому відшкодувати виплачені пенсії на централізованому рівні, у суду відсутні правові підстави для задоволення позову.
Керуючись ст.124 Конституції України, Законами України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", ст.ст. 94, 160, 161,163, 167, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
в позові відмовити.
Заява про апеляційне оскарження Постанови подається протягом 10 днів з дня її виготовлення в повному обсязі, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Постанова набирає законної сили в порядку ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Неверовська Л.М.
Постанова складена у повному обсязі 04.07.2006р.
Документ виготовлено в Діловодстві
Неверовська Л.М.
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 03.07.2006 |
Оприлюднено | 23.08.2007 |
Номер документу | 24982 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Неверовська Л.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні