ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"13" червня 2012 р. Справа № 2/041-12
за позовом Прокурора Макарівського району Київської області в інтересах держави в особі
Макарівської районної державної адміністрації Київської області, смт Макарів
до відповідача садівницького товариства «ІСК -Приватбудсервіс» , смт Макарів
про розірвання договору оренди та повернення земельної ділянки
Суддя О.В. Конюх;
представники сторін:
від позивача: ОСОБА_1 , представник, довіреність від 08.06.2012р. №06-15-05/2015;
від відповідача: не з'явився;
від прокуратури: Дутчин І.М. , посвідчення від 30.06.2011р. №97;
ОБСТАВИНИ СПРАВИ :
Прокурор Макарівського району Київської області звернувся до господарського суду Київської області з позовом від 04.11.2011р. №46 в інтересах держави в особі Макарівської районної державної адміністрації Київської області, смт Макарів, до відповідача - садівницького товариства «ІСК -Приватбудсервіс», смт Макарів, в якому просить суд розірвати договір оренди земельної ділянки від 11.09.2007р., зобов'язати повернути земельну ділянку площею 8,2797 га, що знаходиться в адміністративних межах Макарівської селищної ради, до земель Макарівської районної державної адміністрації, а також покласти на відповідача судові витрати.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем в порушення умов договору оренди земельної ділянки від 11.09.2007р. не сплачується орендна плата, внаслідок чого у садівницького товариства «ІСК -Приватбудсервіс»з 30.11.2010р. виникла заборгованість в розмірі 3 796,46 грн. У зв'язку із систематичними порушеннями умов договору, щодо своєчасної сплати коштів за оренду земельної ділянки, позивач просить суд, на підставі
ст. 32 Закону України «Про оренду землі», розірвати договір оренди, а також зобов'язати відповідача повернути орендовану земельну ділянку площею 8,2797 га до земель Макарівської районної державної адміністрації, що знаходиться в адміністративних межах Макарівської селищної ради Київської області.
Ухвалою господарського суду Київської області від 15.05.2012р. позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі та призначено справу до розгляду.
У судових засіданнях 30.05.2012р. та 13.06.2012р. прокурор подав витребувані судом документи, в усних поясненнях позов підтримав повністю та просив суд позов задовольнити.
У судовому засіданні 13.06.2012р. прокурор та представник позивача подали суду витребувані документи, позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили їх задовольнити.
Відповідач в судові засідання 30.05.2012р. та 13.06.2012р. свого представника не направив, відзив на позов не подав, вимоги суду, викладені в ухвалах від 15.05.2012р. та від 30.05.2012р. не виконав, про причини нез'явлення представника в судові засідання суд належним чином не повідомив.
Згідно даних Спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців від 19.04.2012р. №9698387, відповідач у справі включений до ЄДРПОУ і місцезнаходження його відповідає адресі вказаній в позовній заяві, на яку суд, відповідно до ст. ст. 64, 87 ГПК України направляв відповідачу копії ухвал рекомендованим листом з повідомленням. Відповідно до пункту 3.9.1. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. №18, особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час та місце розгляду справи у разі виконання судом вимог частини першої ст. ст. 87, 64 ГПК України.
Враховуючи обмежений статтею 69 ГПК України строк розгляду справи, те, що всі особи, які беруть участь у справі, належним чином повідомлялися про дату, час та місце судового розгляду, та те, що матеріалів справи достатньо для вирішення спору по суті, відповідно до права суду, наданого його ст. 75 ГПК України, справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши позов прокурора Макарівського району Київської області (далі по тексту - прокурор) в інтересах держави в особі Макарівської районної державної адміністрації Київської області, смт. Макарів (далі по тексту -Макарівська РДА), до відповідача -садівницького товариства «ІСК -Приватбудсервіс», смт Макарів (далі по тексту -СТ «ІСК -Приватбудсервіс»), вислухавши пояснення прокурора та представника позивача, всебічно та повно вивчивши зібрані у справі докази, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
відповідно до частини першої ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, зокрема з правочинів.
Підставою виникнення взаємних прав та обов'язків сторін у справі є укладений 11.09.2007р. між Макарівською РДА (далі -орендодавець) та СТ «ІСК -Приватбудсервіс»(далі -орендар) Договір оренди земельної ділянки (далі -Договір), згідно якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове, платне володіння і користування земельну ділянку площею 8.2797 гектар, яка розташована в межах Макарівської селищної ради Макарівського району Київської області, для колективного садівництва. Відповідно до умов Договору:
- земельна ділянка передається в оренду по акту прийому -передачі, який оформляється в строк не пізніше 7 (семи) днів з моменту набуття чинності даного договору (п.1.6.Договору);
- договір укладається на термін 49 (сорок дев'ять) років, починаючи з дати його державної реєстрації (п.2.2.Договору);
- орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 5 (п'яти) відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що на момент укладення договору складає 3 436,08 грн. в рік (без урахування ПДВ), на поточний рахунок орендодавця. Орендна плата за земельну ділянку сплачується орендарем за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (п.2.3.Договору);
- в разі припинення або розірвання договору оренди орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому у порівняні з тим, в якому він одержав її в оренду (п.2.4.Договору);
- орендодавець має право вимагати від орендаря використання земельної ділянки у відповідності до мети, визначеної в пункті 2.1. цього Договору, забезпечення екологічної безпеки землекористування шляхом додержання вимог земельного природоохоронного законодавства України, державних та місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі, своєчасного внесення орендної плати (п.3.1.Договору);
- орендар зобов'язаний у відповідності з пунктом 2.3. цього Договору своєчасно вносити орендну плату (п.3.2.Договору);
- сторони домовились, що договір втрачає чинність у разі його припинення або розірвання; підставою розірвання договору є вимога однієї із сторін у випадку невиконання іншою стороною обов'язків, передбачених Договором (розділ 4 Договору);
- цей Договір набуває чинності після підписання сторонами, нотаріального посвідчення та державної реєстрації (розділ 8 Договору).
Зазначений договір було посвідчено приватним нотаріусом ОСОБА_3, зареєстровано в реєстрі за № 7680 та зареєстровано в Макарівському районному відділі Київської регіональної філії Центру державного земельного кадастру, про що 22.09.2007р. було вчинено запис за № 040733000005.
Відповідно до частини 1 ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Частиною першою ст. 173 та пунктом 2 частини першої ст. 175 ГК України визначено, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Укладений між сторонами договір за правовою природою є договором найму (оренди) земельної ділянки. Згідно положень статті 792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про оренду землі», законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно статей 1, 13 Закону України «Про оренду землі»оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
За змістом статей 1, 13 Закону України «По оренду землі»основною метою договору оренди земельної ділянки та одним із визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати в установленому розмірі.
За таких обставин укладення між сторонами договору оренди було спрямоване на отримання відповідачем права на строкове платне користування земельною ділянкою для колективного садівництва, що в свою чергу породжує обов'язок відповідача сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. ст. 525, 526 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
На виконання своїх господарських зобов'язань позивачем передано відповідачу -СТ «ІСК -Приватбудсервіс»у строкове платне користування земельну ділянку площею 8,2797 га, яка розташована в межах Макарівської селищної ради Київської області, для колективного садівництва.
Відповідачем, в порушення умов Договору, систематично не сплачувалися грошові кошти за оренду земельної ділянки, у зв'язку з чим з 30.11.2010р. за СТ «ІСК -Приватбудсервіс»рахується заборгованість по орендній платі за землю в сумі 6 669,30 грн., про що свідчить довідка Державної податкової інспекції у Макарівському районі Київської області від 13.06.2012р. №322/9 (оригінал наявний в матеріалах справи).
Згідно приписів пункту в) ст. 96 Земельного кодексу України, землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Відповідно до статей 21, 22 Закону України «Про оренду землі»орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Внесення орендної плати оформлюється письмово, за винятком перерахування коштів через фінансові установи.
Згідно положень пункту 2.3. Договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 5 (п'яти) відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що на момент укладення договору складає 3 436,08 грн. в рік (без урахування ПДВ), на поточний рахунок орендодавця. Орендна плата за земельну ділянку сплачується орендарем за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Статтею 16 ЦК України зазначено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого майнового або немайнового права та інтересу.
Відповідно до ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
За таких обставин, судом може бути прийнята в якості доказу стану оплати орендної плати, складена ДПІ у Макарівському районі Київської області та подана позивачем до позову довідка від 13.06.2012р. №322/9 про заборгованість по орендній платі станом на 13.06.2012р.
Згідно з частиною другою ст. 614 ЦК України, відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання. Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідач доводи позивача не спростував, відзив на позов не подав та доказів належного виконання своїх господарських зобов'язань за Договором оренди земельної ділянки суду не надав.
Таким чином, враховуючи наявні у справі докази та враховуючи пояснення прокурора та представника позивача, існування заборгованості відповідача по орендній платі в сумі 6 669,30 грн. матеріалами справи та фактичними обставинами справи підтверджується.
У зв'язку із систематичним порушенням відповідачем умов договору, щодо сплати орендної плати, позивач просить суд розірвати Договір оренди земельної ділянки від 11.09.2007р., укладений між Макарівською РДА та СТ «ІСК -Приватбудсервіс», та зобов'язати відповідача повернути до земель Макарівської РДА земельну ділянку площею 8,2797 га та вартістю 6 134 609,00 грн., що знаходиться в адміністративних межах Макарівської селищнї ради.
Відповідно до пункту 1) частини першої ст. 783 ЦК України наймодавець має право вимагати розірвання договору найму, якщо наймач користується річчю всупереч договору або призначення речі.
Згідно частини першої ст. 32 Закону України «Про оренду землі»на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Відповідно до абзацу п'ятого частини першої ст. 24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Згідно положень пункту д) ст. 141 Земельного кодексу України, підставами припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Відповідно до розділу 4 Договору сторони домовились, що договір втрачає чинність у разі його розірвання; підставою для розірвання договору є вимога однієї із сторін у випадку невиконання іншою стороною обов'язків, передбачених договором.
Відповідно до пункту 6 Листа Вищого арбітражного суду України від 12.04.2001р. № 01-8/442 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з орендними правовідносинами" невиконання обов'язку щодо внесення у встановлений законом строк орендної плати є підставою для розірвання договору оренди.
Пунктом 2.23 постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин»від 17.05.2011р. №6 зазначено що, розглядаючи справи зі спорів про розірвання договору оренди з підстав заборгованості з орендної плати, потрібно мати на увазі, що згідно зі статтями 1, 13 Закону України "Про оренду землі" основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі. Разом з тим доводи про наявність заборгованості з орендної плати мають підтверджуватися належними доказами, наприклад, довідкою, виданою державною податковою інспекцією про наявність (або відсутність) заборгованості за земельним податком та орендною платою.
Відповідно до вищевикладеного, судом встановлено, що відповідач користується орендованою земельною ділянкою всупереч умовам Договору, щодо своєчасного внесення орендної плати у відповідності з пунктом 2.3. Договору, що є підставою для розірвання Договору оренди земельної ділянки від 11.09.2007р. на вимогу орендодавця на підставі пункту 1) частини 1 ст. 783 ЦК України, пункту д) ст. 141 Земельного кодексу України та розділу 4 Договору оренди земельної ділянки від 11.09.2007р.
Згідно положень частин третьої, четвертої ст. 31 Закону України «Про оренду землі»договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Таким чином, вимога позивача про розірвання Договору оренди земельної ділянки від 11.09.2007р. є законною, обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 785 ЦК України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
Відповідно до частини першої ст. 34 Закону України «Про оренду землі»у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.
Відповідно до пункту 2.4. Договору сторони передбачили, що в разі припинення або розірвання договору орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому у порівнянні з тим, у якому він одержав її в оренду.
Орендодавцем за Договором та особою, управненою законом на розпорядження вказаною земельною ділянкою є Макарівська РДА.
Відповідно до вищевикладеного, вимога позивача про зобов'язання відповідача повернути земельну ділянку площею 8,2797 га та вартістю 6 134 609,00 грн., що знаходиться в адміністративних межах Макарівської селищної ради, до земель позивача -Макарівської районної державної адміністрації Київської області є законною, обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Таким чином, повно та обґрунтовано дослідивши наявні у справі докази, перевіривши на відповідність закону та дійсним обставинам справи доводи прокурора, суд вважає вимоги прокурора обґрунтованими, законними, задовольняє позов повністю, приймає рішення про розірвання договору оренди земельної ділянки від 11.09.2007р. та зобов'язання садівницького товариства «ІСК -Приватбудсервіс»повернути земельну ділянку площею 8,2797 га та вартістю 6 134 609,00 грн., що знаходиться в адміністративних межах Макарівської селищної ради Київської області за межами населеного пункту, до земель позивача -Макарівської районної державної адміністрації Київської області, а також, відповідно до частини 5 статті 49 ГПК України, покладає на відповідача витрати зі сплати судового збору.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ч. 1 ст. 11, ст. 16, ч. 1 ст. 509, ст. ст. 525, 526, ч. 1 ст. 530, ст. 610, ч. 2 ст. 614, ст. 629, пункт 1) ч. 1 ст. 783, ст. ст. 785, 792 Цивільного кодексу України, ч. 1 ст. 173, пункт 2 ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України, ст. ст. 1, 13, абзац 5 ч. 1 ст. 24, ч. ч. 3, 4 ст. 31, ч. 1 ст. 32, ч. 1 ст. 34 Закону України «Про оренду землі», пункт в) ст. 96, пункт д ст. 141 Земельного кодексу України, ст. 33, 35, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов прокурора Макарівського району Київської області в інтересах держави в особі Макарівської районної державної адміністрації Київської області до садівницького товариства «ІСК -Приватбудсервіс»задовольнити повністю.
2. Розірвати договір оренди земельної ділянки від 11.09.2007р., укладений між Макарівською районною державною адміністрацією Київської області (код ЄДРПОУ 24217537) та садівницьким товариством «ІСК -Приватбудсервіс»(код ЄДРПОУ 34311288), посвідчений приватним нотаріусом Макарівського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_3 та зареєстрований в реєстрі за №7680.
3. Зобов'язати садівницьке товариство «ІСК -Приватбудсервіс»(код ЄДРПОУ 34311288) повернути орендовану земельну ділянку площею 8,2797 га, що знаходиться в адміністративних межах Макарівської селищної ради, до земель орендодавця -Макарівської районної державної адміністрації Київської області (код ЄДРПОУ 24217537) у стані, не гіршому у порівнянні з тим, у якому він одержав її в оренду.
4. Стягнути з садівницького товариства «ІСК - Приватбудсервіс» (08000, Киїська обл., Макарівський р-н, смт Макарів, вул. Котовського, 18, код ЄДРПОУ 345311288)
на користь державного бюджету України (отримувач: ГУ ДКСУ у Київській області, код ЄДРПОУ: 37955989, банк отримувача: ГУ ДКСУ у Київській області, рахунок: 31214206783001, МФО: 821018)
1 073,00 грн. (одну тисячу сімдесят три гривні нуль копійок) судового збору .
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 ГПК України.
Суддя О.В. Конюх
Повний текст рішення підписано 03.07.2012р.
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 13.06.2012 |
Оприлюднено | 09.07.2012 |
Номер документу | 25103664 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Конюх О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні